آخرین اخبار

عوارض تراشيدن دندان دهان و دندان

عوارض تراشيدن دندان

  بزرگنمايي:

چه خبر - آيا تراشيدن دندان کار درستي است؟

مرتب کردن دندان هاي کج و کوله با روش بدون ارتودنسي، از نظر متخصصين ارتودنسي، نادرست است. در روش بدون ارتودنسي که همراه با تراشيدن دندان و افزودن مواد ترميمي است معمولا بخش بسيار مهم و نازک دندان يعني ميناي دندان تراشيده مي‌شود تا با ترکيب و کم و زياد کردن ماده همرنگ دندان بتوان چرخش آن ‌را اصلاح کرد.

مرتب کردن دندان بدون ارتودنسي

براي رديف کردن يا رديف نشان دادن دندان‌ها دو راه کلي بيشتر وجود ندارد: روش اول درمان ارتودنسي است که با حرکت تاج و ريشه دندان مشکل به صورت ريشه‌اي برطرف شده و دندان‌ها واقعا” رديف مي‌شود.

در روش دوم که بجز درمان ارتودنسي است، حرکتي در دندان‌ها انجام نمي‌شود، بلکه با تراشيدن دندان يا اضافه کردن مواد همرنگ، دندان‌ها به ظاهر رديف شده به نظر مي‌رسد. وضعيت فاجعه‌ بارتر آن است که در بعضي افراد دندان‌هاي کج از ريشه کشيده شده و به جاي آنها دندان‌هاي مصنوعي ولي به حالت رديف، قرار داده شده است که خوشبختانه با افزايش آگاهي مردم و درک اهميت دندان اصلي،‌ اين روش امروزه بسيار کمتر ديده مي‌شود.

در روش‌هايي که همراه با تراشيدن دندان و افزودن مواد ترميمي است، معمولا بخشي از قسمت برجسته يا بيرون‌زده تاج دندان که شامل بخش بسيار مهم و نازک دندان يعني ميناي تاج دندان است، تراشيده مي‌شود و در قسمت فرورفته مواد همرنگ دندان (کامپوزيت) افزوده مي‌شود تا سطح دندان صاف به نظر برسد. تراشيدن دندان بافت سالم دندان و اضافه کردن مواد ترميمي همرنگ به دندان و افزايش ضخامت آن هر دو براي دندان و بافت‌هاي نگهدارنده آن مخرب بوده و مشکلاتي را در پي خواهد داشت که پاياني ندارد.

به طور کلي نوع مشکل و شدت آن تاثير عمده‌اي در تصميم‌گيري دارد. توصيه متخصصان ارتودنسي اين است که حتي اگر تمايل به درمان ارتودنسي نداريد براي پيشگيري از به خطر افتادن سلامت دندان‌هايتان از اين درمان‌ ها هم استفاده نکنيد.

تراشيدن دندان براي زيبايي

محمدباقر شهني‌زاده رييس انجمن دندانپزشکان عمومي با اشاره به تب داغ تبليغات زيبايي دندانپزشکي در فضاي مجازي گفت: امروز زيبايي و لبخند زيبا که به خط لبخند شهرت دارد، در حوزه دندانپزشکي اهميت خاصي پيدا کرده، اما بايد به اين نکته توجه کرد که تراشيدن دندان هاي سالم، براي به دست آوردن لبخند زيبا کار درستي نيست.

دهان جايگاه عصبي- عضلاني است و نمي‌توان تنها با اضافه کردن يک ماده چيني يا کامپوزيت به قيمت بدست آوردن زيبايي، به بخش‌هاي ديگر آسيب رساند و سلامت دهان و دندان را به خطر انداخت.

امروز روش‌ جديدي در دندانپزشکي زيبايي وجود دارد که بدون تراشيدن دندان ها مي‌توان خط لبخندي زيبا داشت اين روش با عنوان لبخند هاليوودي مشهور است.

