آخرین اخبار

براي پرپشت شدن مو هاي تان اين 8 نکته را بدانيد تناسب و زيبايي

براي پرپشت شدن مو هاي تان اين 8 نکته را بدانيد

  بزرگنمايي:

چه خبر - رازهايي که براي پرپشت شدن مو هاي تان بايد بدانيد

شايد يکي از دلايلي که باعث شده باورهاي مختلفي در رابطه با پر پشت‌ کردن موها شکل بگيرد و روز‌به‌روز بر تعداد محصولات اينچنيني در بازار اضافه شود، همين مساله باشد. دکتر امير‌هوشنگ احساني، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، شما را با باورهايي که در رابطه با پر پشت کردن موها وجود دارد، آشنا مي‌کند.

روغن کنجد تاثيري در پرپشت کردن مو دارد؟

يکي از دلايل کم پشت بودن مو و ريزش آن به کمبود پروتئين در بدن مربوط مي‌شود. آن دسته از افرادي که دچار سوء‌تغذيه هستند يا به اندازه کافي از پروتئين استفاده نمي‌کنند، موهاي کم پشت‌تري به نسبت ساير افرادي دارند که به اندازه کافي از پروتئين استفاده مي‌کنند. فعاليت سلول رشد مو به جذب پروتئين وابسته است. بسياري از افراد بر اين باورند که استفاده از روغن کنجد مي‌تواند باعث پر پشت شدن موها شود که اين باور کاملا درست است و دليل آن به داشتن پروتئين موجود د رروغن کنجد برمي‌گردد که مي‌تواند روي کيفيت موي سر تاثيري مثبت بگذارد.

براي پرپشت کردن موهاي تان گول تبليغات را نخوريد

امروزه شامپوهاي بسيار زيادي در بازار وجود دارند که کار انتخاب را کمي سخت مي‌کند. بسياري از افراد تحت تاثير تبليغات، سراغ شامپوهايي مي‌روند که در آنها ترکيبات گياهي مانند آويشن، سير، حنا و گزنه به کار رفته است. بسياري از سازندگان اين نوع شامپوها مدعي هستند که استفاده از چنين شامپوهايي مي‌تواند پر پشت شدن موي سر و افزايش رشد آن را در پي داشته باشد در حالي‌که اين مساله تنها جنبه تجاري دارد و از نظر علمي تاثير اين شامپوها روي مو ثابت نشده است.

در پرپشت شدن مو هميشه پاي يک ژن در ميان است!

ژنتيک و وراثت، يکي از مهم‌ترين عواملي است که روي رشد و حجم مو تاثير مي‌گذارد و اگر کسي بخواهد از وضعيت کم پشت يا پر پشت بودن موهاي خود آگاه شود، بايد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کند. به طور کلي روي سر هر فرد حدود صد هزار فوليکول قرار گرفته است (اگر مو نريخته باشد يا فرد به بيماري خاصي مبتلا نباشد)، چنانچه در يک سانتي‌متر مربع کف سر، تعداد موها بالاي 120 عدد باشد، در چنين شرايطي وضعيت موها خيلي خوب به حساب مي‌آيد. اگر اين عدد بالاي 70 باشد، يعني وضعيت متوسط رو به خوب است و در صورتي که تراکم مو در يک سانتي‌متر مربع بين 40 تا 70 باشد، کم محسوب مي‌شود و عدد زير 40 هم تراکم خيلي کم را نشان مي‌دهد. براي بررسي وضعيت موها مي‌توان از سنين حدود 7ـ6 سالگي به بعد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرد. به طور کلي حدود 30 درصد مراجعات، به مساله بررسي کم پشتي مو اختصاص دارد که از اين آمار، حدود 60 درصد را خانم‌ها و 40درصد را آقايان تشکيل مي‌دهند.

بتراشيد تا موهاي تان پر‌پشت شود!

