آخرین اخبار

اجاره ساعتي اتاق به معتادان در شوش و مولوي اجتماعي

اجاره ساعتي اتاق به معتادان در شوش و مولوي

  بزرگنمايي:

چه خبر - اجاره ساعتي اتاق به معتادان در شوش و مولوي

علي محمد سعادتي (شهردار منطقه 12)، در رابطه با بافت فرسوده‌ محلات شوش، مولوي و هرندي و وضعيت ساکنان آنها، گفت: شهرداري در برنامه‌هاي خود توجه ويژه‌اي به اقتصاد خانواده‌ها در آن محدوده دارد. همچنين به حضور بنگاه‌هاي کارآفرين و مجموعه‌هايي که بتوانند به توسعه مشاغل خانگي کمک کنند، توجه مي‌کند؛ چراکه بخش عمده‌اي از فساد ناشي از مسائل اقتصادي است.

شهردار منطقه 12 شهرداري تهران ادامه داد: تسهيلات ويژه‌اي را به حوزه ساخت و ساز اختصاص داده‌ايم. ضمن اينکه توسعه‌گراني را که تا امروز با ما کار کرده‌اند تشويق مي‌کنيم تا به نقاط فرسوده اين محلات هم ورود کنند.

وي افزود: برخي نقاط و ساختمان‌ها که محل رخنه و نفوذ معتادان بوده‌اند، بدون صاحب هستند يا صاحبان آنها در دسترس نيستند يا خود را به روشني معرفي نمي‌کنند. ضمنا ممکن است تعيين تکليف قضايي اين بناها و ساختمان‌ها زمانبر باشد. در حال برنامه‌ريزي تمهيداتي براي جلوگيري از نفوذ معتادان به اين بناها هستيم تا زماني که از لحاظ قضايي تعيين‌تکليف شوند.

سعادتي يادآور شد: در قانون ديده شده که اگر املاکي بلاصاحب باشند يا محلي براي توسعه جرم و فساد باشند، دستگاه قضايي مي‌تواند آنها را به نفع دولت ضبط کند. ممکن است بخش کوچکي از اين ساختمان‌ها چنين سرنوشتي پيدا کنند. برخي از اين ساختمان‌ها هم صاحب دارند و بايد آنان را دعوت کنيم ــ‌چه در دستگاه قضايي و چه در شهرداري‌ــ تا از ملک خود به نحو بهتر و شايسته‌تري استفاده کنند.

شهردار منطقه 12 با بيان اينکه موضوع ساخت و ساز بافت‌هاي فرسوده امتيازات خاص خود را در قالب ستاد بازآفريني شهر تهران دارد، عنوان کرد: ضوابط تشويقي و وام‌ها و تسهيلات بانکي از جمله اين اقدامات است که دولت هم عزم دارد تا آنها را اجرايي کند. در شهرداري منطقه 12 تمام تسهيلاتي را که در قالب ستاد بازآفريني شهر تهران به بافت‌هاي فرسوده تعلق گرفته، چه در حوزه تسهيلات نقدي بانکي، چه در حوزه تسهيلات مرتبط با شبکه زيرساخت‌ها و انشعابات و چه در حوزه عوارض و وجوهي که شهرداري تهران از هر متقاضي ساخت و ساز دريافت مي‌کند، اعمال مي‌کنيم.

سعادتي خاطرنشان کرد: عملا تا 180 درصد تراکم در جنوب محور خيابان انقلاب بدون هرگونه پرداخت مالي به شهرداري اتفاق مي‌افتد و رايگان است. همچنين هزينه انشعابات هم به عهده دستگاه‌هاي خدمات‌رسان است و بابت آن هم پرداختي نخواهند داشت. اخيرا هم مشوق‌هاي مالي از طريق وزارت مسکن درخصوص اخذ وام‌هاي بانکي اعلام شده که آن هم حتما راهگشاست.

وي اضافه کرد: وقتي اين ساختمان‌ها محلي براي اسکان و استقرار باندهاي توزيع مواد مخدر بود، ممکن بود مالکان به خود زحمت ندهند تا وارد عرصه نوسازي آنها شوند يا حتي ممکن بود فکر کنند، اقدام به تخليه اين افراد مي‌تواند منجر به آزار و اذيتي از سوي آنان شود. اما حال که اين شبکه در دل محله تا حدي پاکسازي شده است، فکر مي‌کنم انگيزه مالکين اراضي و ساختمان‌ها براي بازسازي و مقاوم‌سازي يا استفاده بهينه از ملکشان بيش از پيش فراهم خواهد بود.

