آخرین اخبار

7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود سلامت خانواده

7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود

  بزرگنمايي:

چه خبر - اين عادت هاي بد منجر به بروز عفونت قارچي مي شوند

شما ممکن است قارچ داشته باشيد – حتي اگر دچار سوزش و خارش نباشيد و يا متوجه ترشحات عجيب نشويد. عفونت قارچي در واقع نوعي قارچ است به نام کانديدا candida که هميشه به تعداد کم در واژن وجود دارد. دکتر نينا علي Nina Ali، استاد گروه زنان و زايمان دانشکده پزشکي بيلور Baylor مي گويد: "قارچ مکان هاي گرم و مرطوب را دوست دارد."
اکثر اوقات وجود اين قارچ ها مشکلي به وجود نمي آورد، يک واژن سالم آنقدر اسيدي است که به قارچ اجازه تکثير و عفونت نمي دهد. اما تغيير pH واژن زياد سخت نيست و منجر به تکثير قارچ واژن مي شود و به همين دليل است که از هر 4 زن 3 نفر در طول زندگي خود دچار عفونت قارچي مي شوند. و زماني که يک بار دچار عفونت قارچي مي شويد، احتمال دوباره مبتلا شدن به آن بيشتر خواهد شد که پزشکان در مورد علت آن مطمئن نيستند.
به هر حال به طور طبيعي شما در معرض ابتلا به اين مشکل هستيد و ممکن است نادانسته و با انجام يک يا چند مورد از اين اشتباهات خطر ابتلا به عفونت قارچي را در خود افزايش مي دهيد. در ادامه به اشتباهاتي که خطر ابتلا به عفونت قارچي را افزايش مي دهند، اشاره مي کنيم:

1. عفونت قارچي بر اثر مصرف قند زيد در رژيم غذايي

 7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود

لازم نيست کيک شکلاتي بخوريد که گلوکز و قند زيادي وارد خون خود کنيد. به نظر مي رسد قند در هر ماده غذايي وجود دارد، از سس کچاپ گرفته تا نان و کره بادام زميني و غيره. و زماني که به طور مداوم به ميزان زيادي قند مصرف مي کنيد، بدن خود را ميزبان مشکلات مختلف مي کنيد – از جمله عفونت قارچي. دکتر علي مي گويد: " اگر گلوکز بيشتري در بدن وجود داشته باشد، يک منبعي براي قارچ به وجود آمده است."
قند خون بالا نيز منجر به مختل شدن سطح pH در ناحيه واژن مي شود که اين امر به قارچ اجازه رشد مي دهد. بنابراين عجيب نيست که افراد مبتلا به ديابت به طور مداوم دچار عفونت قارچي مي شوند.دکتر مايکل کاکوويک Michael Cackovic، متخصص زنان و زايمان در مرکز پزشکي Wexner در ايالت اوهايو مي گويد: در برخي موارد عفونت قارچي ممکن است نشان دهنده اين باشد که بيماري ديابت در کمين فرد است.

2. عفونت قارچي بر اثر عوض نکردن لباس هاي ورزشي يا لباس شنا

 7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود

هر چه مدت بيشتري لباس هاي عرق کرده و مرطوب باشگاه و يا لباس شنا تن تان بماند، مدت بيشتري واژن شما با محيطي مرطوب و مناسب براي رشد قارچ احاطه خواهد شد. دکتر علي مي گويد: همه در حال حرکت و انجام فعاليت هستند، از انجام فعاليت هاي ورزشي گرفته تا خريد کردن، اما اگر زماني را براي عوض کردن لباس و پوشيدن لباس هاي خشک اختصاص ندهيد، محيط را براي بروز عفونت آماده کرده ايد.
دکتر کاکوويک مي گويد: لباس زير نخي يک انتخاب مناسب و راحت است، اما لباس زير نخي هم ممکن است رطوبت را در خود نگه دارد. پوشيدن اين نوع لباس مانند پوشيدن حوله است. توصيه مي شود از لباس هايي با پارچه هاي جذب کننده رطوبت استفاده کنيد که آب و عرق را از پوست دور نگه داشته و خشکي آن را حفظ مي کنند. اما مهم تر از انتخاب نوع پارچه براي لباس زير، حفظ خشکي لباس زير است، به محض اينکه لباس زير شما خيس شد، آن را عوض کنيد.

3. عفونت قارچي بر اثر کم خوابي شبانه

 7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود

آيا شب زنده دار هستيد و تا نيمه هاي شب با تلفن همراه خود کار مي کنيد يا تلويزيون تماشا مي کنيد؟ کم خوابي تاثير زيادي بر روي سيستم ايمني مي گذارد. وقتي شب ها به اندازه کافي و به خوبي نمي خوابيد، بدن براي مبارزه با عفونت ها و از جمله عفونت قارچي به خوبي تجهيز نشده است.دکتر علي مي گويد: در حقيقت هر عادتي که سلامت شما را تحت تاثير قرار مي دهد – مانند اضطراب، ورزش نکردن و تغذيه نامناسب – مي تواند بر روي سيستم دفاعي بدن شما تاثير بگذارد.

