آخرین اخبار


سلوليت چيست و روش هاي درمان سلوليت کدامند؟ پوست، مو و زيبايي

سلوليت چيست و روش هاي درمان سلوليت کدامند؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - سلوليت و درمان سلوليت

سلوليت Cellulite يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي پوستي است که بيشتر خانم‌ها در سنين مختلف از حالت کم و بيش شديد آن رنج مي‌برند. برخلاف تصور، سلوليت هيچ ارتباطي با وزن ندارد و بسياري از خانم‌هاي حتي به‌رغم تناسب اندام و لاغري دچار آن هستند. به‌طور کلي، اندام مردان 10 تا 15درصد چربي دارد، در حالي که اين مقدار در خانم‌ها 18 تا 25درصد است. گرچه امروزه 90درصد خانم‌ها دچار سلوليت هستند، تنها 2درصد آقايان با اين مشکل به‌خصوص در ناحيه شکم روبرو مي‌شوند.
سلوليت معمولا در بافت دروني باسن، ران و ساق پا شکل مي‌گيرد اما ممکن است در قسمت‌هاي ديگر بدن مانند عضلات دست‌ها و شکم نيز ديده شود. نوع ديگري از سلوليت به‌دليل خشکي و سفتي فيبرهاي کلاژن اطراف سلول‌هاي چربي ايجاد مي‌شود که توزيع يکنواخت اين سلول‌ها را زيرپوست مختل مي‌کند. به اين حالت سلوليت فيبروز Cellulite fibrous گفته مي‌شود که اساسا در بافت زانو و ران‌ها ايجاد مي‌شود. گاهي نيز ديگر سلول‌هاي پوست دچار تجمع آب مي‌شوند که اين نوع سلوليت روي مچ پا، نرمه پشت پا، ران و عضلات دست ايجاد مي‌شود. اين مشکل در افرادي که شيوه زندگي بي‌تحرکي دارند، شايع است. دکتر وحيد سنجري‌اردبيلي، متخصص پوست، به سوالات مربوط به سلوليت به صورت زير پاسخ مي دهد.

علت سلوليتسلوليت و ژنتيک

تحقيقات نشان مي‌دهد احتمال بروز سلوليت در خانم‌هايي که مادر يا مادربزرگ آنها نيز مبتلا بوده‌اند، بيشتر از ديگران است. از طرفي، ميزان سلول‌هاي چربي و قسمت‌هاي تجمع آنها در بدن زمينه وراثت دارد و همچنين تعداد عروق خوني و لنفاوي تاثيرگذار در اين زمينه نيز در افراد مختلف به‌دليل ژنتيک خاص، متفاوت خواهد بود.

سلوليت و تغييرات هورموني

يکي از مهم‌ترين عوامل بروز سلوليت تغييرات هورموني است. استروژن‌ها هورمون‌هاي زنانه هستند که در افراد مستعد عامل زمينه‌ساز يا تشديد سلوليت خواهند بود. البته به جز استروژن، هورمون‌هاي ديگري به‌خصوص انسولين، پرولاکتين، نورآدرنالين و آدرنالين نيز نقش دارند. يائسگي به‌دليل قطع ترشح هورمون‌ها و بارداري و شيردهي با شرايط تغيير سطح هورمون‌ها و افزايش سطح چربي‌هاي موردنياز رشد جنين، دوره‌هايي هستند که معمولا سلوليت در فرد ديده مي‌شود. سلوليت تنها پس از سنين بلوغ ظاهر مي‌شود که فعاليت هورمون‌ها بيشتر است.

سلوليت و تغذيه

شيوه تغذيه جزو عوامل بروز سلوليت است که به راحتي توسط فرد قابل‌کنترل خواهد بود.خوراکي‌هاي سرشار از چربي، نمک، هيدرات‌هاي کربن و مصرف کم فيبرهاي غذايي به‌طور قابل‌توجهي احتمال بروز سلوليت را افزايش مي‌دهند. البته بايد به افراط در مصرف قهوه، الکل و دخانيات نيز توجه داشت. براي جبران چنين عوارضي مي‌توان منابع پروتئيني را در برنامه روزانه گنجاند تا تشکيل کلاژن‌ها که به سوخت‌وساز چربي‌هاي جمع‌شده کمک مي‌کند، آسان‌تر شود.

سلوليت و اختلالات دستگاه گردش خون

زماني که سيستم عروقي خون افراد عملکرد خوبي نداشته باشد، احتباس آب در بافت‌هاي مختلف و تشکيل سلوليت را در پي دارد. اين افراد معمولا از احساس سنگيني در پاها نيز رنج مي‌برند که انجام فعاليت‌هاي ورزشي تاثير قابل‌توجهي در بهبود دارد. پوشيدن لباس‌هاي تنگ و کفش‌هاي پاشنه‌بلند، ورزش در محيط بسيار گرم و ايستادن طولاني در طول روز مواردي هستند که افراد مستعد چنين مشکلاتي بايد از آنها پرهيز کنند.

