آخرین اخبار

وقتي کشيدن دندان عقل منجر به مرگ مي شود! دهان و دندان

وقتي کشيدن دندان عقل منجر به مرگ مي شود!

  بزرگنمايي:

چه خبر - آيا کشيدن دندان عقل منجر به مرگ مي شود؟

کشيدن دندان عقل يکي از جراحي‌هاي شايعي است که مي‌تواند براي هر کسي در هر دوره‌اي از زندگي پيش بيايد. جدا از سؤالي که اغلب درباره لزوم کشيدن دندان عقل پيش مي‌آيد، جراحي کشيدن دندان عقل با وجود ساده به‌نظر رسيدنش تاکنون باعث مرگ تعدادي از افراد شده است. دلايل مرگ بر اثر اين جراحي در برخي مواقع نامشخص مانده است مانند مورد آخري که براي مارک لپينسکي پيش آمد.
خانواده مارک هيچ‌وقت فکر نمي‌کردند پسر جوان و 25 ساله خود را فقط به‌دليل کشيدن دندان عقل از دست بدهند. با وجود آنکه دوستان مارک با خبر شنيدن جراحي دندان عقل مارک، روزهاي سختي را برايش پيش‌بيني مي‌کردند، حتي فکرش را هم نمي‌کردند اين جراحي به مرگ دوست‌شان بينجامد؛ کاري که 5 ميليون آمريکايي در سال آن را انجام مي‌دهند و يک عمل فوق‌العاده ساده است. پزشکان دليل مرگ مارک را هنوز مشخص نکرده‌اند اما فرضيه‌هايي در اين مورد وجود دارد.

داستان کشيدن دندان عقل چه بود؟

مارک لپينسکي، جوان 25 ساله براي جراحي دندان عقلش اقدام کرد. با اينکه مارک ترسي از کشيدن دندان نداشت اما در يکي از شبکه‌هاي اجتماعي نسبت به درد و سختي اين کار ابراز ناراحتي کرد. دوست مارک هم در جواب برايش نوشت: "کشيدن دندان عقل خيلي سخته و بايد يه چند روزي رو درد بکشي!" مارک هم در جواب نوشت: "از دلداري‌ات ممنونم!" بالاخره او به دندانپزشک مراجعه کرد اما حين جراحي اتفاق غيرمنتظره‌اي برايش افتاد. او حين جراحي به‌شدت به سرفه افتاد طوري که پزشک تصميم گرفت برايش داروي قوي پروپوفول* Propofol تجويز کند. اما حال مارک رو به وخامت گذاشت، طوري که پزشک مجبور به انتقال مارک به بيمارستان شد؛ جايي که مارک بعد از 3 روز جان سپرد.

* پروپوفول Propofol :دارويي است که به روش تزريق وريدي کوتاه اثر کاربرد دارد و باعث کاهش سطح هوشياري يا بيهوشي مي‌شود. از اين دارو براي شروع بيهوشي و همچنين نگهداري بيهوشي در حين عمل جراحي و در مقدار کمتر جهت ايجاد آرامبخشي در بخش ويژه براي افراد بزرگسالي که در حال تنفس مکانيکي مي‌باشند استفاده مي‌شود. حداکثر زمان اثر بخشي اين دارو حدود دو دقيقه و در بعضي موارد بين پنج تا ده دقيقه زمان مي‌باشد.

کشيدن دندان عقل موجب مرگ مي شود؟

چيزي که بسيار تکان‌دهنده به‌نظر مي‌رسيد اين بود که مارک مرد سالم و سرحالي بود و حتي سيگار هم نمي‌کشيد، ولي حالا طي عمليات معمول کشيدن دندان عقل جان خود را از دست داده بود. خانواده مارک معتقدند مردن کسي بر اثر کشيدن دندان امکان ندارد. باتوجه به گزارش‌هاي رسيده وقتي مارک به سرفه افتاد و به او دارو دادند، دچار قطع تنفس شد، به همين دليل گروه متخصص به سرعت وارد عمل شد و عمليات احيا را شروع کردند. حين عمليات احيا آنها 2 عدد گازاستريل جراحي را در راه هوايي مارک پيدا و سعي کردند با برداشتن آنها راه هوايي را باز کرده و لوله تنفسي برايش بگذارند. اما در نهايت تمام تلاش تيم پزشکي به نتيجه نرسيد و بعد از 3 روز مارک در بيمارستان جان سپرد.
بعد از اين اتفاق پزشکان از خانواده مارک درباره وضعيت سلامت او و دارو‌هايي که احيانا استفاده مي‌کرد، سؤال کردند. دندانپزشک مارک توضيح زيادي درباره کل ماجرا نداد اما وکيلش درصدد دفاع از او برآمد و گفت: "اين پزشک هميشه بالاترين سطح مراقبت‌هاي جراحي دهان را براي بيمارانش درنظر مي‌گيرد. با اين حال دنياي جراحي‌هاي امروز بدون خطر نيست. بعد از آنکه حال مارک رو به وخامت گذاشت اقدامات احيا انجام شده است. هرچند تمام پروتکل‌هاي استاندارد مورد بررسي قرار گرفته، دليل وخامت شرايط اين بيمار ناشناخته است." پزشکي‌ قانوني لس‌آنجلس قرار است جسد مارک را کالبدشکافي ‌کند تا به علت مرگ پي ببرد.

