آخرین اخبار

والديني که پسر دارند بخوانند!! روابط عاطفي

والديني که پسر دارند بخوانند!!

  بزرگنمايي:

چه خبر - چگونه پسرم را مرد تربيت کنم؟

به محض اينكه نوزاد شما به دنيا مي‌آيد و متوجه مي‌شويد جنسيت او پسر است، با نگاه به چشمان او، هزاران اميد و آرزو براي آينده‌اش پيدا مي‌كنيد.آيا قادريد از او يك انسان مسئول بار بياوريد.
آيا قادريد از او به گونه‌اي مراقبت كنيد كه يك انسان مسئول و با اعتماد به نفس بار بيايد. آيا مي‌توانيد او را همچون يك مرد مسئول تربيت كنيد؟ اين سوالي است كه هر مادري با رشد پسرش از خود مي‌پرسد.

در مديريت احساسات كودك‌تان، او را ياري كنيد

در صحنه سينما ممكن است ديدن يك مرد ساكت و خشك بسيار جذاب به نظر برسد، ولي در زندگي واقعي مردي جذاب است كه بتواند به درستي احساسات خود را كنترل كند. برخي از ويژگي‌ها كه ما در كليشه آنها را مردانه مي‌نماييم، در واقع احساسات و شخصيت كودكان و نوجوانان را سركوب مي‌كند.
اگر پسر شما گريه مي‌‌كند و شما با عصبانيت به او مي‌گوييد تو مرد هستي گريه نكن، نه تنها به او كمكي نكرده‌ايد، بلكه احساسات او را سركوب كرده‌ايد و به او ياد مي‌دهيد كه احساساتش را مخفي نگه دارد.
پژوهش‌ها نشان مي‌دهند كه مادران از دخترهاي‌شان بيشتر در مورد احساس‌شان سوال مي‌كنند و اگر هم زماني دختر و پسر آنها دچار آسيب شود، بيشتر به دختر خود رسيدگي مي‌كنند و همين امر موجب مي‌شود كه پسرها در بيان احساسات خود شرم داشته و به مرداني تبديل شوند كه نتوانند به خوبي با ديگران ارتباط برقرار كنند حتي نتوانند احساسات خود را بيان و كنترل نمايند.

چه مي‌توان كرد؟

به او اجازه دهيد حرف بزند، اگر فرزند شما پس از بازگشت از مدرسه، اخمو و ناراحت است، با او صحبت كنيد و از او دليل ناراحتي‌اش را جويا شويد و هنگامي كه متوجه دليل عصبانيت او شديد، از او حمايت كرده و بدون اينكه سخنراني طولاني داشته باشيد، با او همدردي و او را تصديق كنيد؛ به اين ترتيب او شما را در كنار خودش احساس خواهد كرد و در مورد تمامي احساساتش به وضوح صحبت مي‌كند.

به او كمك كنيد تا براي حل مشكل خود راه‌حلي پيدا كند

به پسر خود آموزش دهيد كه درك و بيان احساساتش يك موضوع است و رفع و پيدا كردن راه‌حل براي آن موضوعي ديگر.
به او ياد دهيد كه اگر اتفاق بدي براي او رخ مي‌دهد، نبايد بيش از حد آن را ادامه دهد و روي آن تمركز كند. پسرها بيش از تمركز بر روي احساس خود، بر روي مشكل تمركز مي‌كنند و وظيفه والدين اين است كه از زندگي عاطفي پسران خود محافظت كنند.
بخشي از مسئوليت والدين در تربيت پسرها اين است كه به آنها آموزش دهند عواطفي همچون درد، غم، خشم و يا ترس، حواسي هستند كه گاه به سرعت از بين نمي‌روند و اين امر خوب است. دانستن همين موضوع به كودكان كمك مي‌كند تا احساس بهتري داشته باشند.

