آخرین اخبار

فوايد باور نکردني يوگا بر بدن ورزش و سلامت

فوايد باور نکردني يوگا بر بدن

  بزرگنمايي:

چه خبر - يوگا

مراکز يوگا، کلاس ها و کتاب هاي يوگا و ... . ولي وراي تأثيرات مد شدن يک پديده، يوگا خواص فراواني براي ما به همراه آورده که هيچ کدام از رقبايش اين فوايد را نداشته اند.

يوگا، يک شيوۀ جهاني

ورزش، ژيمناستيک، تکنيک مديتيشن، شيوۀ زندگي يا... ، يوگا کداميک از اينهاست؟ دادن يک عنوان خاص به يوگا مشکل است، زيرا اين رشته، درک کامل از کل بدن است. ژرارد آرنود، مدير مرکز يوگاي جايا مي‌گويد: "در زبان سانسکريت، کلمۀ يوگا در واقع به معناي «وحدت» است. وحدت «بدن و روح، خورشيد و ماه، مرد و زن، پير و جوان». زيرا در سيستم فکري شرقي، «سر بخش مهمي از بدن است".
فدراسيون بين المللي آموزش هاي يوگا، يوگا را با اين عنوان تعريف مي‌کند: «يک شيوۀ جهاني و عملي که بر اساس مجموعه اي از تکنيک هاي خاص و با رجوع به سنت هند شکل گرفته است. با افزايش آگاهي و رشد تدريجي، يوگا با هماهنگي کامل، استعدادهاي جسمي، عاطفي، ذهني، روحي و بشري فرد را پرورش مي‌دهد.» دکتر آندره مَمان، رئيس فدراسيون، در اين باره اين گونه توضيح مي‌دهد که: "يوگا، يک «فلسفۀ مديتيشن جسمي» نيز هست. برخلاف فلسفه هاي رايج، يوگا فقط به «انديشيدن» بسنده نمي‌کند؛ يوگا توسط تجربه، تجربه اي که توسط فعاليت بدني به دست آمده باشد، نيز شکل گرفته است. در واقع، يوگا بر اساس يک مشاهدۀ ساده متولد شد: به اين ترتيب که يک اختلال يا آشفتگي ذهني مي‌تواند آثاري بر روي جسم داشته باشد، در مقابل، اختلالي که بدن را تحت تأثير قرار دهد، ذهن را نيز درگير خواهد کرد.

وضعيت هاي يوگا
يوگا

وضعيت هايي که مرکز و اصل يوگا هستند، آساناس ناميده مي‌شوند. در متون قديمي، اين وضعيت ها «مقاوم و خوشايند» توصيف شده اند؛ در واقع، اين وضعيت ها، پوزيشن هايي بي حرکت و بدون کوچکترين تلاشي هستند که به واسطۀ آنها فرد ياد مي‌گيرد جسم خودش را فراموش کند. با تمرکز بر روي وضعيت ها و کار کردن عميق بر روي تنفس، فرد ذهنش را آرام و جسمش را قوي مي‌کند.
وضعيت هاي بسيار زيادي وجود دارند، از ساده ترين تا پيچيده ترين. تمام اين وضعيت ها پيرو درجه بندي هستند؛ و در يک زنجيرۀ دقيق، پيوسته به يکديگر و نه جدا از هم قرار مي‌گيرند، که با پيوستگي شان، حس مورد نظر را منتقل مي‌کنند.

