آخرین اخبار

پرايد، نقش اول در تصادفات نوروزي اخبار ويژه

پرايد، نقش اول در تصادفات نوروزي

  بزرگنمايي:

چه خبر - پرايد، نقش اول در تصادفات نوروزي

رييس پليس راهور ناجا با اعلام اينکه در 10 ماهه سال گذشته 14 هزار و 685 نفر قرباني تصادفات شدند، گفت که پرايد نقش نخست را در اين تصادفات داشت.

سردار کمال هاديانفر در اولين نشست خبري که صبح امروز برگزار شد با بيان اينکه براساس نظر کارشناسان، شرايط جوي کشور در ايام نوروز در يک صد سال گذشته بي‌سابقه بوده است، گفت: برنامه‌ريزي‌هاي پليس راهور براي نوروزي همانند نوروزهاي قبلي بود و پليس راهور غافلگير شد اما از 28 اسفند با توجه به اتفاقاتي که در کشور رخ داد برنامه‌ريزي جديدي کرديم و با اطلاع‌رساني به موقع توانستيم برنامه جديدي را براي مديريت اين شرايط در نظر بگيريم.

هاديانفر در ادامه با بيان اينکه پليس راهور به تنهايي قادر به اجراي برنامه‌ها در کشور نيست، اظهار کرد: دولت و مردم بايد به پليس راهور کمک کنند.

به گفته وي، در حال حاضر 22 ميليون نفر داراي گواهينامه خودرو و 11 ميليون و 800 هزار نفر داراي گواهينامه موتورسيکلت هستند.

وي افزود: همچنين بيش از يک ميليون و 560 هزار خودرو در انتظار فرسوده شدن هستند و 9 ميليون موتورسيکلت نيز در حال حاضر فرسوده است و در مجموع نيز 2 ميليون و 316 وسيله‌نقليه در کشور تاکنون اسقاط شده است.

به گفته رييس پليس راهور ناجا، در بحث خودروهاي نو شماره 952 هزار و 834 دستگاه در سال 97 پلاک شدند که نسبت به سال، کاهش 40 درصدي داشت، در نقل و انتقال خودرو نيز در سال 97 بيش از 3 ميليون و 800 هزار خوردو با 10 درصد افزايش نسبت به سال 96 نقل و انتقال شدند، در صدور گواهينامه نيز يک ميليون و 893 هزار نفر به دارندگان گواهينامه‌هاي جديد در کشور اضافه شدند که برابر مقررات، مجاز به تردد در جاده‌هاي کشور نيستند و حتماً خودروي آنها بايد داراي علامت مشخص باشد که نسبت به مدت مشابه 27 درصد افزايش داشته است.

هاديانفر با بيان اينکه در مجموع کشته‌شدگان در تصادفات درون و برون‌شهري در 10 ماهه سال گذشته، 14 هزار و 685 نفر بود که 3795 نفر از آنها در شهرها و 10 هزار و 890 نفر در جاده‌ها جان باختند گفت: 52 درصد جان‌باختگان در سر صحنه تصادف، 6 درصد در حين انتقال و 41.2 درصد در مراکز درماني جان باختند، از اين تعداد حدود 21 درصد عابرپياده و افراد کم‌سن و سال يا کهنسال بودند، 22.5 درصد جانباختگان مربوط به موتورسيکلت‌ بود و 25 درصد از علل فوتي‌ها نيز واژگوني بود.

رئيس پليس راهور ناجا ادامه داد: 27 درصد از تصادفات فوتي در 5400 نقطه حادثه‌خيز شهرها و جاده‌ها رخ داده است، 15 درصد از مصدومان سوانح رانندگي در جاده‌هاي بدون جداکننده بود، 31 هزار و 160 گواهينامه که نمره منفي را به حدنصاب رساندند توسط پليس ضبط شده و بيشترين شهرهاي داراي تصادفات فوتي مربوط به اصفهان، مشهد، شيراز و پرحادثه‌ترين پاسگاه پليس، پاسگاه پليس خاش بود.

وي با تاکيد بر اينکه پرايد با 28 درصد در تصادفات 10 ماهه 97 نقش نخست را داشت، ادامه داد: در 79.5 درصد تصادفات خودروهاي سواري شخصي نقش داشتند که 28.5 درصد مربوط به پرايد، 26 درصد پژو، 0.06 درصد مربوط به اتوبوسها و 4.2 مربوط به وسايل‌نقليه سنگين بود.

هاديانفر با بيان اينکه تعداد کشته به ازاي هر 10 هزار وسيله‌نقليه بايد 31 درصد بر اساس برنامه پنج ساله ششم دولت کاهش پيدا مي‌کرد گفت: سرانه وسايل‌نقليه در دنيا 3.7 نفر، آسيا 3.6 و در ايران 2.5 نفر است، آمار جان‌باختگان بر اساس هر 10 هزار وسيله در دنيا 6.5 نفر، در اورپا 3.3 ، در آسيا 2.9 و در ايران 4.9 نفر است.

