آخرین اخبار

براي پرپشت شدن مو هاي تان اين 8 نکته را بدانيد تناسب و زيبايي

براي پرپشت شدن مو هاي تان اين 8 نکته را بدانيد

  بزرگنمايي:

چه خبر - رازهايي که براي پرپشت شدن مو هاي تان بايد بدانيد

شايد يکي از دلايلي که باعث شده باورهاي مختلفي در رابطه با پر پشت‌ کردن موها شکل بگيرد و روز‌به‌روز بر تعداد محصولات اينچنيني در بازار اضافه شود، همين مساله باشد. دکتر امير‌هوشنگ احساني، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، شما را با باورهايي که در رابطه با پر پشت کردن موها وجود دارد، آشنا مي‌کند.

روغن کنجد تاثيري در پرپشت کردن مو دارد؟

يکي از دلايل کم پشت بودن مو و ريزش آن به کمبود پروتئين در بدن مربوط مي‌شود. آن دسته از افرادي که دچار سوء‌تغذيه هستند يا به اندازه کافي از پروتئين استفاده نمي‌کنند، موهاي کم پشت‌تري به نسبت ساير افرادي دارند که به اندازه کافي از پروتئين استفاده مي‌کنند. فعاليت سلول رشد مو به جذب پروتئين وابسته است. بسياري از افراد بر اين باورند که استفاده از روغن کنجد مي‌تواند باعث پر پشت شدن موها شود که اين باور کاملا درست است و دليل آن به داشتن پروتئين موجود د رروغن کنجد برمي‌گردد که مي‌تواند روي کيفيت موي سر تاثيري مثبت بگذارد.

براي پرپشت کردن موهاي تان گول تبليغات را نخوريد

امروزه شامپوهاي بسيار زيادي در بازار وجود دارند که کار انتخاب را کمي سخت مي‌کند. بسياري از افراد تحت تاثير تبليغات، سراغ شامپوهايي مي‌روند که در آنها ترکيبات گياهي مانند آويشن، سير، حنا و گزنه به کار رفته است. بسياري از سازندگان اين نوع شامپوها مدعي هستند که استفاده از چنين شامپوهايي مي‌تواند پر پشت شدن موي سر و افزايش رشد آن را در پي داشته باشد در حالي‌که اين مساله تنها جنبه تجاري دارد و از نظر علمي تاثير اين شامپوها روي مو ثابت نشده است.

در پرپشت شدن مو هميشه پاي يک ژن در ميان است!

ژنتيک و وراثت، يکي از مهم‌ترين عواملي است که روي رشد و حجم مو تاثير مي‌گذارد و اگر کسي بخواهد از وضعيت کم پشت يا پر پشت بودن موهاي خود آگاه شود، بايد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کند. به طور کلي روي سر هر فرد حدود صد هزار فوليکول قرار گرفته است (اگر مو نريخته باشد يا فرد به بيماري خاصي مبتلا نباشد)، چنانچه در يک سانتي‌متر مربع کف سر، تعداد موها بالاي 120 عدد باشد، در چنين شرايطي وضعيت موها خيلي خوب به حساب مي‌آيد. اگر اين عدد بالاي 70 باشد، يعني وضعيت متوسط رو به خوب است و در صورتي که تراکم مو در يک سانتي‌متر مربع بين 40 تا 70 باشد، کم محسوب مي‌شود و عدد زير 40 هم تراکم خيلي کم را نشان مي‌دهد. براي بررسي وضعيت موها مي‌توان از سنين حدود 7ـ6 سالگي به بعد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرد. به طور کلي حدود 30 درصد مراجعات، به مساله بررسي کم پشتي مو اختصاص دارد که از اين آمار، حدود 60 درصد را خانم‌ها و 40درصد را آقايان تشکيل مي‌دهند.

بتراشيد تا موهاي تان پر‌پشت شود!

