آخرین اخبار

براي پرپشت شدن مو هاي تان اين 8 نکته را بدانيد تناسب و زيبايي

براي پرپشت شدن مو هاي تان اين 8 نکته را بدانيد

  بزرگنمايي:

چه خبر - رازهايي که براي پرپشت شدن مو هاي تان بايد بدانيد

شايد يکي از دلايلي که باعث شده باورهاي مختلفي در رابطه با پر پشت‌ کردن موها شکل بگيرد و روز‌به‌روز بر تعداد محصولات اينچنيني در بازار اضافه شود، همين مساله باشد. دکتر امير‌هوشنگ احساني، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، شما را با باورهايي که در رابطه با پر پشت کردن موها وجود دارد، آشنا مي‌کند.

روغن کنجد تاثيري در پرپشت کردن مو دارد؟

يکي از دلايل کم پشت بودن مو و ريزش آن به کمبود پروتئين در بدن مربوط مي‌شود. آن دسته از افرادي که دچار سوء‌تغذيه هستند يا به اندازه کافي از پروتئين استفاده نمي‌کنند، موهاي کم پشت‌تري به نسبت ساير افرادي دارند که به اندازه کافي از پروتئين استفاده مي‌کنند. فعاليت سلول رشد مو به جذب پروتئين وابسته است. بسياري از افراد بر اين باورند که استفاده از روغن کنجد مي‌تواند باعث پر پشت شدن موها شود که اين باور کاملا درست است و دليل آن به داشتن پروتئين موجود د رروغن کنجد برمي‌گردد که مي‌تواند روي کيفيت موي سر تاثيري مثبت بگذارد.

براي پرپشت کردن موهاي تان گول تبليغات را نخوريد

امروزه شامپوهاي بسيار زيادي در بازار وجود دارند که کار انتخاب را کمي سخت مي‌کند. بسياري از افراد تحت تاثير تبليغات، سراغ شامپوهايي مي‌روند که در آنها ترکيبات گياهي مانند آويشن، سير، حنا و گزنه به کار رفته است. بسياري از سازندگان اين نوع شامپوها مدعي هستند که استفاده از چنين شامپوهايي مي‌تواند پر پشت شدن موي سر و افزايش رشد آن را در پي داشته باشد در حالي‌که اين مساله تنها جنبه تجاري دارد و از نظر علمي تاثير اين شامپوها روي مو ثابت نشده است.

در پرپشت شدن مو هميشه پاي يک ژن در ميان است!

ژنتيک و وراثت، يکي از مهم‌ترين عواملي است که روي رشد و حجم مو تاثير مي‌گذارد و اگر کسي بخواهد از وضعيت کم پشت يا پر پشت بودن موهاي خود آگاه شود، بايد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کند. به طور کلي روي سر هر فرد حدود صد هزار فوليکول قرار گرفته است (اگر مو نريخته باشد يا فرد به بيماري خاصي مبتلا نباشد)، چنانچه در يک سانتي‌متر مربع کف سر، تعداد موها بالاي 120 عدد باشد، در چنين شرايطي وضعيت موها خيلي خوب به حساب مي‌آيد. اگر اين عدد بالاي 70 باشد، يعني وضعيت متوسط رو به خوب است و در صورتي که تراکم مو در يک سانتي‌متر مربع بين 40 تا 70 باشد، کم محسوب مي‌شود و عدد زير 40 هم تراکم خيلي کم را نشان مي‌دهد. براي بررسي وضعيت موها مي‌توان از سنين حدود 7ـ6 سالگي به بعد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرد. به طور کلي حدود 30 درصد مراجعات، به مساله بررسي کم پشتي مو اختصاص دارد که از اين آمار، حدود 60 درصد را خانم‌ها و 40درصد را آقايان تشکيل مي‌دهند.

بتراشيد تا موهاي تان پر‌پشت شود!