سعادتي در ادامه گفت: البته برخي از مالکان اين بناها هم ملک خود را به افراد معتاد اجاره مي‌دهند. اکنون که معتادان جمع‌آوري شده‌اند و برخي گروه‌ها شرايط را براي حضور در اين محلات مناسب نمي‌بينند، قاعدتا بايد اين املاک در اختيار افرادي قرار گيرند که شرايط اجتماعي بهبوديافته‌تري دارند؛ يا خانواده‌اند يا در بازار فعاليت دارند و ... . بنابراين مخاطبان جديد، املاک فرسوده را از مالکان اجاره نمي‌کنند. قبلا يک خانه متروکه مخروبه را هم از اين مالکان اجاره مي‌کردند، اما مخاطبان جديد خواستار شکل و شمايل بهتري هستند و حداقلش اين است که مالکان بايد خانه را مرمت و مقاوم‌سازي کند.

شهردار منطقه 12 درخصوص شرايط محلات شوش، مولوي و هرندي پيش از جمع‌آوري ضربتي معتادان که اخيرا از سوي پليس صورت گرفت، بيان کرد: اينجا محله‌اي بود که فضاي بروز جرم و زمينه‌هاي جزم‌خيزي در آن فراهم بود؛ چه در حوزه اعتياد، چه سرقت و چه فعاليت شبکه‌هاي مرتبط با قاچاق و آزار کودکان.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا اجاره ساعتي خانه و اتاق به معتادان در اين محلات صحت دارد، گفت: طبيعتا چنين اتفاقي دور از ذهن نيست و ممکن است در اين محلات اتفاق افتاده باشد. البته درخصوص قيمت اجاره اتاق نمي‌توانم صحبت کنم و شايد مسئولان پليس بتوانند دقيق‌تر توضيح دهند.

سعادتي اظهار کرد: قاچاق و توزيع مواد مخدر در سطح دنيا يکي از پولسازترين و خطرناکترين تجارت‌هاست. ما هم در مجاورت کشوري (افغانستان) قرار داريم که طي ساليان گذشته رشد توليد و توزيع مواد مخدر در آن چند برابر شده است. اينکه فکر کنيم با تلاشي که صورت گرفت مي‌توانيم اين فرايند را در يک محله يا شهر کاملا خاتمه‌يافته قلمداد کنيم، به نظر من صحيح نيست.محله هرندي هم مثل همه محلات تهران دستخوش اين آسيب بود، اما آنچه هرندي را به يک محله برجسته در اين حوزه تبديل کرده بود، کلوني شدن محله و تجميع بسياري از آسيب‌ها به صورت توامان، به علاوه فقر موجود در محله بود؛ چه در حوزه اقتصادي و چه در حوزه فرهنگي.

شهردار منطقه 12 ادامه داد: تحرکي که اکنون صورت گرفته يک روي سکه است و روي ديگرش امنيتي است که ايجاد شده و بايد تثبيت شود. مردم همواره درخواست‌شان اين بود که بتوانيم شاخصه اول زندگي را به اين محله برگردانيم. اين شاخصه امنيت است که در هر محله اهميت ويژه‌اي دارد. حضور شبکه‌هاي توزيع مواد مخدر و آسايش مثال‌زدني آنها در ارتکاب فعاليت‌هاي مجرمانه در اين محلات، باعث مي‌شد در بقيه حوزه‌ها هم نتوانيم حرکتي کنيم. يعني اگر مثلا قرار بود کارآفرينان در اين منطقه براي توسعه اشتغال فعاليت کنند يا اگر قرار بود در حوزه آموزش مدارس متروکه را احيا کنيم، تا زماني که ناامني ناشي از حضور اين شبکه‌ها وجود داشت، بقيه فعاليت‌ها هم به درستي ممکن نبود.

وي گفت: ما مي‌خواهيم منطقه هرندي را به شرايط امنيت اجتماعي و محيطي موجود در بقيه محلات تهران نزديک کنيم. جمع‌آوري معتادان شروعي براي اين حرکت اجتماعي بود و به همان اندازه که مي‌تواند موثر باشد، اگر نسبت به انجام اقدامات لازم بعدي غفلت کنيم، مي‌تواند بي‌اثر شده و باعث بازگشت اين محلات به وضعيت قبلي شود.

سعادتي با بيان اينکه به حرکت اخير که در زمينه جمع‌آوري معتادان در محله‌هاي شوش، مولوي و هرندي صورت گرفت خوشبين هستم، اظهار کرد: ما هم در نيروي انتظامي‌اشتياق خوبي براي پيگيري اين موضوع مي‌بينيم و هم در دستگاه قضايي شاهد قاطعيت در صدور احکام و حضور در محدوده بوديم. حال که زيرساخت امنيتي در سطحي مناسب براي محله ايجاد شده، ساير نهادها هم بايد گام‌هاي بعدي را بردارند. آموزش و پرورش بايد به دنبال توسعه آموزش و فعال‌سازي مدارس متروکه باشد، کميته امداد بايد خانواده‌هاي مستضعف را شناسايي و حمايت کند، مرکز آموزش فني و حرفه‌اي روي اشتغال جوانان در اين محدوده تمرکز کند، شهرداري دررابطه با نگهداشت و نظافت شهر و مجوزهاي مرتبط با ساخت و ساز فعاليت کنيم و درمجموع با يک مديريت متحد و هماهنگ، محله هرندي را به يکي از محله‌هاي معمولي شهر تهران تبديل کنيم.