يکي ديگر از باورهايي که در رابطه با پر پشت شدن موها در بسياري از افراد رايج است، تراشيدن موهاست. بسياري از افراد بر اين باورند که تراشيدن و کوتاه کردن مداوم موهاي سر مي‌تواند در پر پشت شدن آن موثر باشد، ولي اين باور نادرست است. با تراشيدن مو، درصد موهاي فاز رشد نسبت به موهاي در حال استراحت بيشتر مي‌شود که اين مساله يک افزايش کاذب را به همراه دارد و هيچ وقت تعداد موهاي سر تغيير چنداني نمي‌کند.

يک باور نادرست در پرپشت شدن مو

شايد برخي افراد تصور کنند که با مصرف بيش از اندازه يک ماده غذايي مي‌توانند رشد موهاي سر خود را سريع‌تر کنند و موهايشان با انجام چنين کاري پر پشت‌تر به نظر مي‌رسد. اين باور نادرست است چون رشد موي سر يک استاندارد مشخص دارد و از مقداري معين (يک سانتي‌متر در ماه) بيشتر نخواهد شد و استفاده از مواد غذايي مفيد، تنها به بهبود وضعيت موها به مرور زمان کمک مي‌کند.

هر چه گرم‌تر، بهتر

شانه‌هاي ليزري چند سالي‌ است که تبليغ مي‌شوند و توليدکنندگان آن، چنين ادعا را مي‌کنندکه باعث افزايش حجم و رشد مو مي‌شود، اين ادعا تاحدود کمي درست است چون گرما باعث افزايش خون‌رساني به ريشه مو مي‌شود، ولي بايد اين مساله را در نظر گرفت که در افزايش حجم و رشد مو نمي‌توان تنها يک فاکتور را مد نظر قرار داد و عوامل زيادي در اين مساله نقش دارند. براي مثال، مطالعاتي هم در اين رابطه انجام شده که تنها يک قسمت سر برخي افراد را گرم کردند و اين کار چندين بار انجام شد ولي رشد و حجم موها تغيير چنداني نکرد. پس به طور کلي گرما، زياد شانه کردن موها يا ماساژ دادن کف سر، به تنهايي نمي‌توانند تاثيري در اين مساله داشته باشد.

روغن مار براي پرپشت کردن مو جادو مي‌کند؟

روغن‌هاي مختلفي مثل روغن نارگيل، زيتون، بادام، مار و... در بازار وجود دارد که اغلب به عنوان پرپشت‌کننده مو به فروش مي‌رسند و اين باور در بين افراد مختلف وجود دارد که استفاده از اين روغن‌ها مي‌تواند باعث پر پشت شدن موها شود. باورهايي که در رابطه با اين روغن‌ها وجود دارد، نادرست است چون هيچ‌کدام از اين روغن‌ها به ريشه موها نمي‌رسد ضمن اين‌که در اين روغن‌ها ماده موثري وجود ندارد که بتواند روي رشد مو تاثير چنداني بگذارد. استفاده از اين روغن‌ها تنها مي‌تواند به موها حالت بدهد و به نوعي خاصيت نرم‌کنندگي داشته باشد.

چطور مو پر پشت مي‌شود؟

براي آن دسته از افرادي که به صورت ژنتيکي و از زمان کودکي موهاي کم‌پشت دارند، کار چنداني نمي‌توان انجام داد، ولي آن دسته از افرادي که قبلا حجم موهاي سرشان زياد بوده و دچار کم‌پشتي موها شده‌اند، بايد مورد بررسي قرار بگيرند. عوامل زيادي مي‌توانند در اين مساله نقش داشته باشند براي مثال کم‌خوني، کم‌کاري تيروئيد، استرس، مصرف داروها، بارداري و ... مي‌تواند در اين مساله نقش داشته باشد پس بايد فرد بدقت مورد بررسي قرار بگيرد تا دليل کم‌پشت شدن موهايش مشخص شود. مصرف ميوه، پروتئين کافي، لبنيات، سبزي و ... مي‌تواند به بهبود حجم موها و افزايش رشد آنها تا حدودي کمک کند. آن دسته از افرادي که رژيم‌هاي سخت و غير اصولي مي‌گيرند، علاوه بر اين‌که با مشکلاتي چون افتادگي پوست و چين و چروک مواجه مي‌شوند، موهايشان نيز کم‌پشت خواهد شد. يکي ديگر از مواردي که مي‌تواند کاهش حجم مو را به دنبال داشته باشد، استعمال دخانيات است پس بايد استعمال دخانيات را کنار گذاشت تا زيبايي و سلامت مو به خطر نيفتد.


