آخرین اخبار

سلوليت چيست و روش هاي درمان سلوليت کدامند؟ پوست، مو و زيبايي

سلوليت چيست و روش هاي درمان سلوليت کدامند؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - سلوليت و درمان سلوليت

سلوليت Cellulite يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي پوستي است که بيشتر خانم‌ها در سنين مختلف از حالت کم و بيش شديد آن رنج مي‌برند. برخلاف تصور، سلوليت هيچ ارتباطي با وزن ندارد و بسياري از خانم‌هاي حتي به‌رغم تناسب اندام و لاغري دچار آن هستند. به‌طور کلي، اندام مردان 10 تا 15درصد چربي دارد، در حالي که اين مقدار در خانم‌ها 18 تا 25درصد است. گرچه امروزه 90درصد خانم‌ها دچار سلوليت هستند، تنها 2درصد آقايان با اين مشکل به‌خصوص در ناحيه شکم روبرو مي‌شوند.
سلوليت معمولا در بافت دروني باسن، ران و ساق پا شکل مي‌گيرد اما ممکن است در قسمت‌هاي ديگر بدن مانند عضلات دست‌ها و شکم نيز ديده شود. نوع ديگري از سلوليت به‌دليل خشکي و سفتي فيبرهاي کلاژن اطراف سلول‌هاي چربي ايجاد مي‌شود که توزيع يکنواخت اين سلول‌ها را زيرپوست مختل مي‌کند. به اين حالت سلوليت فيبروز Cellulite fibrous گفته مي‌شود که اساسا در بافت زانو و ران‌ها ايجاد مي‌شود. گاهي نيز ديگر سلول‌هاي پوست دچار تجمع آب مي‌شوند که اين نوع سلوليت روي مچ پا، نرمه پشت پا، ران و عضلات دست ايجاد مي‌شود. اين مشکل در افرادي که شيوه زندگي بي‌تحرکي دارند، شايع است. دکتر وحيد سنجري‌اردبيلي، متخصص پوست، به سوالات مربوط به سلوليت به صورت زير پاسخ مي دهد.

علت سلوليتسلوليت و ژنتيک

تحقيقات نشان مي‌دهد احتمال بروز سلوليت در خانم‌هايي که مادر يا مادربزرگ آنها نيز مبتلا بوده‌اند، بيشتر از ديگران است. از طرفي، ميزان سلول‌هاي چربي و قسمت‌هاي تجمع آنها در بدن زمينه وراثت دارد و همچنين تعداد عروق خوني و لنفاوي تاثيرگذار در اين زمينه نيز در افراد مختلف به‌دليل ژنتيک خاص، متفاوت خواهد بود.

سلوليت و تغييرات هورموني

يکي از مهم‌ترين عوامل بروز سلوليت تغييرات هورموني است. استروژن‌ها هورمون‌هاي زنانه هستند که در افراد مستعد عامل زمينه‌ساز يا تشديد سلوليت خواهند بود. البته به جز استروژن، هورمون‌هاي ديگري به‌خصوص انسولين، پرولاکتين، نورآدرنالين و آدرنالين نيز نقش دارند. يائسگي به‌دليل قطع ترشح هورمون‌ها و بارداري و شيردهي با شرايط تغيير سطح هورمون‌ها و افزايش سطح چربي‌هاي موردنياز رشد جنين، دوره‌هايي هستند که معمولا سلوليت در فرد ديده مي‌شود. سلوليت تنها پس از سنين بلوغ ظاهر مي‌شود که فعاليت هورمون‌ها بيشتر است.