4. عفونت قارچي بر اثر پوشيدن شلوارهاي تنگ

 7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود

هر لباسي که ناحيه واژن و فاق شما را تحت فشار قرار دهد، مکاني تاريک و مرطوب براي رشد قارچ ها ايجاد مي کند.لباس هاي شما بايد هوا را از خود عبور دهند که اگر عرق کرديد، به سرعت رطوبت آن تبخير شود. دکتر کاکوويک مي گويد: لباس هاي تنگ باعث مي شوند هوا به اعضاي بدن نرسد.
اضافه وزن و چاقي هم مي تواند مشکل ساز باشد. قارچ ها طرفدار بخش هايي هستند که لايه هاي پوست روي هم قرار مي گيرند و اگر در قسمت پايين تنه خود بخشي وجود دارد که لايه هاي پوست روي هم قرار گرفته اند و شما هم اين قسمت ها را خشک نمي کنيد، محيطي مناسب براي ابتلا به عفونت قارچي هم در داخل واژن و هم اطراف آن ايجاد کرده ايد (در اين شرايط بثورات پوستي رايج است).

5. عفونت قارچي بر اثر رابطه جنسي محافظت نشده

 7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود

گرچه عفونت قارچي يک بيماري مقاربتي نيست (بيماري که از طريق برقراري رابطه جنسي منتقل مي شود)، اما ممکن است آن را در حين برقراري رابطه از شريک جنسي خود دريافت کنيد.دکتر علي مي گويد: به طور کل عفونت قارچي به اين شکل منتقل نمي شود، اما زماني که خانم ها به طور مداوم بر اثر عود کردن عفونت قارچي به مطب مراجعه مي کنند، از شريک جنسي اين خانم مي خواهيم که تحت درمان قرار بگيرد و نتيجه را بررسي مي کنيم.
مرداني که ختنه نشده اند بيش از ديگر مردان عفونت قارچي را منتقل مي کنند، زيرا در اين افراد پوست قست جلوي آلت تناسلي يک بخش تاريک و مرطوب را ايجاد کرده که قارچ ها به راحتي رشد مي کنند. به علاوه داشتن شرکاي جنسي متفاوت خطر ابتلا به عفونت قارچي را افزايش مي دهد.

6. عفونت قارچي بر اثر تعويض نکردن تامپون و نوار بهداشتي

 7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود

اينکه در زمان پريودي به هر دليلي تمام روز تامپون و نوار بهداشتي خود را عوض نکنيد، اشتباه بزرگي مرتکب شده ايد. هر چيزي که در ناحيه واژن قرار مي گيرد مي تواند تعادل باکتري ها و pH اين ناحيه را به هم بزند. دکتر علي مي گويد: لازم است هيچ وقت آنچه را در ناحيه واژن يا داخل آن قرار داده ايد، فراموش نکنيد.
به علاوه در اين مدت از دوش واژينال استفاده نکنيد، زيرا شرايط را بدتر مي کند و زمان زيادي لازم است تعادل طبيعي باکتري ها به حالت اول برگردد.

7. عفونت قارچي بر اثر مصرف داروهاي ضد بارداري

 7 عادت بد روزانه که باعث عفونت قارچي مي شود

سلول هاي واژن به استروژن و ديگر هورمون هاي موجود در قرص هاي ضد بارداري خوراکي، پچ ها* patch و *IUD هاي هورموني خيلي حساس هستند، بنابراين زماني که استفاده از اين روش ها را شروع مي کنيد، احتمالا محيط واژن شما تغيير کند و خطر ابتلا به عفونت قارچي در شما افزايش پيدا کند. خوشبختانه بررسي ها نشان داده اند که خطر ناشي از اين مشکل به مرور زمان کاهش پيدا مي کند، بنابراين اگر سال هاست که از اين قرص ها استفاده مي کنيد، احتمال اينکه باعث بروز مشکل شوند خيلي کم است.

* پچ ضدبارداري patch:چسب هايي هستند که روي بدن زن چسبيده مي شوند و با آزاد نمودن هورمون هاي خاصي عملکرد جنسي بدن فرد را تنظيم کرده و از باردار شدن او جلوگيري مي کنند.

* IUD يا Intra Uterine Device :وسيله داخل رحمي براي جلوگيري از بارداري. IUD يك وسيله پلاستيكي يا مسي كوچك است كه در رحم گذاشته مي شود. انواع بسيار زيادي دارد، كه براي 3 تا 10 سال بستگي به نوع آن مؤثر و كاراست.IUD يك روش موثر جلوگيري از بارداري طولاني مدت و قابل برگشت است.

