آخرین اخبار

چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟ بيماري ها و پيشگيري

چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟

  بزرگنمايي:

چه خبر -

مي دانيد که چشمان شما مسئول ديدن و افزودن به ديدگاه هاي شما هستند، اما آيا مي دانستيد چشم ها در مورد سلامت شما نيز حرف هاي زيادي مي زنند.
درست است – چشم پزشک مي تواند مشکلات جسمي زيادي را از طريق معاينه چشم هايتان مشخص کند که از ديد پزشک عمومي تان خارج باشد. بنابراين معاينه هر ساله چشم ها از آنچه تصور مي کنيد مهم تر است.

چشم ها دقيقا چه چيزهايي را نشان مي دهند که ممکن است برايتان مهم باشند؟

در اينجا به مواردي اشاره مي کنيم که ممکن است متوجه آنها شده باشيد.

1. لکه زرد Yellow spots

چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟

لکه هاي زرد به چه معناست: طبق گزارش انجمن ديابت امريکا American Diabetes Association، حدود 30 ميليون نفر در سال 2015 به ديابت مبتلا بودند (تقريبا 9 درصد جمعيت). کارشناسان تخمين زدند از اين تعداد 7 ميليون نفر تشخيص داده نشده اند. آنها حتي نمي دانند به اين بيماري مبتلا هستند.
در اين مورد احتمالا چشم پزشک کسي است که متوجه اين مشکل (ديابت) خواهد شد. گرچه برخي علائم خفيف ممکن است مورد توجه قرار نگيرند يا ناديده گرفته شوند، چشم پزشک اغلب مي تواند واقعيت را برملا سازد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : پاسخ به سوالات ديابت(1)

شما ممکن است مبتلا به ديابت رتينوپاتي diabetic retinopathy باشيد، شرايطي که ديابت بر روي گردش خون در چشم تاثير مي گذارد. چشم پزشک شما ممکن است خونريزي هاي کوچک و لکه هاي زرد رنگي را مشاهده کند که روي چشم به صورت نقطه نقطه بروز کرده اند و نيازمند انجام آزمايشات بيشتر براي تاييد يک تشخيص نهايي هستند.
چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟

2. چشم ابري, چشم کدر يا ابري شدن سطح چشم Cloudy eyes

چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟

اگر متوجه کدر شدن چشم هاي خود يا تاري و مبهم شدن ديدتان شده ايد، احتمالا مبتلا به آب مرواريد هستيد. اکثر افراد با افزايش سن دچار آب مرواريد مي شوند، اما ممکن است در سنين پايين نيز به اين مشکل مبتلا شويد.اگر جوان تر هستيد، آب مرواريد ممکن است به معناي وجود يک مشکل جسمي عميق تر باشد؛ بنابراين لازم است به احتمالات ديگر نيز دقت کنيد. به عنوان مثال ديابت و تومور هر دو باعث آب مرواريد مي شوند.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : از کجا بفهميم آب مرواريد داريم؟

3. نگاه خواب آلود The sleepy look

چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟

اگر به خاطر پلک هاي افتاده تان هميشه خواب آلود به نظر مي رسيد، امکان ابتلا به چندين شرايط زمينه اي وجود دارد. در کودکان کم سن و سال نگاه خواب آلود يا افتادگي پلک ها ممکن است به دليل عدم رشد عضله چشم بروز کند.
همچنين عضله ضعيف ممکن است منجر به بروز مشکلي به نام تنبلي چشم شود. در تنبلي چشم مغز در حقيقت در بينايي به نفع يک چشم عمل مي کند. تنبلي چشم در نهايت ممکن است بر روي بينايي شما تاثير بگذارد، چرا که چشم شما براي مدت طولاني فعاليتي ندارد. اگر زودتر براي درمان اقدام کنيد، چشم پزشک مي تواند آن را اصلاح کند.
در حالت جدي تر چشم هاي خواب آلودممکن است نشانه سکته مغزي يا سرطان باشد که هر دو مورد مي توانند عضلات چشم ها را ضعيف کنند. اگر چشم هاي شما در هر دو طرف دچار افتادگي هستند، ممکن است مبتلا به نوعي بيماري خود ايمني به نام مياسنتي گراو* myasthenia gravis باشيد. اين بيماري جدي است و نياز به درمان فوري دارد.

