آخرین اخبار

التهاب مزمن چيست و چطور مي توان بر آن غلبه کرد؟ بيماري ها و پيشگيري

التهاب مزمن چيست و چطور مي توان بر آن غلبه کرد؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - چه عواملي باعث بروز التهاب مزمن مي شوند؟

التهاب مزمن در نتيجه فرايند طبيعي بدن در التيام يک التهاب اتفاق مي افتد، زماني که فرايند التيام مدت ها پس از واکنش مورد نياز اوليه ادامه پيدا مي کند و به يک فرايند مضر تبديل شود. اين روند بسيار پيچيده است، اگر هشدار اضطراري داخل بدن زماني که بايد التهاب را غير فعال کند قادر به انجام اين کار نباشد، التهاب مزمن خواهد شد. اين روند به التهاب مزمن اجازه ميدهد که بافت هاي سالم را تخريب کرده و باعث ايجاد علايم مربوط به التهاب در بدن شود.
تحقيقات بيشتري درباره نقش التهاب مزمن در پيشرفت بسياري از بيماري ها و سرطان ها ادامه دارد. من هميشه يک جلسه براي صحبت با بيمارانم در مورد التهاب مزمن وقت مي گذارم تا بتوانند خطر پيشرفت آن را کاهش دهند. حتي اگر علايم هشدار دهنده التهاب مزمن را تجربه مي کنيد، هنوز مي توانيد اقدامات موثري براي توقف پيشروي آن را از همين امروز شروع کنيد.

التهاب چه زمان مضر مي شود؟

شما احتمالا التهاب حاد را با گرماي تب، تورم زانوي آسيب ديده و قرمزي ايجاد شده در اثر بريدگي جديد تجربه کرده ايد. اين التهاب هاي سالم، پاسخ ايمني بدن در برابر جراحت ايجاد شده و قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي و سموم يا حمله باکتري، ويروسها و انگل ها هستند.
التهاب حاد يک عملکرد کوتاه مدت و ضروري براي بدن است. در يک پاسخ ايمني سالم، بدن سيلي از سلول هاي ايمني ، مواد مغذي و مولکول ها را به مناطق زخم شده يا مورد حمله واقع شده ارسال مي کند تا عوامل مزاحم و بافت هاي آسيب ديده را از بين ببرد. اين فرايند يک ديوار دفاعي مي سازد که مي تواند در هر کدام از بخش هاي بدن از استخوان گرفته تا رگ هاي خوني ايجاد شود.
ولي اين واکنش فقط براي يک انهدام انفجاري کوتاه مدت پاسخ گو خواهد بود. به محض اين که اين آسيب برطرف شود، سلول ها و مولکول هاي ملتهب بايد کاهش پيدا کنند تا فرايند بهبود آغاز شود.
التهاب مزمن يک فرايند مداوم و مخرب است.زماني که التهاب همان طور که بايد غير فعال نشود به شکل يک فرايند مضر در مي آيد. التهاب مزمن مخرب است زيرا مثل يک آتش با شعله کم عمل کرده و به تحريک سلول هاي پروتئيني ايمني التهابي ادامه داده و به مناطق سالم بدن حمله مي کنند.
التهاب مزمن مي تواند در هر جاي بدن اتفاق بيفتد و تحقيقات زيادي نشان مي دهند که التهاب مزمن عامل آغاز کننده مشترک در ايجاد بيماري هاي مزمن متعدد است. به عنوان مثال، وجود سلول هاي ايمني زياد و مولکولهاي علامت دهنده آن ها در گردش خون مي تواند باعث آسيب رسيدن به ديواره داخلي رگ ها خوني ( آترواسکلروزيس* atherosclerosis )، بافت پانکراس pancreatic ( ديابت ) و بافت مفصلي ( آرتريت arthritis ) شود.

* تصلب شرايين‬ يا آترواسکلروزيس (Atherosclerosis) : سخت و باريک شدن رگ‌هاي خوني است که بسيار آرام و خاموش پيشرفت کرده و آرام‌آرام موجب مسدود شدن رگ‌هاي خوني شده و جريان خون را به خطر مي‌اندازد.

* پانکراس يا لوزالمعده يا Pancreas :غده‌اي پهن و دراز است که در قسمت فوقاني شکم و پشت معده قرار گرفته‌است. پانکراس هم يک غده درون ريز (غده‌اي که ترشحات آن با نام هورمون وارد جريان خون مي‌شوند) و هم يک غده برون ريز (غده‌اي که ترشحات خود را از طريق مجرايي به سطح يا حفرات بدن مي ريزد) است که آنزيمها و مواد ديگري ترشح مي‌کند که مستقيماً وارد محيط روده شده و به هضم پروتئين، چربي و کربوهيدرات کمک مي‌کنند.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : روماتيسم مفصلي يا آرتريت روماتوئيد چيست؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : اقداماتي براي تسکين آرتريت و آرتروز

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : ليدي گاگا در حال مبارزه با بيماري آرتريت روماتوئيد است!!