به علاوه خوب است بدانيد: گاهي کنترل بارداري باعث تغيير در ترشحات مي شود که اين امر باعث مي شود فکر کنيد دچار عفونت شده ايد. بنابراين قبل از مصرف دارو يا هر تصميم ديگري، ابتدا با پزشک در اين باره مشورت کنيد. دکتر کاکوويک مي گويد: به پزشک مراجعه کنيد و بگذاريد ترشحات زير ميکروسکوپ مورد بررسي قرار بگيرند و بر اين اساس تصميم درست گرفته شود.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : لباس هايي که زنان را بيمار مي کنند!

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : علت و درمان خارش ناحيه تناسلي در زنان+روش شستشوي ناحيه ادراري-تناسلي

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : در واژن زنان چه چيز هايي طبيعي و چه چيزهايي غير طبيعي است؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : عفونت دستگاه تناسلي در خانمها

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : کدام ترشحات زنانه خطرناکند؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : مشکلات واژن زنان که همه خانم ها بايد با آن آشنا باشند


seemorgh.comlhealth
منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

9 دليل براي احساس درد هنگام مدفوع کردن در زنان

نشانه هاي يائسگي بر روي پوست را چطور برطرف کنيم؟

آقايان لازم است اين 5 بيماري را بشناسيد

چرا قبل از پريود صورتم جوش مي زند؟

دانستني هايي در مورد فک و صورت+ عوارض پستونک براي کودکان

احتمال بارداري هنگام مصرف قرص هاي پيشگيري چقدر است؟

عادت هاي بد کودکي که باعث درد عضلاني در بزرگسالي مي شود

ساده ترين روش براي پيشگيري از عفونت ادراري در زنان

در زمان پريود چه مکمل هايي بخوريم و چه مکمل هايي نخوريم؟

علت و درمان مشکلات جنسي مردان، از نعوظ تا زود انزالي

انحراف و کجي ادرار کودکان را جدي بگيريد

مهم ترين علت سرطان تخمدان + نشانه هاي سرطان تخمدان

اشتباهاتي که باعث عفونت واژن در زنان مي شود

10 دليل ايجاد توده و برجستگي روي واژن

نقش پدر بر سلامت نوزاد تا چه اندازه است؟

تماشاي تلويزين و بازي با تبلت و موبايل براي کودکان ممنوع، زيرا ...

چرا سکته مغزي در زنان بيشتر است؟

درمان فيبرو آدنوم يا توده هاي خوش خيم سينه در زنان با طب سنتي

قبل از حاملگي چه کارهايي انجام دهيم؟

افزايش رشد قد کودکان با يک تغيير روزانه

علت قهوه اي شدن ترشحات واژن يا لکه بيني قهوه اي چيست؟

انحراف چشم کودکان تا چه سني قابل درمان است؟

چرا نوک سينه ام درد مي کند

درد و گرفتگي پريود را چطور کاهش دهيم

بي اختياري ادرار در مردان : روش هاي درمان و کنترل بي اختياري ادرار

تاثير استروژن در رژيم غذايي و سلامت زنان

چه زماني تب باعث تشنج در کودکان مي شود

افتادن دندان کودکان زير 2 سال چه علتي دارد

درمان يبوست کودکان در خانه

کج شدن آلت تناسلي مردان چه ناميده مي شود و چرا اتفاق مي افتد؟

گريه نکردن نوزاد خطرناک است؟

پريود شما در مورد سلامت شما چه واقعيت هايي را برملا مي کند؟

مشکلات مردانه که بايد مورد بررسي قرار بگيرند

استفاده از کالسکه براي نوزاد چه خطراتي دارد؟

اختلال خواب کودکان و روش هاي درمان اختلال خواب

کيست سينه در زنان و علائم آن

وزن نوزاد در زمان تولد چقدر بايد باشد؟

درمان زود انزالي و هر آنچه بايد در مورد اين مشکل مردانه بدانيد

پيش بيني احتمال آلزايمر در زنان از روي تعدد زايمان

بيبي چک و 6 نکته اي که هر زني بايد در مورد تست بارداري بداند

افزايش ترشح هورمون رشد به چه روش هايي امکان پذير است؟

علت نامنظم شدن پريود زماني که باردار نيستيد

نوزادها هم کابوس مي بينند؟!

يائسگي زودرس به اين 5 علت رخ مي دهد

فريز تخمک در چه شرايطي و براي چه کساني انجام مي شود؟

تاثير ناباروري بر خواسته هاي جنسي زنان چقدر است

علت گريه کودکان هنگام ادرار و مدفوع چيست

براي قد بلند شدن کودک و افزايش ترشح هورمون رشد چه کنيم

افزايش باروري زنان با چند نکته مهم

افزايش باروري مردان با چند نکته اصولي و مهم