آخرین اخبار

علت عرق زياد زير بغل و روش هاي درمان تازه هاي سلامت

علت عرق زياد زير بغل و روش هاي درمان

  بزرگنمايي:

چه خبر - عرق زياد زير بغل چه دليلي دارد و چگونه درمان مي شود

همه ما مي‌دانيم که تعريق زير بغل گاهي اوقات تنها بخشي از روند عادي زندگي محسوب مي‌شود اما زماني که تعريق از شرايط عادي خود خارج شده و به وضعيتي خجالت‌آور تبديل مي‌شود ممکن است مشکلي وجود داشته باشد.
تعريق اگر چه ناخوشايند به نظر مي‌رسد اما يکي از عملکردهاي کليدي بدن انسان است. تعريق به تنظيم دماي بدن انسان کمک مي‌کند. زماني که دما از 98.6 درجه فارنهايت (38 درجه سانتيگراد) بيشتر مي‌شود، بدن تلاش مي‌کند تا از طريق تعريق خود را خنک کند. زماني که عرق به سطح پوست رسيده و تبخير آن آغاز مي‌شود، احساس خنکي و راحتي بيشتر در انسان شکل مي‌گيرد.
اما جنبه منفي تعريق بوي بد آن است. خود عرق مايعي شفاف و بي‌بوست اما زماني که با باکتري‌هاي روي سطح پوست ترکيب مي‌شود مي‌تواند موجب بوي ناخوشايندي شود. افزون بر اين، عرق مي‌تواند در لباس شما نفوذ کرده و لکه‌هايي را روي آن باقي بگذارد.
برخي افراد نسبت به ديگران بيشتر عرق مي‌کنند. با اين وجود، تعريق بدون دليلي مشخص يا در موقعيت‌هاي عجيب، مانند زماني که هوا سرد است، ممکن است به يک مساله پزشکي اشاره داشته باشد.
در ادامه با آن چه بايد درباره تعريق بيش از حد زير بغل و کارهايي که مي‌توانيد براي مقابله با اين شرايط انجام دهيد، بيشتر آشنا مي‌شويم.
آيا زير بغل مي‌تواند بي‌دليل عرق کند؟
زماني که موضوع تعريق مطرح مي‌شود، شرايط هر فرد با ديگري متفاوت است. همان گونه که برخي افراد سريع‌تر از ديگران مي ‌دوند، برخي افراد نيز بيشتر از ديگران عرق مي‌کنند. تعريق سنگين به طور معمول ژنتيکي است، از اين رو اگر فردي در خانواده شما وجود دارد که همواره با مشکل تعريق مواجه است، احتمال اين که شما نيز به اين شرايط مبتلا باشيد نيز افزايش مي‌يابد.
دلايل ديگري نيز ممکن است در تعريق زياد نقش داشته باشند. افرادي که تناسب اندام بهتري دارند در مقايسه با افرادي که تناسب اندام کمتري دارند، به طور معمول زودتر عرق مي‌کنند تا بدن خنک‌تر باقي مانده و استقامت جسماني حفظ شود.
با اين وجود، تعريق زياد همواره به معناي سلامت بهتر نيست. اضافه‌وزن، مصرف الکل و سيگار کشيدن همگي مي‌توانند به تعريق بيش از حد منجر شوند. زماني که تب داريد يا اگر وارد مرحله يائسگي شده‌ايد نيز ممکن است با تعريق بيشتر مواجه شويد.
اما اگر همواره با تعريق زياد مواجه هستيد و نمي‌توانيد دليل اين شرايط را مشخص کنيد، شرايط چگونه است؟ اين امکان وجود دارد که به مشکل تعريق بيش از حد که به نام «هايپرهيدروز» شناخته مي‌شود، مبتلا باشيد. تعريق مي‌تواند به واقع بر توانايي شما در انجام فعاليت‌هاي روزانه تأثيرگذار باشد. در اين شرايط شما بلافاصله پس از بيدار شدن از خواب با آغاز تعريق مواجه شده و پس از به خواب رفتن تعريق متوقف مي‌شود. گاهي اوقات، هايپرهيدروزدر نتيجه يک شرايط سلامت ديگر مانند تيروئيد بيش فعال، يک اختلال عصبي، يا قند خون پايين شکل مي‌گيرد اما مي‌تواند به خودي خود نيز وجود داشته باشد.
چرا زماني که خنک هستيد يا حتي زماني که از دئودورانت استفاده کرده‌ايد، زير بغل شما عرق مي‌کند؟
واکنش جنگ يا گريز بدن مي‌تواند تعريق را فعال کند، از اين رو هنگامي که بسيار عصبي هستيد يا استرس داريد، حتي اگر دماي بدن پايين باشد، ممکن است با تعريق مواجه شويد. تعريق سرد مي‌تواند زماني که بيمار هستيد يا هنگام افت فشار خون يا قند خون نيز رخ دهد.
تعريق سرد مي‌تواند سر نخ ديگري براي تشخيص ابتلاء به هايپرهيدروز باشد اما مي‌تواند نشانه‌اي از شرايطي ديگر به نام سندرم تعريق ناشي از سرما نيز باشد که يک اختلال ژنتيکي است و موجب بروز مشکلاتي در تنظيم دماي بدن مي‌شود. اگر بدون دليلي مشخص با تعريق بيش از حد مواجه هستيد يا در دماهاي پايين با تعريق مکرر مواجه هستيد، مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق شرايط بهترين گزينه است.

