آخرین اخبار

8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد سلامت خانواده

8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

  بزرگنمايي:

چه خبر - 8 اشتباهي که هرماهه موقع پريود انجام مي دهيد

پريود دوره کثيفي است ولي لزومي ندارد سرشار از سموم شود. اخيرا تحقيقاتي در مورد ايمني تامپون ها و پدها و آخرين مسئله نگران کننده در مورد تامپون ها و قفسه داروهايتان، انجام شده. در اين مقاله 8 اشتباهي که هميشه در حين پريودتان انجام مي دهيد را به شما يادآور مي شويم.

اشتباه اول در دوره پريود: استفاده از تامپون و پدهايي که با ابريشم مصنوعي (rayon ) يا پنبه سفيد شده (bleached cotton )

 8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

اغلب تامپون ها و پدها با ابريشم مصنوعي، پنبه يا ترکيبي از اين دو درست مي شوند. اين پدها و تامپون هاي مرسوم مي توانند حاوي عناصر آفت کش باقي مانده از فرايند سفيد کنندگي، چسب هايي مانند متيل دي بروم گلوتارونيتريل methyldibromo glutaronitrile و ديوکسين dioxin باشند،ماده اي که باعث ايجاد اختلال در باروري و غدد درون ريزمي شود.
بسياري از محققان و گروه هاي سياسي بر اين باورند که اعلان FDA در مورد خطر ديوکسين موجود در تامپون ها و ضرر آن بسيار کوتاه بوده است و در مقابل نفوذ پذيري بافت واژن، در معرض قرار گرفتن مداوم آن يا اثرات طولاني مدت قرار گرفتن در معرض ديوکسين ناچيز بوده است.
اين خطر را بايد ضرب در 12000 کرد، که تعداد تامپون هاي مورد استفاده يک زن در طول عمرش است، اين باقي مانده هاي شيميايي به ندرت قابل تشخيص هستند و عامل بالقوه خطرناکي محسوب مي شوند. تحقيقات بيشتري براي اثر طولاني مدت آن ها بر روي سلامت نياز است.
به گفته ادن فرامبرگ Eden Fromberg، متخصص زنان و زايمان، " زنان بايد نگران آفت کش ها و سمومي که در اثر استفاده از تامپون و پد در معرضشان قرار مي گيرند باشند. مجلات پزشکي و دانشمندان متعدد خواستار تنظيم بهتر اين وسايل شده اند. بر اساس گزارش Women’s Voices for the Earth قرار گرفتن در معرض اين مواد شيميايي ممکن است موجب آسيب تناسلي، اختلاب غدد درون ريز و سرطان شود.
مصرف تامپون و پدهايي که در معرض سفيد کننده هاي شيميايي قرار گرفته اند را کنار گذاشته و از انواع ارگانيک آن استفاده کنيد.کاپ هاي قاعدگي* ساخته شده از مواد سيليکوني و لباس زير هاي پنبه اي هم گزينه هايي ايمن و موثر هستند.

* کاپ قاعدگي menstrual cup :وسيله کوچکي است شبيه به يک فنجان کوچک که در زمان قاعدگي وارد واژن خانم شده و از نشت خون جلوگيري مي کند.

