آخرین اخبار

چرا هميشه خسته ام؟ چطور از خستگي مزمن خلاص شويم؟ تازه هاي سلامت

چرا هميشه خسته ام؟ چطور از خستگي مزمن خلاص شويم؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - علت و درمان خستگي مزمن

بسياري از افراد به دلايل مختلف دچار خستگي مزمن و بي‌حالي دائمي هستند. در اين مطلب به بيان 12 روش براي مقابله با خستگي و بهبود سطح انرژي و شرايط زندگي مي‌پردازيم.
در مطلب قبل به بيان دلايل موثر بر ايجاد بي‌حالي و خستگي مزمن پرداختيم. در اين مطلب 12 روش برخورد با بي‌حالي مزمن را معرفي خواهيم کرد که مي‌توان با استفاده از آن‌ها احساس سرحالي بيشتري را تجربه کرد.

علت خستگي مزمن را پيدا کنيد

شايد برخي افراد بتوانند خستگي و بي‌حالي تمام مدت را ناديده بگيرند که بايد بگوييم اين مسئله در درازمدت هيچ کمکي به بهبود اوضاع نخواهد کرد.
بهترين گزينه براي نابودي اين بي‌حالي، بايد شناسايي دلايل و حقايق پشت ماجراست. به بيان بهتر بايد دلايلي که باعث افت انرژي و خستگي ما شده را بيابيم. بنابراين زماني که به‌طور صادقانه فعاليت‌هاي خود را که باعث کاهش انرژي مي‌شوند و مرتبا ايجاد خستگي و بي‌حالي مي‌کنند را شناسايي کرديم و پذيرفتيم، مي‌توانيم براي خود برنامه و تعهداتي براي توقف اين کارها ايجاد کنيم.
درواقع چيزي که براي شکست خستگي و بي‌حالي مزمن نياز داريم موجود است اما اين اتفاق تا زماني که حقيقت را نيافته و يا نپذيرفته‎‌ايم رخ نخواهد داد. به‌بيان‌ديگر اولين چيزي که بايد براي خلاص شدن از خستگي و بي‌حالي دائمي نياز داريم، تغيير خودمان است.
اولين قدم براي اين امر شناختن علائم و نشانه‌ها است. زماني که احساس مي‌کنيد دچار استرس شده‌ايد، بيش‌ازحد خسته شده‌ايد و يا آن کارايي معمولي هميشگي را نداريد و سطح انرژي‌تان آن حالت طبيعي را ندارد بايد موارد زير را بررسي کنيد و به آن‌ها پاسخ دهيد:
-- چه احساسي داريم و حالات ما چگونه است؟
-- اين اتفاق چه زماني از روز رخ مي‌‎دهد؟
-- چه اتفاق يا اتفاق‌هايي مي‌توانند در احساس خستگي و بي‌حالي ما موثر بوده باشند؟
-- عکس‌العمل و واکنش بدن و ذهن ما چگونه است و چه تغييري کرده است؟
پاسخ به اين سوالات مي‌تواند به شناسايي، تحليل و بررسي، فهم و سپس از بين بردن عوامل اين خستگي کمک بسيار موثري داشته باشد.

تعهدات خود را کاهش دهيم

هنگامي‌که يک فرد وظايف و تعهدات شخصي و حرفه‌اي بسيار زيادي را بر دوش بکشد و بخواهد به همه‌ي آن‌ها به‌تنهايي رسيدگي کند، اصطلاحا به "کشيدگي بيش‌ازحد" دچار مي‌شود که اين کشيدگي بيش‌ازحد درنهايت به خستگي و بي‌حالي مزمن ختم خواهد شد. منظور از کشيدگي بيش‌ازحد اين است که به‌طور مثال فردي فعاليت‌هاي بسيار متعددي را در طول يک روز انجام مي‌دهد که باعث مي‌شود حضور ذهني و فيزيکي اين فرد در جاهاي مختلفي وجود داشته باشد و اصطلاحا به اين‌سو و آن‌سو کشيده شود.
اگر به انجام چيزهايي که انجام آن‌ها را دوست نداريم، تعهد داشته باشيم، اين اتفاق باعث تحريک‌پذيري و کاهش تعامل عاطفي مي‌شود. گفتني است انباشته شدن اين فعاليت‌ها در طول روز و هفته به افزايش استرس منجر مي‌شود.
وقتي اين تعهدات deadline (مهلت انجام) داشته باشند، ممکن است فرد تلاش بسيار زياد و بيش‌ازحدي را در يک زمان کوتاه بخواهد انجام دهد. اين اتفاق منجر به افزايش استرس مي‌شود و مي‌تواند بر توانايي تصميم‌گيري فرد تاثير بگذارد. زمان آن رسيده که در مورد توانايي انجام کار خود به واقع‌بيني برسيم. بنابراين مي‌توان تعهدات خود را کاهش داد يا براي انجام آن‌ها، زمان بيشتري براي خود در نظر گرفت.