*مياسنتي گراو myasthenia gravis: اين بيماري که گاهي مياستني گراويس هم ناميده مي شود، به اختلال عملکرد عضلات، به ويژه عضلات سر و صورت، به صورت خستگي و ضعف پيش رونده طي استفاده از اين عضلات اطلاق مي شود. اين اختلال معمولا عضلات اطراف چشم، دهان و گلو و انتهاي اندام ها را درگير مي سازد. اين بيماري نوجوانان، جوانان و بزرگسالان از هر دو جنس را مبتلا مي سازد ولي در خانم ها شايع تر است و طي آن فرد آرام آرام به سمت کاهش و محدوديت عملکرد فيزيکي مي رود.

4. پيچ و تاب در عروق خوني چشم

چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟

اين نشانه ها نيز مشکل ديگري هستند که احتمالا چشم پزشک کسي است که متوجه آن خواهد شد. وي چيز غير طبيعي در چشم هاي شما مشاهده نمي کند، اما ممکن است پيچ و تاب يا شکاف هايي را در عروق خوني چشم هايتان ببيند. اين علامت کوچک نشان دهنده وجود يک مشکل بزرگ در سيستم گردش خون چشم هاست، به اين معنا که عروق خوني شما خيلي تنگ هستند. احتمالا فشار خون بالا عاملي است که رگ هاي کوچک را به شکل خطرناکي در هم پيچيده مي کند. به نوبه خود اين علائم به شما در مورد حمله سکته مغزي يا قلب در آينده نزديک هشدار مي دهند.

5. چشم هاي بيرون زده Bug eyes

چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟

اگر ديگران وقتي شما را مي بينند، در مورد چشم هاي بيرون زده شما حرف مي زنند، بايد آن ها را چک کنيد. به علاوه ممکن است در عکس هاي خود متوجه چشم هايتات در عکس ها شده باشيد و يا در مورد آنها طنز پزدازي کرده باشيد.
گرچه ممکن است به بيرون زدگي چشم هاي خود فکر نکنيد، اما بيرون زدگي چشم ها نشانه رايج براي بيماري گريوز Grave’s disease است. اين بيماري شکلي از پرکاري تيروئيد است که در آن بدن هورمون تيروئيد خيلي زيادي توليد مي کند.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : هر آنچه بايد درباره پرکاري و کم کاري تيروئيد بدانيد

اگر مبتلا به بيماري گريوز هستيد، ممکن است متوجه ضربان قلب نامنظم، کاهش وزن ناخواسته، خستگي شديد و تغيير در چرخه قاعدگي (در مورد خانم ها) يا اختلال نعوظ (در مورد مردان) نيز شويد.

6. لکه هاي شناور يا تاري ديد Floating spots/blurred vision

آيا مي دانستيد که چشم پزشک گاهي مي تواند بيماري ايذز را در شما تشخيص دهد (اگر مبتلا به ايدز باشيد). در طول انجام معاينه چشم، چشم پزشک ممکن است التهاباتي را روي شبکيه چشم و يا حتي خونريزي يا از دست دادن بينايي را مشاهده کند. اين علائم نشان دهنده وجود بيماري ايدز هستند. بيرون از مطب پزشک و زماني که به اطراف نگاه مي کنيد، ممکن است نقاط غير طبيعي و کور و يا نقاط شناوري را مشاهده کنيد يا متوجه تاري ديد شويد.

7. پلک هاي داراي برآمدگي و ناهموار

گرچه وجود اين برآمدگي ها و ناهمواري ها روي پلک ها معمولا زيبا به نظر نمي رسند، اما مي توانيد با اين مشکل رايج چشم ها با آرامش کنار بياييد. اگر برآمدگي ها با خارش و درد همراه هستند، ممکن است اين برآمدگي ها نشان دهنده گل مژه stye باشند، به ويژه اگر روي پلک پاييني قرار دارند.