اشتباه دوم در دوره پريود: مصرف داروهاي مسکن

 8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

عليرغم اثري که اين داروها در کاهش گرفتگي و درد قاعدگي دارند، داروهاي بدون نسخه مانند ايبوپروفن ( Advil, Midol, Motrin )، ناپروکسن (Aleve ) و استامينوفن (Tylenol ) مي توانند بيشتر به ضررتان باشند تا به سودتان.
بر اساس گزارش کتابخانه پزشکي ملي آمريکا، داروهاي ضد التها غير استروئيدي ( NSAIDs ) مي توانند احتمال خطر حمله قلبي ناگهاني يا سکته مغزي بدون هشدار قبلي را افزايش دهند. همچنين مي توانند باعث ايجاد حفره يا خونريزي در معده و روده و اختلال يا آسيب به باکتري هاي مفيد روده تان شوند. استفاده مکرر از داروهاي ضد درد مي تواند منجر به ايجاد آسيب به کليه ها و کبد شوند.
ولي اين بدان معنا نيست که مجبوريد دندان هايتان را به هم فشرده و درد بکشيد. افزايش ميزان مصرف منيزيم، کلسيم و ويتامين B6 مي تواند به کاهش يا از بين رفتن گرفتگي هاي قاعدگي کمک کند. يک مطالعه بزرگ نشان داد زناني که روزانه 1200 ميلي گرم کلسيم مصرف مي کردند علايم سندرم پيش از قاعدگي در آن ها مانند سردرد، گرفتگي، بدخلقي و اشتهاي کاذبشان به نصف کاهش پيدا کرد. به توصيه فرومبرگ، روغن گل مغربي پروستاگلاندين prostaglandin اضافه بدن را که موجب گرفتگي مي شود را دفع مي نمايد و يک پد گرم کننده مي تواند جريان خون را افزايش داده و سيستم عصبي و عضلات را آرام کند. روغن گل مغربي و ويتامين E مي توانند حساسيت سينه را کاهش دهند. نکته مهم اين است که تا شروع گرفتگي و سردرد صبر نکنيد. پيش از اين که علايم شروع شده و بدتر شوند درمانشان کنيد. شکستن زودرس سيکل درد به کاهش مصرف داروها و مداخلات لازمه کمک مي کند.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : نشانگان پيش از قاعدگي و کاهش درد !!

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : سندرم پيش از قاعدگي را بشناسيد

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : کاهش علائم سندرم پيش از قاعدگي با اين خوراکي ها

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : پيشگيري از سندرم پيش از قاعدگي با دو ماده مغذي

اشتباه سوم در دوره پريود: تامپونتان را به موقع عوض نمي کنيد

 8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

هر چه مدت زمان استفاده از پد يا تامپون طولاني تر باشد باکتري بيشتري رويشان رشد مي کند. استفاده طولاني مدت از اين دو محيطي مناسب براي رشد باکتري ها از جمله استافيلو کوکوس اورئوس (Staphylococcus aureus ) مي شود که سمي آزاد مي کند که مي تواند منجر به ايجاد سندرم شوک سمي* Toxic shock syndrome شود. هر 4 تا 8 ساعت تامپون يا پد خود را عوض کنيد. اگر به محافظ طولاني مدت تري نياز داريد مي توانيد از فنجان قاعدگي به مدت 12 ساعت هم استفاده کنيد سپس آن را شسته و مجددا مصرف نماييد.

* سندرم شوک سمي Toxic shock syndrome:يک عارضه‌ي نادر اما مرگبار ناشي از عفونت‌هاي باکتريايي مي‌باشد. اين سندرم اکثراً ناشي از سم توليدي از استافيلوکوکوس اورئوس مي‌باشد. اين سندرم در درجه اول با نواربهداشتي‌هاي فوق‌جاذب در ارتباط است.

اشتباه چهارم در زمان پريود: از محصولات معطر استفاده مي کنيد

 8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

هيچ کس نمي خواهد بوي ناخوشايند داشته باشد، ولي بايد از محصولات معطر اجتناب کنيد، ممکن است باعث تحريک بدن شده و منجر به عفونت مخمري يا باکتريايي يا نفوذ مواد شيميايي مضر شوند. اين محصولات سرشار از مواد شيميايي مصنوعي مانند فتالات phthalates، پارابن phthalates و مواد شيميايي عامل سرطان مثل هيدروکسي آنيزول بوتيل (butylated hydroxyanisole ) هستند. وزارت بهداشت و خدمات انساني آمريکا اعلام کرده است که زنان نبايد از محصولات زنانه معطر از جمله پد، تامپون، يا اسپري استفاده کنند.

