آخرین اخبار

با مصرف اين خوراکي ها کبد چرب را از خود دور کنيد بيماري ها و پيشگيري

با مصرف اين خوراکي ها کبد چرب را از خود دور کنيد

  بزرگنمايي:

چه خبر - خوراکي هاي ضد کبد چرب

کبد بزرگ‌ترين اندام داخلي بدن انسان محسوب مي‌شود. شايد کمتر به اين بخش از بدن خود توجه داشته باشيد اما کبد پيوسته در حال انجام وظايف مختلفي است و اختلال در عملکرد آن مي‌تواند پيامدهاي جدي براي سلامت شما به همراه داشته باشد.
بيماري کبد چرب يا سيروز مي‌توانند موجب احساس خستگي، اضافه وزن و در برخي موارد، زرد شدن پوست و قسمت سفيد چشم‌ها شوند. کبد بيمار مي‌تواند به صورت آرام و ناخوشايندي مرگ انسان را رقم بزند.
رژيم غذايي يکي از تاثيرگذارترين عوامل در وضعيت سلامت کبد محسوب مي‌شود و در شرايطي که برخي خوراکي‌ها مانند الکل و غذاهاي چرب مي‌توانند فشار کاري بيشتري به کبد وارد کنند، برخي خوراکي‌ها نيز مي‌توانند به پاکسازي و سم‌زدايي طبيعي آن کمک کنند.
در ادامه با چند نوشيدني مفيد براي پاکسازي کبد بيشتر آشنا مي‌شويم.

خوراکي هاي ضد کبد چرب : آب هويج

هويج در هر شکلي، به جز هويج پخته شده در شکر، غذايي فوق‌العاده براي شما محسوب مي‌شود. شما مي‌توانيد ترکيبي از آب هويج، اسفناج و اندکي آب را مصرف کنيد تا به فعاليت بهتر کبد کمک شود.
هويج سرشار از ويتامين A است که اين ماده مغذي توانايي خود در پيشگيري از بيماري کبد را نشان داده است. همچنين، اين هويج سرشار از فلاونوئيدها و بتا-کاروتن است که آنتي‌اکسيدان‌هايي قوي هستند. هويج مي‌تواند براي هر بخش از بدن انسان مفيد باشد، از اين رو، مصرف روزانه يک ليوان آب هويج ايده خوبي است.

خوراکي هاي ضد کبد چرب : سبزي‌هاي برگدار سبز

همانند هويج، سبزي‌هاي برگدار سبز گزينه‌هايي مقوي و سالم محسوب مي‌شوند. از جمله اين مواد غذايي مي‌توان به کيل، اسفناج، برگ چغندر، و کاهوي رومي اشاره کرد. سالادهايي که با اين سبزي‌ها تهيه مي‌شوند، مفيد هستند، اما آب سبزي‌هاي برگدار از نظر قابليت جابجايي گزينه‌اي راحت‌تر محسوب مي‌شود. افزون بر اين، آب سبزي‌ها دسترسي و جذب مواد مغذي را براي بدن تسهيل مي‌کند.
براي بهره‌مندي از فوايد بيشتر مي‌توانيد آب سبزي‌هاي برگدار را با آب هويج ترکيب کنيد تا نوشيدني شما از عطر و طعم بهتري نيز برخوردار شود. قسمت‌هاي مختلف بدن از مصرف روزانه آب سبزي‌هاي برگدار سپاسگزار شما خواهند بود.

خوراکي هاي ضد کبد چرب : چاي سبز

رژيم غذايي کبد چرب

اگر در پي يک ابر نوشيدني هستيد، چاي سبز از بهترين گزينه‌هاي موجود است. چاي سبز سرشار ازآنتي‌اکسيدان‌هاست که با راديکال‌هاي آزاد در بدن مبارزه مي‌کنند. از اين رو، چاي سبز از خواص ضد سرطان برخوردار است. همچنين، چاي سبز به چربي سوزي و کاهش فشار کاري کبد کمک مي‌کند.
تأمين آب مورد نياز بدن يکي ديگر از فوايد نوشيدن چند فنجان چاي سبز در روز است که به کبد در انجام وظايف خود کمک مي‌کند. براي بهره‌مندي از فوايد چاي سبز از افزودن شيرين کننده ها به اين نوشيدني پرهيز کنيد تا ويژگي‌هاي سم‌زدايي آن از بين نروند.