سلوليت و استرس

استرس تاثير غيرمستقيمي در بروز بسياري از بيماري‌ها دارد. سلوليت نيز از اين قاعده مستثني نيست زيرا استرس ترشح هورمون‌ها را افزايش مي‌دهد. در اين حالت بدن با افزايش توليد سلول‌هاي چربي و احتباس آب در بدن روبرو خواهد شد که عامل جدي بروز سلوليت است. فعاليت‌هاي ورزشي و نگرش مثبت در زندگي مي‌تواند به بهبود حالت رواني کمک کند.

درمان‌ سلوليتدرمان سلوليت با ماساژ

 سلوليت چيست و روش هاي درمان سلوليت کدامند؟

يکي از بهترين تکنيک‌هاي بهبود سلوليت، ماساژ است. اين روش مبتني بر فشارهاي منظم و نسبتا محکم پوست است تا به کمک چنين حرکاتي، جريان خون بهبود يابد و مواد سمي موجود در سلول‌هاي چربي خارج شود. ماساژ ممکن است به شکل دستي يا از طريق دستگاه ماساژور توسط متخصص انجام ‌گيرد يا از جلبک‌ها و نمک‌هاي دريايي روي پوست نيز به علت تاثير لاغري کمک گرفته شود. علاوه بر ماساژ با دستگاه در مرکز زيبايي، پزشک روش‌هاي ماساژ در منزل را نيز به بيمار توصيه مي‌کند. براي مشاهده نتايج مطلوب بايد صبور بود و ماساژ به‌طور روزانه يا حداقل 5 نوبت در هفته، پس از دوش شبانه انجام گيرد. استفاده از کرم مخصوص سلوليت نيز موثر خواهد بود. گرچه اين روش درماني براي انواع سلوليت مفيد است، بايد توجه داشت در بعضي بيماري‌هاي پوستي يا اختلالات عروقي مانند واريس ممنوعيت وجود دارد. همچنين براي تاثير بهتر، ماساژ بايد کنار فعاليت جسماني و تغذيه متعادل باشد. اگر مدت طولاني‌اي از بروز سلوليت گذشته باشد، مسلما اين روش ديرتر و مشکل‌تر پاسخ مي‌دهد.

درمان سلوليت با دوچرخه ثابت در آب

يکي ديگر از روش‌هاي بسيار مطلوب و نوين در درمان سلوليت، پدال زدن در آب است. استفاده از دوچرخه ثابت مخصوص در استخر باعث مي‌شود عملکرد ماساژ‌دهنده آب بر عضلات روي بافت‌هاي عميق‌تر باشد. اين روش همچنين با بهبود جريان خون بر وضعيت پوست و بافت‌ها تاثير مثبت دارد. به علاوه، پدال زدن در آب، بدن را در وضعيت مقاوم‌تري قرار مي‌دهد که درنتيجه باعث افزايش ضربه به قسمت‌هاي عميق‌تر عضلات مي‌شود. براي تاثير بيشتر اين روش توصيه مي‌شود پس از پدال زدن، پوست با کرم‌هاي مخصوص ماساژ داده شود.

درمان سلوليت با الکتروليپوليز electrolipolysis

اين شيوه درماني تاثير عالي بر درمان سلوليت دارد و اصول آن مبتني بر از بين بردن چربي‌ها با استفاده از جريان الکتريکي و گرما بدون درد است.تحريک الکتريکي بر چربي‌هاي جمع‌شده سرعت جريان خون را آسان کرده و به دفع سلول‌هاي زائد چربي از بافت‌ها کمک مي‌کند. الکتروليپوليز براي درمان سلوليت خفيف و متمرکز مفيد است و باعث کاهش ظاهر پوست پرتقالي و بهبود حالت کشساني پوست مي‌شود. شايان ذکر است از بين روش‌هاي مختلف ليزر که ممکن است در مورد سلوليت معرفي شود، تنها اين روش که سلول‌هاي چربي زيرپوستي را از بين مي‌برد، موثر است و انواع ديگري که تنها روي پوست تابيده مي‌شود، بدون تاثير خواهد بود. هر جلسه تحريک بافت حدود 35 دقيقه طول مي‌کشد و حداقل دوره درماني، به‌طور متوسط 12 جلسه است که براي تکميل نتايج، ادامه جلسات يک بار در ماه توصيه مي‌شود.

درمان سلوليت با اولتراسوند Ultrasound

استفاده از امواج اولتراسوند يا راديو فرکوئنسي روش خوبي براي بهبود سلوليت استکه از طريق انتقال گرما به تخريب چربي‌هاي جمع‌شده کمک مي‌کند. اين روش حتما بايد تحت نظر متخصص انتخاب شود تا با توجه به وضعيت سلوليت، لايه‌هاي مختلف پوست تحت اين امواج قرار بگيرند. معمولا 2 تا 3 ماه پس از درمان، تاثيرات آن ديده مي‌شود اما بهتر است درمان تا بهبود کامل ادامه يابد.

