آخرین اخبار

علايم سرطان ريه که کمي عجيب به نظر مي رسند بيماري ها و پيشگيري

علايم سرطان ريه که کمي عجيب به نظر مي رسند

  بزرگنمايي:

چه خبر - علائم سرطان ريه

سرطان ريه در مراحل اوليه خود معمولا نشانه قابل مشاهده اي ندارد. در مراحل پيشرفته تر منجر به سرفه، خس خس و درد قفسه سينه مي شود. اما سرطان ريه نشانه هاي کمتر شناخته شده ديگري هم دارد که انتظار آنها را نداريد. البته به ياد داشته باشيد سرطان ريه تنها علت بروز علائم نامبرده در ادامه نيست.

بيشتر بدانيد : علائم سرطان ريه، سرطان ريه درمان دارد؟

نشانه سرطان ريه : چاق تر شدن انگشت ها
قاشقي شدن انگشت ها

برخي تومورهاي ريه هورمون هايي شبيه به مواد شيميايي توليد مي کنند. يکي از آنها خون و مايعات بيشتري را به بافت هاي نوک انگشت ها مي رساند، بنابراين نوک انگشت ها ضخيم تر و بزرگ تر از حالت معمول به نظر مي رسند. پوست کنار ناخن ها شفاف تر به نظر مي رسد يا ممکن است وقتي از پهلو به ناخن ها نگاه مي کنيد، انحناي بيشتري داشته باشند. اين نشانه رايج نيست، اما تغيير شکل انگشت ها به اين صورت به شدت با سرطان ريه در ارتباط است؛ حدود 80 درصد افرادي که اين نشانه را دارند، مبتلا به سرطان ريه هم هستند.

نشانه سرطان ريه : مشکلات معده
دل درد,معده درد,حالت تهوع

از هر 10 نفري که به سرطان ريه مبتلا هستند، يک يا دو نفر دچار افزايش سطح کلسيم مي شوند، شرايطي که hypercalcemia ناميده مي شود. وجود کلسيم بيش از حد در خون منجر به بروز تهوع و يبوست مي شود. در اين شرايط ممکن است ميل به خوردن نداشته باشيد و زياد تشنه شويد. برخي تومورها ماده ديگري شبيه به هورمون توليد مي کنند که بر روي عملکرد کليه ها تاثير مي گذارد و منجر به گرفتگي عضلات و تهوع مي شود.

علائم سرطان ريه : مشکلات روحي
تنهايي,افسردگي,از پنجره بيرون را نگاه کردن

طي تحقيقي که در لهستان انجام شد مشخص شد که وجود سلول هاي کوچک سرطان ريه بيشتر در افرادي تشخيص داده مي شود که به تازگي براي اولين بار به روانپزشک يا روانشناس مراجعه کرده بودند و دليل مراجعه اين افراد هم بيماري هايي بود مانند اضطراب، افسردگي و زوال عقل. شايد علت بروز اين مشکل تاثيري است که سرطان بر روي سيستم ايمني يا هورمون ها مي گذارد يا اينکه سرطان مي تواند به مغز هم گسترش پيدا کند. بالا رفتن سطح کلسيم ناشي از سرطان مي تواند منجر به گيجي، مشکل در تفکر و افسردگي شود.

کمردرد يا کتف درد از نشانه هاي سرطان ريه
کمر درد,کتف درد

تومور پان کوست Pancoast نوعي سرطان ريه است که در قسمت بالاي ريه رشد کرده و به سمت دنده ها، ستون فقرات، اعصاب و رگ ها گسترش پيدا مي کند. به علت محل رشد اين تومورها، تاثير آنها روي سيستم تنفسي زياد نيست، در عوض بيشتر باعث بروز درد در تيغه شانه، قسمت بالايي پشت و بازوها مي شود.

سرطان ريه و خستگي زياد
خستگي,زن خسته

کمبود سلول هاي قرمز خون يا آنمي (کم خوني) يکي از رايج ترين تاثيرات سرطان ريه است. کم خوني باعث بروز خستگي شديد مي شود زيرا بافت هاي بدن اکسيژن کافي دريافت نمي کنند. به طور کل سلول هاي سرطاني از مواد مغذي تغذيه مي کنند که شما براي نيروي خود در طول روز به آنها نياز داريد. بنابراين اگر به سرطان ريه مبتلا باشيد، ممکن است هميشه احساس خستگي و خواب آلودگي داشته باشيد.

علايم سرطان ريه : عدم تعادل
تاري ديد,عدم تعادل

شايد سلول هاي مربوط به سرطان ريه به سيستم ايمني دستور حمله به سيستم عصبي را بدهند که اين مسئله بر روي عملکرد عضلات نيز تاثير مي گذارد. به اين ترتيب ايستادن براي فرد بيمار سخت خواهد بود يا ممکن است فرد دچار عدم تعادل شود. به علاوه کم خوني باعث سرگيجه مي شود. همچنين اگر تومور در قسمت بالا و سمت راست ريه بروز کرده باشد، بر روي بزرگ سياهرگ بالايي vena cava (رگي که خون را از سر به قلب مي رساند) تاثير گذاشته و باعث سرگيجه مي شود.