خوراکي هاي ضد کبد چرب : چاي زردچوبه

زردچوبه ادويه‌اي شناخته شده و پر مصرف در جهان است که فوايد سلامت مختلفي را ارائه مي‌کند. زردچوبه يکي از قوي‌ترين ادويه‌هاي پشتيبان کبد است. شما مي‌توانيد چاي زردچوبه را با استفاده از پودر آن تهيه کنيد. يک قاشقچايخوري پودر زردچوبه به آب جوش اضافه کرده و اجازه دهيد 10 دقيقه دم بکشد. با افزودن اندکي آبليموي تازه و اندکي فلفل سياه مي‌توانيد به بهبود عطر و طعم و فوايد اين نوشيدني کمک کنيد.
زردچوبه از کبد در برابر آسيب محافظت کرده و حتي ممکن است به باززايي سلول‌هاي جديد کبد کمک کند. همچنين، زردچوبه از خواص ضد التهاب سود مي‌برد. التهاب از عوارض جانبي بيماري کبد يا از دلايل احتمالي بروز اين شرايط محسوب مي‌شود.

خوراکي هاي ضد کبد چرب : آب مرکبات

ويتامين C و آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در ميوه‌هاي خانواده مرکبات براي پاکسازي کبد عالي هستند. مصرف ميوه‌هايي مانند ليمو، گريپ‌فروت، پرتقال، نارنگي و ليمو ترش سطوح بالا از اين مواد مغذي را در اختيار بدن قرار مي‌دهد. آب مرکبات تازه بيشترين سود را در اختيار بدن شما قرار مي‌دهد و بايد از مصرف آبميوه‌هاي تجاري پرهيز کنيد. آبميوه‌هاي تجاري سرشار از شکر هستند و روند پاستوريزه کردن نيز بسياري از مواد مغذي آنها را از بين مي‌برد.
با ترکيب آب يک ليمو ترش در يک ليوان آب مي‌توانيد يکي از ساده‌ترين و کارآمدترين نوشيدني‌ها براي پاکسازي کبد را آماده کنيد.

خوراکي هاي ضد کبد چرب : آب چغندر

چغندر، برگ چغندر و آب چغندر براي پاکسازي و سم‌زدايي کبد فوق العاده عمل مي‌کنند. چغندر اکسيژن موجود در خود را با کمک به پاکسازي آن افزايش مي‌دهد. اين محصول توليد صفرا را بهبود بخشيده و به فعاليت آنزيمي کمک مي‌کند. همچنين، چغندر سرشار از ويتامين C و فيبر است. دستورالعمل‌هاي مختلفي براي تهيه نوشيدني چغندر در دسترس هستند که با جست‌وجويي ساده در اينترنت مي‌توانيد به آنها دسترسي داشته باشيد.

خوراکي هاي ضد کبد چرب : مواد غذايي سرشار از فيبر

مواد غذايي سرشار از فيبر به واسطه بهبود شرايط اجابت مزاج به کبد در حذف سموم کمک مي‌کنند. استفاده از آب سيب و حتي آب کلم روشي ساده براي افزودن فيبر به نوشيدني‌هاي سم‌زدا و پاک کننده کبد است. همچنين شما مي‌توانيد براي بهره‌مندي از محتواي فيبر بيشتر استفاده از موز، آووکادو، جو دوسر، يا دانه‌هاي چيا را مد نظر قرار دهيد.
فراموش نکنيد که نوشيدن آب بيشتر و تأمين آب مورد نياز بدن نيز براي حفظ سلامت کبد مفيد است. شما مي‌توانيد مواد غذايي مختلف را با يکديگر ترکيب کنيد و در نوشيدني روزانه خود استفاده کنيد تا پاکسازي و سم‌زدايي کبد به روشي خوشمزه و دلپذير تبديل شود.
افزون بر نوشيدني‌هاي مفيدي که در اين مطلب به آنها اشاره شد، شما مي‌توانيد اقدامات ديگري را براي تقويت سلامت کبد مد نظر قرار دهيد. پرهيز از الکل يکي از اقدامات مثبتي است که مي‌توانيد در اين مسير مد نظر قرار دهيد. همچنين، توجه داشته باشيد که زياده‌روي در مصرف برخي داروها، از جمله داروهاي مسکن، اثر منفي بر کبد به همراه دارد. رفتارهاي پرخطر جنسي و استفاده از مواد مخدر نيز بدون در نظر گرفتن اين که چه ميزان به پاکسازي کبد خود اهميت مي‌دهيد، مي‌تواند به هپاتيت منجر شود. انجام ورزش و کاهش وزن براي پشتيباني از سلامت کبد و کاهش التهاب را نيز فراموش نکنيد.

