آخرین اخبار

علل خشکي چشم و راه هاي پيشگيري از آن بيماري ها و پيشگيري

علل خشکي چشم و راه هاي پيشگيري از آن

  بزرگنمايي:

چه خبر -

کار، شيوه زندگي، خورد و خوراک و حتي وضعيت سلامت‌تان، مي‌توانند بر غدد اشکي شما تاثير بگذارند و با خشک‌تر کردن‌شان، چشم‌هايي خسته و درگير با خارش و سوزش را به شما هديه کنند.
اگر خشکي چشم، قرمزي و ديگر عوارض ناشي از اين اتفاق، آزارتان مي‌دهد، و چشم‌هاي‌تان اين روزها زودتر از قبل خسته مي‌شوند، اين مطلب را بخوانيد. ما شايع‌ترين دلايل خشکي چشم و راه‌هاي مقابله با آن را با شما در ميان خواهيم گذاشت.

مهم ترين علل خشکي چشم چيست؟
آلرژي و خشکي چشم

آلرژي يکي از دلايل شايع دچار‌شدن به خشکي چشم است. اگر اين نشانه را همراه با سرفه، خارش پوست يا خشکي آن تجربه مي‌کنيد يا نشانه‌هاي ديگر آلرژي، شما را آزار مي‌دهند، به جاي تلاش براي آب‌رساني به چشم‌هاي‌تان، مشکل اصلي را حل کنيد.

مصرف برخي داروهاي خاص و خشکي چشم

داروهايي مانند آنتي‌بيوتيک‌ها، احتمال خشک‌شدن چشم را بيشتر مي‌کند. پس در صورت مشاهده اين عارضه، پزشک‌تان را در جريان بگذاريد.

پيري و خشکي چشم

پيري با خودش خشکي چشم را هم مي‌آورد. اگر بيشتر از 65 سال سن داشته باشيد، احتمالا علائمي مثل چشم‌هاي قرمزي که احساس مي‌کنيد چيزي آنها را خراش داده است، خواهيد داشت؛ تاري ديد، احساس سوزش در چشم‌ها و احساس اينکه چيزي در چشم شماست را تجربه خواهيد کرد.

دود و خشکي چشم

دود و گرد و غبار، سرما يا گرماي شديد، مي‌توانند زمينه را براي خشکي و سوزش چشم فراهم کنند. احتمالا شما در روزهاي آلوده، بيشتر عوارض ناشي از خشکي چشم را تجربه مي‌کنيد و نياز بيشتري به شست‌ و شوي چشم‌تان با آب تميز و همچنين استفاده از قطره اشک مصنوعي خواهيد داشت.

عرق‌کردن و خشکي چشم

آب بدن را کم مي‌کند و چشم‌ها را خشک مي‌کند. اگر ورزشکار هستيد و به‌ خاطر انجام تمرين‌هاي‌تان، آب زيادي از بدن شما دفع مي‌شود، بعيد نيست که از خشکي چشم هم شکايت داشته باشيد.

استفاده نکردن ار عبنک آفتابي و خشکي چشم

کساني که ميانه‌اي با عينک آفتابي ندارند يا از عينک‌هايي که فريم باريکي دارند استفاده مي‌کنند، بيشتر دچار خشکي چشم مي‌شوند. تابش نورخورشيد به چشم‌ها، مي‌تواند آنها را خشک کند و به همين دليل، بهتر است حتي در زمستان، از عينک‌هاي آفتابي‌اي که فريمي پهن دارند، استفاده کنيد.

لوازم آرايشي و خشکي چشم

لوازم آرايشي که به چشم‌هاي‌تان مي‌زنيد (مانند خط‌چشم) ممکن است راه غدد اشکي‌تان را مسدود کنند و باعث خشک‌شدن چشم‌ها شوند. پس اگر احساس خشکي و سوزش چشم کرديد، آرايش‌تان را با دستمال مرطوب، يا تميزکننده‌هاي چشم پاک کنيد.