يکي ديگر از باورهايي که در رابطه با پر پشت شدن موها در بسياري از افراد رايج است، تراشيدن موهاست. بسياري از افراد بر اين باورند که تراشيدن و کوتاه کردن مداوم موهاي سر مي‌تواند در پر پشت شدن آن موثر باشد، ولي اين باور نادرست است. با تراشيدن مو، درصد موهاي فاز رشد نسبت به موهاي در حال استراحت بيشتر مي‌شود که اين مساله يک افزايش کاذب را به همراه دارد و هيچ وقت تعداد موهاي سر تغيير چنداني نمي‌کند.

يک باور نادرست در پرپشت شدن مو

شايد برخي افراد تصور کنند که با مصرف بيش از اندازه يک ماده غذايي مي‌توانند رشد موهاي سر خود را سريع‌تر کنند و موهايشان با انجام چنين کاري پر پشت‌تر به نظر مي‌رسد. اين باور نادرست است چون رشد موي سر يک استاندارد مشخص دارد و از مقداري معين (يک سانتي‌متر در ماه) بيشتر نخواهد شد و استفاده از مواد غذايي مفيد، تنها به بهبود وضعيت موها به مرور زمان کمک مي‌کند.

هر چه گرم‌تر، بهتر

شانه‌هاي ليزري چند سالي‌ است که تبليغ مي‌شوند و توليدکنندگان آن، چنين ادعا را مي‌کنندکه باعث افزايش حجم و رشد مو مي‌شود، اين ادعا تاحدود کمي درست است چون گرما باعث افزايش خون‌رساني به ريشه مو مي‌شود، ولي بايد اين مساله را در نظر گرفت که در افزايش حجم و رشد مو نمي‌توان تنها يک فاکتور را مد نظر قرار داد و عوامل زيادي در اين مساله نقش دارند. براي مثال، مطالعاتي هم در اين رابطه انجام شده که تنها يک قسمت سر برخي افراد را گرم کردند و اين کار چندين بار انجام شد ولي رشد و حجم موها تغيير چنداني نکرد. پس به طور کلي گرما، زياد شانه کردن موها يا ماساژ دادن کف سر، به تنهايي نمي‌توانند تاثيري در اين مساله داشته باشد.

روغن مار براي پرپشت کردن مو جادو مي‌کند؟

روغن‌هاي مختلفي مثل روغن نارگيل، زيتون، بادام، مار و... در بازار وجود دارد که اغلب به عنوان پرپشت‌کننده مو به فروش مي‌رسند و اين باور در بين افراد مختلف وجود دارد که استفاده از اين روغن‌ها مي‌تواند باعث پر پشت شدن موها شود. باورهايي که در رابطه با اين روغن‌ها وجود دارد، نادرست است چون هيچ‌کدام از اين روغن‌ها به ريشه موها نمي‌رسد ضمن اين‌که در اين روغن‌ها ماده موثري وجود ندارد که بتواند روي رشد مو تاثير چنداني بگذارد. استفاده از اين روغن‌ها تنها مي‌تواند به موها حالت بدهد و به نوعي خاصيت نرم‌کنندگي داشته باشد.

چطور مو پر پشت مي‌شود؟

براي آن دسته از افرادي که به صورت ژنتيکي و از زمان کودکي موهاي کم‌پشت دارند، کار چنداني نمي‌توان انجام داد، ولي آن دسته از افرادي که قبلا حجم موهاي سرشان زياد بوده و دچار کم‌پشتي موها شده‌اند، بايد مورد بررسي قرار بگيرند. عوامل زيادي مي‌توانند در اين مساله نقش داشته باشند براي مثال کم‌خوني، کم‌کاري تيروئيد، استرس، مصرف داروها، بارداري و ... مي‌تواند در اين مساله نقش داشته باشد پس بايد فرد بدقت مورد بررسي قرار بگيرد تا دليل کم‌پشت شدن موهايش مشخص شود. مصرف ميوه، پروتئين کافي، لبنيات، سبزي و ... مي‌تواند به بهبود حجم موها و افزايش رشد آنها تا حدودي کمک کند. آن دسته از افرادي که رژيم‌هاي سخت و غير اصولي مي‌گيرند، علاوه بر اين‌که با مشکلاتي چون افتادگي پوست و چين و چروک مواجه مي‌شوند، موهايشان نيز کم‌پشت خواهد شد. يکي ديگر از مواردي که مي‌تواند کاهش حجم مو را به دنبال داشته باشد، استعمال دخانيات است پس بايد استعمال دخانيات را کنار گذاشت تا زيبايي و سلامت مو به خطر نيفتد.


