آخرین اخبار

لرزش دست در جواني نشانه چيست؟ بيماري ها و پيشگيري

لرزش دست در جواني نشانه چيست؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - علت لرزش دست در جواني

هر چيزي ممکن است باعث لرزش دست هايتان شود، از جمله کار کردن زياد با دست ها يا ابتلا به يک بيماري. ممکن است لرزش دست ها را بيشتر در هنگام صبح مشاهده کنيد، زماني که در حال نوشتن يک پيام کوتاه يا نوشيدن قهوه هستيد. يا اينکه لرزش دست ها ممکن است به شکل يک مشکل هميشگي در آمده باشد.
اگر دچار مشکل لرزش دست هستيد، بهتر است بدانيد شما تنها نيستيد. طبق پژوهش هاي انجام شده در سال 2011 در پزشک خانواده امريکايي تکان خوردن يا لرزش يکي از بخش هاي بدن شايع ترين اختلال حرکتي است و دست هاي شما مهم ترين بخشي هستند که از اين مشکل رنج مي برند.

چه عاملي باعث لرزش دست مي شود؟

دکتر جوزف جانکوويک Joseph Jankovic استاد پزشکي اعصاب و داراي صندلي متمايز در بخش اختلالات حرکتي در دانشکده پزشکي بيلورBaylor مي گويد: " لرزش دست ممکن است بر اثر عوامل مختلفي بروز کند، از جمله برخي بيماري ها مانند پارکينسون يا مصرف بيش از حد قهوه."


چطور مي توانيد علت لرزش دست را مشخص کنيد؟

در اکثر موارد نمي توانيد علت لرزش دست ها را تشخيص دهيد. اما پزشک مي تواند زمان و چگونگي لرزش دست هايتان را مشخص کند.
به عنوان مثال ممکن است دچار لرزش عملکردي شويد و زماني بروز مي کند که در حال بلند کردن چيزي از زمين هستيد يا با دست هايتان کاري انجام مي دهيد.جانکوويک مي گويد اين نوع لرزش زماني مشخص است که در حال انجام کاري بر خلاف جاذبه زمين هستيد – به عنوان مثال زماني که در حال خوردن يا نوشيدن هستيد يا زماني که سعي مي کنيد چيزي را بلند کرده و جلوي صورت خود نگه داريد. همچنين ممکن است دچار لرزش دست در هنگام استراحت باشيد، به اين معنا که دست هاي شما در حالت بي حرکتي هم لرزش دارند.
دکتر جانکوويک مي گويد: بدون در نظر گرفتن نوع لرزشي که با آن روبه رو هستيد، اگر لرزش دست شما با فعاليت هاي روزانه تان تداخل پيدا مي کند و يا باعث آزار ديگران مي شود، زمان آن رسيده که به پزشک مراجعه کنيد.
در ادامه به علل رايج لرزش دست اشاره مي کنيم.