‌در اين روش، تراشيدن دندان انجام نمي‌شوند و روي آن ها را پرسيلن‌ يا کامپوزيت قرار داده و کار زيبايي دندان را انجام مي‌دهند اما نکته حائز اهميت اين است که در اين روش با اضافه کردن حجم دندان زيبايي حاصل مي‌شود به همين دليل بايد مراقب بود فرد دچار بيماري‌هاي لثه‌اي نشود.

تراشيدن دندان نيش

نقص‌ها يا مشکلاتي مانند همپوشاني جزيي يا شکل غيرطبيعي دندان‌ها، لب پر شدن يا شکستگي جزيي يا نوک تيز بودن بيش از حد دندان‌هاي نيش را غالباً مي‌توان با تراشيدن دندان به طور جزئي به منظور اصلاح شکل و ميزان کردن دندان‌ها برطرف نمود.

تراشيدن دندان جلو

دندان‌هاي جلو بهترين گزينه براي اصلاح فرم و باندينگ است. زيباسازي دندان‌ها به دليل اصلاح ناهمواري قابل توجه دندان‌ها و يک دست و رديف کردن دندان‌ها، اعتماد به نفس بالاتري را براي بيمار به ارمغان مي‌آورد. ميزان کردن دندان‌ها و باندينگ در مقايسه با سيم‌کشي دندان‌ها و ديگر روش‌هاي ارتودنسي هزينه کمتري دارد و کوتاه‌تر است. اما بايد به عوارض آن هم توجه داشت.

باندينگ دندان چيست؟

باندينگ دندان با کامپوزيت يکي از تکنيک‌هاي دندانپزشکي زيبايي است که مي‌تواند عيوب زيبايي دندان‌هاي شما را برطرف کرده و زيبايي لبخندتان را بهبود ببخشد. کامپوزيت‌هاي دندانپزشکي از ذراتي مانند دي اکسيد سيليکون و کوارتز ساخته شده که با رزين‌هاي مصنوعي به يکديگر متصل شده‌اند.

کامپوزيت‌ها انواع مختلفي دارند و با درجات مختلفي از رنگ، سفتي و شفافيت ساخته شده‌اند، به اين ترتيب دندانپزشک مي‌تواند کامپوزيت مناسبي که با دندان‌هاي شما همخواني دارد، انتخاب نمايد. کامپوزيت براي بستن فاصله بين دندان‌ها، پر کردن سوراخ دندان و يا از بين بردن لکه‌هاي دندان، ترميم دندان‌هاي خردشده و بد رنگ مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

کامپوزيت همچنين گزينه‌اي عالي براي ترميم فوري دندان‌هاي شکسته جلو به شمار مي‌آيد.

بر خلاف لامينت ونير و روکش دندان که براي پوشش سطح دندان طراحي شده و به صورت سفارشي در آزمايشگاه توليد مي‌شود، باندينگ دندان معمولاً در طي يک جلسه در مطب انجام مي‌شود، مگر اينکه اين عمل براي چندين دندان انجام گيرد.

مزيت ديگر باندينگ دندان با کامپوزيت اين است که مقدار بسيار کمي از ميناي دندان برداشته مي‌شود. در اين روش معمولاً بي‌حسي دندان مورد نياز نيست، مگر اينکه کامپوزيت دنداني براي پر کردن پوسيدگي و سوراخ دندان استفاده شود.

کامپوزيت دنداني براي اصلاح مشکلات زير مورد استفاده قرار مي‌گيرد:

خرد شدگي دندان

زردي و بد رنگي دندان

شکستگي دندان‌

بدشکلي دندان

فاصله بين دندان‌ها

دندان‌هاي کج و نامرتب

فرسودگي دندان

عوارض باندينگ دندان

غالباً پس از قرار دادن کامپوزيت دندان، براي بهتر چسبيدن کامپوزيت به دندان مقداري زبري در ميناي دندان ايجاد مي‌شود. همچنين به منظور دستيابي به فرم مطلوب دندان ممکن است اندکي تغيير شکل دندان لازم باشد. اين کار ممکن است باعث مقداري حساسيت در مناطقي از دندان‌هاي تحت درمان شود. حساسيت دندان‌ها به هوا و يا لمس کردن ممکن است به مدت چند هفته باقي بماند، اما به تدريج برطرف خواهد شد.