به كودك‌تان همدلي را آموزش دهيد

وقتي كه پسرها بتوانند احساس فرد ديگري را درك كنند، به دوست، همسر و پدر بهتري در آينده تبديل خواهند شد.
همدلي يك مهارت ارزشمند اجتماعي است كه به شما كمك مي‌كند احساس ديگران را درك كنيد و از انجام كارهايي كه مضر هستند، خودداري ورزيد. اين يكي از بهترين اصول تربيتي است كه والدين بايد به كودكان خود آموزش دهند.
اما مطالعات نشان مي‌دهد كه متأسفانه مادران امروزي اين اصل را از ياد برده‌اند.
به گفته پژوهشگران دانشگاه ميشيگان، دانشجويان امروزي به نسبت همسالان خود در 20 سال پيش، 40 درصد كمتر مهارت همدلي كردن را دارند، پژوهشگران معتقدند كه احتمالاً اين امر دو علت دارد:
اول شيوع بازي‌هاي ويدئويي كه پسران را خشن بار مي‌آورد و دوم شبكه‌هاي اجتماعي مجازي كه تمام وقت كودكان به آنها اختصاص مي‌يابد و عدم ارتباط با دوستان و افراد در دنياي واقعي منجر به كاهش ارتباطات و در نهايت كاهش حس همدلي و همراهي مي‌شود.

چه مي‌توان كرد؟

هنگام بازي كردن كودك خود را تشويق كنيد كه خود را جاي ديگري قرار دهد؛ مثلاً هنگامي كه يكي از دوستان او در حال انجام بازي بيس‌بال است، به پسر خود بگوئيد كه او تحت فشار است و تو مي‌تواني به جاي نشستن روي نيمكت و تماشاي او، به او ملحق شوي و به او در برد رقيبش كمك كني.
اين گفته به ظاهر ساده است و فقط چند ثانيه طول مي‌كشد، ولي اگر چندين بار در طول سال تكرار شود، مي‌تواند به رشد احساس همدلي كودك كمك كند.

او را به خواندن كتاب‌هاي رمان تشويق كنيد

مطالعات دانشگاه يورك در تورنتو نشان مي‌دهد افرادي كه كتاب‌هاي رمان بيشتري مي‌خوانند، در تست همدلي، نمرات بهتري مي‌گيرند.
پژوهشگران معتقدند قسمت‌هايي از مغز كه ما براي درك چگونگي احساس شخصيت‌هاي داستاني از آنها استفاده مي‌كنيم، همان قسمتي است كه احساس مردم واقعي را درك مي‌كنيم و هر چقدر بيشتر از اين بخش مغز استفاده كنيم، قوي‌تر مي‌شود.

حس او را نسبت به خودش تقويت كنيد

به مردهائي كه آنها را تحسين مي‌كنيد، فكر كنيد، تمامي آنها يك صفت مشترك دارند و آن اعتماد به نفس است.
هنگامي كه مردي نسبت به خودش احساس خوبي دارد، اين به معناي خودخواهي او نيست؛ بلكه او احساس اعتماد به نفس، شايستگي و صلاحيت دارد و اين دقيقاً همان چيزي است كه شما از آينده پسرتان توقع داريد.

چه مي‌توان كرد؟

از ستايش و مدح نابجاي او خودداري كنيد. گفتن جملاتي همچون «تو باهوش‌ترين پسر دنيا و يا بهترين بازيكن بسكتبال هستي» كاملاً اشتباه است، زيرا در زندگي واقعي، انتظارات فرزندتان را از خودش بيشتر مي‌كند. براساس مطالعات انجام شده اين گروه از كودكان، به درستي نمي‌توانند از عهده انجام مسئوليت‌هاي آينده برآيند.
بلكه گروهي ازكودكان كه به درستي و پس از كار سخت و چالش‌هاي زياد موفق به انجام كاري مي‌شوند و پدر و مادر به گفتن جمله «من به وجود تو افتخار مي‌كنم» اكتفا كرده‌اند، افرادي مسئوليت‌پذير و با اعتماد به نفس هستند.
هيچ‌گاه به او برچسب نزنيد. هرگز به او نگوئيد كه تو پسر هستي و نمي‌تواني اين كار را انجام دهي و يا از ديگر جملات سرزنش‌كننده براي رفتار پسرتان استفاده نكنيد.
هيچ‌گاه نوع رفتاركودك‌تان را به جنسيت او ربط ندهيد. پيام‌هايي كه بچه‌ها از والدين خود دريافت مي‌كنند، نقش عمده‌اي در رشد اعتماد به نفس آنان دارد.
هنگامي كه والدين باگفتن جملات منفي، ارزش كودك خود را پايين مي‌آورند، به مرور كودك اين قضيه را باور مي‌كند و اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهد و مشكل را ناشي از نوع جنسيت خود مي‌داند كه مثلاً پسرها دردسرساز هستند!