اشتباه پنجم در زمان پريود: استفاده از دوش واژينال Douching

 8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

با وجودي که استفاده از دوش واژينال douching براي مدتي کوتاه بوي بد قاعدگي را از بين مي برد ولي ممکن است مشکلات بدتري ايجاد کنيد. پزشکان مي گويند به دلايل متعدد نبايد از دوش واژينال استفاده کرد. استفاده از دوش واژينال با عفونت هاي باکتريايي و مخمري ، سخت باردار شدن، عفونت واژينال و عفونت هاي منتقله از راه جنسي مرتبط است. دوش هاي تجاري حاوي عطرهاي ناشناخته شيميايي، پارابن و رنگ هايي هستند که مي تواند منجر به خارش آلرژيک يا اختلال در غدد درون ريز شوند.اين محصولات PH طبيعي واژن را به هم زده و برخي از باکتري هاي مفيدي که از ايجاد عفونت پيشگيري مي کنند را از بين مي برد.
وجود کمي بو در واژن کاملا طبيعي است به خصوص در طول قاعدگي. ولي واژن به خودي خود سيستم تميز کننده دارد. تعويض پد يا تامپون به موقع مي تواند اين بو را کاهش دهد و استفاده از کاپ هاي قاعدگي با جلوگيري از قرار گرفتن مايعات جمع شده در معرض هوا از ايجاد بو جلوگيري مي کند. اگر فکر ميکنيد بويي که حس مي کنيد طبيعي نيست به جاي استفاده از دوش که به صورت بالقوه مشکل شما را بدتر مي کند به پزشک مراجعه نماييد.
به هيچ عنوان از دوش يا شستشو با صابون استفاده نکنيد. واژنتان به اين چيزها نيازي ندارد. فقط مي توانيد اطراف واژن را با آب ولرم شستشو دهيد.

دوش واژينال Douching :شستن واژن و داخل آن با استفاده از آب و ترکيبي از مايعات ديگر (که سرکه يکي از آنهاست) براي تميز کردن و از بين بردن بوي واژن را دوش واژينال مي گويند.

اشتباه ششم در زمان پريود: به اندازه کافي نمي خوابيد

 8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

زماني که در معرض گرفتگي، بي حوصلگي و بي خوابي هورموني قرار بگيريد، خوابيدن کار سختي مي شود ولي زماني که پريود هستيد، خواب کافي اهميت ويژه اي پيدا مي کند. به گفته فرمبرگ، " بدون خواب کافي بدن تحت فشار و التهاب قرار مي گيرد که منجر به تشديد عوارض سندرم پيش از قاعدگي و گرفتگي خواهد شد.خواب و داشتن استراحت کافي باعث مي شود بدنتان خودش را ترميم کرده و سيستم ايمني بهبود پيدا کند. از اين رو 7-8 ساعت خواب کافي داشتن در دوره قاعدگي اهميت بالايي دارد.

اشتباه هفتم در زمان پريود: ورزش روزانه تان را متوقف مي کنيد

 8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

ورزش کردن علاوه بر اين که راهي فوق العاده براي از بين بردن استرس و دفع سموم بدن در اثر عرق کردن است مي تواند گرفتگي را کاهش داده و باعث بهبود خوابتان شود. دانشکده پزشکي مريلند پيشنهاد مي کند که حداقل 5 روز در هفته به مدت نيم ساعت ورزش کنيد حتي اگر پريود هستيد. تحقيقات نشان داده است زناني که کم ورزش مي کنند يا اصلا ورزش نمي کنند بيشتر دچار عوارض سندرم پيش از قاعدگي مي شوند. فعاليتهاي سبک مانند شنا، دوچرخه سواري يا پياده روي مي تواند به کاهش درد قاعدگي کمک کند. همچنين فرمبرگ پيشنهاد مي دهد ورزش هاي کششي ران و باسن که باعث کاهش تنش در اين مناطق مي شود مفيدند البته بايد مراقب حرکاتي که دو ران را از هم دور مي کند باشيد چون باعث افزايش گرفتگي خواهد شد.