سلوليت و تغذيه

شيوه تغذيه جزو عوامل بروز سلوليت است که به راحتي توسط فرد قابل‌کنترل خواهد بود.خوراکي‌هاي سرشار از چربي، نمک، هيدرات‌هاي کربن و مصرف کم فيبرهاي غذايي به‌طور قابل‌توجهي احتمال بروز سلوليت را افزايش مي‌دهند. البته بايد به افراط در مصرف قهوه، الکل و دخانيات نيز توجه داشت. براي جبران چنين عوارضي مي‌توان منابع پروتئيني را در برنامه روزانه گنجاند تا تشکيل کلاژن‌ها که به سوخت‌وساز چربي‌هاي جمع‌شده کمک مي‌کند، آسان‌تر شود.

سلوليت و اختلالات دستگاه گردش خون

زماني که سيستم عروقي خون افراد عملکرد خوبي نداشته باشد، احتباس آب در بافت‌هاي مختلف و تشکيل سلوليت را در پي دارد. اين افراد معمولا از احساس سنگيني در پاها نيز رنج مي‌برند که انجام فعاليت‌هاي ورزشي تاثير قابل‌توجهي در بهبود دارد. پوشيدن لباس‌هاي تنگ و کفش‌هاي پاشنه‌بلند، ورزش در محيط بسيار گرم و ايستادن طولاني در طول روز مواردي هستند که افراد مستعد چنين مشکلاتي بايد از آنها پرهيز کنند.

سلوليت و استرس

استرس تاثير غيرمستقيمي در بروز بسياري از بيماري‌ها دارد. سلوليت نيز از اين قاعده مستثني نيست زيرا استرس ترشح هورمون‌ها را افزايش مي‌دهد. در اين حالت بدن با افزايش توليد سلول‌هاي چربي و احتباس آب در بدن روبرو خواهد شد که عامل جدي بروز سلوليت است. فعاليت‌هاي ورزشي و نگرش مثبت در زندگي مي‌تواند به بهبود حالت رواني کمک کند.

درمان‌ سلوليتدرمان سلوليت با ماساژ

 سلوليت چيست و روش هاي درمان سلوليت کدامند؟

يکي از بهترين تکنيک‌هاي بهبود سلوليت، ماساژ است. اين روش مبتني بر فشارهاي منظم و نسبتا محکم پوست است تا به کمک چنين حرکاتي، جريان خون بهبود يابد و مواد سمي موجود در سلول‌هاي چربي خارج شود. ماساژ ممکن است به شکل دستي يا از طريق دستگاه ماساژور توسط متخصص انجام ‌گيرد يا از جلبک‌ها و نمک‌هاي دريايي روي پوست نيز به علت تاثير لاغري کمک گرفته شود. علاوه بر ماساژ با دستگاه در مرکز زيبايي، پزشک روش‌هاي ماساژ در منزل را نيز به بيمار توصيه مي‌کند. براي مشاهده نتايج مطلوب بايد صبور بود و ماساژ به‌طور روزانه يا حداقل 5 نوبت در هفته، پس از دوش شبانه انجام گيرد. استفاده از کرم مخصوص سلوليت نيز موثر خواهد بود. گرچه اين روش درماني براي انواع سلوليت مفيد است، بايد توجه داشت در بعضي بيماري‌هاي پوستي يا اختلالات عروقي مانند واريس ممنوعيت وجود دارد. همچنين براي تاثير بهتر، ماساژ بايد کنار فعاليت جسماني و تغذيه متعادل باشد. اگر مدت طولاني‌اي از بروز سلوليت گذشته باشد، مسلما اين روش ديرتر و مشکل‌تر پاسخ مي‌دهد.

درمان سلوليت با دوچرخه ثابت در آب

يکي ديگر از روش‌هاي بسيار مطلوب و نوين در درمان سلوليت، پدال زدن در آب است. استفاده از دوچرخه ثابت مخصوص در استخر باعث مي‌شود عملکرد ماساژ‌دهنده آب بر عضلات روي بافت‌هاي عميق‌تر باشد. اين روش همچنين با بهبود جريان خون بر وضعيت پوست و بافت‌ها تاثير مثبت دارد. به علاوه، پدال زدن در آب، بدن را در وضعيت مقاوم‌تري قرار مي‌دهد که درنتيجه باعث افزايش ضربه به قسمت‌هاي عميق‌تر عضلات مي‌شود. براي تاثير بيشتر اين روش توصيه مي‌شود پس از پدال زدن، پوست با کرم‌هاي مخصوص ماساژ داده شود.

