آخرین اخبار

علت درد پاشنه پا, علت درد کف پا, علت درد انگشت پا بيماري ها و پيشگيري

علت درد پاشنه پا, علت درد کف پا, علت درد انگشت پا

  بزرگنمايي:

چه خبر - علت درد پا از زانو به پايين

پاها معمولا بنيان و اساس کل بدن هستند و مي توانند به ما کمک کنند کيلومترها پياده روي کنيم. با وجود 26 استخوان، 33 مفصل و شبکه اي از 100 تاندن، عضله و رباط ممکن است اين عضو به راحتي دچار مشکل شود. اينکه پاشنه پاي شما درد مي کند يا مشکلي در انگشت پاي خود داريد زياد مهم نيست. مسئله مهم تشخيص مکان درد و استفاده از گزينه هاي درماني براي کاهش آن است.

علت درد پاشنه پا: التهاب رباط کف پا

درد پاشنه يکي از رايج ترين مشکلاتي است که پا را تحت تاثير خود قرار مي دهد. التهاب رباط کف پا نيز رايج ترين علت درد پاشنه است. اگر به هنگام پايين آمدن از تختخواب در صبح و قدم برداشتن احساس درد شديدي زير پاشنه داريد، ممکن است به التهاب رباط کف پا مبتلا شده باشد. التهاب رباط کف پا که معمولا از استرس و فشار تکراري بر روي پا ناشي مي شود اغلب بعد از دوره هاي طولاني غير فعال بودن بدتر مي شود. اين نوع التهاب زماني که استراحت مي کنيد و مي خوابيد آرام مي شود و تورم کمتر مي گردد. زماني که بر روي پاي خود مي ايستيد، وزن بدن را بر روي بافت ملتهب وارد مي کنيد. التهاب رباط کف پا به خاطر عضلات تنگ پا و ساق پا بدتر مي شود.

درمان التهاب رباط کف پا:- استراحت کردن (اجتناب از انجام فعاليت هايي است که درد را بدتر مي کند)
- استفاده از داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي NSAID (پرکاربردترين داروهاي پزشکي که براي کاهش التهاب، درد و تب استفاده مي شوند)
- استفاده از يخ و ماساژ دادن
- پوشيدن کفش هايي با قوس خوب نيز مي تواند يک نکته کليدي براي کاهش درد باشد.
- کاهش وزن

در يکي از مطالعات انجام شده مشخص شد افرادي که التهاب رباط کف پاي مزمن دارند سه برابر بيشتر از ساير افراد چاق هستند. کاهش وزن مي تواند فشار بر روي پا را کاهش دهد. اگر درد پا بيش از دو هفته طول کشيد حتما با يک پزشک مشورت کنيد. او مي تواند درمان فيزيکي، تزريق کورتيزون يا ساير موارد را پيشنهاد کند.

علت درد پاشنه پا: خار پاشنه

خار پاشنه رشد استخواني اضافي است که از پايه يا پشت پاشنه به بيرون مي زند.اين موضوع اغلب به همراه بيماري التهاب رباط کف پا رخ مي دهد و نشانه هاي مشابهي با آن دارد(درد در پشت انتهاي پا). اين بيماري به درمان هاي مشابهي که در بالا بيان کرديم پاسخ مي دهد اما برخي از افراد بر اين باورند که اين دو مشکل يکسان نيستند. در حقيقت خار پاشنه الزاما يک مشکل نيست. بر اساس گفته هاي انجمن جراحان ارتوپدي آمريکا (American Association of Orthopaedic Surgeons) يا AAOS، از هر 10 نفر يک نفر به اين شرايط مبتلا مي شود اما با اين وجود، يک نفر از 20 نفري که خار پاشنه دارد درد پا را تجربه مي کند. با اينکه خار پاشنه به خودي خود ممکن است دردناک نباشد اما اين برآمدگي ها مي تواند بافت هاي احاطه کننده را تحريک سازد.علل رايج خار پاشنه، تروماي تکراري به پايه پاشنه، چاقي، کفش نامناسب يا ژنتيک است.