علايم التهاب مزمن چيست؟

التهاب مزمن

التهاب مزمن طيف وسيعي از علايم را ايجاد مي کند. در عمل شايع ترين علايمي که مشاهده مي شود:
- درد: درد عمومي در عضلات و مفاصل با تورم و سفتي متناوب که معمولا خسته کننده است.
- خستگي: خستگي دائم به همراه بي خوابي يا خواب بي کيفيت.
- افسردگي و اضطراب: سلول ها و مولکول هاي التهابي در سيستم عصبي مرکزي مي توانند متابوليسم انتقال دهنده هاي عصبي مربوط به خلق و خو، مثل سروتونين serotonin را مختل کنند. تصور مي شود اين عدم تعادل به صورت بالقوه منجر به اختلالات خلقي مثل افسردگي و الضطراب مي شود.
- مشکلات دستگاه گوارش: درد شکم، يبوست، اسهال، گاز و رفلاکس اسيدي.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : سروتونين چيست؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : نقش سروتونين در پرخاشگري

با توجه به اين که اين علايم مي توانند با علائم مربوط به بيماري هاي ديگري شباهت داشته باشند، حتما با پزشکتان بايد مشورت کنيد تا مطمئن شويد علايمي که مشاهده نموده ايد مربوط به التهاب مزمن است يا خير.
نشانه هاي التهاب مزمن ممکن است به آرامي گسترش يابند و در نهايت منجر به مشکلات متابوليک جدي و بيماري هاي مزمن شود. التهاب مزمن مي تواند پيامدهاي فراواني براي سلامتي در دراز مدت داشته باشد. بهترين راه براي فهم اثرات آن نگاهي به بيماري هاي التهابي شناخته شده مانند آرتريت روماتوئيد است. من بيمار جواني با اين بيماري دردناک خودايمني دارم که تمام علايم التهاب مزمن شديد را داراست: درد مزمن، خستگي، چاقي، از دست دادن حافظه، بي خوابي و موارد ديگر. راه حل درماني او خاموش کردن سيستم ايمني براي کنترل علايمش بود. هدف شما بايد توقف عوامل شروع کننده التهاب مزمن باشد قبل از اين که تبديل به بيماري شود.

ريشه ايجاد التهاب مزمن چيست؟

يکسيستم ايمني نامتعادل با ارسال سيگنال هاي اشتباه به بدن براي نياز به ادامه التهاب مدت ها پس از اينکه علت التهاب به پايان رسيده، منجر به بروز التهاب مزمن مي شود.
مطالعات نشان داده اند زنان با التهاب مزمن دچار افزايش سطح نشانگر هاي پروتئيني التهابي از قبيل پروتئين واکنشي C ( CPR )، IFN-gamma، IL-1, IL-6 و TNF-alpha مي شوند. اين نشان گرها در طي يک واکنش حاد هم افزايش پيدا مي کنند، البته اگر سيستم ايمني متعادل باشد واکنش التهابي زماني که لازم باشد خاموش مي شود. اگر التهاب ادامه پيدا کند، بدنتان به صورت مداوم در حالت دفاعي باقي مانده و به سلامتي شما آسيب مي رساند که به آنها اشاره مي کنيم:

آسيب هاي التهاب مزمن به بدن چگونه است؟

- التهاب انرژي و منابع بدنتان را از بين برده و آن را آسيب پذير مي کند.
- سلول هاي التهابي بسيار قدرتمند هستند ( اين قدرت کمک مي کند تا از شر مهاجم ها قبل از اين که آسيب به بدن برسانند خلاص شويد. ) بنابراين جريان توليد مداوم و کم از نشان گر هاي التهابي قوي در جريان خون در طول زمان منجر به آسيب مي شود.
- هنگامي که تعادل مختل شود، سيستم ايمني بدن بيش فعالي التهابي خود را حفظ کرده و مي تواند به سرعت تبديل به بيماري شود.