استفاده از لنز و خشکي چشم

کساني که از لنزهاي تماسي استفاده مي‌کنند، بيشتر گرفتار اين مشکل مي‌شوند. لنز‌ها، به ويژه لنزهاي سخت (هارد)توان چشم شما را براي مرطوب‌نگه‌داشتن خود کاهش مي‌دهند و باعث سوزش چشم مي‌شوند. گذشته از اين، اگر چشم‌هاي‌تان را جراحي کرده باشيد هم احتمالا تا سال‌ها، اشک مصنوعي همراه هميشگي شما خواهد بود و در صورت فعاليت چشمي طولاني‌مدت و خيره‌شدن به رايانه، مدام دچار خشکي چشم خواهيد شد.

استفاده از موبايل و کامپيوتر و خشکي چشم

گوشي‌بازها و کساني که زياد به صفحه نمايش رايانه خيره مي‌شوند، معمولا به عوارض ناشي از خشکي چشم هم دچار مي‌شوند. قرمزشدن چشم‌ها و احساس واردشدن شي خارجي به آنها، از جمله عوارضي است که اين افراد مدام از آن شکايت مي‌کنند.

اختلال در غده تيروئيد و خشکي چشم

کساني که به اختلالات غده تيروئيد دچار هستند، بيش از ديگران از خشکي چشم شکايت مي‌کنند. پس هميشه اين مشکل را بر گردن آلودگي هوا و کار زياد نيندازيد و در صورتي که مدام احساس خشکي چشم کرديد، حتما با انجام آزمايش خون، فعاليت غده تيروئيدتان را بررسي کنيد. اختلالات سيستم ايمني بدن و مشکلات غددي، مي‌توانند بر قدرت چشم‌هاي شما در ترشح اشک تاثير بگذارند.

براي پيشگيري از خشکي چشم چه بايد کرد؟

 چه دلايلي باعث خشکي چشم مي شوند؟

حفظ رطوبت فضاي خانه يا محل کار

شما مي‌توانيد با افزايش رطوبت خارجي، خشکي و آزردگي چشم‌هاي‌تان را هم کمتر کنيد. گذشته از اين، رژيم غذايي مناسب و مصرف آب کافي هم مي‌تواند چشم‌ها را مرطوب نگه دارد و سوزش و خارش آنها را کمتر کند.

استفاده از قطره اشک مصنوعي

هميشه يک قطره اشک مصنوعي همراه خود داشته باشيد و هر زمان که احساس کرديد شي خارجي در چشم‌هاي‌تان هست يا زماني که در چشم‌تان احساس سوزش کرديد، چند قطره از آن را در چشم‌هاي‌تان بريزيد. اشک مصنوعي، يکي از بهترين و بي‌ضررترين ابزارهايي است که براي مقابله با خشکي چشم مي‌توانيد سراغش برويد.

چشمک زدن

چشمک‌زدن درست مانند پلک‌زدن، يکي از راه‌هاي موثر براي جلوگيري از خشکي چشم‌هاست. وقتي شما به شدت مشغول کار هستيد، احتمالا فراموش مي‌کنيد که به اندازه کافي پلک بزنيد و به همين دليل، توان چشم‌هاي‌تان براي ترشح اشک، کاهش پيدا مي‌کند.

نوشيدن مايعات فراوان

در طول روز، به اندازه کافي آب بنوشيد و اگر اهل چاي‌خوردن هستيد، حتما مصرف آب‌تان را بيشتر از قبل بکنيد. مصرف ميوه‌ها، سبزيجات و غذاهاي آبکي هم مي‌توانند نياز بدن‌تان به مايعات را تا حدودي تامين کنند و مانع از خشک‌شدن چشم‌هاي‌تان شوند.

مصرف امگا 3

در رژيم غذايي‌تان به اندازه کافي امگا3 و اسيدهاي چرب غيراشباع بگنجانيد تا کمتر دچار خشکي چشم شويد. مصرف ويتامين E هم يکي ديگر از راه‌هاي موثر براي کاهش خشکي چشم است.

ترک سيگار

سيگارکشيدن، يا زندگي و کارکردن در کنار افراد سيگاري، باعث خشکي چشم مي‌شود. پس به‌خاطر چشم‌هاي‌تان هم که شده، از دود سيگار فاصله بگيريد.حتما لازم نيست از تميزکننده‌هاي شيميايي قوي استفاده کنيد تا چشم‌هاي‌تان خشک شوند. ديگر موادشيميايي مانند چسب‌چوب يا چسب‌هاي ديگر هم موادي را از خود ساطع مي‌کنند که باعث خشکي چشم مي‌شوند.