درمان خار پاشنه:- استراحت کردن
- مديريت درد با داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي
- يخ
- تمرينات کششي

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : اگر از خار پاشنه رنج مي بريد، بخوانيد

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : درد كف و پاشنه پا

علت درد کف پا: زگيل کف پا

اگر به هنگام راه رفتن احساسي شبيه وجود ريگ در کفش را داريد حتما کف پاي خود را براي وجود زگيل کف پا بررسي نماييد. زگيل کف پا به خاطر عفونت در پوست رخ مي دهد. اما برخلاف ساير انواع زگيل، اين نوع زگيل به سمت خارج رشد نمي کند و در عوض به دليل راه رفتن و ايستادن باعث مي شود به سمت پوست رشد نمايد. همين امر موجب مي شود درد و حساس بودن به لمس در زير پا ايجاد گردد. ممکن است تنها يک زگيل در زير پا داشته باشيد يا آن ها را به صورت توده اي تجربه نماييد. زگيل ها معمولا نقطه هاي سياه رنگي دارند که نواحي کوچکي از خون خشک شده هستند.

درمان زگيل کف پا

زگيل کف پا مي تواند بدون هيچ درماني از بين برود اما اين موضوع ممکن است سال ها طول بکشد. اين موارد فرد را در معرض مشکلات حاد جسمي قرار نمي دهند اما مي توانند باعث ايجاد ناراحتي و درد شوند. داروهاي لايه بردار بدون نسخه يا بسته هاي حاوي ساليسيليک اسيد Salicylic acid ( يکي از اسيدهاي آلي است که داراي مصارف دارويي نيز مي‌باشد.) مي تواند سلول هاي مرده زگيل را به تدريج در خود حل کند. اگر زگيل شما به کمک درمان هاي خانگي بهبود پيدا نکرد، بهتر است از پزشک کمک بگيريد. او تلاش مي کند به کمک نيتروژن مايع زگيل را منجمد کند، بسوزاند، بخراشد يا بردارد. همانطور که مي دانيد زگيل ها مسري هستند پس از تماس با افراد ديگر و پوشيدن کفش هاي آنان خودداري کنيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : درباره زگيل ها چه مي دانيد؟

علت درد کف پا: پينه

اين تکه هاي ضخيم و سخت پوست در طول زمان و به عنوان محافظت طبيعي بدن در برابر مالش يا فشار طولاني مدت ايجاد مي شود. اين موارد از پوست زيرين محافظت مي کنند. زماني که پينه در پا ظاهر مي شود معمولا بر روي کف پا يا پاشنه ديده مي شود و مي تواند به هنگام ايستادن يا راه رفتن دردناک باشد. معمولا علت ايجاد پينه پوشيدن کفش هاي نامناسب است اما مشکلات راه رفتن نيز مي تواند فشار اضافي بر روي پا وارد نمايد.

درمان پينه:

براي درمان پينه مي توانيد از سنگ پا براي برداشتن پوست مرده در حمام استفاده کنيد. فقط مراقب باشيد پوست زيادي برنداريد زيرا اين کار باعث ايجاد خونريزي و سپس عفونت مي شود. بعد از اينکه از حمام خارج شديد، مرطوب کننده را به همراه اسيد ساليسليک يا آمونيوم لاکتات* Ammonium lactate بر روي پا و دوبار در روز اعمال نماييد. از به کار بردن ريش تراش و قيچي خودداري کنيد. اين کار باعث از بين رفتن بافت هاي سالم و ايجاد عفونت مي شود. بدون توصيه پزشک از پدها نيز استفاده نکنيد. سعي کنيد از انجام فعاليت هايي که باعث ايجاد پينه مي شود خودداري کنيد. براي پيشگيري از بروز پينه هاي بعدي، کفش مناسب بپوشيد و اختلال راه رفتن را اصلاح نماييد.