اولويت‌هاي خود را مشخص کنيم

اگر کار کردن روي "ليست کارهايي که بايد انجام دهيد" و يا اهداف روزانه خود خيلي سنگين به نظر مي‌آيد، بايد به اولويت‌دار کردن مهم‌ترين کارهايي که بايد انجام دهيم، بپردازيم و آن‌ها را در حد توان خود کاهش دهيم.
سعي کنيد هر روز 3 کار را در اولويت کاري خود قرار دهيد. زماني که اين 3 کار را به اتمام رسانديد، با افزايش انرژي، رضايت و اعتمادبه‌نفس مواجه خواهيد شد. اگر در تلاش براي پيگيري کارهاي زيادي هستيد و مي‌خواهيد يک فرد Multi-Tasking (چند وظيفه‌اي) باشيد، بايد بدانيد که انرژي شما رو به تحليل خواهد رفت و ديگر آن تمرکز و کارايي لازم را نخواهيد داشت.
گفتني است کارها و وظايف ناتمام مي‌تواند باعث بروز خود-بحراني و احساس گناه شود که در نهايت علاوه بر فقدان کارايي منجر به تقليل انرژي نيز مي‌شود. بنابراين سعي کنيد يک ليست 3تايي از مهم‌ترين کارهايي که فردا بايد انجام دهيد را قبل از رفتن به خواب آماده کنيد. اين کار باعث رهايي از تعهدات اضافي فرد مي‌شود و همچنين انگيزه و هيجان فرد براي اتفاقات و نتايج فردا را افزايش خواهد داد.

ابراز قدرداني بيشتر

قدرشناسي و اعتمادبه‌نفس به شدت به هم مرتبط هستند. درواقع متشکر بودن براي چيزهايي که داريم و چيزهايي که به دست مي‌آوريم، اعتمادبه‌نفس را افزايش مي‌دهد و باعث مي‌شود فردي خوش‌بين‌تر باشيم.
اين کار مي‌تواند حس "خوب بودن" را در ما افزايش و بهبود بخشد که حس لذت و اشتياق را در پي دارد. بنابراين سعي کنيد از روش‌هاي "افزايش قدرداني از خود" استفاده کنيد و يا اينکه هر روز 3 چيزي که باعث قدرداني از خودتان مي‌شود را براي خود بنويسيد و يادآوري کنيد.

روي خودمان تمرکز کنيم

خستگي بيش‌ازحد و بي‌حالي مي‌تواند ناشي از "تمرکز کردن بر روي نيازهاي سايرين به جاي تمرکز بر نيازها و خواسته‌هاي خود در تمام مدت" باشد. همه ما مي‌دانيم که در زندگي ما تعهدات کاري، تعهدات خانوادگي، تعهدات اجتماعي و بسياري از تعهدات و وظايف ديگري وجود دارند. افرادي که بيش‌ازحد خود را وقف ديگران مي‌کنند درواقع نيت و هدف بسيار خوبي دارند.
ارائه بهترين عملکرد در کار يا بهترين والدين دنيا بودن و به بيان کلي کمک کردن به ديگران بسيار خوب و پسنديده است؛ اما گاهي اوقات ما خودمان را تحت‌فشار قرار داده و براي کمک به ديگران پا را فراتر از محدوديت‌هاي فيزيکي و ذهني خود مي‌گذاريم. دوام اين رفتار دقيقا همان چيزي است که مي‌تواند باعث تقليل شديد انرژي شود که منجر به بي‌حالي مزمن و دائمي خواهد شد. همه ما دوست داريم که خوب باشيم و بهترين خدمات را به ديگران ارائه کنيم، که البته در اين بين به يک تعادل نيازمنديم. بنابراين نياز به زماني براي بازسازي و بازيابي انرژي خود داريم.

زماني براي استراحت و بازيابي

استراحتي کوتاه، استراحتي چند ساعته، استراحتي يک روزه و شايد هم رفتن به يک تعطيلات. بالاخره يک استراحت براي بازيابي انرژي و توان تمرکز براي ما ضروري است. استراحت کردن و بازيابي به ما جهت دفع خستگي‌هاي ذهني کمک مي‌کند و شرايط آرامش را فراهم مي‌آورد. توجه داشته باشيد که هدف از اين کار رها شدن از چالش‌هاي روزانه‌اي است که به خستگي و بي‌حالي بيشتر منجر مي‌شوند و به هيچ وجه نبايد تنبلي و فرار از کار را با اين موضوع يکسان دانست.

