آخرین اخبار

هشدار ناخن ها در مورد کمبود هاي رژيم غذاييتان تغذيه

هشدار ناخن ها در مورد کمبود هاي رژيم غذاييتان

  بزرگنمايي:

چه خبر - هشدار ناخن ها در مورد رژيم غذاييتان

ناخن ها به شما دروغ نمي گويند. جنس ناخن عمدتا از پروتئيني به نام کراتين است که در سلول هاي پوست و مو هم يافتت مي شود. ناخن نه تنها براي انجام کارهاي هنري و يا خاراندن پوست به کار مي شود بلکه از نوک انگشتان ما محافظت ميکند. گذشته از اين ناخن هاي ما مي توانند سرنخ هايي از وضعيت سلامت و رژيم غذايي به ما ارائه دهند.
در ادامه با خواندن اين مقاله متوجه خواهيد شد که ناخن ها در مورد مقدار ويتامين، کربوهيدرات و چربي هاي ريم غذايي چه هشدارهايي به شما ميدهند.
اگر رژيم غذايي شما غني از چربي هاي سالم و مواد مغذي متعدد و آب فراوان باشد ناخن هاي شما سفت و براق بوده و در قسمتي که بلند شده است سفيد خواهد بود. اطراف ناخن نرم و در برخي افراد يک هاله سفيد رنگ در پايين ناخن وجود دارد.

ميوه کافي نمي خوريد

اگر ناخن هاي شما کدر و ضعيف است و به با راحتي پوسته پوسته شدده و رشد نمي کنند مقصر آن کمبود مواد مغذي موجود در ميوه ها و سبزيجات است. مود مغذي مانند فسفر، کلريد و کلسيم و غيه براي حفظ رنگ، شکل، درخشندگي و رشد ناخن ضروري اند. هنگامي که بدندچار کمبود اين مواد مغذي شود مجبور است دست به انتخاب بزند و به جاي رساندن آن ها به ناخن، براي اندام هاي حياتي بدن از آن ها استفاده کند.

رژيم غذاييتان بيش از حد سخت است

رژيم هاي غذايي افراطي و محدود کردن شديد خوراکي ها مي تواند تاثير منفي بر سلامت ناخن بگذارد. هر گونه رژيم غذايي که منجر به گرسنگي مزمن يا سوتغذيه شود، بدن را مجبور مي کند که چربي ها و مواد مغذي را براي محافظت از مهم ترين قسمت ها از جمله مغز و قلب استفاده کند. ناخن ها، موها و حتي پوست در اين شرايط کمتري مواد مغذي را دريافت خواهند کرد و همين امر موجب خشک و شکننده و ضعيف شدن ناخن ها مي شود.

کم آبي بدن

فشاري ملايم روي ناخن هايتان ايجاد کنيد و سپس دستتان را برداريد ببينيد چه اتفاقي مي افتد. ناخن ها در شرايط نرمال بايد به حالت اوليه برگشته و محل فشار را پر کنند. ولي اگر مويرگ هاي زير ناخن جريان طبيعي خون را از دست بدهند نيم ثانيه طول مي کشد که ناخن محل فشار را پر کند که مي تواند نشان دهنده کمبود آب در بدن باشد.

کمبود روي

Leukonychia.jpg

نقاط سفيد روي ناخن معمولا به علت آسيب حين رشد ايجاد مي شوند ولي گاهي مي تواند نشان دهنده کمبود روي در رژيم غذايي باشد.

Beau`s Lines.jpg

درست مثل ايجاد خطوط افقي سفيد روي ناخن که مي تواند در اثر ضربه يا ديابت کنترل نشده ايجاد شده باشد ولي ممکن است نشان دهنده کمبود روي شديد در بدنتان باشد.

کمبود آهن

Spoon-shaped-nails.jpg

آيا لبه هاي ناخنتان مثل قاشق برگشته است ؟ ناخن هاي قاشقي شکل معملا نااشي از کمبود شديد آهن هستند. اگر رژيم غذايي شما حاوي منابع آهن مثل شکلات، اسفناج، عدس و توفو نباشد ممکن است با اين مشکل روبرو شويد. ناخن هاي قاشقي مي توانند ناشي از کم خوني هيپو کروميک باشد که با ضعف و خستگي همراه است.

