آخرین اخبار

اعلام شرايط اضطراري در 6استان کشور اجتماعي

اعلام شرايط اضطراري در 6استان کشور

  بزرگنمايي:

چه خبر - اعلام شرايط اضطراري در 6استان کشور

آن گونه که گزارش‌هاي هواشناسي پيش بيني کرده اند، اين موج ابتدا 6 استان غربي و جنوب غربي کشورمان يعني آذربايجان غربي، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ايلام و خوزستان را تحت تاثير قرار مي‌دهد و در روز‌هاي پيش رو، بارندگي‌هاي شديد در ديگر استان‌هاي کشورمان را موجب مي‌شود.

وضعيتي که موجب شد استاندار خوزستان از وزير کشور بخواهد براي آمادگي کامل براي مقابله با سيلاب‌هاي احتمالي در اين استان ها، اعلام وضعيت اضطراري نمايد و با موافقت رحماني فضلي، وضعيت فوق العاده در اين استان‌ها حاکم شود؛ مقدمه‌اي براي شروع بحراني که اميدواريم در سايه تدبير مسئولان و همراهي مردم، مهار شود.

اسکان اضطراري بيش از 5 هزار نفر در خوزستان

علي خدادادي، مدير جمعيت هلال احمر استان خوزستان با اشاره به امدادرساني اين جمعيت در مناطق سيلابي اظهار کرد: از چهارم فروردين‌ماه تاکنون به 15 هزار و 841 نفر آسيب‌ديده در روستاها يا برخي مناطق شهرستان‌هاي بهبهان، لالي، گتوند، ايذه، شوشتر، باغملک، هفتکل، آبادان، رامهرمز، انديمشک، انديکا، باوي، مسجدسليمان، دزفول، شوش و اهواز امدادرساني شده است.

وي افزود: در اين مدت روستاي چهل کنار و روستاي دره ني در بهبهان، روستاي علي آباد، روستاي پاپي آباد و روستاي دوبندار در انديمشک، روستاي بيت غالب، کاظم حيدر، خلف حيدر، يباره، بيت محارب، بيت يدي و زبيد دبات در شوش و روستاي عيله و دهول در شوشتر تخليه شده‌اند.

مديرعامل جمعيت هلال احمر خوزستان گفت: همچنين تاکنون 5 هزار و 285 نفر از مردم شوشتر، باوي، اهواز، دزفول و شوش در اردوگاه‌هايي که جهت اسکان اضطراري برپا شده‌اند، اسکان يافته‌اند.

تخليه 4 روستاي حاشيه دز در اهواز

جمال عالمي، فرماندار اهواز شنبه شب در خصوص وضعيت روستاهاي در معرض سيلاب بخش مرکزي اين شهرستان اظهار کرد: آب رودخانه به برخي از منازل چهار روستاي بيت سيد يديم، سيد هاشم، سيد ظاهر و سيد معن در اين بخش نفوذ کرده و عمليات امدادرساني به روستاييان با سرعت در حال انجام است.

وي با بيان اينکه هشدارهاي لازم براي تخليه اين روستاها قبل از سيلاب داده شده بود، به ايسنا گفت: مردم و وسايل و احشام روستاها به کمک دستگاه‌ها و اهالي با قطار، کاميون و وانت‌بارها در حال تخليه هستند. دستگاه‌ها همچنان در حال ترميم و استحکام‌سازي سيل‌بندها هستند تا از ورود آب جلوگيري شود.

ستاد مديريت بحران 24 ساعته شد

«با دستور وزير کشور در شوراي عالي مديريت بحران، تعطيلات تمامي پرسنل و کارکنان عملياتي دستگاه‌ها و نهادهاي ذيربط تا پايان موج جديد بارندگي‌ها و مديريت سيلاب‌ها لغو شده و همگي بايد سر کار حاضر باشند.»؛ اين خبري است که روز گذشته مخابره شد و به يکي از مصوبات جلسه فوق‌العاده شوراي عالي مديريت بحران اشاره داشت.

در اين جلسه، دستگاه‌هاي مختلف از جمله سازمان هواشناسي و وزارتخانه‌هاي نيرو و راه و شهرسازي گزارش‌هايي ارائه کردند و اعضاي شورا بر لزوم توجه به تجربه روزهاي اخير در رابطه با تشديد بارش‌ها و وقوع سيل و طغيان رودخانه‌ها و همچنين آمادگي براي روزهاي آتي تأکيد کردند.

وزير کشور با هشدار به ساکنان مناطقي که در معرض سيل قرار دارند، اظهار کرد: تقاضاي ما اين است که مردم به دستورالعمل‌ها و توصيه‌هاي دستگاه‌هاي مربوطه حتماً توجه کنند، اگر منطقه‌اي بايد تخليه شود، در برابر اين مسأله مقاومت نکنند، در جاده‌ها و محل‌هايي که اعلام مي‌شود خطرآفرين است تردد و توقف نکنند.

يکي ديگر از مباحث مطرح شده در اين جلسه فوق‌العاده، 24 ساعته شدن ستاد مديريت بحران کشور بود که به تصويب رسيد و اسماعيل نجار، رئيس ستاد مديريت بحران کشور در تشريح آن گفت: قرار شده دستگاه‌هاي اجرايي کشور که در روزهاي اخير هرکدام در بخش‌هاي مربوط به خود فعاليت مي‌کردند، از اين به بعد به صورت متمرکز در ستاد مديريت بحران کار کنند و گزارش‌ها را به طور مرتب رصد کنيم تا بتوانيم به‌موقع تصميمات لازم را اتخاذ کنيم.