آيا آزمايشي براي تشخيص التهاب مزمن وجود دارد؟

متاسفانه آزمايش موثري براي ارزيابي بيماران مبتلا به التهاب مزمن وجود ندارد و تشخيص با فرايند حذف انجام مي شود - يعني در ابتدا بايد ساير احتمالات ايجاد کننده علايم بررسي و رد شوند.
يک آزمايش، پروتئين CRP يا C-Reactive Protein(نام پروتئيي سنتز شونده در کبد) در خون را اندازه گيري مي کند. سطح بالاي آن نشان دهنده التهاب در سيستم بدن است. اما با اينکه بالا بودن سطح CRP نشان دهنده وقوع التهاب است ولي نمي تواند تفاوت بين التهاب حاد يا مزمن را تشخيص دهد يا اين که ميزان التهاب در بدن را مشخص کند.
تحقيقات بيشتر نشان مي دهند افزايش نشانگرهاي التهابي با بيماري هايي که به آنها مشکوک هستيم مربوط به التهاب مزمن هستند. مثلا زناني که ديابت نوع 2 دارند سطح بالاي CRP و IL-6 را نشان دادند. اين احتمال وجود دارد که طي تحقيقات آينده درباره بيماري هاي مزمن بتوانيم به اندازه گيري اين بيماري ها در آزمايشگاه دست پيدا کنيم.

از کجا بدانم که دچار التهاب مزمن شده ام؟

چگونه مي توان گفت که از التهاب مزمن رنج مي بريد؟ نگاهي به عوامل زير بيندازيد تا بدانيد در آينده بايد به دنبال چه مواردي باشيد:
- عوامل خطر ساز ژنتيکي خود را پيدا کنيد. عوامل خطر ساز عمده التهاب مزمن شامل سابقه خانوادگي مشکلات خود ايمني يا بيماري هاي مزمن مثل بيماري قلبي، آلزايمر و سرطان است. اين نکته احتمالا مهم ترين نکته براي ارزيابي خودتان است چون به شما نشان مي دهد تا چه اندازه از لحاظ ژنتيکي مستعد بيماري التهابي هستيد تا فرايندهاي التهابي را مديريت کنيد.
- به علايم خود دقت کنيد. اگر علايمي که در بالا به آن ها اشاره شد برايتان آشنا هستند ممکن است بخواهيد در مورد التهاب مزمن با پزشکتان مشورت نماييد.
- بدانيد چه احتمالاتي را بايد رد کنيد. بسته به علايمتان، پزشک شما مي خواهد آزمايشاتي انجام دهد تا ساير احتمالات ايجاد کننده علايمتان مثل فرايندهاي خود ايمني جدي تر مانند آرتريت روماتوئيد را رد کند.
- سبک زندگيتان را بررسي کنيد: چاقي، تغذيه ضعيف و عدم تحرک و فعاليت همه عوامل عمده ايجاد التهاب هستند.

آيا آسپرين و NSAIDs براي التهاب مزمن مفيد هستند؟


گاهي از خودم ميپرسم آيا لازم است زنان به صورت مدوام آسپرين و NSAIDs ( داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي nonsteroidal anti-inflammatory drugs ) مثل موترين Motrin و آليو Aleve براي توقف التهاب استفاده کنند. به عقيده من اين داروها براي التهاب مزمن مفيد نيستند زيرا به سراغ ريشه ايجاد کننده التهاب نمي روند و حتي ممکن است منجر به خطرات سلامتي بيشتري شوند. مصرف مدام داروهاي ضد التهاب ملايم حتي مي تواند منجر به مشکلات گوارشي، زخم معده، افزايش خونريزي و مشکلات کليه شود. مرکز خدمات پيشگيري در ايالات متحد The United States Preventive Services Task Force توصيه ميکند که استفاده مداوم از آسپرين براي پيشگيري از بيماري هاي قلبي عروقي و سرطان کولورکتال Colorectal cancer در زنان 50-59 سال با خطر بالاي بيماري هاي قلبي عروقي مفيد است. براي زنان مسن تر يا جوان تر از اين سن، استفاده از آسپرين به نسبت فايده و خطر آن بستگي دارد. از آن جا که مصرف آسپرين شامل مجموعه اي از عوارض مختص به خود مي شود قبل از شروع مصرف آن حتما با پزشکتان مشورت نماييد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : سرطان کولورکتال، علايم و درمان

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : نشانه هاي اوليه سرطان روده بزرگ که بايد بدانيد

به علاوه NSAIDs در توليد پروستاگلاندين ها* prostaglandins اختلال ايجاد مي کنند که براي تنظيم التهاب، تنگ يا گشاد شدن عروق خوني و موارد ديگر اهميت بالايي دارند. کورتيکو استروئيدها* مثل پردنيسون prednisone، مهار کننده COX-2 مثل Vioxx و Celebrex و آنتي هيستامين ها هر کدام مکانيسم هاي التهابي خاصي را خاموش مي کنند که منجر به خطرات طولاني مدت در آينده خواهند شد.