منبع : press.jamejamonline.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مدل مويي مناسب براي شما که جلوي موهايتان کم پشت و خاليست!!

چگونه تيرگي لب هايمان را از بين ببريم؟

با تخم مرغ به راحتي لاغر شويد

2 روزه بدن تان را سم زدايي کنيد

پلينگ يا پاکسازي پوست در منزل

چگونه چشم هاي زيبا و جذابي داشته باشيم؟

چه کنيم تا کمر باريک و خوش اندام شويم!

هنگام اتو کشيدن مو بايد خشک، خيس يا نمناک باشه ؟

چربي سوزي و کاهش وزن بعد از نوروز با چند پيشنهاد ساده و آسان!

چگونه در خانه خودمان خوش اندام شويم ؟

رژيم غذايي سنگ شکن براي مبتلايان به سنگ کليه

شما که پوستي مختلط داريد بدانيد!

چگونه بعد از 30 سالگي جوان بمانيم؟

چطور ميتونم موهاي بلندم را خودم رنگ کنم ؟!

با اين غذاها به جنگ خواب آلودگي برويد

6 ماده غذايي ممنوعه قبل از خواب!!

سم زدايي بدن با چند پيشنهاد ساده!!

شامپو رنگ مو، معايب و مزاياي آن از زبان متخصص پوست و مو

طراحي ناخن با رنگ قرمز، جديدترين مدل طراحي ناخن براي بهار امسال

تشخيص روغن سالم از روغن ناسالم با چند روش کاربردي

کاهش ريزش مو با 5 روش طبيعي

بدترين عادت هاي غذايي ايرانيان که مريض شان مي کند!!

مدل مو جمع اي که مي توانيد 5 دقيقه اي درست کنيد + آموزش تصويري

صاف کردن مو بدون اتوي مو با 4 ترکيب طبيعي!!

کاهش روند پيري با 10 روش طبيعي

مدل طراحي ناخن براي فروردين 97

بهترين آرايش صورت در اسکار 2019 براي چه سلبريتي هايي بود؟

پوست تان را براي فصل بهار آماده کنيد، 3 نکته مهم که خانمها بايد بدانند

فوايد نوشيدن آب گرم در اول صبح، چرا بايد صبح ناشتا آب گرم بخوريم؟

ماسک ضد جوش خانگي را با اين دستورات درست کنيد

کوچک کردن شکم در 15 روز با 10 توصيه ساده

ورزش هاي چربي سوز مخصوص افراد مبتدي

سيب و دارچين براي لاغري، يک ترکيب چربي سوز عالي

افزايش رشد مژه با 4 روش طبيعي و موثر

بهترين رنگ براي پوشش موهاي سفيد کدام است؟

7 نوشيدني چربي سوز عالي براي کاهش وزن

جلوگيري از چاقي در نوروز با چند پيشنهاد ساده!!

13 ماده خوراکي براي داشتن شکمي تخت

كدام حالت دهنده مو بهتر است؟

بهترين مدل آرايش در مراسم اسکار از 1948 تا 2015

يک راه ساده براي لاغر کردن شکم

5 راهکار موثر و سريع براي لاغري

با خيار و آلوئه ورا يک ماسک ضد چروک درست کنيد

چگونه تن نارنجي موهاي رنگ شده را از بين ببريم؟

امگا3 را هم بخوريد هم به پوستتان بزنيد!!

چگونه لاک ناخن مان را سريع خشک کنيم؟

رنگهاي فانتزي چه مدت زمان بر روي موها دوام مي آورند ؟

براي لاغر شدن چگونه اشتهاي مان را کم کنيم؟

10 راه براي داشتن پوستي براق و خيره کننده!!

اگر معده تان ترش مي کند اينها را بخوريد