1. لرزش دست در نتيجه لرزش اساسي Essential tremor

 لرزش دست در جواني نشانه چيست؟

دکتر گوردون بالتاک Gordon Baltuch، مددکار و استاد جراحي مغز و اعصاب دانشگاه پنسيلوانيا Pennsylvania و مدير پژوهش هاي بيماري پارکينسون، مي گويد: تا حدودي رايج ترين نوع لرزش مزمن دست – يک نفر از هر 25 نفر يا 4 درصد جمعيت ممکن است اين نوع لرزش را تجربه کنند – لرزش اساسي است که زماني اتفاق مي افتد که شما در حال انجام يک کار با دست هاي خود هستيد.
اگر دست هاي شما در هنگام تايپ کردن يا نوشتن مي لرزند، يا زماني که مي خواهيد وسيله اي مانند نمکدان را بلند کنيد يا يک ليوان آب بنوشيد متوجه لرزش دست خود مي شويد، اين ها نشانه هايي از لرزش اساسي هستند.
اين لرزش ممکن است خفيف باشد – تقريبا غير قابل تشخيص – و يا طوري واضح باشد که به خاطر آن نمي توانيد فعاليت هاي روزانه خود را کامل کنيد. بهترين اقدامي که در اين شرايط مي توانيد انجام دهيد، براي اطمينان بيشتر به پزشک مراجعه کنيد.
دکتر بالتاک مي گويد: ما نمي دانيم چه عاملي باعث بروز لرزش اساسي مي شود. اين مشکل در خانواده ها به صورت ارثي مشاهده مي شود، بنابراين به نظر مي رسد ژنتيک نقش مهمي در بروز اين مشکل دارد، اما ما علت اصلي را نمي دانيم. علت اين عارضه ممکن است مربوط به مشکلي در مخچه cerebellum در ارسال و دريافت اطلاعات باشد.مخچه بخشي از مغز است که مهارت هاي حرکتي را کنترل مي کند. اما جزئيات مبهم هستند.
لرزش اساسي معمولا در يک دست شروع مي شود و اغلب در دستي که فرد بيشتر استفاده مي کند و در نهايت به دست ديگر مي رسد. گرچه خطر ابتلا به لرزش اساسي با افزايش سن بيشتر مي شود، اما ممکن است در هر سني بروز مي کند. بالتاک مي گويد: در بين بيماران من حتي کودکاني هستند که به لرزش اساسي دچار هستند.
اگر لرزش اساسي خفيف است، نياز به انجام کار خاصي نيست. اين حالت ممکن ست با افزايش سن بدتر شود و يا اصلا اينطور نباشد. به هرحال درمان نکردن آن در سنين پايين مشکل خاصي به وجود نمي آورد.
اگر اين لرزش روي زندگي و کارهاي روزمره تان تاثير گذاشت، داروهايي وجود دارند که به شما کمک مي کنند. دکتر بالتاک مي گويد: " مهم ترين روش درمان استفاده از مسدود کننده هاي بتا beta blocker است. اگر اين داروها موثر نبودند، برخي از داروهاي ضد انعقاد مي توانند موثر باشند." اگر استفاده از دارو موثر نباشد، برخي روش هاي جراحي در دسترس هستند.

2. لرزش دست بر اثر بيماري پارکينسون

 لرزش دست در جواني نشانه چيست؟

دکتر مايکل رزاک Michael Rezak، مدير بخش اختلالات حرکتي و بيماري هاي نورودژنراتيو* Neurodegenerative در پزشکي شمال غربي مي گويد: گرچه لرزش اساسي در دست ها زماني مشاهده مي شود که دست هايتان در حال انجام حرکت و فعاليت هستند، اما لرزش دست ها که ناشي از بيماري پارکينسون است، لرزش در حال استراحت ناميده مي شود، زيرا زماني خود را نشان مي دهد که دست هاي شما هيچ حرکتي ندارند.

* نورودژنراتيو neurodegenerative.بيماري،فرايند يا وضعيتي که سبب زوال سلول هاي طبيعي سيستم عصبي يا عملکرد آنها مي گردد.

رزاک مي گويد: زماني که دست ها در دو طرف بدن آويزان هستند يا هيچ تون عضلاني در دست ها وجود ندارد، زماني است که لرزش ناشي از بيماري پارکينسون مشاهده مي شود.
همچنين نوع حرکت مربوط به لرزش اساسي بيشتر شبيه به لرزيدن و تکان خوردن است، اما لرزش مربوط به بيماري پارکينسون اغلب داراي ريتم است. براي بسياري از بيماران لرزش به شکل نوعي حرکت دادن قرص بين انگشت شست و انگشت اشاره شروع مي شود.
بيماري پارکينسون يک بيماري نورودژنراتيو است که در آن برخي سلول هاي مغز به تدريج از بين مي روند. علت اصلي اينکه چرا مرگ اين سلول ها شروع مي شود، هنوز مشخص نيست، به هرحال اين مشکل در نهايت منجر به کاهش دوپامين dopamine در مغز مي شود که منجر به لرزش دست ها و ديگر علائم حرکتي مي شود، مانند تيک هاي صورت، وضعيت بد بدن و مشکل در تکلم.
بيماري پارکينسون معمولا در سن 60 سالگي به بعد بروز مي کند، اما درصد کمي از افراد در سنين جواني به اين مشکل دچار مي شوند. هيچ درماني براي بيماري پارکينسون وجود ندارد، اما دارو و برخي فعاليت هاي جسمي به کنترل علائم کمک مي کنند.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : پارکينسون چيست؟(علل، درمان)

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : رژيم غذايي دوپامين چيست و چگونه کار مي کند

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : يکي از علائم ابتلا به پارکينسون در آينده، خواب ناآرام و بيقرار است!