تکرار مرگ بر اثر کشيدن دندان عقل

وقتي کشيدن دندان عقل منجر به مرگ مي شود!

متاسفانه مرگ بر اثر جراحي‌هاي دهان و دندان بي‌سابقه نيست. در اوايل سال 2011 دختري 17 ساله به دليل کمبود اکسيژن و حمله قلبي ناشي از آن به کما رفت و بعد از 10 روز بستري بودن در بيمارستان درگذشت. جني اولنيک براي يک جراحي ساده دندان عقل به کلينيک رفته بود.
والدين او مي‌گويند تنها نيم ساعت بعد از رسيدن او به دندانپزشکي با آنها تماس گرفته و خواسته شده سريعا به بيمارستان بروند. اوايل سال 2012، 3 بيمار ديگر بين سنين 14 تا 21 سال در گرجستان بين 16 تا 72 ساعت بعد از کشيدن دندان عقل‌شان جان باختند. در آن زمان هم يکي از پزشکان اعلام کرد عفونت يکي از علل مرگ و مير بعد از اقدامات دندانپزشکي است. عفونت بعد از جراحي مي‌تواند گسترده شده و با تورم يا آسيب مغزي منجر به مرگ شود. ساير علل بالقوه مرگبار واکنش به بيهوشي، ورود خون به ريه‌ها و خفگي،‌ واکنش به داروهاي تجويز شده و باکتري‌هاي موجود در دهان است که وارد جريان خون مي‌شود.

جراحي دندان عقل

به‌طور کلي درمان‌هاي دندانپزشکي براي بيشتر بيماران با درجاتي از استرس همراه است و اين استرس معمولا هنگام جراحي به‌ويژه جراحي دندان عقل دوچندان مي‌شود. جراحي دندان عقل اگر نه دشوار‌ترين دست‌کم يکي از سخت‌ترين انواع جراحي‌هاي حفره دهان محسوب مي‌شود که در برخي موارد به‌خصوص درمورد دندان‌هاي عقل نهفته مي‌تواند به چالشي نفسگير براي دندانپزشک و بيمار بدل شود. جراحي دندان‌هاي عقل گاهي از يک خارج کردن ساده 15-10 دقيقه‌اي تا يک جراحي وسيع و سنگين 2 ساعته تغيير مي‌کند و همين غيرقابل پيش‌بيني بودن شرايط بر دشواري اين قبيل جراحي‌ها مي‌افزايد.

وقتي دندان عقل بيمارستاني مي‌شود

گرچه باوجود همه اين دشواري‌ها عمده جراحي‌هاي دندان عقل (حتي دندان‌هاي نهفته) در مطب دندانپزشکي و با بي‌حسي موضعي انجام مي‌شوند اما شرايطي هم هست که در آن دندانپزشک تصميم مي‌گيرد دندان عقل را در شرايط بيمارستاني جراحي کند. اين شرايط معمولا نهفتگي عميق يا نزديکي دندان عقل به ساختارهاي حياتي فک يا عدم همکاري مناسب از طرف بيمار يا ابتلا او به برخي بيماري‌هاست که نيازمند مراقبتي مضاعف هنگام جراحي است. در اين حالت بيمار تحت آرام‌بخشي و بي‌حسي دچار حالتي نزديک به خواب شده يا بنا بر صلاحديد دندانپزشک به‌طور کامل بيهوش مي‌شود.
کمي دقت در آمار بيماراني که تاکنون در سراسر دنيا هنگام يا بعد از جراحي دندان عقل فوت کرده‌اند، نشان مي‌دهد عمده اين بيماران در شرايط بيمارستاني تحت‌جراحي قرار گرفته‌اند و بنا بر اظهارنظر پزشکان اصلي‌ترين علت فوت آنها عوارض ناشي از داروهاي آرام‌بخشي يا بيهوشي بوده است. عوامل ديگري مانند عفونت بعد از جراحي (که در هر جراحي در هر نقطه‌اي از بدن ممکن است رخ دهد) يا خونريزي شديد به‌ندرت باعث از بين رفتن بيماران شده است.