بيشتر بدانيد : غذاهايي که بوي عرق را زياد و بدن را بدبو مي کنند!

بيشتر بدانيد : موثرترين درمان براي تعريق زير بغل

عرق زير بغل

روش هاي مقابله با تعريق زير بغلضد تعريق‌ها

براي اين که از تعريق بيش از حد پيشگيري کنيد، استفاده از ضد تعريق‌ها آغاز خوبي است. توجه داشته باشيد که دئودورانت ها تنها بوي عرق را پوشش داده و به واقع نمي‌توانند تعريق را متوقف کرده يا از آن پيشگيري کنند. املاح آلومينيومي در ضد تعريق‌ها با عرق واکنش داده و به طور موقت مجاري عرق را مسدود مي‌کنند که مي‌تواند از ترشح عرق پيشگيري کند. ضد تعريق هاي بدون نسخه در انواع مختلف در دسترس هستند. اگر گزينه‌هاي بدون نسخه در مقابله با تعريق بيش از حد ناموفق باشند، پزشک ممکن است گزينه‌هاي قوي‌تر را تجويز کند که براي بيشتر افرادي که با تعريق سنگين مواجه هستند، نتايج مثبت به همراه دارد.

بوتاکس براي درمان عرق زير بغل

اگر ضد تعريق‌ها براي مقابله با تعريق بيش از حد کفايت نمي‌کنند، گزينه‌هاي ديگري نيز وجود دارند. تزريق بوتاکس در زير بغل مي‌تواند مواد شيميايي تحريک کننده تعريق را مسدود کرده و ميزان تعريق را تا شش ماه کاهش دهد. براي موارد شديد هايپرهيدروز، شما مي‌توانيد حتي جراحي برداشتن غدد عرق را نيز مد نظر قرار دهيد.

داروها براي درمان تعريق زير بغل

پزشک شما ممکن است مصرف دارو براي درمان تعريق بيش از حد را تجويز کند. آنتي ‌ کولينرژيک‌ها رايج‌ترين نمونه‌ها در اين زمينه هستند که از رسيدن پيام‌رسان‌هاي شيميايي محرک تعريق به غدد عرق پيشگيري مي‌کنند. با اين وجود، اين داروها کل بدن و نه فقط زير بغل‌ها را هدف قرار مي‌دهند، از اين رو، ممکن است با عوارض جانبي مانند خشکي دهان، يبوست، و تاري ديد همراه باشند.
ميرادراي
اين روش که تاييده سازمان غذا و داروي آمريکا را دريافت کرده در واقع غدد عرق در زير بغل را با استفاده از انرژي الکترومغناطيسي از بين مي‌برد. البته، اين به معناي آن نيست که پس از استفاده از اين روش با گرم شدن بيش از حد بدن خود مواجه خواهيد شد. ما در سراسر بدن خود داراي غدد عرق هستيم، از اين رو، فقدان مقداري از آنها در يک بخش خاص بر توانايي تنظيم دماي بدن تأثيرگذار نيست. البته به رغم کارآمدي، روش ميرادراي گزينه‌اي پر هزينه محسوب مي‌شود.

چگونه زير بغل عرقي را پنهان کنيم؟

پنهان کردن بخش‌هاي خيس زير بغل، تعريق بيش از حد را برطرف نمي‌کند اما مي‌تواند احساس خجالت و ناراحتي کمتر فرد تا زمان انتخاب بهترين گزينه درمان از سوي پزشک را به همراه داشته باشد. پدهاي زير بغل مي‌توانند از خيس شدن لباس پيشگيري کنند.
از آنجايي که مشاهده لکه‌هاي خيس روي لباس‌هايي با رنگ تيره دشوارتر است، استفاده از رنگ‌هاي سياه و آبي تيره نيز مي‌تواند کمک کند. همچنين، استفاده از لباس‌هاي گشاد که احتمال کمتري دارد با پوست در تماس بوده و با عرق خيس شوند نيز مي‌تواند مد نظر قرار بگيرد.


