آخرین اخبار

جهانگيري: کمک‌هاي خوبي براي سيل‌زدگان داريم اخبار ويژه

جهانگيري: کمک‌هاي خوبي براي سيل‌زدگان داريم

  بزرگنمايي:

چه خبر - جهانگيري: کمک‌هاي خوبي براي سيل‌زدگان داريم

اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان لرستان اظهار داشت: با وجود اين که در سخت‌ترين شرايط درآمدي کشور قرار داريم، اما در حد بضاعت دولت و با توجه به گستردگي و فراگيري بارش‌ها و سيل در کشور تصميمات بسيار خوبي براي کمک به آسيب ديدگان از سيل گرفته شده است و ارقام مصوب شده به نسبت قبل حداقل بيش از دو برابر افزايش داشته است.

وي گفت: خشک‌سالي‌هاي مستمر باعث شده بود که تأمين آب کشاورزي و حتي آب شرب به دغدغه جدي دولت و مردم تبديل شود اما بارندگي‌هاي اين چند روز اين نگراني‌ها را برطرف کرد و سال 98 تبديل به سالي استثنايي شد. اين بارش‌ها يک انرژي، نيرو و اميد جديدي را در کشور دميد و امسال ديگر چندان از ناحيه تالاب‌هايي که خشک شده و ريزگرد توليد مي‌کردند نگراني نخواهيم داشت.

معاون اول رئيس جمهور افزود: اين بارش‌ها در کنار شيريني‌هايي که داشت باعث تلخ کامي‌هايي نيز شد و متأسفانه در چند استان شاهد جاري شدن سيل بوديم. يکي ديگر از ويژگي‌هاي بارش‌هاي اين چند روز اين بود که در کل کشور فراگير بود و به تبع آن مشکلات ناشي از شدت بارش‌ها نيز در کل کشور فراگير بود و حتي در سيستان و بلوچستان که بارش‌ها کمتر بود شاهد ورود شرايط بحراني و آب گرفتگي بوديم.

دکتر جهانگيري در ادامه سخنانش با بيان اين که همه دولتمردان وظيفه خود مي‌دانند که در شرايط بحراني مثل سيل در کنار مردم باشند، اظهار داشت: اگر مردم استاني مثل لرستان احساس مي‌کنند که دولتمردان با تأخير به استان‌ها سفر کرده‌اند از بابت اين موضوع عذرخواهي مي‌کنيم. البته بايد اين نکته را نيز در نظر داشته باشيم که دامنه بارش‌ها و سيلاب‌ها بسيار گسترده بود و اعضاي مختلف دولت سعي کردند به همه استان‌ها سرکشي کنند.

معاون اول رئيس جمهور نمايش همبستگي ملي بين مردم، دولت، نيروهاي مسلح و ديگر نهادها را مهمترين ثمره به دست آمده در روزهاي اخير برشمرد و تصريح کرد: تعطيلات نوروزي همواره فرصتي بوده تا مردم در کنار خانواده خود از اين فرصت بهره ببرند اما امسال شاهد آن بوديم که هم مسئولان و هم مردم و هم نيروهاي مسلح از تعطيلات خود گذشتند و براي امدادرساني به هموطنان خود به ميدان آمدند.

دکتر جهانگيري در ادامه با تشکر از زحمات همه کساني که با حضور و تلاش‌هاي خود مانع از افزايش تلفات و خسارات سيل در نقاط مختلف کشور شدند، خاطرنشان کرد: در روزهاي اخير دولت، نيروهاي مسلح و اقشار مختلف مردم هر چه در توان داشتند پاي کار آوردند. من از همه خواهش مي‌کنم در يکي دو روز آينده که بر اساس پيش بيني‌ها شاهد بارش‌هاي سنگين در مناطق غربي و جنوبي کشور هستيم نيز همچنان همه مردانه پاي کار بايستند تا بتوانيم از جان مردم به عنوان گرانبهاترين سرمايه و از مال و زندگي آنها تا حد امکان مراقبت کنيم.

معاون اول رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنانش از استانداران به عنوان فرمانده ميدان بحران در استان‌هاي مواجه با خطر سيل ياد کرد و گفت: در مقطع فعلي هيچ دستگاهي حق ندارد از دستور استاندار براي در اختيار قرار دادن امکاناتش در راستاي مقابله با سيل امتناع کند و هر دستوري که استانداران در مواجهه با سيل صادر کردند بايد از سوي همگان مورد پذيرش قرار گيرد.

دکتر جهانگيري با تأکيد بر اين که جان مردم براي ما از هر چيزي مهمتر است افزود: از همه مردم درخواست مي‌کنم به اخطارها و اعلام‌هاي دستگاه‌هاي مسئول توجه کنند و به همه مردم اطمينان مي‌دهم که دولت با وجود آن که در سخت‌ترين شرايط درآمدي قرار دارد اما با تمام توان در کنار مردم ايستاده و تا حد امکان به جبران خسارات سيل کمک خواهد کرد.