* پروستاگلاندين‌ها prostaglandins:يکي از مهمترين واسطه‌هاي شيميايي در داخل بدن هستند که با تأثير بر روي گيرنده‌هاي مختلف سلولي تأثيرات متنوع زيادي در بدن دارند. پروستاگلاندينها مولکول ليپيدي بيست کربنه بوده ساختاري شبيه کلسترول دارند.

* کورتيکواستروئيدها Corticosteroid :غالبا به نام استروئيد خوانده مي شوند. کورتيکواستروئيدها در مقابل عفونت، سيستم ايمني بدن را حفظ مي کنند.

چگونه التهاب را کاهش دهيم؟

اگر فکر مي کنيد در معرض التهاب مزمن هستيد مي توانيد اين التهاب را با يک رويکرد طبيعي کاهش دهيد و اين کار بسيار راحت تر از چيزي است که فکرش را مي کنيد و با تغييرات مثبت در سبک زندگي به راحتي مي توانيد به هدفتان برسيد.


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کور رنگي چيست؟ | علائم کور رنگي و درمان آن

اشتباهات روزانه که منجر به بي خوابي مي شود

رفتار مناسب با آلزايمري ها بايد چگونه باشد

کاهش BMI يا شاخص توده بدني به روشي بي خطر

علت کم خوني چيست؟ + درمان کم خوني

نکاتي موثر براي بهبود سلامت دستگاه گوارش : نفخ و يبوست

علت ورم پا در سنين مختلف + درمان ورم پا

کدام ويتامين ها به درمان يبوست کمک مي کنند؟

تنگي دريچه آئورت چيست و چگونه تشخيص داده مي شود؟

باورهاي غلط در مورد سرماخوردگي که بايد فراموش شوند

ساده ترين روش پيشگيري از يبوست

چگونه با ورزش ديابت را کنترل کنيم

آيا چيزي به نام ژن چاقي و ژن لاغري وجود دارد؟

چه چيزهايي ميگرن را بدتر مي کنند؟

تاثير ريشه شيرين بيان بر شيمي درماني سرطان پروستات

چه زماني درد استخوان به دليل تومور است

اگر ديابت درمان نشود اين اتفاقات وحشتناک برايتان مي افتد!

چرا دچار سينوزيت مي شويم؟ + درمان سينوزيت

بي خوابي چطور باعث چاقي مي شود؟

چگونه به سرعت آبريزش بيني را قطع کنيم + دلايل آبريزش بيني

علت زرد شدن رنگ مدفوع چيست

عادت هاي خوب که به کبد کمک مي کند

آمبولي ريه چيست؟ + علائم آمبولي ريه

کولونوسکوپي چگونه انجام مي شود؟ +سن مناسب براي کولونوسکوپي

ميگرن زنانه و ميگرن مردانه يعني چه؟

چطور بدن خود را سم زدايي کنيم؟

نکات طلايي براي کساني که کبد چرب دارند

عادت هاي خواب که خطر حمله قلبي در شما را افزايش مي دهد

چگونه سرماخوردگي را از آنفلوانزا تشخيص دهيم

مقابله با حساسيت پاييزي با اين غذاها

عمل قلب باز چگونه است؟

پيشگيري از ابتلا به آرتريت با اين آنتي اکسيدان

علائم سرطان مري چيست؟

درمان آب مرواريد و بهبود بينايي با روغني گياهي

علت سياه شدن رنگ مدفوع چيست؟

روش هاي درمان موثر ميگرن

درمان قدم به قدم اسهال

انواع سردرد و درمان آن

سندرم شانه يخ زده علايم و درمان

علائم سرطان تخمدان

علايم سرطان ريه که کمي عجيب به نظر مي رسند

زخم پاي ديابتي چيست؟ + همه چيز در مورد زخم هاي ديابتي

نشانه هاي خاموش عفونت کليه

دستگاه گوارش را با فراموش کردن اين باورهاي اشتباه تقويت کنيد

حمله قلبي چيست؟ راهنماي تصويري براي حمله قلبي

سکته گوش چيست؟ علت و درمان سکته گوش

سيروز کبدي چيست؟ + درمان سيروز کبدي

آلزايمر در چه فصلي تشديد ميشود

افزايش خطر ديابت با عوامل کاملا غير منتظره

سرطان کبد و هر آنچه بايد در مورد اين سرطان بدانيد