بيشتر بدانيد : درمان کبد چرب با 12 غذاي مفيد + 6 غذاي خطرناک براي کبد

بيشتر بدانيد : موثرترين راه درمان کبد چرب

بيشتر بدانيد : 4 قدم موثر براي درمان کبد چرب


منبع : asriran.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

علايم سوء هاضمه و روش هاي پيشگيري از سوء هاضمه

دچار تنگي دريچه قلب هستم براي درمان چه کاري انجام دهم؟

روش خانگي براي تشخيص کبد چرب

درد پهلو نشانه چيست

فشار خون پايين چيست؟ + دلايل فشار خون پايين

تکنيک هاي طلايي براي درمان سريع سردرد ساده

فيبروز کبدي چيست؟ آيا فيبروز درمان مي شود؟

تدابير طب سنتي براي درمان آلرژي بهاره

مراقب مصرف مکمل ويتامين D باشيد

فشار خون در هر سني چند است و براي درمان فشار خون چه کنيم؟

چه عواملي خطر بروز سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهند؟

درمان آمبولي ريه با چه روش هايي امکان پذير است؟

سکته مغزي و آنوريسم مغزي چه تفاوتي با هم دارند؟

کلسترول چيست و براي درمان کلسترول خون چه بايد کرد؟

درمان گلودرد با غرغره هاي طبيعي

عواملي که خطر ابتلا به سندرم روده تحريک پذير را افزايش مي دهند

بيماري قلبي که باعث سکته مغزي مي شود

روشهاي پيشگيري از ماشين گرفتگي

علت وجود خون در ادرار

تضمين سلامت قلب با رعايت اين نکات

روش هاي پيشيگيري و درمان عرق سوز شدن

تاثير سير و پياز بر پيشگيري از سرطان روده بزرگ

نکات بهداشتي براي پيشگيري از ابتلا هاري

علت و درمان رماتيسم مفصلي از ديدگاه طب سنتي

آشنايي با دلايل اصلي سکته قلبي

هشدارهاي بدن براي مراحل اوليه ابتلا به سرطان

کاهش علايم آلرژي با اين خوراکي ها

با مصرف اين خوراکي ها کبد چرب را از خود دور کنيد

کاهش علايم آلرژي در بهار با توصيه هاي طب سنتي

کلسترول را با اين ورزش ها مغلوب کنيد

دلايل سرفه و سرفه هاي خطرناک را تشخيص دهيد

فتق ديسک چرا ايجاد مي شود و چطور از فتق ديسک پيشگيري کنيم

آترواسکلروز atherosclerosis يا تصلب شرايين چيست؟

ورم معده يا گاستريت Gastritis چيست و چطور درمان مي شود؟

تشخيص سرطان مقعد و روش هاي درمان سرطان مقعد

9 راه حل طبيعي براي کنترل فشار خون

هر آنچه بايد درباره انحراف شصت پا بدانيد

چرا ديدتان تار شده ؟

چرا سرم درد مي کند؟

علت تکان هاي شديد پا در خواب يا سندروم پاي بيقرار چيست؟

با زير بغلي که زياد عرق مي کند و هميشه خيس است چکار کنم؟

چند روش خانگي براي درمان درد سياتيک

پيشگيري از شايع ترين سرطان دنيا با مصرف سير و پيار

عواملي که خطر لخته شدن خون را افزايش مي دهند

کمر درد : حقايق و باورهاي غلطي که بايد بدانيد

نشانه هاي عجيب بيماري قلبي

اين بيماري ها باعث چاقي تان مي شوند

علائم کم کاري تيروئيد و هرآنچه بايد در مورد ان بدانيد

درمان سر درد با ماساژ نقاط فشاري در سر

درمان عفونت سينوس با روش هاي خانگي