منبع : press.jamejamonline.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

براي لاغر شدن چگونه اشتهاي مان را کم کنيم؟

10 راه براي داشتن پوستي براق و خيره کننده!!

اگر معده تان ترش مي کند اينها را بخوريد

خوشرنگ ترين ترکيب رنگ مو براي مامانها!+عکس

تقويت مو با 5 روش طبيعي براي داشتن مو هايي پرپشت و زيبا!!

با وز بعد از سشوار چه کنم ؟

همه چيز درباره کانسيلر و نحوه استفاده از آن !

چربي هاي پهلوي تان را اينگونه آب کنيد

تقويت و پرپشت کردن مو با 5 ماسک مو طبيعي و خانگي !!

ورزش هايي که 14 روزه لاغرتان مي کند

ترميم موهاي سوخته و آسيب ديده با روش هاي خانگي

مدلهاي مو مناسب با کت و دامن يا شلوار

براي تغيير رنگ موهاي شرابي و قرمز به رنگهاي روشن چه مدت بايد صبر کرد؟

روشهاي مرتب کردن ابرو مخصوص دختران جوان!

غذاهاي مفيد براي بدن چه غذاهايي هستند؟

صورتم را بند بيندازم يا شيو کنم؟!

موي مشکي پرکلاغي شده را چگونه رنگ کنيم؟

چطور ابروي تاتو شده مثل ابرويي طبيعي ديده شود!؟

7 راه جديد براي زيباتر کردن چشم

در چه مواقعي مي توان رنگ مو را بدون اکسيدان بر روي مو گذاشت؟

25 روش براي سوزاندن 500 کالري در يک روز

از بين بردن جوش صورت با چند ماسک خانگي

رنگ موي تان را با روش هاي طبيعي روشن کنيد

آموزش کوتاهي مو توسط خودتان!(1)

3 غذاي عالي براي کوچک کردن شکم

راههاي برطرف کردن قرمزي موها

بهترين آرايش صورت در گلدن گلوب 2019 Golden Globes

مدل مو هاي برتر در گلدن گلوب 2019 Golden Globes

رنگ موي نامطلوبتان را با رنگساژ با وارياسيون، خودتان عوض کنيد

کوچک کردن شکم با 10 ماده غذايي خوشمزه!!

آرايش لايت، نکته هايي که به شما کمک مي کند حرفه اي آرايش کنيد!

14 خوشمزه اي که بايد هرچه سريع تر مصرف شان را قطع کنيد!!

کاهش وزن با چربي سوز هاي زمستاني!!

آموزش بند انداختن صورت مخصوص افراد مبتدي

درمان سرماخوردگي با طب سنتي، چي بخوريم؟ چي نخوريم؟

5 رنگ مو برتر براي سال 2019 ميلادي

کالري سوزي پيلاتس براي کاهش وزن چقدر است؟

اگر بالاي 40 سال هستيد، اين مقاله را حتما بخوانيد!

شامپو بدن طبيعي را به راحتي با اين دستور درست کنيد

اين رژيم لاغري در خواب هم لاغرتان مي کند!!

تناسب اندام با توصيه‌هاي خوش ‎اندام‌ ترين ستاره‌ هاي هاليوود

طراحي ناخن 5 دقيقه اي، مخصوص خانمهاي پرمشغله + آموزش

اما و اگرهاي لاغري زنانه که بايد بدانيد!!

چاي سبز براي لاغري، چه زمان و چقدر چاي سبز بخوريم؟

رژيم لاغري به سبک سلبريتي ها!!

رژيم لاغري آمريکايي چيست؟ چه مزايايي براي کاهش وزن دارد؟

کاهش وزني آسان با 6 توصيه کاربردي

کاهش وزن با اضافه کردن 9 ماده غذايي خوشمزه!!

کاهش سايز در عرض 2 هفته!!

لاغري سريع با 5 پيشنهاد ساده!!