چشم ها در مورد سلامت شما چه مي گويند؟

در اکثر موارد عفونت باکتريايي منجر به بروز گل مژه مي شود، بنابراين ممطمئن شويد که از لوازم آرايشي قديمي استفاده نکنيد يا لوازم آرايشي ديگران را قرض نگيريد و چشم هايتان را در مواردي که ضروري نيست، لمس نکنيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : گل مژه چيست؟

اگر دردي احساس نمي کنيد، اين برآمدگي فقط يک غده چربي مسدود شده است. افرادي که داراي پوست چرب هستند، ممکن است به اين عارضه دچار شوند که اين غده چربي مسدود شده طي چند روز به خودي خود برطرف مي شود. تنها در صورتي لازم است با پزشک مشورت کنيد، که غده چربي پس از چند هفته برطرف نشده است.
در حقيقت چشم هاي شما پنجره اي به سلامت شما هستند و به شما و پزشکتان کمک مي کنند تا بسياري از مشکلات جسمي و بيماري ها را در مراحل اوليه شناسايي کنيد. موارد بيان شده در مورد آنچه چشم هايتان در مورد شما فاش مي کنند و مواردي که خودتان مي توانيد شناسايي کنيد، ايده خوبي به شما مي دهند. تمام کاري که بايد انجام دهيد اين است که چشم هايتان را به آنچه چشم ها سعي مي کنند بگويند، باز نگه داريد.


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واقعيت ها و شايعاتي در مورد اسهال

زندگي سالم بعد از 60 سالگي با اين توصيه ها

درمان خانگي موثر براي تسکين درد مفاصل و گرفتگي عضلات

درد كف و پاشنه پا

چرا ضربان قلب تند مي شود؟

12 علت خستگي مفرط و راه هاي غلبه بر آن ها

براي کنترل خونريزي زخم چه اقداماتي انجام دهيم؟

مقابله با فشار خون بالا با روش هاي غير دارويي

چگونه بفهميم ديسک کمر داريم؟

نشانه هاي سرطان سينه چيست؟

وقتي زنگ هشدار کبد به صدا در مي آيد!

کلسترول بالا چه تاثيري بر تيروئيد مي گذارد؟

پيشگيري از 40 درصد سرطان ها با اين نکات امکان پذير است

درمان فوري ميگرن با ماساژ روغن اسانس نعنا

6 روش براي گذر سلامت از زمستان و بهبود سريعتر سرماخوردگي

درمان‌ خانگي زخم بستر

کدام قلب درد واقعا درد قلبي است؟!

آيا با حل جدول مي توان جلوي آلزايمر را گرفت؟

تضمين سلامت ريه با 7 قدم موثر

علايمي که نشان دهنده مشکل تيروئيد هستند

از کجا بفهميم بيماري سينوزيت داريم؟

فشار خون بالا و فشار خون بدخيم را بشناسيد

هر آنچه بايد در مورد آب مرواريد بدانيد

علايم خونريزي داخلي بدن

نکات طلايي براي رهايي از درد ستون فقرات

تشخيص حمله قلبي يک ماه پيش از وقوع آن

مروري بر ديابت نوع 2 علل و درمان ديابت

آيا طب سنتي مي تواند کبد چرب را درمان کند؟

هر آنچه بايد در مورد انواع فتق بدانيد + تصوير هر نوع فتق

علائم غير طبيعي پريود (قاعدگي)

درد هر قسمت از شکم نشانه چيست و کدام شکم درد خطرناک است؟

روش هاي خانگي براي درمان قطعي شپش سر

هر آنچه بايد در مورد انواع پوليپ و درمان آن ها بدانيد

سرفه هاي مداوم در اين صورت علامت بيماري سل هستند

آشنايي با انواع هپاتيت A ، B و C و روش هاي انتقال آن ها

علايم عفونت خون و روش هاي درمان خانگي عفونت خون

ادرار دردناک همراه با سوزش

ادويه اي براي درمان ديابت که متفورمين را شکست مي دهد!

ده عادت مهم مخرب مغز

شايع ترين مشکلات ستون فقرات + چگونگي مراقبت از ستون فقرات

فشار خون چيست؟

خواص دارچين براي درمان بيماري ها

علايم آشکار روده ناسالم و بيماري هاي روده

علت وزوز گوش در سالمندان

نشانه هاي سرطان خون که بايد جدي گرفته شوند

تفاوت ديابت نوع 1 و ديابت نوع 2 در چيست؟ + علائم ديابت

مهم ترين بيماري ها در دستگاه گوارش

4 قدم موثر براي درمان کبد چرب

چگونه عوارض بعد از سکته مغزي را کاهش دهيم

درد اين قسمت کمر نشانه عفونت داخلي است