علائم سرطان ريه : تغيير در وزن
وزن کردن,ترازو

برخي افراد مبتلا به سلول کوچک سرطان ريه دچار سندروم کوشينگ Cushing`s syndrome مي شوند. سرطان به بدن مي گويد هورموني به نام ACTH توليد کند که سطح هورمون کورتيزول را افزايش مي دهد. افزايش هورمون کورتيزول منجر به تجمع مايعات در بدن و افزايش وزن مي شود. به علاوه ممکن است به راحتي بدن شما کبود شود و احساس خواب آلودگي داشته باشيد.
از طرف ديگر افزايش سطح کلسيم و SIADH ، هورموني که بر روي کليه ها تاثير مي گذارد، منجر به کاهش اشتها مي شود، بنابراين در اين شرايط دچار کاهش وزن مي شويد.

علايم سرطان ريه : مشکلات بينايي
مردمک چشم,تفاوت در اندازه مردمک چشم

تومور پان کوست بر روي عصب هاي بينايي و بخش هايي از صورت نيز تاثير مي گذارد. اين مشکل سندروم هورنر Horner syndrome ناميده مي شود. علائم سندروم هورنر عبارتند از: کوچک شدن مردمک در يک چشم همراه با افتادگي پلک. به علاوه آن سمت از صورت که دچار مشکل مردمک و افتادگي پلک شده، به خوبي عرق نمي کند. سلول هاي کوچک سرطان ريه که سيستم ايمني را بر عليه سيستم عصبي تحريک مي کند، مي تواند باعث بروز مشکلات بينايي شود.

ملتهب شدن پستان ها در مردان
بزرگ شدن پستان مردها

ژنيکوماستي gynecomastia يا بزرگ شدن سينه مردان به ندرت در زمان بروز سرطان ريه مشاهده مي شود، اما احتمال آن وجود دارد. سلول هاي بزرگ سرطان ريه تعادل هورمون هاي بدن را مختل مي کنند و در مردان باعث بزرگ شدن پستان ها و حساس شدن آنها به لمس مي شود.

بيشتر بدانيد : همه چيز درباره ژنيکوماستي: بزرگ شدن سينه مردان

علائم سرطان ريه : سردرد
قرص,خوردن قرص

وجود تومور در قسمت راست ريه باعث فشرده شدن بزرگ سياهرگ بالايي مي شود و اين رگ باريک مي شود، بنابراين حرکت خون در اين رگ سخت مي شود. بازگشت خون منجر به تپش در سر مي شود. حتي ممکن است فرد بيهوش شود. بالا بودن سطح کلسيم هم اغلب منجر به سردرد مي شود.
بروز سردردهاي جديد يا تغيير در الگوي سردرد را جدي گرفته و حتما به پزشک مراجعه کنيد.

نشاه سرطان ريه : مشکلات قلبي
نوار قلب

افزايش سطح کلسيم و کم خوني هر دو منجر به بروز علائمي مانند نامنظم شدن يا سريع شدن ضربان قلب مي شوند. اگر مشکلات قلبي شما ناشي از افزايش سطح کلسيم باشد، به اين معناست که افزايش سطح کلسيم خيلي شديد است و احتمال بروز حمله قلبي و رفتن به کما وجود دارد. کم خوني شديد نيز باعث درد قفسه سينه و تنگي نفس مي شود.

پف کردن صورت، گردن يا بازوها بر اثر سرطان ريه
پف کردن صورت,صورت پف کرده

زماني که بزرگ سياهرگ بالايي به وسيله تومور فشرده مي شود، خون از قسمت هاي بالايي بدن جايي براي رفتن ندارند. بنابراين گردن، صورت و بازوها به دليل وجود مايع اضافه اي که منتظر رد شدن هستند، ملتهب مي شوند. به علاوه کبودي پوست در ناحيه قفسه سينه نيز ممکن است مشاهده شود.

نشانه سرطان ريه : ضعف و درد
متاستاز

زماني که سرطان پخش مي شود (متاستاز )، سلول ها اغلب از طريق گردش خون وارد استخوان ها شده و تومورها يا توده هاي جديدي شکل مي دهند. اين توده ها اغلب به استخوان ها آسيب رسانده و باعث شکننده شدن و دردناک شدن استخوان ها مي شوند. عدم تعادل ناشي از افزايش سطح کلسيم يا SIADH باعث ضعيف شدن و بدن درد مي شود. اگر سرطان بر روي سيستم عصبي تاثير بگذارد، باعث ضعيف شدن عضلات شده و در نتيجه فرد در تکلم يا بلع دچار مشکل مي شود.