کمبود پروتئين

Onychoschizia.jpg

يکي ديگر از علايم کمبود آهن، نرم و نازک شدن و پوسته شدن راحت ناخن است. از آنجا که ناخن ها از پروتئين کراتين ساخته مي شوند، رژيم غذايي حاوي مقدار زيادي پروتئين غني از آهن مثل گوشت قرمز مي تواند به ترميم و رشد و قوي شدن ناخن ها کمک کند، کينوان، آجيل و جو از گزينه هاي گياهي سرشار از پروتئين و آهن هستند.

کمبود سيستئين cysteine

يکي ديگر از دلايل احتمالي شکننده و ضعيف بودن ناخن ها ميتواند مقدار بسيار کم سيستئين باشد. اين اسيد آمينه مهم در تشکيل ساختار پروتئيني ناخن ها، پوست و مو نقش دارد. مواد غذايي حاوي سويا، گوشت قرمز، جوانه عدس و سبوس گندم مي توانند اين بتا گراتين را به بدن شما برسانند.

مصرف بيش از حد جيوه

mees-lines.jpg

دوستداران غذاهاي دريايي بايد مراقب باشند. اگر مصرف غذاهاي دريايي شما به خصوص ماهي هايي که جيوه زيادي دارند، بالا برود ممکن است يک خط سفيد سرتاسري افقي روي ناخنتان مشاهده کنيد که نشان دهنده مسموميت با فلزات سنگين از جمله، آرسنيک، سرب يا جيوه است. ماهي خال خالي، لافنين، يلوفين و ماهي تن چشم درشت داراي غلظت بالاي جيوه هستند.

کمبود امگا3

امگاا3 در ماهي سالمون و ساردين وجود دارد که بايد به طورمنظم استفاده شود. ناخن هاي ضعيف و شکننده ميتوانند نشان دهنده کمبود امگا3 باشند. اين مشکل در گياهخواران بيشتر ديده مي شود. البت اگر در رژمي غذايي خود از گردو، دانه چيا و کلم بروکسل استفاده کنند مي توانند امگا3 مورد نياز بدنشان را تامين کنند.

کمبود بيوتين

يکي ديگر از دلايل شکننده شدن ناخن ها و تيره شدن مو و خارش پوست مي تواند کمبود بيوتين يا ويتامين B7 باشد که در زرده تخم مرغ، جکر، آجيل ها، مغزها و سيب زميني شيرين وجود دارد و به عنوان مکمل براي رشد بهتر و بيشتر ناخن ها و موها و مراقبت از پوست استفاده مي شود.

مصرف بيش از حد گلوکز

وجود گلوکز بيش از حد در جريان خون باعث مي شود که کبد سعي در به تعادل رساندن سطح انسولين بدن داشته باشد که منجر به زرد شدن رنگ ناخن ها مي شود و مي تواند نشانه اي از ديابت باشد که هنوز تشخيص داده نشده است.

مصرف بيش از حد کربوهيدرات هاي تصفيه شده

يکي ديگر از گروه هاي غذايي که منجر به افزايش قند خون مي شود کربوهيدرات هاي تصفيه شده هستند. مثل نان سفيد و پيتزا و پاستا که به سرعت هضم شده و قند خون را افزايش ي دهند و در طور زمان منجر به رنگ ناسالم و متمايل به زرد ناخن ها مي شود که رشد کمي دارند.

کمبود چربي سالم

تمام بدن ما براي رشد و تغذيه سلول ها به چربي هاي سالم نياز دارد . ناخن هاي خشک، کدر و شکننده که رشد ندارند نشان دهنده کمبود شديد چربي هاي سالم و اساسي در بدن هستند. مي توانيد با مصرف آووکادو، تخم مرغ، روغن زيتون وو حتي پنير اين چربيهاي سالم را به بدنتان برسانيد.

مصرف بيش از حد چربي هاي ترانس

clubbing.jpg

چربي هاي ترانس موجود در کيک، چيپس، فست فود و ديگر غذاهاي آماده که با روغن هاي هيدروژنه تلويد شده اند باعث بالا رفتن کلسترول و بيماري هاي قلبي و ديابت مي شوند و روي ظاهر ناخن هاي شما هم مي توانند اثر گذار باشند. و تحدب نان ها زياد کنند.

نياز به مصرف مکمل ويتاميني داريد

آيا ناخن هايتان تغيير رنگ داده، شکننده شده اند و خطوط عمدي رويشان است؟ شايد بهتر باشد براي حل مشکل و کمبود هاي غذايي بدنتان از مکمل مولتي ويتامين استفاده کنيد و علاوه بر ان سعي کنيد 5 وعده در روز ميوه و سبزيجات را به رژيم غذايي خود بيفزاييد.