احترام گذاشتن به ديگران را به آنها آموزش دهيد

پسري كه ياد مي‌گيرد به شيوه‌اي دلسوزانه رفتار و قوانين را رعايت كند، به بزرگ‌تر‌ها و ديگران نيز احترام مي‌گذارد و به مردي تبديل مي‌شود كه با شيوه‌اي محترمانه با ديگران برخورد مي‌كند.

چه مي‌توان كرد؟

مقرراتي تنظيم و آنها را رعايت كنيد : اگر پسر شما در خانه از قوانين آن پيروي نكرد، براي او عواقب و تنبيه در نظر بگيريد.
فرقي نمي‌كند كه چه قانوني را رعايت نكرده است، بددهني كرده و يا سر ساعت به منزل نيامده و يا تكاليف خود را انجام نداده و ... اگر هيچ تنبيه و يا تشويقي براي سرپيچي و يا رعايت قانون در نظر نگيريد، به مرور او خرابكاري‌هاي بيشتري مي‌كند و نه تنها به فرد بي‌ادبي تبديل مي‌شود، بلكه مردي سركش نيز مي‌شود.
براي او يك مدل خوب باشيد : با بزرگسالاني كه در زندگي كودك‌تان وجود دارند، همچون دبير، مربي، پدر و مادر، دوست‌ها و ... محترمانه رفتار كنيد و اگر مشكلي بين فرزند شما و هر يك از اين ا‌فراد پيش آمده و حتي اگر كودك شما مقصر بود، براي او توضيح بدهيد كه بي‌ادبي و خشونت با بزرگ‌ترها كار پسنديده‌اي نيست و به او اين اطمينان را بدهيد كه در اين مورد حتماً با فرد مقابل صحبت خواهيد كرد و مشكل را رفع مي‌كنيد. بدين ترتيب علاوه بر حل مشكل، مهارت‌هاي احترام گذاشتن به ديگران را به كودك خود آموزش داده‌ايد.

محبت و توجه و عاطفه خود را به كودك‌تان نشان دهيد

هنگامي كه پسر شما در سنين خردسالي است، بوسيدن و در آغوش گرفتن شما را بسيار مي‌پسندد، ولي هنگامي كه به سن نوجواني مي‌رسد، اين كار را نمي‌پسندد و اين امر كاملاً طبيعي است.
پسرها در اين سنين سعي مي‌كنند با جدا شدن از مادر خود به استقلال برسند. اما به ياد داشته باشيد كه حتي مردان بزرگ نيز به محبت مادران‌شان نياز دارند!
سعي كنيد شيوه‌اي جديد بيابيد و محبت خود را به او ابراز كنيد.

چه مي‌توان كرد؟

زمان درست را انتخاب كنيد. به احتمال زياد پسرها خجالت مي‌كشند از اينكه در حضور دوستان و يا ديگران، توسط مادر بوسيده و يا در آغوش گرفته شوند.
اگر احساس مي‌كنيد كه پسرتان در اين مورد مقاومت مي‌كند و دوست ندارد شما در حضور ديگران به او محبت كنيد، هنگامي كه او تازه به رختخواب رفته است و مي‌دانيد كه هنوز بيدار است، به اتاق او برويد و او را ببوسيد و اتاق را ترك كنيد.
اگر دوست داريد پسران شما به مردان با محبت آينده تبديل شوند، محبت فيزيكي را از آنان دريغ نكنيد.

نقش پدر در تربيت مردان آينده

وقتي كه صحبت تربيت پسران است، مردان (پدرها) به نسبت مادرها از يك امتياز برخوردارند.
مادران قطعاً مي‌توانند به كودكان خود آموزش دهند كه چگونه انسان خوبي باشند، ولي پدرها مي‌توانند مرد بودن را به آنها نشان دهند.
با پسران خود وقت صرف كنيد. وقت گذاشتن پدرها براي پسرها بسيار در تربيت آنها مؤثر است.
پسرها مي‌توانند پيام‌ها را سريع دريافت كنند و هنگامي كه وقت خود را با پدرشان مي‌گذرانند، دوست داشتن و امنيت را درك مي‌كنند.
با زنان خوب رفتار كنيد : يكي از روش‌هايي كه مي‌توان به پسرها چگونگي رفتار با زن‌ها را آموزش داد، رفتار خود پدرها با همسرشان است.
بنابراين هنگامي كه پدر با همسرش، بر سر موضوعي به مشكل برمي‌خورد، بايد قادر به اعتراف اشتباهش باشد و در صورت لزوم عذرخواهي كند و با احترام با همسرش رفتار نمايد.
با پسرها ارتباط فيزيكي داشته باشيد : مطالعات نشان مي‌دهند كه كشتي گرفتن و شوخي كردن‌هاي فيزيكي پدر با پسر، به آنها كنترل و تنظيم احساسات را مي‌آموزد.
علاوه بر اين بوسيدن و در آغوش گرفتن پسرها به طور باور نكردني در تقويت قدرت و اعتماد به نفس آنها موثر است.
سلامت نيوز: چگونه پسرتان را مرد بار بياوريدارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