درمان سلوليت با الکتروليپوليز electrolipolysis

اين شيوه درماني تاثير عالي بر درمان سلوليت دارد و اصول آن مبتني بر از بين بردن چربي‌ها با استفاده از جريان الکتريکي و گرما بدون درد است.تحريک الکتريکي بر چربي‌هاي جمع‌شده سرعت جريان خون را آسان کرده و به دفع سلول‌هاي زائد چربي از بافت‌ها کمک مي‌کند. الکتروليپوليز براي درمان سلوليت خفيف و متمرکز مفيد است و باعث کاهش ظاهر پوست پرتقالي و بهبود حالت کشساني پوست مي‌شود. شايان ذکر است از بين روش‌هاي مختلف ليزر که ممکن است در مورد سلوليت معرفي شود، تنها اين روش که سلول‌هاي چربي زيرپوستي را از بين مي‌برد، موثر است و انواع ديگري که تنها روي پوست تابيده مي‌شود، بدون تاثير خواهد بود. هر جلسه تحريک بافت حدود 35 دقيقه طول مي‌کشد و حداقل دوره درماني، به‌طور متوسط 12 جلسه است که براي تکميل نتايج، ادامه جلسات يک بار در ماه توصيه مي‌شود.

درمان سلوليت با اولتراسوند Ultrasound

استفاده از امواج اولتراسوند يا راديو فرکوئنسي روش خوبي براي بهبود سلوليت استکه از طريق انتقال گرما به تخريب چربي‌هاي جمع‌شده کمک مي‌کند. اين روش حتما بايد تحت نظر متخصص انتخاب شود تا با توجه به وضعيت سلوليت، لايه‌هاي مختلف پوست تحت اين امواج قرار بگيرند. معمولا 2 تا 3 ماه پس از درمان، تاثيرات آن ديده مي‌شود اما بهتر است درمان تا بهبود کامل ادامه يابد.

درمان سلوليت با ليپوساکشن

ليپوساکشن اقدام جراحي براي بيرون کشيدن مقدار اضافي چربي‌هاي جمع‌شده زيرپوست است. گرچه اين روش تاثير سريع‌تري نسبت به ديگر روش‌ها دارد، بايد توجه داشت به هر حال نوعي عمل جراحي محسوب مي‌شود و بايد عوارض اعمال جراحي مانند هماتوم (خونمردگي) ادم، دردهاي پس از جراحي و... را نيز در نظر داشت. ليپوساکشن حتما بايد توسط متخصص زيبايي انجام گيرد و انجام آن در مراکز غيرتخصصي قطعا خطرآفرين است. همچنين اين روش در موارد اضافه وزن خيلي بالا توصيه نمي‌شود زيرا خطر ناراحتي‌هاي قلبي-عروقي را در پي دارد.

سلوليت چيست؟

به‌طورکلي سلوليت را بايد تجمع ناهماهنگ چربي‌ها زيرپوست دانست. در اين حالت، ارتباط بافت‌ها و کلاژن‌ها قطع مي‌شود و درنتيجه سلول‌هاي چربي هيپودرم پوست بزرگ مي‌شوند و از فواصل بين کلاژن‌ها و بافت‌ها بالاتر مي‌آيند. در ادامه توده‌ها به لايه سطحي پوست نزديک مي‌شوند و ظاهر نازيبايي به پوست مي‌دهند. تجمع چربي غالبا با احتباس مايعات همراه است که مانع دفع مواد سمي مي‌شود، درنتيجه ورم تشديد خواهد‌شد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : درمان سلوليت با آگاهي از اين 15 راز

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : چرا سلوليت فقط در قسمت هاي خاصي از بدن ايجاد مي شود؟