مصرف ويتامين C

مصرف کافي ويتامين C و روي هم مي‌تواند در کاهش خشکي چشم موثر باشد. براي کاهش اين مشکل آزاردهنده، در اين فصل، به‌ سراغ مرکبات برويد، در غذاي‌تان گوجه بريزيد و از مکمل‌هاي حاوي روي کمک بگيريد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : خشکي چشم چگونه درمان مي شود؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : آيا خشکي چشم خطرناک است؟


منبع : atiyehnoweekly.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کور رنگي چيست؟ | علائم کور رنگي و درمان آن

اشتباهات روزانه که منجر به بي خوابي مي شود

رفتار مناسب با آلزايمري ها بايد چگونه باشد

کاهش BMI يا شاخص توده بدني به روشي بي خطر

علت کم خوني چيست؟ + درمان کم خوني

نکاتي موثر براي بهبود سلامت دستگاه گوارش : نفخ و يبوست

علت ورم پا در سنين مختلف + درمان ورم پا

کدام ويتامين ها به درمان يبوست کمک مي کنند؟

تنگي دريچه آئورت چيست و چگونه تشخيص داده مي شود؟

باورهاي غلط در مورد سرماخوردگي که بايد فراموش شوند

ساده ترين روش پيشگيري از يبوست

چگونه با ورزش ديابت را کنترل کنيم

آيا چيزي به نام ژن چاقي و ژن لاغري وجود دارد؟

چه چيزهايي ميگرن را بدتر مي کنند؟

تاثير ريشه شيرين بيان بر شيمي درماني سرطان پروستات

چه زماني درد استخوان به دليل تومور است

اگر ديابت درمان نشود اين اتفاقات وحشتناک برايتان مي افتد!

چرا دچار سينوزيت مي شويم؟ + درمان سينوزيت

بي خوابي چطور باعث چاقي مي شود؟

چگونه به سرعت آبريزش بيني را قطع کنيم + دلايل آبريزش بيني

علت زرد شدن رنگ مدفوع چيست

عادت هاي خوب که به کبد کمک مي کند

آمبولي ريه چيست؟ + علائم آمبولي ريه

کولونوسکوپي چگونه انجام مي شود؟ +سن مناسب براي کولونوسکوپي

ميگرن زنانه و ميگرن مردانه يعني چه؟

چطور بدن خود را سم زدايي کنيم؟

نکات طلايي براي کساني که کبد چرب دارند

عادت هاي خواب که خطر حمله قلبي در شما را افزايش مي دهد

چگونه سرماخوردگي را از آنفلوانزا تشخيص دهيم

مقابله با حساسيت پاييزي با اين غذاها

عمل قلب باز چگونه است؟

پيشگيري از ابتلا به آرتريت با اين آنتي اکسيدان

علائم سرطان مري چيست؟

درمان آب مرواريد و بهبود بينايي با روغني گياهي

علت سياه شدن رنگ مدفوع چيست؟

روش هاي درمان موثر ميگرن

درمان قدم به قدم اسهال

انواع سردرد و درمان آن

سندرم شانه يخ زده علايم و درمان

علائم سرطان تخمدان

علايم سرطان ريه که کمي عجيب به نظر مي رسند

زخم پاي ديابتي چيست؟ + همه چيز در مورد زخم هاي ديابتي

نشانه هاي خاموش عفونت کليه

دستگاه گوارش را با فراموش کردن اين باورهاي اشتباه تقويت کنيد

حمله قلبي چيست؟ راهنماي تصويري براي حمله قلبي

سکته گوش چيست؟ علت و درمان سکته گوش

سيروز کبدي چيست؟ + درمان سيروز کبدي

آلزايمر در چه فصلي تشديد ميشود

افزايش خطر ديابت با عوامل کاملا غير منتظره

سرطان کبد و هر آنچه بايد در مورد اين سرطان بدانيد