براي رفع خستگي مزمن گاهي چُرت بزنيم

اگر خيلي خسته و بي‌حال هستيد و براي 20 دقيقه چرت زدن هم زمان داريد، قطعا از اين فرصت استفاده کنيد چراکه اين کار مي‌تواند تاثير بسزايي در کارايي افراد در روز داشته باشد. جالب است بدانيد که چرت زدن مي‌تواند قدرت يادگيري و حافظه را بهبود بخشد و سطح انرژي را افزايش دهد.

بيشتر تمرينات ورزشي و فعاليت بدني داشته باشيم

به‌سادگي مي‌توان با اضافه کردن چند فعاليت فيزيکي به روز خود، تغييرات بزرگي در زندگي ايجاد کرد. اين کار باعث افزايش ميزان انرژي، احساس بهتر نسبت به خود و دوري از بي‌حالي و خستگي دائمي مي‌شود.
پياده‌روي، دويدن، شنا کردن، به باشگاه ورزشي رفتن يا هر نوع فعاليت فيزيکي اين‌چنيني که بتوان در زندگي روزانه گنجانيد موثر خواهد بود.

براي رفع خستگي مزمن کيفيت خواب خود را افزايش دهيم

براي دوري از بي‌حالي و خستگي مزمن، داشتن خواب باکيفيت کافي بسيار مهم است. بدن ما به خواب براي بازيابي انرژي نياز دارد. بنابراين داشتن مقدار کافي خواب در شبانه‌روز مي‌تواند سلامتي را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و همچنين حافظه و توانايي‌هاي يادگيري را افزايش دهد.

براي رفع خستگي مزمن رژيم غذايي خود را بهبود بخشيم

خستگي،چرت زدن

وعده‌هاي غذايي سنگين و يا چرب مي‌توانند باعث تنبلي و خستگي شوند. البته برخي رژيم‌هاي غذايي و استراتژي‌ها نيز آثار متفاوتي در بدن را ايجاد مي‌کنند. شايد برخي در زندگي خود به دنبال مصرف خوراکي‌هاي شيرين و با قند زياد باشند که از اين طريق انرژي زيادي دريافت کنند. متاسفانه بايد بگوييم اين افراد در اشتباه هستند چراکه افزايش سريع سطح انرژي در بدن، محو شدن سريع انرژي را نيز به‌دنبال خواهد داشت.
از سويي ديگر، دانه‌هاي کامل و چربي‌هاي سالم غيراشباع مي‌توانند ذخاير انرژي را براي استفاده در تمام طول روز پشتيباني کنند. بنابراين براي بالا نگه داشتن سطح انرژي، خوب است که مصرف شکر تصفيه‌شده و نشاسته را محدود کنيم.
خوردن وعده‌هاي غذايي کوچک و سالم هر چند ساعت يکبار در طول روز يک ذخيره ثابت از مواد مغذي موردنياز بدن و مغز را فراهم مي‌کند. نکته مهم ديگر اين است که هرگز از خوردن صبحانه غافل نشويد. داشتن يک رژيم غذايي متعادل به حفظ قند خون در حدود طبيعي کمک مي‌کند و از احساس خستگي و تنبلي در حين کاهش قند خون جلوگيري مي‌کند.

مديريت استرس

استرس يکي از مواردي است که منجر به خستگي و بي‌حالي مزمن مي‌شود و همچنين مي‌تواند آثار جدي بر سلامت انسان داشته باشد. بنابراين زماني که فردي دچار استرس در محل کار، محل زندگي و يا هر جاي ديگر مي‌شود، احساس خستگي و بي‌حالي در وي بسيار طبيعي و محتمل است.
شناخت عوامل استرس‌زا و سپس مقابله با آن عوامل بايد در اولويت ما باشد. اينجا مي‌توانيد "3 کار براي کاهش استرس" روزانه را ببينيد.

هيدراته باشيم

شايد برخي از روزها به قدري مشغله داشته باشيم که فراموش کنيم به بدن خود به ميزان کافي آب‌رساني کنيم. گفتني است حدودا 60 درصد از وزن بدن ما از آب تشکيل‌شده است که براي حفظ عملکرد صحيح بدن بسيار ضروري است.
بنابراين اگر به بدن آب‌رساني کافي صورت نگيرد، آثار ناخوشايندي بر عملکرد ذهني و فيزيکي خواهد داشت که مي‌تواند منجر به بي‌حالي و خستگي دائمي شود. ميزان توصيه‌شده روزانه چيزي در حدود 2 ليتر آب در روز است. خوب است هميشه يک بطري آب همراه خود داشته باشيد و بدن را در حالت هيدراته نگه داريد.
در پايان
اين 12 راهکار مي‌توانند باعث کاهش احساس خستگي و بي‌حالي مزمن شوند. اثرگذاري اين روش‌ها در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد چراکه انسان‌ها و شرايط زندگي آن‌ها باهم متفاوت است. بنابراين ممکن است يکي از اين روش‌ها در يک فرد موثرتر باشد و در فردي ديگر، روشي ديگر، اثر بهتري داشته باشد.