وي خاطرنشان کرد: البته ما به دنبال ايجاد يک مدينه فاضله در اين محلات نيستيم؛ بلکه مي‌خواهيم اين برچسب و بدنامي‌که روي محلاتي مثل هرندي است، با اتفاقات خوب کم‌کم به فراموشي سپرده شود و ساکنان ريشه‌دار اين محلات به اينکه اهل اين محلات هستند افتخار کنند؛ نه اينکه احساس سرشکستگي داشته باشند.

سعادتي در پاسخ به اين سوال که قبول داريد بافت فرسوده موجود و فضاهاي بي‌دفاع شهري علتي براي تجمع معتادان در اين محلات هستند، گفت: قطعا همه عوامل به صورت توامان سبب ايجاد اين بافت شده‌اند. اکنون فضاهاي بي‌دفاع شهري قابل کنترل هستند و بخشي از آنها هم در ساليان گذشته توسط شهرداري تملک شده‌اند و در حال برنامه‌ريزي براي احداث پروژه‌هاي زيرساختي در محله هستيم. البته ايجاد فضايي مناسب در اين محلات بايد در همکاري با نهادهاي ديگر شکل گيرد و حضور منسجم نيروي انتظامي، نيروهاي محلي ازجمله جوانان، مساجد، بسيج و ... را هم مي‌طلبد.برداشته و پولش را همونجا بگذارد و يا اگر کسي هم پول نداشت رايگان نان را ببرد

منبع: ilna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بارش‌ها تا سه روز آينده ادامه دارد

استان‌هايي که دماي آن‌ها به زير صفر مي‌رسد

سامانه بارشي فردا سراسر ايران را فرا مي‌گيرد

بازداشت زني که در مترو کشف حجاب کرد

کشف قرص‌هاي غيرمجاز جنسي

تعطيلي مدارس کشور در روز شنبه تکذيب شد

فرمانده ناجا: طرح «گشت ارشاد» ادامه مي‌يابد

اينستاگرام تعداد لايک‌ها را مخفي مي‌کند

برخورد بدون اغماض با رانندگان متخلف در نوروز

توزيع روزانه 126 تن گوشت قرمز در تهران

گوشت يخي در فست فود برج ميلاد!

شر چيني‌ها از سر خليج فارس کم شد

کلانتري: تحريم‌ها بيشتر از 10 ماه دوام ندارد

تکذيب وجود مخدر جديدي به نام توت‌فرنگي

شيطنت خبرنگاران در زمينه دريافت طرح ترافيک

هوا سردتر مي‌شود

وقوع سيل، برف و کولاک در 17 استان

اجاره ساعتي اتاق به معتادان در شوش و مولوي

فياض: ايراني‌ها براي فحشا به «پاتايا» مي‌روند

خواستگاري در ملأ عام جرم است؟

سازمان تبليغات: کم‌حجابي و بدحجابي جرم نيست

لزوم نامگذاري معابر با نام زنان

راه‌اندازي گشت ضدسرقت پليس و بسيج در نوروز

ميزان مرخصي زايمان 9 ماه مي‌شود

سامانه بارشي جديد پنجشنبه وارد کشور مي‌شود

خيلي نوبرانه؛ آجيل دزدي در کرج و مازندران!

جزئيات لايحه تعيين حداقل سن ازدواج

روز‌هاي کاري ميادين ميوه و تره‌بار در ايام نوروز

تمهيدات پليس براي پنج‌شنبه و جمعه آخر سال

کشف محموله گوشت الاغ در بندرعباس

بازنشستگي همسران شهدا با 25 سال سابقه

مصباح: خوردن گوشت هم مي‌تواند حرام باشد

پيشنهاد برگزاري امتحانات نهايي از ارديبهشت‌ماه

ادعاي من و تو؛ کمک کميته‌امداد به زنان عراقي

دفاتر خدمات الکترونيک در نوروز فعال هستند

مهلت يک هفته‌اي تا اتمام اعتبار کارت ملي قديمي

توقيف دو کشتي صيد ترال توسط سپاه

پاکسازي خيابان انقلاب از دستفروشان کتاب

گردش مالي 50 ميلياردي در چهارشنبه‌سوري

آغاز عرضه نوروزي سيب و پرتقال با نرخ دولتي

توزيع آب بسته‌بندي در شهر‌هاي بحراني

«سفر ارزان» در تهران کليد خورد

عاشقان شمال نشتابيد؛ مازندران را آب برد!

کارت تبريک نوروز 43؛ زماني که امام در زندان بود

چهارشنبه‌سوري تا ساعت 12 به موزه برويد

کشف 30 کاميون لباس قاچاق در کرج

برف و باران، کشور را غافلگير کرد

بارش برف و باران در جاده‌هاي 6 استان

تغيير ساعت رسمي کشور از فردا شب

نوروز در عراق تعطيل رسمي اعلام شد