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : تشخيص بيماري پارکينسون 10 سال قبل از ابتلا با يک آزمايش ساده !!

3. لرزش دست بر اثر استرس

 لرزش دست در جواني نشانه چيست؟

هر شخصي داراي يک لرزش خيلي خفيف و غير قابل مشاهده است که بر اثر ضربان قلب، گردش خون و ديگر فرايندهايي که در داخل بدن انجام مي شوند، رخ مي دهد. اين نوع لرزش، لرزش فيزيولوژيک ناميده مي شود. جانکويک مي گويد: اما تحت شرايط خاص اين لرزش مي تواند قابل مشاهده شود.
يکي از اين موقعيت ها استرس و اضطراب شديد است. اگر دست يا صداي شما قبل از صحبت کردن براي تعداد زيادي از مردم شروع به لرزيدن کرد، يا اگر هنگام نگاه کردن به پايين از لبه يک ساختمان بلند، زانوها و پاهايتان شروع به لرزيدن کرد، دچار لرزش فيزيولوژيک افزايش يافته enhanced physiologic tremor شده ايد.
اين نوع لرزش ممکن است آزار دهنده يا ناراحت کننده باشد، بستگي به موقعيت دارد، اما اگر در تمام زمان ها اين لرزش را تجربه مي کنيد و احساس مي کنيد تاثير منفي بر روي زندگي شما مي گذارد، بهتر است با پزشک مشورت کنيد.
برخي فعاليت هاي کاهش دهنده استرس، مانند مديتيشن، يوگا يا گوش دادن به موسيقي و همچنين داروهاي ضد استرس مي توانند موثر باشند.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 10 روش تمدد اعصاب براي کاهش استرس

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 8 راه مقابله با استرس!

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : کاهش استرس و اضطراب با چند روش خوراکي

4. لرزش دست بر اثر مصرف بيش از حد کافئين

 لرزش دست در جواني نشانه چيست؟

دکتر جانکوويک مي گويد: همانطور که استرس مي تواند باعث تشديد لرزش فيزيولوژيک شود، کافئين هم همين تاثير را دارد. اگر بعد از مصرف قهوه يا ديگر منابع کافئين دچار لرزش دست مي شويد، زمان آن رسيده که مصرف کافئين خود را کاهش دهيد.
گفته مي شود کافئين و استرس باعث مي شوند لرزش اساسي بيش از پيش به چشم بيايد. اگر فکر مي کنيد لرزش دست هاي شما علاوه بر مصرف بيش از حد کافئين به عوامل ديگري نيز بستگي دارد، بهتر است با پزشک مشورت کنيد.

5. لرزش دست بر اثر مصرف برخي داروها

 لرزش دست در جواني نشانه چيست؟


مانند استرس و کافئين، مصرف برخي داروها نيز باعث لرزش دست مي شوند – به ويژه داروهاي آسم مانند bronchodilator. داروهاي ديگري که باعث لرزش دست مي شوند، عبارتند از آمفتامين Amphetamine ، برخي از استاتين ها statin و مهار کننده هاي باز جذب سروتونين SSRI.
اگر بعد از مصرف دارو لرزش دست را در خود مشاهده کرديد يا اگر به نظر مي رسد لرزش دست بعد از مصرف يک داروي جديد شروع شده، پزشک مي تواند داروي جايگزين برايتان تجويز کند تا لرزش دست هاي شما بهبود پيدا کند.