بيشتر بدانيد : با زير بغلي که زياد عرق مي کند و هميشه خيس است چکار کنم؟

بيشتر بدانيد : 10 دستورالعمل براي فرار از بوي بد عرق


منبع : asriran.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

فوايد علمي براي استفاده از ظروف مسي

شارژ و ترميم سلول هاي مغز با اين ورزش

6 تغيير ساده و مهم براي حفظ سلامت و عمر طولاني تر

علت خواب آلودگي بهاري چيست و چطور با خواب آلودگي مقابله کنيم؟

8 قسمت بدن که نبايد لمس کنيد

مسموميت با قارچ سمي را چطور درمان کنيم

غذاهاي مفيد و مضر براي شما که حساسيت فصلي داريد

چرا پشت سر هم عطسه مي کنم؟ آيا عطسه در خواب اتفاق مي افتد؟

خواب راحت شبانه با ترک اين عادت هاي اشتباه

10 بيماري عجيب و هولناک که از طريق نيش پشه منتقل مي شوند

روش هاي طبيعي براي افزايش هورمون شادي

علايم نشان دهنده بيماري در چشم ها

12 دليل براي نفخ ناگهاني

هنگام انجام فعاليت هاي خلاقانه موسيقي گوش ندهيد

علت عرق زياد زير بغل و روش هاي درمان

علت تيک هاي عصبي چيست؟ آيا تيک عصبي درمان مي شود؟

براي به تعويق انداختن پيري مغز بايد اين دو نکته را رعايت کنيد

داغ شدن بدن نشانه چيست؟ چرا هميشه بدنم گرم است؟

باکتري سالمونلا در ماهي قرمز و بيماري هاي ناشي از آن

ژله و پاستيل چه خواصي دارد و براي چه کساني ممنوع است؟

افزايش وزن در تعطيلات و باورهاي غلطي که بايد کنار بگذاريد

روش هايي براي درمان ميگرن بدون نياز به دارو

دوش گرفتن با آب سرد چه فوايدي براي سلامت دارد؟

عوامل تهديد کننده قلب از شب کاري گرفته تا ازدواج ناشاد

خطرناک ترين شوينده هاي خانه تکاني کدامند؟

آيا توقف قلب امکان پذير است؟ به بهانه پخش برنامه عصر جديد

چگونه طول عمرمان را مثل يک ورزشکار افزايش دهيم

علت سردي پاها چيست؟

گياهان آپارتماني که نگهداري آنها براي حفظ سلامت ضروري هستند

مهم ترين دلايل پزشکي کم اشتهايي چيست؟

شوينده هاي شيميايي که براي خانه تکاني نوروز نبايد استفاده کنيد

مشکلات بينايي نوزادان چه علايمي دارد

هر آنچه بايد در مورد مدفوع بدانيد + پيوند مدفوع چيست؟

کدام بيماري ها باعث بر هم خوردن تعادل شما مي شوند؟

چرا با افزايش سن حس بويايي کاهش پيدا مي کند

خطرات مصرف عطر و ادکلن که تاکنون نشنيده ايد!

پير شدن غير عادي مغز با اين علايم همراه است

نوار مغز EEG چيست و چه زماني بايد نوار مغز بگيريد؟

علايمي که نشان ميدهد متابوليسمتان کند است

اين سرفه ها يعني قلب شما بيمار است، مراقب باشيد

مراقب سم خطرناک سيب زميني سبز رنگ باشيد

چشم قهوه اي ها بيشتر به افسردگي فصلي دچار مي شوند يا چشم آبي ها؟

آيا قرص لاغري واقعا باعث کاهش وزن مي شود؟

علت داغ کردن بدن چيست؟

6 استفاده خانگي قرص آسپرين، از درمان شوره سر تا رفع جوش پوستي

چرا هميشه خسته ام؟ چطور از خستگي مزمن خلاص شويم؟

مور مور شدن وبي حسي دست و پا نشانه چيست؟

کاهش وزن با رژيم ماست + برنامه غذايي روزانه با ماست

مشکلات دست ها که نشان دهنده بيماري است

آلوده ترين اشيائي که هر روز به آنها دست مي زنيم