يکي ديگر از باورهايي که در رابطه با پر پشت شدن موها در بسياري از افراد رايج است، تراشيدن موهاست. بسياري از افراد بر اين باورند که تراشيدن و کوتاه کردن مداوم موهاي سر مي‌تواند در پر پشت شدن آن موثر باشد، ولي اين باور نادرست است. با تراشيدن مو، درصد موهاي فاز رشد نسبت به موهاي در حال استراحت بيشتر مي‌شود که اين مساله يک افزايش کاذب را به همراه دارد و هيچ وقت تعداد موهاي سر تغيير چنداني نمي‌کند.

يک باور نادرست در پرپشت شدن مو

شايد برخي افراد تصور کنند که با مصرف بيش از اندازه يک ماده غذايي مي‌توانند رشد موهاي سر خود را سريع‌تر کنند و موهايشان با انجام چنين کاري پر پشت‌تر به نظر مي‌رسد. اين باور نادرست است چون رشد موي سر يک استاندارد مشخص دارد و از مقداري معين (يک سانتي‌متر در ماه) بيشتر نخواهد شد و استفاده از مواد غذايي مفيد، تنها به بهبود وضعيت موها به مرور زمان کمک مي‌کند.

هر چه گرم‌تر، بهتر

شانه‌هاي ليزري چند سالي‌ است که تبليغ مي‌شوند و توليدکنندگان آن، چنين ادعا را مي‌کنندکه باعث افزايش حجم و رشد مو مي‌شود، اين ادعا تاحدود کمي درست است چون گرما باعث افزايش خون‌رساني به ريشه مو مي‌شود، ولي بايد اين مساله را در نظر گرفت که در افزايش حجم و رشد مو نمي‌توان تنها يک فاکتور را مد نظر قرار داد و عوامل زيادي در اين مساله نقش دارند. براي مثال، مطالعاتي هم در اين رابطه انجام شده که تنها يک قسمت سر برخي افراد را گرم کردند و اين کار چندين بار انجام شد ولي رشد و حجم موها تغيير چنداني نکرد. پس به طور کلي گرما، زياد شانه کردن موها يا ماساژ دادن کف سر، به تنهايي نمي‌توانند تاثيري در اين مساله داشته باشد.

روغن مار براي پرپشت کردن مو جادو مي‌کند؟

روغن‌هاي مختلفي مثل روغن نارگيل، زيتون، بادام، مار و... در بازار وجود دارد که اغلب به عنوان پرپشت‌کننده مو به فروش مي‌رسند و اين باور در بين افراد مختلف وجود دارد که استفاده از اين روغن‌ها مي‌تواند باعث پر پشت شدن موها شود. باورهايي که در رابطه با اين روغن‌ها وجود دارد، نادرست است چون هيچ‌کدام از اين روغن‌ها به ريشه موها نمي‌رسد ضمن اين‌که در اين روغن‌ها ماده موثري وجود ندارد که بتواند روي رشد مو تاثير چنداني بگذارد. استفاده از اين روغن‌ها تنها مي‌تواند به موها حالت بدهد و به نوعي خاصيت نرم‌کنندگي داشته باشد.

چطور مو پر پشت مي‌شود؟

براي آن دسته از افرادي که به صورت ژنتيکي و از زمان کودکي موهاي کم‌پشت دارند، کار چنداني نمي‌توان انجام داد، ولي آن دسته از افرادي که قبلا حجم موهاي سرشان زياد بوده و دچار کم‌پشتي موها شده‌اند، بايد مورد بررسي قرار بگيرند. عوامل زيادي مي‌توانند در اين مساله نقش داشته باشند براي مثال کم‌خوني، کم‌کاري تيروئيد، استرس، مصرف داروها، بارداري و ... مي‌تواند در اين مساله نقش داشته باشد پس بايد فرد بدقت مورد بررسي قرار بگيرد تا دليل کم‌پشت شدن موهايش مشخص شود. مصرف ميوه، پروتئين کافي، لبنيات، سبزي و ... مي‌تواند به بهبود حجم موها و افزايش رشد آنها تا حدودي کمک کند. آن دسته از افرادي که رژيم‌هاي سخت و غير اصولي مي‌گيرند، علاوه بر اين‌که با مشکلاتي چون افتادگي پوست و چين و چروک مواجه مي‌شوند، موهايشان نيز کم‌پشت خواهد شد. يکي ديگر از مواردي که مي‌تواند کاهش حجم مو را به دنبال داشته باشد، استعمال دخانيات است پس بايد استعمال دخانيات را کنار گذاشت تا زيبايي و سلامت مو به خطر نيفتد.