*آمونيوم لاکتات Ammonium lactate: آمونيوم لاکتات دارويي ضد خارش است. شکل موضعي آن از 12 درصد اسيد لاکتيک و آمونيوم هيدروکسيد ساخته مي‌شود.آمونيوم لاکتات هم به شکل کرم و همه به شکل لوسيون وجود دارد. لوسين‌ها غلظت کمتري دارند و از آن‌ها مي‌توان براي همه‌ي جاي بدن استفاده کرد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : تفاوت پينه، زگيل و ميخچه

علت درد انگشت پا: انحراف شست يا بونيون Bunion

بر خلاف بيشتر مشکلات پا که احساس مي شوند اما ديده نمي شوند، انحراف شست پا را مي توان به سادگي مشاهده کرد. اين انحراف به خاطر مکانيک معيوب پا ايجاد مي شود که روش راه رفتن را تحت تاثير خود قرار مي دهد. سال ها حرکت ناهنجار و فشار بر روي مفصل شست پا مي تواند شکل آن را تغيير دهد. با خارج شدن تدريجي استخوان ها از تراز اصلي شان، اين برآمدگي ها نيز ظاهر مي شود. افرادي که نوع خاصي از پا را دارند( قوس اندک يا پاي صاف)، بيشتر در معرض خطر توسعه اين برآمدگي ها و انحراف ها هستند. از آنجايي که ساختار مکانيکي پا اغلب ارثي است، انحراف شست پا را مي توان در اعضاي خانواده نيز مشاهده کرد. زماني که راه مي رويد مفصل انگشت شست بيشترين وزن را تحمل مي کند. به همين خاطر اگر انحراف شست پا درمان نشود مي تواند درد شديد و دائمي را به همراه داشته باشد. کيسه پر شده از مايع در اطراف مفصل مي تواند ملتهب شود و مشکلات بيشتري را ايجاد نمايد. نشانه ها اغلب زماني ديده مي شود که کفش نامناسب مي پوشيد. معمولا زنان بيشتر از مردان در معرض توسعه اين شرايط قرار دارند و اين موضوع به خاطر کفش هاي نامناسب است.

درمان انحراف شست پا يا بونيون:

- از کفش هايي استفاده کنيدکه فضاي بيشتري براي انگشتان پا و پاشنه داشته باشد.
- پدهاي ژله اي که بر روي انگشت پا قرار مي گيرد مي تواند ناحيه را بپوشاند و از درد آن بکاهد
- استفاده از يخ
- داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي
- اجتناب از فعاليت هايي که باعث ايجاد درد مي شود

براي انحراف هايي که به شدت ملتهب شده اند، پزشک مي تواند کورتيزون تزريق کند تا تورم و ناراحتي آن کمتر شود. اگر انحراف شست پا در حال بدتر شدن بود، درد زيادي داشت يا بر روي حرکت شما تاثير گذاشت مي توان از گزينه جراحي استفاده کرد.

علت درد انگشت پا: ميخچه و پينه

ميخچه و پينه در اصل يک موضوع هستند فقط ميخچه در بخش هايي از پا که وزن را تحمل نمي کنند رخ مي دهد. اين ها معمولا کوچک و دايره اي با مرکز تعريف شده اي هستند که مي توانند نرم يا سفت باشند. بر خلاف تاول که به سرعت شکل مي گيرد، ميخچه در طول زمان و به خاطر سايش تکراري ايجاد مي شود و مي تواند به هنگام راه رفتن يا ايستادن دردناک باشد.

درمان ميخچه يا پينه:

درمان اين گزينه نيز همانند پينه است. تلاش براي حذف تجمعات پوستي و استفاده از مرطوب کننده براي نرم کردن پوست.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : روشهايي براي درمان ميخچه

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : چه عواملي سبب بروز ميخچه مي‌شوند؟

علت درد انگشت پا: نقرس

نقرس شکلي از آرتريت التهابي است که دوره هاي درد سوزناک ناگهاني، سفتي و تورم در مفصل را موجب مي شود.مقصر اصلي ايجاد نقرس، مقدار اضافي از اسيد اوريک است. اسيد اوريک ماده اي است که به طور طبيعي در بدن يافت مي شود. با اينکه معمولا سطح اسيد اوريک را بدن تنطيم مي کند اما مقادير زياد آن مي تواند به ايجاد کريستال هايي منجر شود که در مفاصل رسوب مي کند. حملات نقرس زماني رخ مي دهد که چيزي باعث افزايس سطح اسيد اوريک شود. درد نقرس معمولا در شب بيشتر است. اين بيماري در مردان بيشتر ديده مي شود. 60 درصد از افرادي که حمله نقرس را تجربه مي کنند دومين حمله را نيز در عرض يکسال خواهند داشت.