لخته هاي خوني
رگ خاي خوني پا

فرد مبتلا به سرطان ريه بيشتر در معرض ابتلا به لخته شدن خون در پاها و بازوها (ترومبوز عميق وريدي) و در ريه (آمبولي ريوي) قرار دارد. علت اصلي بروز اين لخته هاي خون مشخص نيست. سرطان باعث التهاب مي شود که اين امر فرايند لخته شدن را آغاز مي کند. يا ممکن است مواد شيميايي ناشي از تومور باعث بروز لخته خون شوند. اگر دچار لخته خون شده باشيد يا ساير علائم سرطان را داشته باشيد، مانند کاهش وزن بي دليل، پزشک آزمايشاتي انجام خواهد داد.

بيشتر بدانيد : پيشگيري از لخته شدن خون با چند مکمل ادويه اي

بيشتر بدانيد : چه کساني در معرض خطر لخته شدن خون قرار دارند؟

بيشتر بدانيد : نشانه هاي اوليه بروز سرطان ريه

بيشتر بدانيد : راه هاي جلوگيري از سرطان ريه و نشانه هاي ابتلا به سرطان ريه

بيشتر بدانيد : همه چيز درباره يک سرطان کشنده؛ سرطان ريه

بيشتر بدانيد : نشانه هاي سرطان که بهتر است بدانيد

بيشتر بدانيد : علائم سرطان را بشناسيد و قبل از پيشرفت درمانش کنيد


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کور رنگي چيست؟ | علائم کور رنگي و درمان آن

اشتباهات روزانه که منجر به بي خوابي مي شود

رفتار مناسب با آلزايمري ها بايد چگونه باشد

کاهش BMI يا شاخص توده بدني به روشي بي خطر

علت کم خوني چيست؟ + درمان کم خوني

نکاتي موثر براي بهبود سلامت دستگاه گوارش : نفخ و يبوست

علت ورم پا در سنين مختلف + درمان ورم پا

کدام ويتامين ها به درمان يبوست کمک مي کنند؟

تنگي دريچه آئورت چيست و چگونه تشخيص داده مي شود؟

باورهاي غلط در مورد سرماخوردگي که بايد فراموش شوند

ساده ترين روش پيشگيري از يبوست

چگونه با ورزش ديابت را کنترل کنيم

آيا چيزي به نام ژن چاقي و ژن لاغري وجود دارد؟

چه چيزهايي ميگرن را بدتر مي کنند؟

تاثير ريشه شيرين بيان بر شيمي درماني سرطان پروستات

چه زماني درد استخوان به دليل تومور است

اگر ديابت درمان نشود اين اتفاقات وحشتناک برايتان مي افتد!

چرا دچار سينوزيت مي شويم؟ + درمان سينوزيت

بي خوابي چطور باعث چاقي مي شود؟

چگونه به سرعت آبريزش بيني را قطع کنيم + دلايل آبريزش بيني

علت زرد شدن رنگ مدفوع چيست

عادت هاي خوب که به کبد کمک مي کند

آمبولي ريه چيست؟ + علائم آمبولي ريه

کولونوسکوپي چگونه انجام مي شود؟ +سن مناسب براي کولونوسکوپي

ميگرن زنانه و ميگرن مردانه يعني چه؟

چطور بدن خود را سم زدايي کنيم؟

نکات طلايي براي کساني که کبد چرب دارند

عادت هاي خواب که خطر حمله قلبي در شما را افزايش مي دهد

چگونه سرماخوردگي را از آنفلوانزا تشخيص دهيم

مقابله با حساسيت پاييزي با اين غذاها

عمل قلب باز چگونه است؟

پيشگيري از ابتلا به آرتريت با اين آنتي اکسيدان

علائم سرطان مري چيست؟

درمان آب مرواريد و بهبود بينايي با روغني گياهي

علت سياه شدن رنگ مدفوع چيست؟

روش هاي درمان موثر ميگرن

درمان قدم به قدم اسهال

انواع سردرد و درمان آن

سندرم شانه يخ زده علايم و درمان

علائم سرطان تخمدان

علايم سرطان ريه که کمي عجيب به نظر مي رسند

زخم پاي ديابتي چيست؟ + همه چيز در مورد زخم هاي ديابتي

نشانه هاي خاموش عفونت کليه

دستگاه گوارش را با فراموش کردن اين باورهاي اشتباه تقويت کنيد

حمله قلبي چيست؟ راهنماي تصويري براي حمله قلبي

سکته گوش چيست؟ علت و درمان سکته گوش

سيروز کبدي چيست؟ + درمان سيروز کبدي

آلزايمر در چه فصلي تشديد ميشود

افزايش خطر ديابت با عوامل کاملا غير منتظره

سرطان کبد و هر آنچه بايد در مورد اين سرطان بدانيد