آخرین اخبار

13 خوراکي اي که زنان نبايد مصرف کنند سلامت خانواده

13 خوراکي اي که زنان نبايد مصرف کنند

  بزرگنمايي:

چه خبر - 13 خوراکي اي که زنان در شرايط خاص نبايد مصرف کنند

به طور کلي چيزي به نام غذاي خوب يا بد وجود ندارد، مصرف هر چيزي در حد اعتدال مي تواند مفيد باشد ولي برخي خوراکي ها براي سلامت شما بيشتر ضرر دارند و بايد در برخي موارد از مصرف آن ها به هر قيمتي اجتناب شود. زناني که به دنبال تعادل هورموني يا به فکر درمان بيماري هاي مزمن خود هستند بيشتر بايد به اين موارد دقت کنند.
برخي از اين خوراکي ها ترشح هورمون ها را مختل مي کنند و بري ديگر احتمال ابتلا به بيماري هاي مزمن را افزايش مي دهند و اگر در حال تلاش براي باردار شدن هستيد يا به کودکتان شير مي دهيد دقت به اين ليست براي شما اهميت زيادي پيدا مي کند. برخي از اين خوراکي ها باروري شما را با مشکل روبرو مي کند و برخي شما را در معرض خطر افزايش وزن و بيماري هاي قلبي قرار مي دهند.

اگر قصد بارداري داريد اين خوراکي هاي را نخوريد

مادر و نوزاد

اگر در حال برنامه ريزي براي بارداري هستيد چه 5 ماه باشد چه 5 سال بايد اطمينان حاصل کنيد که از اين خوراکي ها دور بمانيد

بيشتر بدانيد : ليست ممنوعه غذايي زنان باردار

الکل

بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله اپيدميولوژي ، زناني که روزانه حداقل يک بار نوشيدني الکي مصرف مي کنند احتمال ناباروري در آن ها 50 درصد افزايش پيدا مي کند.

گوشت قرمز

اگر مصرف گوشت قرمزي بخشي هميشگي در رژيم غذايي شما باشد تاثير منفي روي توانايي شما براي باردار شدن مي گذارد. محققان دانشکده بهداشت عمومي هاروارد دريافتند زنان که پروتئين حيواني بيشتري مصرف مي کنند احتمال ناباروريشان 39 درصد افزايش پيدا مي کند. همين تحقيق نشان داد زناني که پروتئين گياهي بيشتري مصرف مي کنند خيلي راحت تر باردار مي شوند.

شمشير ماهي

سازمان غذا و داروي آمريکا شمشيرماهي را در ليست ممنوعه براي زنان باردار، مادران شيرده و زناني که قصد بارداري دارند، قرار داده است. شمشير ماهي بعد از کاشي ماهي Tilefish بالاترين سطح جيوه را دارد که مي تواند تاثير منفي بر سيستم مغز و عصبي کودک شما بگذارد. ماهي هايي که سطح جيوه پايين تري دارند و مي توانيد به مقدار کم از آن ها در اين دوران استفاده کنيد عبارتند از گربه ماهي، سفره ماهي، سالمون ، قزل آلا.

ماست بدون چربي

ماست هاي بدون چربي به خصوص ماست هاي طعم دار قند بسيار بالايي دارند که مي تواند سطح قند خون و انسولين را افزايش دهد که روي توانايي شما در باردار شدن تاثير مي گذارد. بر اساس مطالعه اي که در مجله Human Reproduction منتشر شده بود، زناني که لبنيات کم چرب مصرف مي کنند 85 درصد بيشتر در معرض ناباروري تخمک گذاري بودند. بهتر است از ماست با چربي کامل به همراه ميوه هاي خشک و آجيل مصرف کنيد.

اگر قصد کاهش وزن داريد اين خوراکي ها را نخوريد

کاهش وزن

کاهش وزن براي زنان با وجود عدم تعادل هورموني و اختلالات متابوليکي بسيار مشکل خواهد بود. به شما مي گوييم براي رفع اين مشکلات بايد از چه خوراکي هايي اجتناب کنيد تا کاهش وزن موفقي داشته باشيد.

بيشتر بدانيد : بهترين غذا هاي کاهش دهنده وزن، ليست کامل

نان سفيد

شايد فکر کنيد مصرف نان سفيد بهتر از نان شيرين است ولي هر دو کربوهيدرات تصفيه شده هستند که تمام فيبرشان گرفته شده است بنابراين به سرعت قند خون شما را افزايش داده و باعث افزايش ترشح انسولين مي شوند. اين موضوع به خصوص براي زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک بسيار مهم است.
زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک به احتمال زياد مقاومت به انسولين دارند که منجر به افزايش قند خون و افزايش وزنشان مي شود به خصوص در ناحيه لگن و زير شکم و اثر ديگر افزايش قند خون در زنان به گفته دانشگاه هاروارد، مهار تخمک گذاري است.
سعي کنيد از نان غلات کامل استفاده کنيد و هر گونه کربوهيدرات تصفيه شده را کنار بگذاريد و کربوهيدرات کامل را در کنار پروتئين مصرف کنيد. فيبر و پروتئين در کنار هم به تثبيت قند خون و کاهش سطح انسولين در بدن کمک مي کنند.