کمبود ويتامين B12

يکي از مهم ترين ويتامين هايي که براي سلامت ناخن لازم است ويتامين B12 است. اگر ناخنتانن به سمت پايين انحنا پيدا کرده يا تيره شده مي تواند نشانه کمبو اين ويتامين باشد. يکي از ساده ترين راه هاي تامين اين ويتامين مصرف غلات صبحانه غني شده که فيبر بالا و قند کمي داشته باشند، است.

بيشتر بدانيد : ناخن پا چه بيماري هايي را برملا مي کند؟

بيشتر بدانيد : بيماري هاي ناخن و آشنايي با ساختار ناخن

بيشتر بدانيد : سفيدي روي ناخن نشانه چيست؟

بيشتر بدانيد : 8 شکل و ظاهر غير متعارف ناخن ها معرف 8 مشکل بزرگ در سلامتي


منبع: سيمرغارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خواص شير کاکائو و برخي عوارض شير کاکائو

خواص دارويي زرشک + ميزان مصرف زرشک چقدر است؟

مقدار شير و لبنيات مورد نياز بدن کودکان چقدر است؟

معرفي 22 ميان وعده جديد و کم کالري

کاهش سريع فشار خون با نوشيدني معجزه آساي زنجبيل و سير

پيشگيري از پوکي استخوان با مصرف پروتئين کافي

درمان پوکي استخوان و خستگي زودرس با معجون شير و پودر سنجد

اين 2 عادت غذايي عمرتان را کوتاه مي کند

خواص آب گيلاس از عضله سازي تا بهبود خواب

مزاياي سلامت روغن فلفل سياه از درمان عفونت تا کاهش کلسترول

خواص تخمه کدو تنبل، از افزايش ميل جنسي تا درمان يبوست

مواد غذايي مناسب براي مصرف در فصل بهار

ميزان کالري بيسکويتها چقدر است؟ از بيسکويت مادر تا ساقه طلايي

دم کرده آويشن شيرازي و پونه چه خواصي دارد؟

اگر روزي 2 عدد خرما بخوريد چه اتفاقاتي در بدن شما مي افتد؟

غذاهايي که فکرش را نمي کنيد شما را بي خواب کنند

گردو بر هر درد بي‌درمان دواست!!

بخور نخور هاي وعده شام

خواص نبات در طب سنتي و درمان بيماري ها

بهترين ساعت روز براي جذب ويتامين هاي مختلف چه ساعتي است؟

درمان کمر درد و سياتيک در طب سنتي با شربت گل گندم

زنجبيل تقويت کننده نيروي جنسي يا دشمن آن؟

پاکسازي کبد و دفع سنگ کيسه صفرا با سرکه انگبين

هشدار ناخن ها در مورد کمبود هاي رژيم غذاييتان

کاهش وزن با ليمو و زنجبيل

ارتباط نمک يددار با افزايش فشار خون

سم زدايي بدن در هواي آلوده با اين خوراکي ها

اين خوراکي ها بيشتر از تخم مرغ پروتئين دارند

چرا هر چه مي خورم چاق نمي شوم

آلرژي بهاره با اين 7 خوراکي بدتر مي شود

فوايد سير براي کودکان

بهترين سبزي ها براي کاهش وزن

مکمل ها را بهتر است چه زماني مصرف کنيم

کنترل فشار خون با لبو

کاهش التهاب و پيشگيري از ديابت و آرتروز با اين خوراکي ها

خام گياهخواري را به اين 7 دليل ترک کنيد

چطور هوس شديد شيريني خوردن را ترک کنيم؟

تاثير شگفت انگيز آجيل در رژيم غذايي کودکان

کدام سبزيجات از ابتلا به کبد چرب پيشگيري مي کنند

بهترين صبحانه رژيمي براي کاهش وزن

درمان سردرد شديد با پوست موز

مصرف کره بادام زميني مفيد است يا مضر

روش صحيح مصرف دانه چيا براي کاهش وزن و کاهش فشار خون

عوارض رژيم هاي سم زدايي براي سلامت

خواص پوست ليموترش از ميوه اش بيشتر است

نکاتي که هنگام مصرف ميوه ها بايد رعايت کنيد

اصول رژيم غذايي براي کنترل وزن در نوروز

تاثير مصرف گوشت بر ابتلا به کبد چرب

صاف کردن شکم با خوراکي هاي ضد نفخ

پاکسازي ريه ها بعد از خانه تکاني با اين خوراکي ها