وي در ادامه با اشاره به فعاليت يکهزار و 30 پايگاه ثابت و سيار پليس راهور در ايام‌ نوروز، گفت: در اين مدت بيش از 12 فروند بالگرد در اختيار پليس راهور بود و 35 هزار نفر نيز در پليس راهور در قالب پليس ترافيک شهري، پليس راه و نامحسوس استفاده شد.

هاديانفر افزود: 107 هزار و 896 نفر در طرح نوروزي براي تامين امنيت عبور و مرور دست به دست هم دادند، 2284 مورد مصاحبه راديويي در ايام نوروز توسط پليس راهور انجام شد.

وي در باره انسداد محور هاي مواصلاتي در نوروز با توجه به شرايط آب و هوايي گفت: در نوروز شرايط آب و هوايي متفاوت بود، در پيک ايام نوروز 290 مورد انسداد معابر شهري و برون‌شهري را داشتيم که به طور متوسط روزانه 42 محور شرايط به دلايل مختلف مسدود مي‌شد، در طول 20 روز، 13 روز شرايط نامناسب بود، 435 ميليون تردد در بازه 20 روزه در کشور ثبت شد، مصرف روزانه سوخت از 85 ميليون ليتر به 100 ميليون ليتر افزايش پيدا کرد و با به‌کارگيري تجهيزات جديد متوسط سرعت را در کشور دو کيلومتر کاهش داديم.

وي ادامه داد: بر اساس گزارشات مرکز فرماندهي و کنترل ناجا از 25 اسفند تا 17 فروردين، 33 درصد کاهش جان‌باختگان را در ايام نوروز داشتيم که گزارشات بعدي نيز توسط پزشکي قانوني منتشر مي‌شود و ممکن است آمار تغيير پيدا کند.

رئيس پليس راهور ناجا با اشاره به کاهش 9 درصد در مجروحان سوانح رانندگي در ايام نوروز، گفت: پليس راهور از 15 هزار اتوبوس که مسئوليت حمل مسافر را داشتند، دو بار بازديد فني کرد و خوشبختانه هيچ حادثه‌اي درباره اتوبوس‌هاي راهيان‌نور نداشتيم . در ايام نوروز 98 نسبت به طرح نوروزي 97 با توجه به شاخص پنج ساله برنامه ششم دولت، به ازاي هر 10 هزار وسيله‌نقليه کاهش 40 درصدي کشته‌شدگان داشتيم.

وي همچنين اظهار کرد: اگر دولت کمک کند که شرايطي مانند نوروز ر در طول 365 روز سال ايجاد کنيم قطع به يقين کاهش محسوسي در تعداد جان‌باختگان رخ مي‌دهد و با روند چهار ساله ، تعداد کشته‌شدگان را مي‌توان به حداقل ممکن رساند.

رئيس پليس راهور ناجا افزود: 43 درصد حوادث رانندگي امسال مربوط به واژگوني بود، در صورتيکه در طول سال گذشته، 23 درصد علن حوادث واژگوني بود، 44 درصد تصادفات در نيمه‌اول و 56 درصد تصادفات در نيمه‌دوم تعطيلات رخ داد، 67 درصد تصادفات در راه‌هاي اصلي به وجود آمد، پيک زمان تصادفات بين ساعت 12 تا 16 بود.

وي با بيان اينکه بارها تاکيد کرديم وضعيت راه‌هاي روستايي و فرعي مناسب نيست، گفت: 33 درصد تصادفات در اينگونه راه‌ها در ايام نورزو رخ داد.

پرايد و پژو داراي بيشترين نقش در تصادفات

وي افزود: پرايد با 25 درصد، پژو با 23 درصد، سمند با 5.7 درصد، موتورسيکلت با 10 درصد و وانت با 10 درصد در تصادفات فوتي و جرحي مربوط به وسايل‌نقليه در ايام نوروز نقش داشتند.

هاديانفر با بيان اينکه 63 درصد تصادفات در نوروز 97 در 30 کيلومتري شهرها رخ مي‌داد گفت: اين آمار در نوروز 98 به 60 درصد کاهش يافت، در نوروز 97، روزانه 57 نفر جان خود را در تصادفات از دست دادند که در نوروز 98، اين آمار به 37 نفر بر اساس گزارش مرکز کنترل و فرماندهي ناجا کاهش پيدا کرد.