نوشابه رژيمي

اگر فکر مي کنيد که نوشابه هاي رژيمي يک راه عالي براي کاهش کالري دريافتي و کاهش وزن هستند بهتر است دوباره فکر کنيد. مسلما نوشابه هاي رژيمي کالري کمي داشته و حاوي قند نيستند ولي مواد شيميايي و افزودني هاي خطرناکي به آن ها اضافه مي شود. مطالعه مننتشر شده در مجله انجمن جراحي آمريکا نشان داده است افردي که به طور منظم نوشيدني رژيمي مصرف مي کنند در يک دوره 9 ساله مقدار چربي شکمشان 3 برابر بيشتر از ديگران است.

آبميوه

مردم مي گويند آبميوه طبيعي سالم است و سرشار از ويتامين و مواد معدني مهم ولي بايد بدانيد که مقدار قند موجود در آبمويه بسيار زياد است. از آنجا که بيماري هاي قلبي عامل مرگ يک چهارم زنان است بايد از مصرف اين بمب هاي قندي اجتناب کنيد. هر نوع قند ، گلوکز، فروکتوز باعث ايجاد التهاب در بدن شده و التهاب عامل اصلي بيماري هاي قلبي است. قند مايع موجود در آبميوه خيلي سريعتر قند خون را بالا برده و ترشح انسولين را افزايش داده و باعث افزايش وزن مي شود.
به جاي آبميوه، ميوه کامل را جايگزين کنيد تا فيبر همراه آن جلوي افزايش قند خونتان را بگيرد.

براي سلامت بهتر قلب از مصرف اين خوراکي ها اجتناب کنيد

درد قفسه سينه

بيماري هاي قلبي قاتل شماره 1 زنان است بنابراين بايد از سلامت قلب خود مراقبت کنيد.

بيشتر بدانيد : بهترين غذاهايي که از قلب محافظت مي کنند

شيريني ها

نه تنها قند عامل اصلي بيماري قلبي است بلکه چربي هاي ترانس موجود در شيريني ها هم جزو ليست ممنوعه براي سلامت قلب است. اغلب شيريني ها با روغن هيدروژنه توليد مي شوند که حتي مقدار کمي از ان هم به سلامت قلب شما آسيب مي رساند.

قهوه با خامه

يکي ديگر از منايع اصلي چربي هي ترانس خامه قهوه غيرلبني است که در اغلب آن ها روغن هاي هيدروژنه حاوي اسيد چرب ترانس وجوددارد. حتي مقدار کمي چربي ترانس فراوري شده مي تواند براي قلب شما مضر باشد. اگر به دنبال شيرهاي غيرلبني هستيد بهتر است از شيربادام و شير نارگيل استفاده کنيد که طبيعي و بدون مواد افزودني باشند.

مارگارين

جايگزين هاي کره مانند مارگارين اغلب با روغن هيدروژنه ساخته مي شوند که يکي از منابع اصلي چربي ترانس است. اين نوع چربي نه تنها با بيماري هاي قلبي در ارتتباط است بلکه پيري پوست را تسريع مي کد. چربي ترانس باعث مي شد پوست به اشعه ماورا بنفش حساس شود و چين و چروک هاي پوست عميق تر شوند. جايگزين هاي سالم کره مي تواند روغن زيتون يا کره بادام زميني باشد.

براي سلامت عمومي بهتر از مصرف اين خوراکي ها اجتناب کنيد

سلامت عمومي بدن

از پوکي استخوان گرفته تا باروري ، اين خوراکي ها مي تواند به طور خاص تاثير منفي بر سلامت زنان داشته باشد. اطمينان حاصل کنيد که از آن ها دور مي مانيد.

بيشتر بدانيد : مواد غذايي فوق العاده مفيد براي بدن را مي شناسيد؟

قهوه اکسترا لارج

قهوه در حالت کلي يک نوشيدني سالم است ولي مصرف بيش از حد آن چيز خوبي نيست. يک فرد بزرگسال مي تواند با خيال راحت 400 ميلي گرم در روز کافئين مصرف کند که معادل چهار فنجان 220 ميلي ليتري است. اما نوشيدن بيش از حد قهوه باعث دفع کلسيم ميشود که در طول زمان منجر به پوکي استخوان خواهد شد. زنان بيشتر در معرض پوکي استخوان هستد و 80 درصد افراد مبتلا را تشکيل مي دهند بنابراين سعي کنيد روزانه بيشتر از يکي دو فنجان قهوه مصرف نکنيد.

