آخرین اخبار

مقابله با فشار خون بالا با روش هاي غير دارويي بيماري ها و پيشگيري

مقابله با فشار خون بالا با روش هاي غير دارويي

  بزرگنمايي:

چه خبر - براي پايين آوردن فشار خون اين روش ها را امتحان کنيد

عوامل مختلفي مي توانند بر شرايط فشار خون انسان تاثيرگذار بوده و موجب افزايش آن شوند. از آنجايي که پرفشاري خون مي تواند فاقد علائم مشخص و آشکار باشد، ممکن است زماني متوجه ابتلا به اين شرايط شويد که ديگر خيلي دير شده است.
فشار خون بالا يک مشکل سلامت جدي است که خطر شرايط تهديدکننده زندگي انسان مانند حمله قلبي، سکته مغزي، آنوريسم، زوال شناختي، و نارسايي کليوي را افزايش مي دهد. فشار خون بالا از دلايل اصلي منجر به مرگ در جهان است.
مساله نگران کننده‌تر اين است که افراد بسياري از ابتلا به اين شرايط آگاه نيستند. بر همين اساس، کنترل منظم فشار خون اهميت داشته و هر چيزي بالاتر از 130/80 ميلي متر جيوه بالا در نظر گرفته مي شود.
در شرايطي که برخي داروها براي کاهش فشار خون در دسترس هستند، اما مصرف آنها ممکن است با برخي عوارض جانبي مانند گرفتگي ماهيچه هاي پا، سرگيجه، و بي خوابي همراه باشد. خبر خوب اين است که افراد بسياري مي توانند با کمک روش هاي طبيعي و بي نياز از دارو نيز فشار خون خود را کاهش دهند. تغييرات سبک زندگي بخش مهمي از پيشگيري و درمان فشار خون بالا محسوب مي شود.
ابتدا، اگر به چاقي يا اضافه وزن مبتلا هستيد بايد وزن خود را به سطحي سالم برسانيد. سپس، مي توانيد روش هاي طبيعي که در ادامه با آنها آشنا مي شويم را براي کاهش فشار خون، بي نياز از مصرف دارو مد نظر قرار دهيد.

درمان فشار خون بالا با پياده‌روي قدرتي

نتايج تجزيه و تحليل نزديک به 400 مطالعه نشان داده است که ورزش منظم، مانند پياده‌روي سريع و قدرتي مي تواند به اندازه داروهاي رايج براي کاهش فشار خون موثر عمل مي کند. ورزش به قلب در استفاده بهينه‌تر از اکسيژن کمک مي کند، در نتيجه، اين اندام براي پمپاژ خون ديگر نبايد سخت کار کند.
انجام 30 دقيقه تمرينات کارديو يا هوازي در بيشتر روزهاي هفته اقدامي مفيد براي کاهش فشار خون است. با گذشت زمان، شما مي توانيد با افزايش سرعت، مسافتي که طي مي کنيد، يا حمل وزن بيشتر، مانند استفاده از دمبل هنگام پياده‌روي، چالش برانگيز بودن اين فعاليت را همچنان حفظ کنيد.

تنفس عميق
فشار خون

بدن انسان در مواجهه با تنش، هورمون هاي استرس، مانند کورتيزول و آدرنالين در خون ترشح مي کند. اين هورمون ها مي توانند ضربان قلب را افزايش داده و رگ هاي خوني را منقبض کنند که به افزايش فشار خون منجر مي شود. اما تنفس آرام و آگاهانه و فعاليت هايي مانند مديتيشن و يوگا مي توانند به کنترل سطوح هورمون هاي استرس و البته فشار خون کمک کنند. از ديگر فوايد مديتيشن مي توان به کاهش التهاب و تسکين درد به صورت طبيعي اشاره کرد.

مصرف غذاهاي سرشار از پتاسيم

ميوه ها و سبزي هاي سرشار از پتاسيم بخشي مهم از هر برنامه کاهش فشار خون محسوب مي شوند. پتاسيم کليه ها را به دفع سديم بيشتر از طريق ادرار تشويق مي کند و دفع سديم از بدن مي تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
موزيکي از بهترين منابع براي پتاسيم است، اما گزينه هاي ديگري نيز در دسترس هستند. سيب زميني، سيب زميني شيرين، گوجه فرنگي، آب پرتقال، لوبيا قرمز، نخود، طالبي، گرمک، و ميوه هاي خشک، مانند آلو يا کشمش از ديگر منابع غذايي خوب براي پتاسيم هستند. به طور کلي، شما بايد دريافت روزانه 2,000 تا 4,000 ميلي گرم پتاسيم در روز را هدف گذاري کنيد.