بيشتر بدانيد : رفع خستگي سريع بدن با 15 ماده غذايي

بيشتر بدانيد : رفع خستگي مزمن با رعايت اين بخور و نخورها

بيشتر بدانيد : 12 علت خستگي مفرط و راه هاي غلبه بر آن ها


منبع: Tebyan.netارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

فوايد علمي براي استفاده از ظروف مسي

شارژ و ترميم سلول هاي مغز با اين ورزش

6 تغيير ساده و مهم براي حفظ سلامت و عمر طولاني تر

علت خواب آلودگي بهاري چيست و چطور با خواب آلودگي مقابله کنيم؟

8 قسمت بدن که نبايد لمس کنيد

مسموميت با قارچ سمي را چطور درمان کنيم

غذاهاي مفيد و مضر براي شما که حساسيت فصلي داريد

چرا پشت سر هم عطسه مي کنم؟ آيا عطسه در خواب اتفاق مي افتد؟

خواب راحت شبانه با ترک اين عادت هاي اشتباه

10 بيماري عجيب و هولناک که از طريق نيش پشه منتقل مي شوند

روش هاي طبيعي براي افزايش هورمون شادي

علايم نشان دهنده بيماري در چشم ها

12 دليل براي نفخ ناگهاني

هنگام انجام فعاليت هاي خلاقانه موسيقي گوش ندهيد

علت عرق زياد زير بغل و روش هاي درمان

علت تيک هاي عصبي چيست؟ آيا تيک عصبي درمان مي شود؟

براي به تعويق انداختن پيري مغز بايد اين دو نکته را رعايت کنيد

داغ شدن بدن نشانه چيست؟ چرا هميشه بدنم گرم است؟

باکتري سالمونلا در ماهي قرمز و بيماري هاي ناشي از آن

ژله و پاستيل چه خواصي دارد و براي چه کساني ممنوع است؟

افزايش وزن در تعطيلات و باورهاي غلطي که بايد کنار بگذاريد

روش هايي براي درمان ميگرن بدون نياز به دارو

دوش گرفتن با آب سرد چه فوايدي براي سلامت دارد؟

عوامل تهديد کننده قلب از شب کاري گرفته تا ازدواج ناشاد

خطرناک ترين شوينده هاي خانه تکاني کدامند؟

آيا توقف قلب امکان پذير است؟ به بهانه پخش برنامه عصر جديد

چگونه طول عمرمان را مثل يک ورزشکار افزايش دهيم

علت سردي پاها چيست؟

گياهان آپارتماني که نگهداري آنها براي حفظ سلامت ضروري هستند

مهم ترين دلايل پزشکي کم اشتهايي چيست؟

شوينده هاي شيميايي که براي خانه تکاني نوروز نبايد استفاده کنيد

مشکلات بينايي نوزادان چه علايمي دارد

هر آنچه بايد در مورد مدفوع بدانيد + پيوند مدفوع چيست؟

کدام بيماري ها باعث بر هم خوردن تعادل شما مي شوند؟

چرا با افزايش سن حس بويايي کاهش پيدا مي کند

خطرات مصرف عطر و ادکلن که تاکنون نشنيده ايد!

پير شدن غير عادي مغز با اين علايم همراه است

نوار مغز EEG چيست و چه زماني بايد نوار مغز بگيريد؟

علايمي که نشان ميدهد متابوليسمتان کند است

اين سرفه ها يعني قلب شما بيمار است، مراقب باشيد

مراقب سم خطرناک سيب زميني سبز رنگ باشيد

چشم قهوه اي ها بيشتر به افسردگي فصلي دچار مي شوند يا چشم آبي ها؟

آيا قرص لاغري واقعا باعث کاهش وزن مي شود؟

علت داغ کردن بدن چيست؟

6 استفاده خانگي قرص آسپرين، از درمان شوره سر تا رفع جوش پوستي

چرا هميشه خسته ام؟ چطور از خستگي مزمن خلاص شويم؟

مور مور شدن وبي حسي دست و پا نشانه چيست؟

کاهش وزن با رژيم ماست + برنامه غذايي روزانه با ماست

مشکلات دست ها که نشان دهنده بيماري است

آلوده ترين اشيائي که هر روز به آنها دست مي زنيم