شير بدون چربي

شير اغلب با ويتامين D غني مي شود که مي تواند به کاهش وزن و مقابله با افسردگي و پيشگيري از پوکي استخوان کمک کنيد. ولي ويتامين D محلول در چربي است و در صورتي که با شير بدون چربي مصرف شود در بدن جذب نخواهد شد. اين مساله با ناباروري هم مرتبط است بنابراين مصرف شير کامل گزينه اي سالم تر براي زنان است.

کنسرو سبزيجات

سبزيجات کنسرو شده معمولا حاوي مواد شيميايي صنعتي بيسفنول آ bisphenol A يا به اختصار BPA هستند که در توليد ظروف نگهداري غذاها و نوشيدني ها وجود دارد. مطالعه منتشر شده در دانشگاه ايلينوي نشان داده که BPA روي عملکرد سلول هاي مغز اثرگذاشته و توسعه سيستم عصبي مرکزي را تحت تاثير قرار مي دهد.
BPA به خصوص براي زنان ضرر بيشتري دارد و در توليد هورمون استراديول که يک هورمون جنسي مهم براي توليد مثل است ، تداخل ايجاد مي کند و جلوي تخمک گذاري را مي گيرد.
BPA در انواع پلاستيک هم وجود دارد. موقع خريد به برچسب BPA-free محصولات دقت کنيد.


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

13 خوراکي اي که زنان نبايد مصرف کنند

4 خطر پنهان درد شکمي در زمان قاعدگي

چرا سرطان هاي دستگاه گوارش در بين مردان در حال افزايش است؟

وقتي قلب جنين مي ايستد!

ويتامين هاي مورد نياز بدن کودکان را بشناسيد

آقايان اين 10 اشتباه خطرناک را در مورد سلامت خود انجام ندهيد!

چرا بايد بيضه هاي نوازد تازه متولد شده معاينه شود؟

بهترين سن باروري در زنان و مردان

علت مشاهده خون در ادرار مردان چيست؟

علت لکه بيني در ماه هاي مختلف بارداري

ممکن است دليل سقط جنين مکرر، مردان باشند!

چرا بايد از شکم بند بارداري استفاده کنيد

مردان 14 تا 20 ساله اي که دچار کمبود ويتامين D هستند

روش تشخيص خوش خيم يا بدخيم بودن بيماري پروستات

سرخک چيست؟ + علائم سرخک و درمان سرخک در کودکان

علت سردرد در کودکان چيست؟

واکسن سه گانه کودکان چه عوارضي دارد؟

درمان اسهال نوزادان در خانه با نکاتي طلايي

خونريزي در بارداري چه علتي دارد و چه زماني خطرناک است؟

مصرف ويتامين D در دوران بارداري به چه صورت است؟

بيماري هاي زنانه که دير تشخيص داده مي شوند

سلامت پروستات را با اين گياهان تضمين کنيد

چرا کودکان از حمام کردن مي ترسند و چطور اين ترس را کم کرد؟

بالارفتن فشار خون بر اثر نشستن طولاني مدت در خانم ها

علت و درمان کمر درد قاعدگي

در زمان پريود از انجام اين کارها جدا بپرهيزيد

نکاتي فوق العاده مهم راجع به تب کودکانمان

کيست تخمدان به سراغ چه زناني مي رود؟

تيز كردن هوش كودكان!؟

نشانه هاي هشدار دهنده سرطان دهانه رحم

صفحه رشد تا چه زماني باز است؟

7 زنگ خطر در اوايل بارداري

ضربه در بارداري مساوي است با سقط‌جنين؟

5 علامتي که نشان مي دهد دوقلو بارداريد!!

چرا بعضي بچه ها هميشه مريض هستند؟

عوامل تشديد افسردگي پس از زايمان

واريکوسل؛ پاسخ به 20 سوال متداول

در ماه دوم بارداري حواستان به اين موارد باشد

سرطان تخمدان و علايم هشدار دهنده اي که هر زني بايد بداند

درد سينه ها نشانه ي چيست؟

علت مشاهده خون در مايع مني مردان چيست؟

علت مرگ جنين در داخل شکم در ماه هاي مختلف

علت دو بار پريود شدن در يک ماه چيست؟

سرطان پروستات در زنان چگونه امکانپذير است؟

تاثير هر کدام از روش هاي پيشگيري از بارداري بر پريود

عمل کورتاژ چيست؟ کورتاژ چرا و چگونه انجام مي شود؟

هورمون ها چطور باعث چاق شدن شما مي شوند؟

نکاتي که مردها براي سالم ماندن بايد از زن ها ياد بگيرند

7 نشانه از بيماريهاي خطرناکي که خانم ها ناديده مي گيرند

آلت تناسلي مردان با افزايش سن کوچک مي شود؟