معاون اول رئيس جمهور اظهار داشت: دولت در دو جلسه‌اي که در روزهاي سپري شده از سال 98 برگزار کرده بحث اصلي ما جبران خسارات سيل به مردم بوده و در اين راستا جبران خسارت به خانه و زندگي مردم نسبت به جبران خسارت و بازسازي زيرساخت‌ها اولويت خواهد داشت. از سوي ديگر ارقامي که براي کمک به بازسازي و تعمير منازل و نيز تعمير و نوسازي وسايل زندگي مردم در نظر گرفته شده نسبت به قبل حداقل دو برابر افزايش يافته و براي اولين بار جزئيات پرداخت خسارت به مشاغل و توليد کنندگان به خصوص در حوزه کشاورزي را خيلي دقيق تعيين کرده است.

جهانگيري ادامه داد: همچنين بحث‌هايي شده تا پرداخت اقساط وام خسارت ديدگان از سيل استمهال شده و سخت گيري هاي مالياتي نشود و پرداخت وام‌هاي جديد براي آنها در نظر گرفته شود.

معاون اول رئيس جمهور همچنين با اشاره به اين که خشکسالي چند سال اخير باعث شد تا به صنعت سدسازي کشور جفا شود، تصريح کرد: در همين بارندگي‌هاي اخير ديديم که سدها چه نقش مؤثري در مهار سيل‌ها داشتند و مثلاً اگر سدهاي در مسير رودخانه‌هاي خوزستان وجود نداشتند خداي نکرده سيل در اين استان خسارات بيشتري وارد مي‌کرد. سدهايي که مطالعات آنها انجام شده بايد ساخته شوند و البته لازم است که ملاحظات تخصصي درباره آنها رعايت شود اما نبايد کليت سدسازي تخطئه شود.

دکتر جهانگيري در پايان از همه مردم، نيروهاي مسلح، علما، نمايندگان مجلس و مديران و کارکنان دولتي قدرداني و تأکيد کرد که مديريت بحران در روزهاي اخير که با نمايش غرورآفرين ملي حاصل شد نشان داد که اگر همه با هم پاي کار باشيم مي‌توان با اتکا به ظرفيت‌هاي کشور هر بحراني را مديريت کرد.

منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ميزان استفاده جوانان از تلگرام و اينستاگرام

ايران يک ميليارد دلار گاز مجاني به ترکيه تحويل داد

آتليه‌اي که عکس‌هاي مستهجن از بچه‌ها مي‌گيرد!

مازني: مديران اينستاگرام عذرخواهي کنند

درز اطلاعات کاربران يک تاکسي اينترنتي تأييد شد

تکذيب اجبار سيل‌زدگان براي بازگشت به خانه

هلال احمر از سردار سعيد قاسمي شکايت مي‌کند

نمايندگان دنبال حاشيه امن براي انتخابات هستند؟

خط و نشان پليس در خصوص برخورد با بدحجابي

دختر ترامپ پشت دستگاه سنتي پارچه بافي+عکس

استاندار خوزستان از 28اسفند تاکنون خانه نرفته!+عکس

کشف فساد جديد در پرونده دکل نفتي گمشده

بازداشت عوامل ترويج فساد و فحشا در شيراز

سقوط 40 درصدي توليد خودرو در ايران

جريمه ميلياردي گران‌فروشان و محتکران موبايل

اقبال خانه اولي‌ها به وام مسکن کم شد

پرايد، نقش اول در تصادفات نوروزي

ماجراي مرده‌اي که از خارج کشور پيامک مي‌فرستاد

چشم‌انداز بازار خودرو و ارز در سال 98

افتتاح خط 6متروي تهران فردا با حضور روحاني

سپاه، درگيري با سيل‌زدگان خوزستان را تکذيب کرد

جهانگيري: کمک‌هاي خوبي براي سيل‌زدگان داريم

تب مهاجرت از ايران به دهه هشتادي‌ها رسيد

تعطيلات مرگبار؛ افزايش 7 درصدي تلفات جاده‌اي

رهاسازي ناگهاني آب سد علت تشديد سيل گلستان

حکم سه قاچاقچي ميلياردي صادر شد

انبارهاي مرغ و گوشت تنظيم بازاري سالم ماندند

قايق حامل مهاجران ايراني در مديترانه غرق شد

دادستان شيراز: شهردار در شيراز نيست

اعاده دادرسي سعيد طوسي در حال بررسي است

بازداشت دو ايراني در آرژانتين با گذرنامه اسرائيل

برخورد متفاوت شهرداري گرگان با پاکبانان

فرح: اميدوارم ايرانيان نوروزِ آزادي را جشن بگيرند!

فرماندار دشستان: به شهردار برازجان تذکر دادم

خريد و فروش گوشي در بازار موبايل نصف شد

قيمت اينترنت، از ساندويچ هم ارزان‌تر است

نه به آجيل؛ راه جديد مبارزه با گراني

ماجراي بازداشت يک استاد بلژيکي در ايران

آستان قدس در دوره رئيسي ماليات مي‌داد؟

تکرار بلاي پرايد بر سر لادا

جزئيات تازه درباره پرونده قتل شرور معروف تهران

هرج و مرج در بازار موبايل

چرا قيمت گوشي دوباره بالا رفت؟

شوراي شهر، فاتحه‌ي باغ‌هاي تهران را خواند!

بازداشت زن دوم در ماجراي مرگ مرد بازنشسته

مزايا و معايب مصوبه پرحرف و حديث مجلس

حمله خمپاره‌اي تروريست‌ها به حومه حلب

ثروت ترامپ چقدر است؟

جزئيات نشت آب از پايه‌هاي برج آزادي

آخرين وضعيت پرونده مرگ رئيس تامين اجتماعي