پيش بيني هواشناسي براي امروز

احمد وظيفه، مديرکل پيش‌بيني سازمان هواشناسي، درباره وضعيت آب و هوايي امروز گفت: ابر‌هاي باران زا در حال ورود به کشور هستند و سامانه امشب (شنبه شب) از نوار غربي وارد کشور مي‌شود، اين سامانه در روز يکشنبه تقويت مي‌شود و تا سه شنبه به طور کلي نيمه غربي کشور را فرامي گيرد که بارش‌ها به صورت باران و در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود.

او افزود: غرب کشور، کردستان فردا بعدازظهر بيشترين باران‌ها را شاهد خواهد بود و به تدريج آذربايجان غربي و شرقي درگير بارش‌ها خواهند شد. نقشه‌هاي هواشناسي نشان مي‌دهد که بارش‌ها در روز يکشنبه و دوشنبه شدت بيشتري دارد. همچنين بارش‌ها در يکشنبه و دوشنبه صبح محدوده وسيعي از جنوب کردستان شمال ايلام کرمانشاه و زنجان را در بر مي‌گيرد و بيشترين بارش‌ها در خوزستان، جنوب کردستان و شمالي و مرکزي ايلام شاهد خواهيم بود.

وظيفه از احتمال سيل در خوزستان و برخي استان‌ها خبر داد و افزود اين سامانه نيز مي‌تواند سيل ناگهاني را نيز داشته باشد و طغيان رودخانه‌ها دور از انتظار نيست. در اين سامانه بارش برف آنچناني نداريم فقط بارش برف در ارتفاعات خواهد بود. اين سامانه دوشنبه شب شرق گيلان، قزوين را فراخواهد گرفت و بارش‌ها بيشتر به صورت رگبار خواهد بود.

وي با تاکيد بر اين نکته که بارش‌هاي اين سامانه در کارون و کهگيلويه و بوير احمد نسبت به سامانه قبلي ضعيف‌تر خواهد بود، گفت: اين سامانه در نيمه شرقي ضعيف‌تر خواهد بود و وزش باد در اين استان‌ها شديد‌تر خواهدبود.

منبع: bartarinha.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بارش‌ها تا سه روز آينده ادامه دارد

استان‌هايي که دماي آن‌ها به زير صفر مي‌رسد

سامانه بارشي فردا سراسر ايران را فرا مي‌گيرد

بازداشت زني که در مترو کشف حجاب کرد

کشف قرص‌هاي غيرمجاز جنسي

تعطيلي مدارس کشور در روز شنبه تکذيب شد

فرمانده ناجا: طرح «گشت ارشاد» ادامه مي‌يابد

اينستاگرام تعداد لايک‌ها را مخفي مي‌کند

برخورد بدون اغماض با رانندگان متخلف در نوروز

توزيع روزانه 126 تن گوشت قرمز در تهران

گوشت يخي در فست فود برج ميلاد!

شر چيني‌ها از سر خليج فارس کم شد

کلانتري: تحريم‌ها بيشتر از 10 ماه دوام ندارد

تکذيب وجود مخدر جديدي به نام توت‌فرنگي

شيطنت خبرنگاران در زمينه دريافت طرح ترافيک

هوا سردتر مي‌شود

وقوع سيل، برف و کولاک در 17 استان

اجاره ساعتي اتاق به معتادان در شوش و مولوي

فياض: ايراني‌ها براي فحشا به «پاتايا» مي‌روند

خواستگاري در ملأ عام جرم است؟

سازمان تبليغات: کم‌حجابي و بدحجابي جرم نيست

لزوم نامگذاري معابر با نام زنان

راه‌اندازي گشت ضدسرقت پليس و بسيج در نوروز

ميزان مرخصي زايمان 9 ماه مي‌شود

سامانه بارشي جديد پنجشنبه وارد کشور مي‌شود

خيلي نوبرانه؛ آجيل دزدي در کرج و مازندران!

جزئيات لايحه تعيين حداقل سن ازدواج

روز‌هاي کاري ميادين ميوه و تره‌بار در ايام نوروز

تمهيدات پليس براي پنج‌شنبه و جمعه آخر سال

کشف محموله گوشت الاغ در بندرعباس

بازنشستگي همسران شهدا با 25 سال سابقه

مصباح: خوردن گوشت هم مي‌تواند حرام باشد

پيشنهاد برگزاري امتحانات نهايي از ارديبهشت‌ماه

ادعاي من و تو؛ کمک کميته‌امداد به زنان عراقي

دفاتر خدمات الکترونيک در نوروز فعال هستند

مهلت يک هفته‌اي تا اتمام اعتبار کارت ملي قديمي

توقيف دو کشتي صيد ترال توسط سپاه

پاکسازي خيابان انقلاب از دستفروشان کتاب

گردش مالي 50 ميلياردي در چهارشنبه‌سوري

آغاز عرضه نوروزي سيب و پرتقال با نرخ دولتي

توزيع آب بسته‌بندي در شهر‌هاي بحراني

«سفر ارزان» در تهران کليد خورد

عاشقان شمال نشتابيد؛ مازندران را آب برد!

کارت تبريک نوروز 43؛ زماني که امام در زندان بود

چهارشنبه‌سوري تا ساعت 12 به موزه برويد

کشف 30 کاميون لباس قاچاق در کرج

برف و باران، کشور را غافلگير کرد

بارش برف و باران در جاده‌هاي 6 استان

تغيير ساعت رسمي کشور از فردا شب

نوروز در عراق تعطيل رسمي اعلام شد