بيشتر بدانيد : علائم کمبود پتاسيم که بايد بشناسيد

کاهش مصرف سديم

برخي گروه هاي خاص از مردم، مانند افراد مسن و آنهايي که سابق خانوادگي پرفشاري خون دارند، احتمال بيشتري دارد داراي فشار خون حساس نسبت به نمک باشند. اما از آنجايي که روشي براي تشخيص اين که چه کسي در معرض خطر است، وجود ندارد، مصرف سديم کمتر اقدامي است که همه مي توانند مد نظر قرار دهند.
بنابر توصيه انجمن قلب آمريکا، افراد براي بهره‌مندي از فشار خون سالم بايد ميزان مصرف سديم روزانه خود را به کمتر از 1,500 ميلي گرم محدود کنند. در شرايطي که مي توان بر استفاده از نمک خوراکي کنترل داشت، اما فراموش نکنيد که غذاهاي بسته بندي يا فرآوري شده نيز حاوي سطوح بالاي سديم هستند.

مصرف شکلات تلخ

فلاونول هاي موجود در شکلات تلخ مي توانند به کاهش فشار خون از طريق شل کردن رگ هاي خوني و تقويت جريان خون کمک کنند. نتايج تجزيه و تحليلي در استراليا نشان داد که مصرف منظم شکلات تلخ مي تواند به طور ميانگين فشار خون سيستوليک (عدد بالا) را تا 5 واحد و فشار خون ديالوستيک (عدد پايين) را تا 3 واحد کاهش دهد. هر چه درصد کاکائو موجود در شکلات تلخ بيشتر باشد، از فوايد بيشتري برخوردار خواهيد شد.
البته، مصرف شکلات نبايد راهبرد اصلي شما براي کاهش فشار خون باشد. اما زماني که دوست داريد خلق و خوي خود را بهبود ببخشيد، شکلات تلخ ممکن است انتخاب بهتري نسبت به يک تکه کيک باشد.

بيشتر بدانيد : خواص شيرين شکلات تلخ!

مصرف قهوه بدون کافئين

نتايج يک تجزيه و تحليل شامل 34 مطالعه نشان داد که مصرف 200 تا 300 ميلي گرم کافئين (مقداري که در يک يا دو فنجان قهوه وجود دارد) به طور ميانگين فشار خون سيستوليک را 8 ميلي متر جيوه و فشار خون ديالوستيک را 6 ميلي متر جيوه افزايش مي دهد و آثار کافئين مي تواند تا سه ساعت ادامه داشته باشد.
کافئين مي تواند فشار خون را به واسطه تنگ کردن رگ هاي خوني و تقويت آثار استرس افزايش دهد. زماني که استرس داريد، قلب شما خون بسيار بيشتري را پمپاژ مي کند، که افزايش فشار خون را در پي دارد و کافئين اين اثر را هر چه بيشتر تقويت مي کند.

بيشتر بدانيد : کافئين چه تاثيري بر بدن مي گذارد و چه افرادي نبايدکافئين مصرف کنند

مصرف چاي

کاهش فشار خون مي تواند به سادگي نوشيدن چند فنجان چاي باشد. طي يک مطالعه که توسط دانشگاه تافتس در آمريکا انجام شد، بزرگسالاني با پرفشاري خون خفيف که روزانه سه فنجان چاي هيبيسکوس مصرف مي کردند، کاهش فشار خون سيستوليک خود به ميزان 7 واحد طي شش هفته را تجربه کردند. به گفته پژوهشگران، مواد شيميايي گياهي موجود در چاي هيبيسکوس احتمالا مسئول کاهش چشمگير فشار خون بوده اند.

اندکي کار کمتر

بنابر نتايج مطالعه اي که به بررسي شرايط بيش از 24 هزار ساکن کاليفرنيا پرداخت، 41 ساعت کار هفتگي در اداره مي تواند خطر پرفشاري خون را به ميزان 17 درصد افزايش دهد. اضافه کاري مي تواند انجام ورزش و سالم غذا خوردن را دشوارتر سازد که از عوامل تاثيرگذار بر فشار خون هستند.

کسب آرامش با موسيقي
گوش دادن به موسيقي

يک موسيقي خوب مي تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند. طي مطالعه اي در ايتاليا از 29 بزرگسال که داروي فشار خون مصرف مي کردند خواسته شد تا روزانه 30 دقيقه به يک موسيقي آرامش بخش گوش دهند، در شرايطي که به آرامي تنفس مي کردند. پس از گذشت شش ماه، فشار خون آنها به طور ميانگين 4 ميلي متر جيوه کاهش يافته بود.

درمان خروپف

خروپف از نشانه هاي آپنه خواب انسدادي است که اين اختلال مي تواند با توقف تنفس هنگام خواب حتي جان فرد را در معرض خطر قرار دهد. بسياري از افراد مبتلا به آپنه خواب از سطوح بالاي آلدوسترون، هورموني که مي تواند فشار خون را افزايش دهد، برخوردار هستند. بنابر ارزيابي هاي صورت گرفته، آپنه خواب نيمي از افراد مبتلا به فشار خون بالا را تحت تاثير قرار مي دهد. از اين رو، زير کنترل گرفتن آپنه خواب مي تواند در بهبود فشار خون بالاي شما مفيد باشد.