چه بلايي سر مايک آمده؟

درمورد مايک که اخيرا در ايالات متحده فوت کرده، مقادير بيش از حد داروهاي آرام‌بخشي و تجويز داروي بيهوشي اصلي‌ترين علت مرگ او بوده نه عوارض ناشي از جراحي دندان عقل. به عبارت ديگر خود جراحي دندان عقل صدمه‌اي وارد نکرده است. جراحي دندان عقل هم مي‌تواند با عوارضي همراه باشد. موارد شايعي مانند تورم و درد بعد از عمل تا آسيب به اعصاب حسي زبان يا فک يا خونريزي و عفونت شديد طيف وسيع اين عوارض را تشکيل مي‌دهند. با اين حال تقريبا مي‌توان با اطمينان گفت اگر اين جراحي در شرايط استاندارد و به طور صحيح انجام شود احتمال بروز همين عوارض نزديک به صفر خواهد بود.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : با دندان عقل نهفته چه بايد کرد؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : اگر دندان عقل داريد، بخوانيد

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : بهترين سن براي جراحي دندان عقل را مي دانيد؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : دندان عقل فايده اي هم دارد؟


منبع : seebmag.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آيا محصولات سفيد کننده دندان براي سلامت دندان مضرند؟

11 اشتباه روزانه که باعث پوسيدگي دندان مي شود

ميوه هايي که دندان هايتان را خراب مي کنند

علت بي رنگ بودن لثه ها چيست؟

درمان بوي بد دهان و نفس بد بو با دارچين

خوراکي هايي که دشمن دندان ها هستند

آسيب ديدن ريه ها به وسيله باکتري هاي دهان

سندروم سوزش دهان چيست و چطور درمان مي شود؟

ارتباط خرابي دندان ها با بيماري ها، از مشکل قلبي تا اضافه وزن

خمير دندان خوب چه ويژگي هايي دارد؟

پوسيدگي دندان چرا و چگونه اتفاق مي افتد؟

درمان فوري دندان درد با چند مسکن طبيعي

دوره درمان ارتودنسي چه مدت است ؟

مصرف کدام کربوهيدرات ها براي دندان مفيد است

روغن نارگيل دهانشويه اي طبيعي

سفيد کردن دندان ها با اين روش هاي سالم و ساده

ايمپلنت دندان چيست؟ اين افراد ايمپلنت نکنند

دندان عقل به چه دردي مي خورد؟ آيا بايد دندان عقل را کشيد؟

سفيد کردن دندان ها با اين مواد طبيعي امکان پذير است؟

استفاده از خميردندان هاي سفيد کننده چه عوارضي دارد؟

دهان شويه هاي طبيعي که دهانتان را خوشبو مي کنند

وقتي کشيدن دندان عقل منجر به مرگ مي شود!

درمان خانگي دندان درد با چند داروي گياهي

بوي بد دهان و 10 چيزي که نمي دانستيد باعث بوي بد دهان مي شود

دندان خراب چه تاثيري بر معده مي گذارد؟

سفيد کننده دندان خانگي با زردچوبه و آب اکسيژنه

درمان سوختگي زبان

بعد از کشيدن دندان چه کنيم؟

جلوگيري از پوسيدگي دندان ها با چاي سبز و عصاره هاي گياهي

آبسه دندان چيست؟

بهترين مسواک کدام است؟ مسواک برقي يا مسواک معمولي

اين 6 عادت باعث زرد شدن دندان ها مي شوند

علت خونريزي لثه چيست؟

فکر مي کنيد سواد سلامت دهان و دندان را داريد يا آموزش لازم است؟

تاثير ارتودنسي بر روحيه + بهترين زمان براي ارتودنسي

مهم ترين علت بروز توده ها و کيست هاي دهان چيست؟

هشدار! دهانشويه ها خطر ابتلا به ديابت را افزايش مي دهند

جلوگيري از پوسيدگي دندان با چند خوراکي خوشمزه

کدام داروها دندان ها را خراب مي کنند؟

درمان آفت دهان با گياهان دارويي

بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما, به گفته دندان پزشکان

بهترين خميردندان چه ويژگي هايي دارد؟

مضرات استفاده از خلال دندان که تا به حال نمي دانستيد

عوارض تراشيدن دندان

مشکلاتي که عدم مراقبت از لثه براي شما بوجود مي آورد

معايب نفس کشيدن از دهان

درد دندان و ديگر تغييرات دنداني از چه مشکلي در دهان شما خبر مي دهد؟

مادران عامل پوسيدگي دنداني کودکان

بوي بد دهان در ماه رمضان، دلايل و راه حل ها

جويدن جداره دهان، خطرات و نحوه ترک آن