درمان سلوليت با ليپوساکشن

ليپوساکشن اقدام جراحي براي بيرون کشيدن مقدار اضافي چربي‌هاي جمع‌شده زيرپوست است. گرچه اين روش تاثير سريع‌تري نسبت به ديگر روش‌ها دارد، بايد توجه داشت به هر حال نوعي عمل جراحي محسوب مي‌شود و بايد عوارض اعمال جراحي مانند هماتوم (خونمردگي) ادم، دردهاي پس از جراحي و... را نيز در نظر داشت. ليپوساکشن حتما بايد توسط متخصص زيبايي انجام گيرد و انجام آن در مراکز غيرتخصصي قطعا خطرآفرين است. همچنين اين روش در موارد اضافه وزن خيلي بالا توصيه نمي‌شود زيرا خطر ناراحتي‌هاي قلبي-عروقي را در پي دارد.

سلوليت چيست؟

به‌طورکلي سلوليت را بايد تجمع ناهماهنگ چربي‌ها زيرپوست دانست. در اين حالت، ارتباط بافت‌ها و کلاژن‌ها قطع مي‌شود و درنتيجه سلول‌هاي چربي هيپودرم پوست بزرگ مي‌شوند و از فواصل بين کلاژن‌ها و بافت‌ها بالاتر مي‌آيند. در ادامه توده‌ها به لايه سطحي پوست نزديک مي‌شوند و ظاهر نازيبايي به پوست مي‌دهند. تجمع چربي غالبا با احتباس مايعات همراه است که مانع دفع مواد سمي مي‌شود، درنتيجه ورم تشديد خواهد‌شد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : درمان سلوليت با آگاهي از اين 15 راز

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : چرا سلوليت فقط در قسمت هاي خاصي از بدن ايجاد مي شود؟


منبع : salamat.ir
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

چرا موقع بيماري لب ها خشک و ترک خورده مي شوند؟

جواني و شادابي پوست را با اين آبميوه ها تضمين کنيد

درمان سريع تبخال با چند روش خانگي

ليزر چه خطراتي براي سلامت دارد؟

دلايل ريزش مو را بدانيد

سياهي زير چشم چرا ايجاد مي شود ؟

محافظت از پوست در برابر آفتاب تابستان با اين فرمول غذايي

جوانسازي پوست با کاکائو

روغن نارگيل و خواص ضد آفتابي آن

حقايقي درباره کرم هاي ضد آفتاب که نمي دانستيد

اگر اين نکته را بدانيد هرگز لاک نمي زنيد

دود کباب، سمي خطرناک براي پوست

علت شکستن ناخن ها چيست؟

براي لکه هاي صورت چه کنيم؟ + معرفي چند ماسک صورت خانگي

درمان لک هاي پوستي با باقالا + خواص عجيب باقالا

سنگ مرداب چه عوارض پوستي دارد؟

ليپوماتيک چيست و چه تفاوتي با ليپوساکشن دارد؟

موثر ترين روش هاي از بين بردن خال کدامند؟

کشف درمان جديد ريزش مو توسط دانشمندان

خواص توت فرنگي، چطور از توت فرنگي براي پوست استفاده کنيم؟

درمان ساده شوره سر با طب سنتي + علت ايجاد شور سر

تغييرات رژيم غذايي بهتر از بوتاکس پوستتان را صاف مي کنند

پوستي جوان و بدون چروک با خوردن پاي مرغ

کلاژن سازي پوست با بهترين غذاهاي کلاژن ساز

جوش پوستي در قسمت هاي مختلف صورت چه مشکلاتي را آشکار مي کنند؟

ترميم زخم ها با ليزر چه مزايا و معايبي دارد

پيشگيري از آکنه با مواد غذايي

خال هايي که به سرطان پوست تبديل مي شوند چه علائمي دارند؟

بهترين ضد چروک طبيعي در آشپزخانه شما

سلامت پوست و مويتان را با اين صبحانه ها تضمين کنيد

پيشگيري از پيري زودرس پوست با اين عادت هاي روزانه

آيا ليزر موهاي زائد دائمي است؟

درمان موخوره مو و مهم ترين علت بروز موخوره چيست؟

ميکروبليدينگ ابرو چيست و چه تفاوتي با ميکروپيگمنتيشن دارد؟

جوان نگه داشتن پوست گردن با چند ترفند ساده

مراقبت از پوست در فصل بهار به چند روش ساده و موثر

غذاهاي مفيد و مضر براي مو را بشناسيد

شادابي و جوان سازي پوست با اين ميوه ها و سبزي ها

بيماري هاي پوستي که در سفر به آنها دچار مي شويد

تاثير آلوئه ورا بر درمان جوش پوستي

پوست خود را با خوردن شيريني و تخمه زياد خراب خواهيد کرد

درمان تعريق زياد با جراحي امکان پذير است؟

سلوليت چيست و روش هاي درمان سلوليت کدامند؟

کاشت مو و پاسخ به مهم ترين سوالات مربوط به کاشت

ماسک خيار براي پر شدن و سفت شدن پوست تا عيد نوروز

مراقبت از پوست در سن 20 سالگي، 30 سالگي و 40 سالگي

هايفوتراپي صورت روشي براي جوانسازي پوست صورت و گردن

درمان افتادگي پلک و بيان علت آن

علت ترک هاي عميق کف پا چيست

فوايد روغن بچه براي زيبايي پوست و مو