آخرین اخبار

4 خطر پنهان درد شکمي در زمان قاعدگي سلامت خانواده

4 خطر پنهان درد شکمي در زمان قاعدگي

  بزرگنمايي:

چه خبر - دردهاي پريودي و خطرات آنها که تاکنون نمي دانستيد

فرقي نمي کند که آيا درد خفيف و خسته کننده است که يک شب طول مي کشد يا نوعي شکنجه است که شما را چند روزي خانه نشين مي کند، در هر حال بسياري از ما با دردهاي قاعدگي بيگانه نيستيم. در واقع ، بيش از 50 درصد از زنان ، هر ماه درجاتي از اين دردها را متحمل مي شوند.
قبل از اينکه براي تسکين اين درد دوباره به سراغ هوله گرم برويد، چند چيز هست که بهتر است بدانيد. اول از همه، اين روزها داروهاي موثري براي کمک به تسکين اين دردها وجود دارند. -اما نکته مهمتر اين است که همه قاعدگي ها طبيعي نيستند و گاه نشانه اي از يک شرايط احتمالا جدي هستند. در اينجا فهرستي از چيزهايي را که به کمک آنها مي توانيد علامتهاي مهمي را شناسايي کنيد برايتان مي آوريم که به معناي لزوم مراجعه به متخصص زنان براي بررسي بيشتر مي باشند.

بيشتر بدانيد : 8 اشتباه که هر ماه در زمان پريود انجام مي دهيد

بيشتر بدانيد : آيا پريود من طبيعي و منظم است؟ پاسخ به سولات مهم در مورد پريود

بيشتر بدانيد : قاعدگي و همه علايمي که بايد جدي گرفته شود

علامت اول: " درد ماهانه خيلي شديد" ، اما اگر داروهاي مسکن معمولي را زود مصرف کنم، دردها رفع مي شوند.

مقصر احتمالي: فقط درد ساده مربوط به قاعدگي. مواردي از گرفتگي عضلات که با مسکن هاي بدون نسخه پزشک رفع مي شوند، احتملا چيز مهمي نيستند.
سوزان بريل، که پزشک و مدير بخش دارو در بيمارستان سنت پيتر در نيو جرسي آمريکاست در اين باره توضيح مي دهد که : اين موارد مربوطند به ترشح يک ماده شبه هرموني موجود در بدن به نام پروستاگلانديس Prostaglandin ، که وجود آن سبب انقباض رحم براي خروج خون و بافتهاي رحمي از بدن مي شود. پروستاگلانديس، همچنين سبب منقبض شدن روده هاي شما مي شود و اين انقباض سبب اسهال و احساس دل پيچه و آشوب در ناحيه شکم مي شود.
اگر چه گرفتگي هايي نظير اينها نگران کننده نمي باشند، اين بدان معنا نيست که شما بايد درد بکشيد و آنها را تحمل کنيد. داروهاي ضد التهاب (مانند Advil يا Aleve) با هدف قرار دادن پروستاگلانديس درد را آرام مي کنند. به محض رخ دادن اولين مورد تير کشيدن درد، آنها را به کار ببريد، هرچقدر زودتر دارو را مصرف کنيد توليد ماده پروستاگلانديس کندتر مي شود و درد کمتري احساس خواهيد کرد. اگر اين داروها اثري بر درد نداشتند به متخصص زنان مراجعه کنيد، برخي از متخصصان در اين موارد مسکن هاي قويتري را تجويز مي کنند. گرم کردن هم کمک مي کند، بنابراين از هوله گرم يا بطري آب گرم هم مي توانيد استفاده کنيد.
راه حل ديگر: دوباره قرص بخوريد. مري جين مينکين، استاد دانشکده پزشکي دانشگاه ييل در رشته مامايي و بيماريهاي زنان، مي گويد: قرص هاي جلوگيري از بارداري، فرآيند تخمک گزاري را متوقف مي کنند، بنابراين لايه مخصوص در رحم تشکيل نمي شود و در نتيجه مقدار کمتري از ماده پروستاگلانديس در بدن توليد خواهد شد.

علامت دوم : "در اين اواخر، در هنگام قاعدگي خون زيادي با سرعت زياد از من خارج شد، و در نتيجه مجبور شدم هر يک ساعت يک تامپون/نوار بهداشتي به کار ببرم."
پريود در زنان