مکتب هاي مختلف يوگا

يوگا در جهت هاي مختلفي پيشرفت کرده است. اين رشته شامل 8 شاخۀ اصلي مي‌شود که اين 8 شاخه جزء 3 «خانوادۀ» عمده هستند: يوگاي پويا، يوگاي ريلکسيشن و يوگاي روح. هاتا يوگا يا يوگاي در رشتۀ جسمي، رايج ترين مکتب در غرب است.
تمام اين مکاتب «پايۀ» يکساني دارند. ژرارد آرنود با تأکيد بر علم يوگا مي‌گويد: "يکي از بزرگترين تفاوت ها بين رشته هاي ورزشي غربي و يوگا "دروني کردن" است". در يوگا، ما «شور و هيجان بدن را بيشتر از اين که از بيرون (مثلاً توسط آينه هاي باشگاه) ببينيم، از درون مشاهده مي‌کنيم. اين مشاهده باعث مي‌شود که ما ظرفيت ها و محدوديت هاي خودمان را دريابيم.» دکتر مَمان تصريح مي‌کند: به کمک يوگا، آنچه را که براي بدن مان مضر است، مي‌شناسيم و بدون هيچ محدوديتي، بهترين شيوه و عادات را براي زندگي برمي‌گزينيم».
و تنفس؛ در واقع تنفس عملکرد «ناخودآگاهي» است که ما مي‌توانيم روي آن اثر بگذاريم؛ با اين حال، در بيشتر موارد ما بد نغس مي‌کشيم. در تمام طول جلسۀ يوگا، ما بر مسير عبور نفس تمرکز مي‌کنيم؛ مهارت در تنفس به ما اجازه مي‌دهد که جريان انرژي در بدن مان را مهار و رام کنيم.

فوايد يوگا

دکتر ممان نکتۀ مهمي را خاطر نشان مي‌کند، وي مي‌گويد: «يوگا را نمي‌توان به معناي دقيق کلمه، به عنوان درمان تعريف کرد.» در واقع، آثار واقعي يوگا صرفاً «درماني» نيستند. ولي با انجام تمرينات يوگا، فرد کنترل بهتري روي بدنش خواهد داشت و شناختي بهتري نسبت به محدوديت ها و ظرفيت هايش به دست مي‌آورد؛ تمرين منظم يوگا مي‌تواند راه حل هاي مناسبي براي مشکلات جسمي و روحي ما با خود به همراه داشته باشد.
ژرارد آرنود در اين باره توضيح مي‌دهد و مي‌گويد: «تأثير يوگا بر ذهن و عواطف به اين ترتيب است که يوگا باعث يادگيري آرامش فوق العاده، تعادل در زندگي براي تمام روزها، روي فرم بودن و بيشترين تأثير بر فعاليت ها مي‌شود.

اما تأثير واقعي تمرين منظم يوگا بر «سلامتي» چيست؟ دکتر آندره ممان اين موضوع را براي ما روشن مي‌کند.
يوگا

در ابتدا تأثير يوگا بر ماهيچه ها، استخوان ها و مفاصل: در طي انجام وضعيت ها، ماهيچه ها تحريک، منبسط و منقبض مي‌شوند. با انجام يوگا، ماهيچه ها انعطاف پذير و قوي مي‌شوند. تمرين منظم يوگا مانند تمام فعاليت هاي جسمي ديگر، روند بي آهک شدن استخوان ها (پوکي استخوان) را کند مي‌کند.
دربارۀ تنفس، يوگا تمام عناصر براي بهبود ظرفيت تنفس را در اختيار دارد و آنها را به جريان مي‌اندازد؛ به همين ترتيب و خصوصاً با کاهش ضربان قلب، عملکرد قلب و عروق را نيز بهبود مي‌بخشد.
تأثير يوگا بر عروق، سهيم بودن در کاهش فشار خون است؛ يوگا با بازگرداندن جريان خون از عضوهاي پاييني، گردش خون را تسهيل مي‌کند.
به طور کلي، يوگا شماي کلي بدن را زيباتر و بهتر مي‌کند، بنابراين، به لطف زيبايي بيشتر ستون مهره ها و حفظ آنها در بهترين وضعيت، فرد در بدنش احساس راحتي و آسايش دارد.

چه کساني مي‌توانند يوگا تمرين کنند؟

همۀ افراد، هر سني که باشد، با هر درجه از انعطاف پذيري، مي‌توانند يوگا تمرين کنند. فقط کافي است که کلاس هايي متناسب با سطح شان انتخاب کنند: مبتدي، متوسط، پيشترفته و... .
بيشتر مشکلات احتمالي پزشکي در ارتباط با مفاصل هستند، اگر پوزيشن ها شديد باشند و يا به مدت طولاني حفظ شوند، و يا عمل تنفس به درستي انجام نشود، ممکن است مشکلاتي براي فرد ايجاد کنند.