درمان نقرس:

براي پيشگيري از بروز حملات بعدي، پزشک مي تواند از دارو استفاده کند. تغيير سبک زندگي همچون اصلاح رژيم غذايي براي کاهش سطح اسيد اوريک نيز مفيد خواهد بود.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : چگونه به نقرس مبتلا مي شويم؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : هر آنچه بايد درباره اسيد اوريک بدانيد

علت درد بالاي پا: تاندونيت

التهاب تاندون هاي منقبض کننده که انگشتان پا را صاف مي کنند رايج ترين علت درد در بالاي پا محسوب مي شود. اين ناحيه بسيار استخواني است و به همين خاطر تاندون هاي موجود ممکن است خيلي راحت دچار التهاب شوند.

درمان تاندونيت:- استراحت کردن
- استفاده از يخ
- داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي
- کمپرس
- استفاده از کفش مناسب نيز ضروري است.


isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واقعيت ها و شايعاتي در مورد اسهال

زندگي سالم بعد از 60 سالگي با اين توصيه ها

درمان خانگي موثر براي تسکين درد مفاصل و گرفتگي عضلات

درد كف و پاشنه پا

چرا ضربان قلب تند مي شود؟

12 علت خستگي مفرط و راه هاي غلبه بر آن ها

براي کنترل خونريزي زخم چه اقداماتي انجام دهيم؟

مقابله با فشار خون بالا با روش هاي غير دارويي

چگونه بفهميم ديسک کمر داريم؟

نشانه هاي سرطان سينه چيست؟

وقتي زنگ هشدار کبد به صدا در مي آيد!

کلسترول بالا چه تاثيري بر تيروئيد مي گذارد؟

پيشگيري از 40 درصد سرطان ها با اين نکات امکان پذير است

درمان فوري ميگرن با ماساژ روغن اسانس نعنا

6 روش براي گذر سلامت از زمستان و بهبود سريعتر سرماخوردگي

درمان‌ خانگي زخم بستر

کدام قلب درد واقعا درد قلبي است؟!

آيا با حل جدول مي توان جلوي آلزايمر را گرفت؟

تضمين سلامت ريه با 7 قدم موثر

علايمي که نشان دهنده مشکل تيروئيد هستند

از کجا بفهميم بيماري سينوزيت داريم؟

فشار خون بالا و فشار خون بدخيم را بشناسيد

هر آنچه بايد در مورد آب مرواريد بدانيد

علايم خونريزي داخلي بدن

نکات طلايي براي رهايي از درد ستون فقرات

تشخيص حمله قلبي يک ماه پيش از وقوع آن

مروري بر ديابت نوع 2 علل و درمان ديابت

آيا طب سنتي مي تواند کبد چرب را درمان کند؟

هر آنچه بايد در مورد انواع فتق بدانيد + تصوير هر نوع فتق

علائم غير طبيعي پريود (قاعدگي)

درد هر قسمت از شکم نشانه چيست و کدام شکم درد خطرناک است؟

روش هاي خانگي براي درمان قطعي شپش سر

هر آنچه بايد در مورد انواع پوليپ و درمان آن ها بدانيد

سرفه هاي مداوم در اين صورت علامت بيماري سل هستند

آشنايي با انواع هپاتيت A ، B و C و روش هاي انتقال آن ها

علايم عفونت خون و روش هاي درمان خانگي عفونت خون

ادرار دردناک همراه با سوزش

ادويه اي براي درمان ديابت که متفورمين را شکست مي دهد!

ده عادت مهم مخرب مغز

شايع ترين مشکلات ستون فقرات + چگونگي مراقبت از ستون فقرات

فشار خون چيست؟

خواص دارچين براي درمان بيماري ها

علايم آشکار روده ناسالم و بيماري هاي روده

علت وزوز گوش در سالمندان

نشانه هاي سرطان خون که بايد جدي گرفته شوند

تفاوت ديابت نوع 1 و ديابت نوع 2 در چيست؟ + علائم ديابت

مهم ترين بيماري ها در دستگاه گوارش

4 قدم موثر براي درمان کبد چرب

چگونه عوارض بعد از سکته مغزي را کاهش دهيم

درد اين قسمت کمر نشانه عفونت داخلي است