اشتباه هشتم در زمان پريود: نوشيدن قهوه

 8 اشتباه که که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

کمبود خواب، خستگي، سردرد احتمالا انگيزه اي عالي براي نوشيدن قهوه است. ولي کافئين مي تواند باعث از دست دادن آب بدن شده و علايم شما به خصوص سردردتان را بدتر کند.حذف چاي و قهوه در دوران قاعدگي مي تواند به کاهش تنش، بي خوابي و اضطراب شما کمک کند.
بسياري از پزشکان پيشنهاد مي دهند که از مصرف کافئين براي پيشگيري از درد سينه قبل از شروع علايم قاعدگي اجتناب کنيد. با وجودي که تحقيق معتبري براي ارتباط بين درد سينه پيش از قاعدگي و کافئين انجام نشده ولي مي توانيد براي 3 تا 4 ماه از مصرف آن اجتناب کنيد تا ببينيد آيا حساسيت سينه هايتان کاهش پيدا مي کند يا خير.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 6 رنگ خون قاعدگي و 6 نکته اي که درباره سلامتي شما مي گويد

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : براي راحت گذراندن دوران پريودي، اين خوراکي ها را بخوريد

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : پريود شما درباره طول عمرتان چه مي گويد؟


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

13 خوراکي اي که زنان نبايد مصرف کنند

4 خطر پنهان درد شکمي در زمان قاعدگي

چرا سرطان هاي دستگاه گوارش در بين مردان در حال افزايش است؟

وقتي قلب جنين مي ايستد!

ويتامين هاي مورد نياز بدن کودکان را بشناسيد

آقايان اين 10 اشتباه خطرناک را در مورد سلامت خود انجام ندهيد!

چرا بايد بيضه هاي نوازد تازه متولد شده معاينه شود؟

بهترين سن باروري در زنان و مردان

علت مشاهده خون در ادرار مردان چيست؟

علت لکه بيني در ماه هاي مختلف بارداري

ممکن است دليل سقط جنين مکرر، مردان باشند!

چرا بايد از شکم بند بارداري استفاده کنيد

مردان 14 تا 20 ساله اي که دچار کمبود ويتامين D هستند

روش تشخيص خوش خيم يا بدخيم بودن بيماري پروستات

سرخک چيست؟ + علائم سرخک و درمان سرخک در کودکان

علت سردرد در کودکان چيست؟

واکسن سه گانه کودکان چه عوارضي دارد؟

درمان اسهال نوزادان در خانه با نکاتي طلايي

خونريزي در بارداري چه علتي دارد و چه زماني خطرناک است؟

مصرف ويتامين D در دوران بارداري به چه صورت است؟

بيماري هاي زنانه که دير تشخيص داده مي شوند

سلامت پروستات را با اين گياهان تضمين کنيد

چرا کودکان از حمام کردن مي ترسند و چطور اين ترس را کم کرد؟

بالارفتن فشار خون بر اثر نشستن طولاني مدت در خانم ها

علت و درمان کمر درد قاعدگي

در زمان پريود از انجام اين کارها جدا بپرهيزيد

نکاتي فوق العاده مهم راجع به تب کودکانمان

کيست تخمدان به سراغ چه زناني مي رود؟

تيز كردن هوش كودكان!؟

نشانه هاي هشدار دهنده سرطان دهانه رحم

صفحه رشد تا چه زماني باز است؟

7 زنگ خطر در اوايل بارداري

ضربه در بارداري مساوي است با سقط‌جنين؟

5 علامتي که نشان مي دهد دوقلو بارداريد!!

چرا بعضي بچه ها هميشه مريض هستند؟

عوامل تشديد افسردگي پس از زايمان

واريکوسل؛ پاسخ به 20 سوال متداول

در ماه دوم بارداري حواستان به اين موارد باشد

سرطان تخمدان و علايم هشدار دهنده اي که هر زني بايد بداند

درد سينه ها نشانه ي چيست؟

علت مشاهده خون در مايع مني مردان چيست؟

علت مرگ جنين در داخل شکم در ماه هاي مختلف

علت دو بار پريود شدن در يک ماه چيست؟

سرطان پروستات در زنان چگونه امکانپذير است؟

تاثير هر کدام از روش هاي پيشگيري از بارداري بر پريود

عمل کورتاژ چيست؟ کورتاژ چرا و چگونه انجام مي شود؟

هورمون ها چطور باعث چاق شدن شما مي شوند؟

نکاتي که مردها براي سالم ماندن بايد از زن ها ياد بگيرند

7 نشانه از بيماريهاي خطرناکي که خانم ها ناديده مي گيرند

آلت تناسلي مردان با افزايش سن کوچک مي شود؟