هزينه باندينگ

هزينه‌هاي باندينگ دندان با کامپوزيت ممکن است بسته به محل زندگي شما متفاوت باشد. براي آگاهي از ميزان پوشش بيمه براي هزينه‌هاي باندينگ و کامپوزيت دندان‌هاي خود مي‌توانيد از شرکت بيمه خود استعلام کنيد.

غالباً بيمه‌ها بخشي از هزينه اين کار را پوشش مي‌دهند. اگر دندان‌هاي شما به دليل يک سانحه يا پوسيدگي دندان، آسيب‌ ديده يا نقاط معيوبي در ميناي دندان شما وجود دارد، احتمالاً بيمه هزينه ترميم دندان‌ها را به شما پرداخت خواهد کرد.

عوارض تراشيدن دندان

در نامرتبي دندان‌ها با شدت خفيف، متوسط و شديد هيچ مزيتي در تراشيدن دندان وجود ندارد و توصيه متخصصين ارتودنسي اين است که حتي اگر تمايل به درمان ارتودنسي نداريد، حداقل سلامتي دندان‌هايتان را به خطر نيندازيد و دندان‌ها را به حال خودشان رها کنيد.

در مورد مشکلات بسيار خفيف، ممکن است تراشيدن دندان به بعضي افراد کمک کند که در اين صورت نيز توصيه اين است که حداقل فرصت مشاوره با يک متخصص ارتودنسي را از دست ندهيد و در اين زمينه نظر و پيشنهاد درمان را با او در ميان بگذاريد. اين گروه عمدتا افرادي هستند که مشکل ترتيب صحيح دنداني ندارند و مشکل آنها در فرم، شکل يا اندازه ظاهري يک يا چند دندان است.

در تمام درمان‌هاي پزشکي کليد درمان صحيح، حذف علت اصلي ايجاد‌کننده بيماري است، بنابراين اگر علت اصلي مشکلات شما مربوط به اندازه دندان يا شکل دندان باشد، متخصص ارتودنسي شما را به دندانپزشک يا متخصص دندانپزشکي ترميمي ارجاع خواهد داد.

در مواردي که درمان با مبناي صحيح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشيده شده تاج دندان و هم در قسمتي که مواد ترميمي اضافه شده است مشکلاتي ايجاد خواهد شد. اولين مسئله اين است که شما قسمتي از بافت سالم دندان خود را از دست داده‌ايد که هيچ‌گاه نمي‌توانيد آن‌را به‌دست آوريد. در روش‌هاي اين‌چنيني براي رديف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجي دندان، حجم متفاوتي از بافت دنداني برداشته مي‌شود.

مسئله بعدي اين است که تغييرات ايجاده شده در سطح سخت دندان از پشتيباني و حمايت لثه و بافت‌هاي نگهدارنده برخوردار نيستند و حتي براي وضعيت موجود نيز دردسر‌هايي ايجاد مي‌شود و با تجمع باکتري‌هاي بيماري‌زا در حاشيه آنها، لثه مي‌تواند تحليل يا افزايش حجم پيدا کند که هر دو منشأ بيماري‌هاي پريودنتال هستند. در صورتي که بيماري‌هاي پريودنتال کنترل نشوند نيز وضعيت غيرقابل برگشت شده و خطر از دست دادن کامل دندان وجود دارد.

مسئله بعدي درباره تراشيدن دندان رنگ دندان‌هاست. تغييرات حاصل از سن و اثرات مواد غذايي روي دندان‌هاي سالم و مواد ترميمي متفاوت است و به مرور زمان اين وضعيت تشديد مي‌شود.

اين نکته در ارتباط با سايش‌هاي طبيعي مواد ترميمي و بافت طبيعي دندان نيز صادق است که اين مسئله مي‌تواند اثراتي در مفاصل فکي داشته باشد، به‌طوري‌که با ساييده شدن دندان و عدم‌سايش دندان ترميمي ممکن است فرد همواره احساس يک جسم اضافه را در بين دندان‌ها داشته باشد.