همسران جوان بخوانند : همه چيز درباره رابطه جنسي

چگونه ميل جنسي مان را زياد کنيم؟

بعد از دعوا با همسرتان اين کارها را نکنيد!!

فرزند مسئوليت پذير مي خواهيد؟ اين 6 گام به شما کمک مي کند

رابطه با خانواده همسر، چگونه رابطه بهتري داشته باشيم؟

اولين قرار ملاقات عاشقانه تان اگر اين نشانه ها را دارد، ترکش کنيد!!

آنچه که زنان آرزو دارند مردان درباره آنها بدانند

وقتي شوهرتان با شما قهر مي‌کند چگونه رفتار کنيد؟

10 نکته مهم در زندگي زناشويي که هر زن و مردي بايد بداند

برقراري روابط عاشقانه با مردان متاهل!!

نقش‌ مادران در كاهش‌ عوارض بلوغ دختران

چطور بعد از يک دعوا دوباره آشتي کنيم؟

با چهار سياست زنانه مردان را حرف شنو کنيد

خيانت همسرتان را با اين نشانه ها متوجه شويد!!

8 مرد خطرناک براي ازدواج!!

احترام در رابطه زناشويي چگونه ايجاد مي شود؟ حتما زوج ها بخوانند

11 رازي که بايد از همسرتان پنهان کنيد!!

شکوفا کردن خلاقيت کودک با چند پيشنهاد ساده

4 ترفند زنانه براي عاشق کردن همسر!!

رفتارهاي مردانه اي که زنان از آنها بيزارند، آقايان بخوانند!!

رابطه جنسي لذت بخش با ترک 12 اشتباه ساده!!

متاهلم اما علاقه مند به دوستي با زنان ديگر هستم!!

10 نکته که به شما مي گويد براي ازدواج آماده ايد!!

زندگي زناشويي تان را با اين ترفندها نجات دهيد!

نحوه صحيح رفتار با شوهر، فقط خانم ها بخوانند!!

5 قانون تربيت کودک که بايد از ژاپني ها بياموزيم!

رموزي ناياب از ازدواج که همه بايد بدانند!!

11 کار غلطي که نبايد جلوي فرزندتان انجام دهيد!!

10 راه براي حرف شنو کردن کودکان

قوانيني که براي حفاظت از کودک بايد به او بگوييد، از قانون لباس زير تا ...

5 توصيه براي مشورت با فرزند قبل از سن بلوغ!!

بلوغ زودرس در دختران، چگونه جلوي آرايش کردن دختران خردسال را بگيريم؟

9 نشانه که مي گويد براي ازدواج آماده ايد!!

بعد از شکست عشقي اين کارها را هرگز نکنيد!!

براي داشتن يک رابطه طولاني مدت اين مقاله را بخوانيد!!

در اولين قرار ملاقات عاشقانه تان اين سوالات را نپرسيد!

منظور مرد علاقه تان از گفتن اين جملات چيست؟

پسر مورد علاقه تان را اينگونه عاشق کنيد!!

ازدواج با اين دلايل ممنوع!!

اگر جوابتان به اين سوالات مثبت است، با اين مرد ازدواج نکنيد!!

دعواي شما با همسرتان اين فوايد جالب را دارد!!

فکر مي کنم همسرم در اينستاگرام به من خيانت مي کند!!

اين 10 جمله را هرگز به مادرشوهرتان نگوييد!!

حل اختلافات زن و شوهري با 6 کليد اصلي

سوالات جنسي که پاسخ شان را بايد بدانيد!

6 راز دوام ازدواج والدين تان که بايد بدانيد!!

متاهلان و کارهاي ممنوعه اي در اينستاگرام!!

عشق واقعي بين زن و مرد 20 نشانه اصلي دارد!!

حرف هاي جالب همسر يک هنرمند مشهور از دلايلي که زندگي مشترکش را تباه کرد!!

چگونه پسري که عاشق اش بودم را بعد از ازدواج فراموش کنم؟