رئيس پليس راهور با بيان اينکه بيشترين جان‌باختگان سوانح رانندگي در نوروز 98 مربوط به سوم فرودين و کمترين آن 14 فرودين بود گفت: بيشترين ترددها 8 و 9 فروردين و نخستين تصادف نوروزي از نوع واژگوني بود. همچنين پليس در طرح نوروزي با يک ميليون و 293 هزار و 952 تخلف حادثه‌ساز برخورد کرد، 60 هزار و 696 وسيله‌نقليه اعم از خودرو و موتورسيکلت در اين ايام توقيف شد.

رئيس پليس راهور ناجا افزود: بيش از 95 درصد رانندگان قانون‌مدار هستند مابقي يا نسبت به قانون بي‌اطلاعند يا قانون را رعايت نمي‌کنند.

هاديانفر با اشاره به اينکه بيش از 70 درصد جان‌باختگان در مازندران و گيلان مربوط به موتورسيکلت سوارها و عابران پياده هستد گفت: در پليس راهور در پي کاهش 2000 کشته سوانح رانندگي، انضباط ترافيکي، اصلاح فرآيندهاي خدمات بر مبناي پيش‌بيني‌ پذيري و هوشمندسازي هستيم. ما نيازمند سامانه‌هاي هوشمند، سنسورهاي جاده‌اي، ايجاد لاين‌هاي ويژه هوشمند هستيم.

منبع: bartarinha.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ميزان استفاده جوانان از تلگرام و اينستاگرام

ايران يک ميليارد دلار گاز مجاني به ترکيه تحويل داد

آتليه‌اي که عکس‌هاي مستهجن از بچه‌ها مي‌گيرد!

مازني: مديران اينستاگرام عذرخواهي کنند

درز اطلاعات کاربران يک تاکسي اينترنتي تأييد شد

تکذيب اجبار سيل‌زدگان براي بازگشت به خانه

هلال احمر از سردار سعيد قاسمي شکايت مي‌کند

نمايندگان دنبال حاشيه امن براي انتخابات هستند؟

خط و نشان پليس در خصوص برخورد با بدحجابي

دختر ترامپ پشت دستگاه سنتي پارچه بافي+عکس

استاندار خوزستان از 28اسفند تاکنون خانه نرفته!+عکس

کشف فساد جديد در پرونده دکل نفتي گمشده

بازداشت عوامل ترويج فساد و فحشا در شيراز

سقوط 40 درصدي توليد خودرو در ايران

جريمه ميلياردي گران‌فروشان و محتکران موبايل

اقبال خانه اولي‌ها به وام مسکن کم شد

پرايد، نقش اول در تصادفات نوروزي

ماجراي مرده‌اي که از خارج کشور پيامک مي‌فرستاد

چشم‌انداز بازار خودرو و ارز در سال 98

افتتاح خط 6متروي تهران فردا با حضور روحاني

سپاه، درگيري با سيل‌زدگان خوزستان را تکذيب کرد

جهانگيري: کمک‌هاي خوبي براي سيل‌زدگان داريم

تب مهاجرت از ايران به دهه هشتادي‌ها رسيد

تعطيلات مرگبار؛ افزايش 7 درصدي تلفات جاده‌اي

رهاسازي ناگهاني آب سد علت تشديد سيل گلستان

حکم سه قاچاقچي ميلياردي صادر شد

انبارهاي مرغ و گوشت تنظيم بازاري سالم ماندند

قايق حامل مهاجران ايراني در مديترانه غرق شد

دادستان شيراز: شهردار در شيراز نيست

اعاده دادرسي سعيد طوسي در حال بررسي است

بازداشت دو ايراني در آرژانتين با گذرنامه اسرائيل

برخورد متفاوت شهرداري گرگان با پاکبانان

فرح: اميدوارم ايرانيان نوروزِ آزادي را جشن بگيرند!

فرماندار دشستان: به شهردار برازجان تذکر دادم

خريد و فروش گوشي در بازار موبايل نصف شد

قيمت اينترنت، از ساندويچ هم ارزان‌تر است

نه به آجيل؛ راه جديد مبارزه با گراني

ماجراي بازداشت يک استاد بلژيکي در ايران

آستان قدس در دوره رئيسي ماليات مي‌داد؟

تکرار بلاي پرايد بر سر لادا

جزئيات تازه درباره پرونده قتل شرور معروف تهران

هرج و مرج در بازار موبايل

چرا قيمت گوشي دوباره بالا رفت؟

شوراي شهر، فاتحه‌ي باغ‌هاي تهران را خواند!

بازداشت زن دوم در ماجراي مرگ مرد بازنشسته

مزايا و معايب مصوبه پرحرف و حديث مجلس

حمله خمپاره‌اي تروريست‌ها به حومه حلب

ثروت ترامپ چقدر است؟

جزئيات نشت آب از پايه‌هاي برج آزادي

آخرين وضعيت پرونده مرگ رئيس تامين اجتماعي