6. لرزش دست بر اثر خستگي بيش از حد

 لرزش دست در جواني نشانه چيست؟

و باز هم عامل ديگري که باعث لرزش فيزيولوژيک مي شود خستگي بيش از حد است. خستگي شما چه بر اثر کم خوابي باشد و چه در نتيجه تمرينات سخت و طولاني، در هر دو حالت خسته بودن عضلات منجر به لرزش دست ها و ديگر قسمت هاي بدن مي شود. به اين ترتيب هر چيزي که باعث مختل شدن خوابتان مي شود، مي تواند باعث لرزش دست شما نيز شود.
خستگي مي تواند لرزش اساسي را بدتر کند. بنابراين اگر دست هاي شما هميشه مي لرزند – اما زماني که خسته يا کم خواب هستيد بدتر مي شود – بهتر است با پزشک مطرح کنيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : علت لرزش دست ها و درمانش


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

علايم سوء هاضمه و روش هاي پيشگيري از سوء هاضمه

دچار تنگي دريچه قلب هستم براي درمان چه کاري انجام دهم؟

روش خانگي براي تشخيص کبد چرب

درد پهلو نشانه چيست

فشار خون پايين چيست؟ + دلايل فشار خون پايين

تکنيک هاي طلايي براي درمان سريع سردرد ساده

فيبروز کبدي چيست؟ آيا فيبروز درمان مي شود؟

تدابير طب سنتي براي درمان آلرژي بهاره

مراقب مصرف مکمل ويتامين D باشيد

فشار خون در هر سني چند است و براي درمان فشار خون چه کنيم؟

چه عواملي خطر بروز سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهند؟

درمان آمبولي ريه با چه روش هايي امکان پذير است؟

سکته مغزي و آنوريسم مغزي چه تفاوتي با هم دارند؟

کلسترول چيست و براي درمان کلسترول خون چه بايد کرد؟

درمان گلودرد با غرغره هاي طبيعي

عواملي که خطر ابتلا به سندرم روده تحريک پذير را افزايش مي دهند

بيماري قلبي که باعث سکته مغزي مي شود

روشهاي پيشگيري از ماشين گرفتگي

علت وجود خون در ادرار

تضمين سلامت قلب با رعايت اين نکات

روش هاي پيشيگيري و درمان عرق سوز شدن

تاثير سير و پياز بر پيشگيري از سرطان روده بزرگ

نکات بهداشتي براي پيشگيري از ابتلا هاري

علت و درمان رماتيسم مفصلي از ديدگاه طب سنتي

آشنايي با دلايل اصلي سکته قلبي

هشدارهاي بدن براي مراحل اوليه ابتلا به سرطان

کاهش علايم آلرژي با اين خوراکي ها

با مصرف اين خوراکي ها کبد چرب را از خود دور کنيد

کاهش علايم آلرژي در بهار با توصيه هاي طب سنتي

کلسترول را با اين ورزش ها مغلوب کنيد

دلايل سرفه و سرفه هاي خطرناک را تشخيص دهيد

فتق ديسک چرا ايجاد مي شود و چطور از فتق ديسک پيشگيري کنيم

آترواسکلروز atherosclerosis يا تصلب شرايين چيست؟

ورم معده يا گاستريت Gastritis چيست و چطور درمان مي شود؟

تشخيص سرطان مقعد و روش هاي درمان سرطان مقعد

9 راه حل طبيعي براي کنترل فشار خون

هر آنچه بايد درباره انحراف شصت پا بدانيد

چرا ديدتان تار شده ؟

چرا سرم درد مي کند؟

علت تکان هاي شديد پا در خواب يا سندروم پاي بيقرار چيست؟

با زير بغلي که زياد عرق مي کند و هميشه خيس است چکار کنم؟

چند روش خانگي براي درمان درد سياتيک

پيشگيري از شايع ترين سرطان دنيا با مصرف سير و پيار

عواملي که خطر لخته شدن خون را افزايش مي دهند

کمر درد : حقايق و باورهاي غلطي که بايد بدانيد

نشانه هاي عجيب بيماري قلبي

اين بيماري ها باعث چاقي تان مي شوند

علائم کم کاري تيروئيد و هرآنچه بايد در مورد ان بدانيد

درمان سر درد با ماساژ نقاط فشاري در سر

درمان عفونت سينوس با روش هاي خانگي