بيشتر بدانيد : آموزش حرکات يوگا آموزش حرکات يوگا

بيشتر بدانيد : فوايد تمرينهاي يوگا بر بدن

بيشتر بدانيد : آموزش 8 حرکت يوگا براي درمان استرس

بيشتر بدانيد : يوگاي داغ چيست؟

بيشتر بدانيد : يوگاي صورت چه مزيت هايي براي صورت دارد؟


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بخور نخورهاي قبل و بعد از ورزش

کارهايي که براي کاهش اثر پرخوري مي توانيد انجام دهيد

آيا عرق کردن بيشتر در ورزش مساوي چربي سوزي بيشتر است؟

موثرترين ورزش براي سوزاندن چربي شکم کدام است

درمان گودي کمر با ورزش

فوايد شنا براي سلامت روح و روان

بهترين ورزش براي کالري سوزي و تناسب اندام

اشتباهات بدنسازي که مانع از عضله سازي مي شود

چگونه در تعطيلات تناسب اندام خود را حفظ کنيم

کارهاي خانه که به کاهش وزن کمک مي کنند

رازهاي لاغري که از آن بي خبريد

کاهش وزن سريع با 5 حرکت قدرتي

فوايد باور نکردني يوگا بر بدن

10 ورزش ساده براي بالا کشيدن سينه و خوش فرم شدن بازو

ورزش هاي مناسب براي کساني که زياد پشت ميز مي نشينند

چطور کمري باريک داشته باشيم

براي فرم دهي سينه و بازو چه تعداد پوش آپ push-ups لازم است

حفظ تناسب اندام و خطرات مربوط به آن

فوايد و مضرات ورزش شنا

بهترين زمان براي پياده روي چه زماني است ؟

براي داشتن شکمي صاف و سيکس پک چقدر بايد پلانک برويد

براي ورزش در منزل دوچرخه بهتر است يا تردميل

درمان زانو درد و تقويت زانو با 5 ورزش موثر

براي فرم گرفتن باسن چقدر بايد اسکوات بزنيد؟

آيا درد بعد از ورزش باعث قوي تر شدن شما مي شود؟

براي مقابله با فشار خون بالا اين ورزش ها را انجام دهيد

نکات اصلي که در رژيم غذايي عضله سازي بايد رعايت کنيد

کاهش سلوليت در 2 هفته با 11 ورزش موثر

زانو و زانو درد، درمان زانو درد با ورزش

يوگا و سيستم اسکلتي

درمان درد سياتيک پا با چند روش ساده

براي کاهش وزن چند دقيقه پياده روي کنيم؟

رعايت نکات بهداشتي به هنگام ورزش

واقعياتي درباره ورزش

بهترين روش براي از بين بردن چربي شکم

فوايد تمرينهاي يوگا بر بدن

موثر ترين حرکات ورزشي يوگا براي کاهش کمر درد

درمان گردن درد با چند حرکت ساده ورزشي

تاثير ورزش بر سيستم قلب و عروق

نسبت دور کمر به دور باسن چند باشد خوب است؟

از بين بردن سلوليت براي هميشه با 6 حرکت ورزشي

وسايل ورزشي پارک ها تا چه حد موثر هستند و چه کاربردهايي دارند؟

يک توصيه ساده و مفيد براي کاهش وزن

سوزاندن چربي شکم و تقويت کمر به روش سلبريتي هاي هاليوود

سوزاندن چربي شکم با پياده روي فقط با رعايت اين نکات ممکن است

آيا کاهش وزن با ورزش پيلاتس امکان پذير است؟

پيشگيري از گرفتن عضلات پا هنگام دويدن با اين روش ها

باورهاي غلطي که مانع از کاهش وزنتان مي شود

به جاي دراز نشست اين حرکات را انجام دهيد مفيد است

چند ورزش موثر براي مبتلايان به آرتريت