مزيتي که در روش بدون ارتودنسي تبليغ مي‌شود کوتاه بودن طول دوره درمان در يک يا چند جلسه است که در مقايسه با تمام مدت طول عمر که فرد را درگير درمان مشکلات ناشي از اين روش مي‌کند حرف درستي به‌نظر نمي‌رسد. اين در حالي است که در ارتودنسي با توجه به اينکه درمان با حذف عوامل ايجاد‌کننده مشکل انجام مي‌شود نتيجه منطقي بدون آسيب رساندن به بافت دندان به دست مي آيد.منبع: nabzema.ir
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آيا محصولات سفيد کننده دندان براي سلامت دندان مضرند؟

11 اشتباه روزانه که باعث پوسيدگي دندان مي شود

ميوه هايي که دندان هايتان را خراب مي کنند

علت بي رنگ بودن لثه ها چيست؟

درمان بوي بد دهان و نفس بد بو با دارچين

خوراکي هايي که دشمن دندان ها هستند

آسيب ديدن ريه ها به وسيله باکتري هاي دهان

سندروم سوزش دهان چيست و چطور درمان مي شود؟

ارتباط خرابي دندان ها با بيماري ها، از مشکل قلبي تا اضافه وزن

خمير دندان خوب چه ويژگي هايي دارد؟

پوسيدگي دندان چرا و چگونه اتفاق مي افتد؟

درمان فوري دندان درد با چند مسکن طبيعي

دوره درمان ارتودنسي چه مدت است ؟

مصرف کدام کربوهيدرات ها براي دندان مفيد است

روغن نارگيل دهانشويه اي طبيعي

سفيد کردن دندان ها با اين روش هاي سالم و ساده

ايمپلنت دندان چيست؟ اين افراد ايمپلنت نکنند

دندان عقل به چه دردي مي خورد؟ آيا بايد دندان عقل را کشيد؟

سفيد کردن دندان ها با اين مواد طبيعي امکان پذير است؟

استفاده از خميردندان هاي سفيد کننده چه عوارضي دارد؟

دهان شويه هاي طبيعي که دهانتان را خوشبو مي کنند

وقتي کشيدن دندان عقل منجر به مرگ مي شود!

درمان خانگي دندان درد با چند داروي گياهي

بوي بد دهان و 10 چيزي که نمي دانستيد باعث بوي بد دهان مي شود

دندان خراب چه تاثيري بر معده مي گذارد؟

سفيد کننده دندان خانگي با زردچوبه و آب اکسيژنه

درمان سوختگي زبان

بعد از کشيدن دندان چه کنيم؟

جلوگيري از پوسيدگي دندان ها با چاي سبز و عصاره هاي گياهي

آبسه دندان چيست؟

بهترين مسواک کدام است؟ مسواک برقي يا مسواک معمولي

اين 6 عادت باعث زرد شدن دندان ها مي شوند

علت خونريزي لثه چيست؟

فکر مي کنيد سواد سلامت دهان و دندان را داريد يا آموزش لازم است؟

تاثير ارتودنسي بر روحيه + بهترين زمان براي ارتودنسي

مهم ترين علت بروز توده ها و کيست هاي دهان چيست؟

هشدار! دهانشويه ها خطر ابتلا به ديابت را افزايش مي دهند

جلوگيري از پوسيدگي دندان با چند خوراکي خوشمزه

کدام داروها دندان ها را خراب مي کنند؟

درمان آفت دهان با گياهان دارويي

بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما, به گفته دندان پزشکان

بهترين خميردندان چه ويژگي هايي دارد؟

مضرات استفاده از خلال دندان که تا به حال نمي دانستيد

عوارض تراشيدن دندان

مشکلاتي که عدم مراقبت از لثه براي شما بوجود مي آورد

معايب نفس کشيدن از دهان

درد دندان و ديگر تغييرات دنداني از چه مشکلي در دهان شما خبر مي دهد؟

مادران عامل پوسيدگي دنداني کودکان

بوي بد دهان در ماه رمضان، دلايل و راه حل ها

جويدن جداره دهان، خطرات و نحوه ترک آن