بيشتر بدانيد : انواع آپنه خواب، علائم، شيوع، علل و درمان هر يک از آنها

نوشيدن يک ليوان شير

اگر به پرفشاري خون يا پيش پرفشاري خون مبتلا هستيد، جايگزيني برخي کربوهيدرات هاي پالايش شده در رژيم غذايي با غذاهاي حاوي سويا يا پروتئين شير، مانند توفو يا لبنيات کم چرب مي تواند به کاهش فشار خون سيستوليک کمک کند. برخي بيماران با التهاب ناشي از مصرف کربوهيدرات هاي پالايش شده مواجه مي شوند که در افزايش فشار خون نقش دارد.

بيشتر بدانيد : فشار خون بالا باعث بروز چه بيماري هايي مي شود؟

بيشتر بدانيد : فشار خون چيست؟

بيشتر بدانيد : 41 خوراکي براي مقابله با فشار خون بالا

بيشتر بدانيد : براي کنترل فشار خون چه بخوريم؟

بيشتر بدانيد : درمان فشار خون بدون دارو


منبع : asriran.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

علايم سوء هاضمه و روش هاي پيشگيري از سوء هاضمه

دچار تنگي دريچه قلب هستم براي درمان چه کاري انجام دهم؟

روش خانگي براي تشخيص کبد چرب

درد پهلو نشانه چيست

فشار خون پايين چيست؟ + دلايل فشار خون پايين

تکنيک هاي طلايي براي درمان سريع سردرد ساده

فيبروز کبدي چيست؟ آيا فيبروز درمان مي شود؟

تدابير طب سنتي براي درمان آلرژي بهاره

مراقب مصرف مکمل ويتامين D باشيد

فشار خون در هر سني چند است و براي درمان فشار خون چه کنيم؟

چه عواملي خطر بروز سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهند؟

درمان آمبولي ريه با چه روش هايي امکان پذير است؟

سکته مغزي و آنوريسم مغزي چه تفاوتي با هم دارند؟

کلسترول چيست و براي درمان کلسترول خون چه بايد کرد؟

درمان گلودرد با غرغره هاي طبيعي

عواملي که خطر ابتلا به سندرم روده تحريک پذير را افزايش مي دهند

بيماري قلبي که باعث سکته مغزي مي شود

روشهاي پيشگيري از ماشين گرفتگي

علت وجود خون در ادرار

تضمين سلامت قلب با رعايت اين نکات

روش هاي پيشيگيري و درمان عرق سوز شدن

تاثير سير و پياز بر پيشگيري از سرطان روده بزرگ

نکات بهداشتي براي پيشگيري از ابتلا هاري

علت و درمان رماتيسم مفصلي از ديدگاه طب سنتي

آشنايي با دلايل اصلي سکته قلبي

هشدارهاي بدن براي مراحل اوليه ابتلا به سرطان

کاهش علايم آلرژي با اين خوراکي ها

با مصرف اين خوراکي ها کبد چرب را از خود دور کنيد

کاهش علايم آلرژي در بهار با توصيه هاي طب سنتي

کلسترول را با اين ورزش ها مغلوب کنيد

دلايل سرفه و سرفه هاي خطرناک را تشخيص دهيد

فتق ديسک چرا ايجاد مي شود و چطور از فتق ديسک پيشگيري کنيم

آترواسکلروز atherosclerosis يا تصلب شرايين چيست؟

ورم معده يا گاستريت Gastritis چيست و چطور درمان مي شود؟

تشخيص سرطان مقعد و روش هاي درمان سرطان مقعد

9 راه حل طبيعي براي کنترل فشار خون

هر آنچه بايد درباره انحراف شصت پا بدانيد

چرا ديدتان تار شده ؟

چرا سرم درد مي کند؟

علت تکان هاي شديد پا در خواب يا سندروم پاي بيقرار چيست؟

با زير بغلي که زياد عرق مي کند و هميشه خيس است چکار کنم؟

چند روش خانگي براي درمان درد سياتيک

پيشگيري از شايع ترين سرطان دنيا با مصرف سير و پيار

عواملي که خطر لخته شدن خون را افزايش مي دهند

کمر درد : حقايق و باورهاي غلطي که بايد بدانيد

نشانه هاي عجيب بيماري قلبي

اين بيماري ها باعث چاقي تان مي شوند

علائم کم کاري تيروئيد و هرآنچه بايد در مورد ان بدانيد

درمان سر درد با ماساژ نقاط فشاري در سر

درمان عفونت سينوس با روش هاي خانگي