مقصر احتمالي : فيبروئيدها(غده هايي رشته مانند)
دکتر بيل مي گويد: فيبروئيدها غده هاي خوشخيمي هستند که در درون يا در روي ديواره رحم قرار مي گيرند. آنها مي توانند به کوچکي يک تخم سيب درختي يا به بزرگي يک گريپ فروت باشند، و ممکن است در يک زمان چند تا از آنها در رحم وجود داشته باشند. اين غده ها معمولا در دهه 30 و 40 زندگي ظاهر مي شوند، حدود 40% از زنان در دهه 30 زندگي خود يکي از آنها را دارند. زنان آمريکايي آفريقايي تبار ريسک بالاتري براي ابتلاي به اين غده ها دارند.
اگرچه فيبروئيدها مي توانند سبب درد بشوند، ولي معمولا وجود آنها سبب شروع يک احساس دائمي فشار ملايم در ناحيه لگن مي شود. دکتر مينکين مي گويد: هرچه آنها به ديوراه رحم نزديکتر باشند، خونريزي شديدتر خواهد بود- اين خونريزي ممکن است تابيشتر از 7 روز ادامه يابد يا چنان شديد باشدکه مجبور شويد هر يک ساعت يک يا دو بار تامپون/ نوار بهداشتي خود را تعويض کنيد.
خبر خوب اين است که جز در مواردي که فشار در ناحيه لگن خيلي زياد باشد يا خونريزي زياد برايتان ايجاد زحمت کند، نيازي به هيچ درماني نداريد. اما در صورتي که درد يا جريان خون وضع بدي ايجاد کنند، پزشک شما با دادن دارو يا در حالت هاي نادر توصيه به انجام عمل جراحي براي برداشتن غده ها خواهد کرد.

بيشتر بدانيد : درمان فيبروئيد هاي رحمي و تاثير آن بر زندگي جنسي خانم ها

بيشتر بدانيد : شايعترين علامت اين بيماري خونريزي زياد هنگام عادت ماهيانه است

بيشتر بدانيد : علت قاعدگي سنگين چيست؟

علامت سوم : "من در تمام طول ماه در ناحيه لگن درد دارم، حتي در هنگام نزديکي جنسي."

مقصر احتمالي : اندومتريوسيس
اندومتريوسيس وضعيتي است که دليل روشني ندارد. دکتر بيل در اين باره مي گويد: بافتي که معمولا ديواره دروني رحم را مي گيرد، جابجا مي شود و بيرون مي آيد و شروع به رشد در روي ارگانهاي مجاور مي کند. اين مشکل تقريبا حداکثر تا 15 درصد زنان در سنين باروري را درگير مي سازد و پس از شروع علايم به طور متوسط حدود 10 سال طول مي کشد تا تشخيص داده بشود. تشخيص آن دشوار است و بخشي از اين دشواري به اين دليل است که بسياري از زنان فکر مي کنند که آن صرفا انقباض و گرفتگي شديد مربوط به قاعدگي است و بنابراين براي آزمايش به سراغ متخصص نمي روند.
اندومتريوسيسمعمولا سبب درد شديد در ناحيه زير شکم - و برخي مواقع در کمر و ران ها مي شود، و اغلب مواقع اين درد با مصرف مسکن هاي معمول آرام نمي گيرد. اين درد در هر زمان از ماه مي تواند ظاهر شود. خونريزي شديد هم مي تواند يک علامت آن باشد و همينطور مقاربت دردناک. دکتر مينکين مي گويد: اين احساس به شما دست مي دهد که شما در هنگام دخول دچار انقباض دردناک مي شويد و اين به خاطر اين است که آلت همسرتان به بافت رشد يافته در خارج از رحم شما برخورد مي کند.
آيا اين علايم براي شما آشنا هستند؟ در اين صورت از متخصص زنان خود وقت ملاقاتي بگيريد. اگر او براي شما تشخيص اندمتريوسيس داد، قرصهاي پيشگيري از بارداري و يا ديگر هورمونها مي توانند رشد بافت اضافي را کند کنند . در موارد شديد، ممکن است براي کاهش ميزان بافت تشکيل شده در خارج از رحم، نياز به انجام عمل جراحي باشد.

بيشتر بدانيد : بيماري آندومتريوز و برنامه غذايي مناسب آن

علامت چهارم:" از شدت درد درد در ناحيه زير شکم و پهلو، دولا مي شوم و دچار تب مي شوم."

مقصر احتمالي : بيماري التهابي لگن
درد سخت و طاقت فرساي لگن که مي تواند روزها، هفته ها و يا ماهها ادامه يابد و ممکن است همراه با تب باشد، دفع دردناک ادرار و يا ترشحات سبز رنگ يا زردرنگ ، علايمي از بيماري التهابي لگن(PID) مي باشند که يک عفونت جدي بخش فوقاني دستگاه توليد مثل مي باشد. بيماري PID معمولا نتيجه يک عفونت درمان نشده کلاميديا(نوعي باکتري که دستگاه تناسلي زن و مرد را گرفتار مي سازد) يا سوزاک است، از آنجا که بيماري هاي مسري مقاربتي ممکن است هيچ علامتي نداشته باشند، لذا گاهي اوقات شما تا زماني که باکتري در ناحيه وسيعي گسترش نيافته، متوجه ابتلاي خود نمي شويد.