منبع : press.jamejamonline.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سفت کردن پوست بعد از کاهش وزن با 10 راهکار ساده و کاربردي!!

مدل مو جمع به سبک تيلور سويفت، زيباترين زن دنياي هاليوود

پاک کردن تاتو ابرو، تاتو را چطور پاک کنيم؟

ماسک سفيد کننده صورت خانگي با 11 ترکيب جادويي

پيلاتس باعث کاهش وزن و لاغري مي شود؟

جوش صورت شما به دليل خوردن اين 5 ماده غذايي است!!

6 کاري که آرايشگران هرگز با مو هايشان انجام نمي دهند!!

آب کردن چربي شکم با چند روش ارزان خانگي!!

پيشگيري از سرماخوردگي پاييزي با چند روش پيشنهادي

بهترين روغن هاي گياهي براي پوست و مو را بشناسيد

رژيم غذايي تيلور سويفت که باعث زيبايي و خوش اندامي اش مي شود، چيست؟

از بين بردن تيرگي قوزک پا با چند روغن طبيعي

از بين بردن پف زير چشم با چند راهکار ساده

7 عادت ساده که مو هاي تان را نابود مي کند!!

ماندگاري رنگ مو يتان را با اين ترفندها بيشتر کنيد!!

خواص جالب گلاب براي پوست تان که نمي دانستيد!!

چربي سوزي با يک ترکيب خوشمزه براي کاهش وزن!!

سرخ کردن با تفت دادن چه تفاوتي دارد؟

طراحي ناخن با برگ هاي زيبا،جديدترين مدل براي پاييز 2018

جوانسازي پوست با ماسک عسل و ماست

کاهش وزن در عرض يک ماه با 9 ترفند ساده!!

لاغري با 7 خوراکي خوشمزه و موثر!!

جلوگيري از ريزش مو با چند حرکت يوگا!

مدل مو کوتاه زنانه 2019 براي تمامي سنين و انواع صورت ها

مدل مو کوتاه زنانه

يک رژيم غذايي سالم مخصوص کارمندان!

راز زيبايي و تناسب اندام shakira فاش شد!!

6 توصيه عالي براي کاهش وزن!!

بي خوابي شما به دليل اين 6 اشتباه است!!

کاهش وزن بعد از 40 سالگي با چند راه پيشنهادي موثر!!

با معجزه آب برنج براي موهاي تان آشنا شويد!

کارهايي که هرگز نبايد بعد از ورزش انجام داد

آموزش بستن دستمال سر دخترانه به 12 شيوه جديد

از بين بردن ترک هاي پوستي با دو روش خانگي!!

کاهش وزن و چربي سوزي موفق با 6 صبحانه رژيمي

منافذ باز پوست و درمان آن با شيوه هاي موثر و قطعي

بهترين مدل مو هاي مگان مارکل بعد از ازدواج با پرنس هري

4 ماسک دور چشم خانگي که معجزه مي کند!!

کاهش وزن با 11 دمنوش خانگي + طرز تهيه

درمان شوره سر با روشهاي طبيعي و موثر

چربي سوزي براي کاهش وزن با يک معجون جادويي

7 ماسک ارزان قيمت خانگي براي سفيد کردن پوست

مدل موي باز به سبک تيلور سويفت، دختر زيباي هاليوود!

ويژگي هاي خمير دندان مناسب چيست؟

سفيد کردن دندان با يک روش موثر و بدون ضرر!!

بهترين روغن سرخ کردني کدام روغن است؟نارگيل، زيتون يا حيواني؟

تقويت سيستم ايمني در پاييز با چند نوشيدني خانگي!

ضخيم شدن مو با طب سنتي، روشي طبيعي براي داشتن موهاي پرپشت و زيبا

پرپشت کردن ابرو با چند روغن گياهي!!

خواص سه چاي گياهي معروف و خوشمزه