منبع : salamat.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کاهش سرعت پيري با نسخه هاي گياهي

چرا پوستم مي خارد؟ علت خارش پوست

آيا شکلات خوردن باعث جوش زدن مي شود؟

درمان بواسير با بلوط

آيا مي توان بدون جراحي، پلک هاي افتاده را درمان کرد؟

خطرات تاتو يا تتو که تاکنون هيچکس به شما نگفته + عکس

خوراکي هايي که باعث پيري پوست مي شوند

چطور در خانه تکاني از پوست خود مراقبت کنيم؟

بي ضررترين پاک کننده هاي پوست که در آشپزخانه يافت مي شوند

چند برابر شدن رشد موها با ترفندهاي خانگي و ارزان قيمت

10 ورزش صورت که شما را از جراح پلاستيک بي نياز مي کند

10 ماسک خانگي براي انواع پوست و زيبا شدن تا نوروز

درمان هاي طبيعي براي ريزش مو

چه زماني علت آکنه هاي هورموني افزايش تستوسترون است

آيا ليزر موهاي زائد ضرر دارد؟ و پاسخ به مهم ترين سوالات در مورد ليزر

وقتي کبودي پوست نشانه خطرناکي است

آشنايي با انواع روش هاي ليفت ابرو

اکستنشن مژه چيست و چه عوارضي دارد؟

ملاسما و لک هاي بارداري را با ماسکي خانگي کاهش دهيد

علت اصلي شوره سر چيست

درمان آکنه با ايزوترتينوئين چقدر موثر است؟

چگونه مي توان ريزش مو ارثي را کنترل کرد

عادت هاي بد مراقبت از مو که بايد در زمستان ترک کنيد

5 غذا که باعث چرب شدن موها ميشوند و 3 غذا که موها را زيبا مي کنند

اين خوراکي ها به جوان ماندن پوست شما کمک مي کنند

جوش نزن تا جوش نزني!!(علل،پيشگيري،درمان)

درمان خشکي و ترک پوست در پاييز با سيب

کمبود کدام مکمل ها باعث ريزش مو مي شود؟

حقايقي در مورد تزريق ژل لب که تاکنون گفته نشده

دلايل عجيبي که باعث ريزش موها مي شوند

کاشت مو به چه روش هايي انجام مي شود؟+ انواع روش کاشت مو

درمان عفونت فرو رفتن ناخن در گوشت با روش هاي خانگي

دستگاه جوانسازي پوست که شما را از بوتاکس بي نياز مي کند

علت خارش پوست در هواي سرد چيست؟

کم کاري تيروئيد يا پرکاري تيروئيد چه تاثيري بر پوست مي گذارند؟

نوشيدني هايي که باعث مي شوند صورتتان جوش بزند

نسخه اي جادويي براي خداحافظي با سفيدي مو در طب سنتي

علت دو رنگ شدن پوست و لک شدن پوست چيست

ديابت باعث ريزش مو مي شود؟ ديابت باعث چه بيماري هايي مي شود؟

نکات مهمي که لازم است بعد از حمام رعايت کنيد

سبزي اي که مانند بوتاکس پوستتان را صاف مي کند

بعد از 40 سالگي چه بيماري هاي پوستي در کمين ماست؟

کاشت مو به روش SUT + چند نکته مهم قبل از کاشت مو

علت ريزش مو چيست زماني که ژنتيک هيچ تقصيري ندارد؟

ويتامين هاي ضروري براي سلامت و زيبايي ناخن ها

گل مژه چيست؟ چطور گل مژه را درمان کنيم؟

بهترين خوراکي ها براي آبرساني پوست

درمان افتادگي شکم با روش آبدومينوپلاستي بعد از بارداري

ترفندهايي ساده و موثر براي پيشگيري از افتادگي پوست و غبغب

چه ويتامين هايي براي رشد سريع مو و تقويت موها خوب هستند؟