بيشتر بدانيد : شايع ترين بيماري مقاربتي را مي شناسيد؟

بيشتر بدانيد : در باره سوزاک بيشتر بدانيد

دکتر بيل مي گويد: نکته بسيار مهم و حياتي اين است که PID را به سرعت درمان کنيد، زيرا ممکن است بافت همبند زخم( محل التيام زخم) در لوله هاي رحمي شما شکل بگيرد که اين مي تواند به ناباروري بينجامد.
بنابراين اگر به اين مورد مشکوک هستيد فورا به پزشک متخصص مراجعه نماييد. او آزمايشهاي لازم را انجام خواهد داد و اگر شما بهPID مبتلا باشيد، برايتان آنتي بيوتيک تجويز خواهد کرد. با اين کار همه دردهايي که PID براي شما به وجود آورده به سرعت از بين مي روند بنابراين مراجعه به پزشک را به تعويق نيندازيد.

بيشتر بدانيد : پريود شما در مورد سلامت شما چه واقعيت هايي را برملا مي کند؟

بيشتر بدانيد : پاسخ به سوالات شما درباره عادت ماهيانه

بيشتر بدانيد : رعايت اين نکات بهداشتي در دوران قاعدگي الزامي است

بيشتر بدانيد : 8 علت کم شدن و سبک تر شدن خونريزي قاعدگي


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

13 خوراکي اي که زنان نبايد مصرف کنند

4 خطر پنهان درد شکمي در زمان قاعدگي

چرا سرطان هاي دستگاه گوارش در بين مردان در حال افزايش است؟

وقتي قلب جنين مي ايستد!

ويتامين هاي مورد نياز بدن کودکان را بشناسيد

آقايان اين 10 اشتباه خطرناک را در مورد سلامت خود انجام ندهيد!

چرا بايد بيضه هاي نوازد تازه متولد شده معاينه شود؟

بهترين سن باروري در زنان و مردان

علت مشاهده خون در ادرار مردان چيست؟

علت لکه بيني در ماه هاي مختلف بارداري

ممکن است دليل سقط جنين مکرر، مردان باشند!

چرا بايد از شکم بند بارداري استفاده کنيد

مردان 14 تا 20 ساله اي که دچار کمبود ويتامين D هستند

روش تشخيص خوش خيم يا بدخيم بودن بيماري پروستات

سرخک چيست؟ + علائم سرخک و درمان سرخک در کودکان

علت سردرد در کودکان چيست؟

واکسن سه گانه کودکان چه عوارضي دارد؟

درمان اسهال نوزادان در خانه با نکاتي طلايي

خونريزي در بارداري چه علتي دارد و چه زماني خطرناک است؟

مصرف ويتامين D در دوران بارداري به چه صورت است؟

بيماري هاي زنانه که دير تشخيص داده مي شوند

سلامت پروستات را با اين گياهان تضمين کنيد

چرا کودکان از حمام کردن مي ترسند و چطور اين ترس را کم کرد؟

بالارفتن فشار خون بر اثر نشستن طولاني مدت در خانم ها

علت و درمان کمر درد قاعدگي

در زمان پريود از انجام اين کارها جدا بپرهيزيد

نکاتي فوق العاده مهم راجع به تب کودکانمان

کيست تخمدان به سراغ چه زناني مي رود؟

تيز كردن هوش كودكان!؟

نشانه هاي هشدار دهنده سرطان دهانه رحم

صفحه رشد تا چه زماني باز است؟

7 زنگ خطر در اوايل بارداري

ضربه در بارداري مساوي است با سقط‌جنين؟

5 علامتي که نشان مي دهد دوقلو بارداريد!!

چرا بعضي بچه ها هميشه مريض هستند؟

عوامل تشديد افسردگي پس از زايمان

واريکوسل؛ پاسخ به 20 سوال متداول

در ماه دوم بارداري حواستان به اين موارد باشد

سرطان تخمدان و علايم هشدار دهنده اي که هر زني بايد بداند

درد سينه ها نشانه ي چيست؟

علت مشاهده خون در مايع مني مردان چيست؟

علت مرگ جنين در داخل شکم در ماه هاي مختلف

علت دو بار پريود شدن در يک ماه چيست؟

سرطان پروستات در زنان چگونه امکانپذير است؟

تاثير هر کدام از روش هاي پيشگيري از بارداري بر پريود

عمل کورتاژ چيست؟ کورتاژ چرا و چگونه انجام مي شود؟

هورمون ها چطور باعث چاق شدن شما مي شوند؟

نکاتي که مردها براي سالم ماندن بايد از زن ها ياد بگيرند

7 نشانه از بيماريهاي خطرناکي که خانم ها ناديده مي گيرند

آلت تناسلي مردان با افزايش سن کوچک مي شود؟