آخرین اخبار

علت لکه بيني در ماه هاي مختلف بارداري سلامت خانواده

علت لکه بيني در ماه هاي مختلف بارداري

  بزرگنمايي:

چه خبر - دلايل لکه بيني در ماه هاي مختلف باردراي

شما ممکن است با ديدن مقداري خون روي تخت خواب يا قطرات اندک ريخته شده خون روي لباس زير خود متوجه لکه بيني شويد. اين خون روشن‌تر از خون در دوره قاعدگي طبيعي خواهد بود و آن قدر نيست تا به واسطه آن تمام نوار بهداشتي پر شود.

رنگ لکه بيني در دوران بارداري

لکه بيني به ترشحات خوني کم يا کمرنگ صورتي، قرمز يا قهوه‌اي تيره (آهن زنگ زده) گفته مي‌شود. زن باردار در مواجهه با لکه بيني در دوران بارداري يا ترشحات کم رنگ خون مي‌تواند احساس بدي داشته باشد، اما اين موضوع نشانه‌اي بروجود مشکل در فرد نيست.
بسياري از زناني که لکه بيني در دوران بارداري داشته اند، فرزندي سالم را به دنيا آورده اند.

علت لکه بيني در سه ماهه اول بارداري

تخمين زده مي‌شود که حدود 25 درصد زنان، لکه بيني در دوران بارداري را در 12 هفته اول بارداري خود تجربه مي‌کنند.
يک مطالعه در سال 2010 نشان مي‌دهد، لکه بيني اکثرا در شش و هفت امين هفته بارداري رخ مي‌دهد. لکه بيني همواره نشانه‌اي از سقط جنين يا مشکل دار بودن بارداري نيست.
لکه بيني اولين سه ماهه بارداي ممکن است به دلايل زير باشد:
خونريزي ناشي از لانه گزيني
حاملگي خارج رحم
سقط جنين
عوامل ناشناخته
در ادامه مواردي را در مورد اين علت‌هاي ممکن مشاهده مي‌کنيد:

خونريزي ناشي از لانه گزيني

خونريزي ناشي از لانه گزيني بسته به حاملگي از 6 تا 12 روز طول مي‌کشد. اين امر نشانه‌اي بر لانه گزيني جنين در ديواره رحم است. همه زنان اين نوع خونريزي را تجربه نمي‌کنند، اما براي برخي زناني يکي از اولين نشانه‌هاي بارداري است.
خونريزي ناشي از لانه گزيني معمولا صورتي کم رنگ تا قهوه‌اي پر رنگ است که با رنگ خون ناشي از پريودي تفاوت دارد، زيرا يک لکه بيني خفيف است. خونريزي به حدي نخواهد بود تا شما مجبور به استفاده از پد بهداشتي بشويد. به هنگام استفاده از سرويس بهداشتي اين خون درسنگ توالت سقوط نخواهد کرد.
خونريزي ناشي از لانه گزيني فقط چند ساعت به طول مي‌انجامد و خود به خود قطع خواهد شد.

حاملگي خارج از رحم

يک حالت اورژانسي در پزشکي است که هنگامي که تخمک‌هاي بارور شده خارج از رحم به هم متصل شوند. از لکه بيني خفيف تا زياد مي‌تواند نشانه‌اي بر وجود حاملگي خارج از رحم باشد.

بيشتر بدانيد : لکه بيني در خانم ها طبيعي است يا نگران کننده؟

بيشتر بدانيد : خونريزي در دوران بارداري

لکه بيني

خونريزي يا لکه بيني در حاملگي خارج از رحم معمولا با نشانه‌هاي زير همراه است:
درد شديد يا خفيف در لگن يا شکم
ضعف، سرگيجه يا خستگي
فشار در مقعد
در صورتي که نشانه‌هاي بالا را داشتيد سريعا با پزشک تماس بگيريد

زايمان زودرس يا سقط جنين

سقط جنين اغلب در 13 هفته اول حاملگي رخ مي‌دهند. اگر مي‌دانيد که باردار هستيد و خونريزي قهوه‌اي يا قرمز روشن يا بدون گرفتگي عضلات داريد، با پزشک خود صحبت کنيد.
در حالت سقط جنين، شما هم چنين ممکن است علائم زير را بينيد:
درد خفيف تا شديد پشت
کاهش وزن
موکوس سفيد-صورتي
گرفتگي يا انقباضات عضلات
خروج بافت‌هاي لخته مانند از واژن
کاهش سريع علايم حاملگي
هنگامي که سقط جنين آغاز شده باشد کار زيادي را براي نجات جنين نمي‌توان انجام داد، ولي شما بهتراست با دکتر تماس بگيريد تا بارداري خارج از رحم يا ديگر عوامل رد شوند.
پزشک شما احتمالا دو يا چند آزمايش خون براي بررسي ميزان هورمون حاملگي شما انجام مي‌دهد. اين هورمون گنادوتروپين کوريوني (hCG) نام دارد.
آزمون‌ها 24 تا 48 ساعت فاصله خواهند داشت. علت اين که شما نياز به بيش از يک آزمايش خون داريد اين است که پزشک شما مي‌تواند تعيين کند که آيا سطح hCG شما کاهش مي‌يابد يا خير. کاهش سطح hCG نشان دهنده از دست دادن بارداري است.

داشتن سقط جنين به اين معنا نيست که شما در آينده مشکلي در بارداري داريد. همچنين خطر ابتلا به سقط جنين‌هاي آينده را افزايش نمي‌دهد، اگرچه ممکن است شما پيش از اين سقط جنين‌هاي متعدد داشته باشيد.
مهم است که توجه داشته باشيم که سقط جنين به طور کلي به دليل چيزي که شما انجام داده يا نداده ايد نيست. مطالعات نشان مي‌دهد که سقط جنين تا 20 درصد از افرادي که باردار هستند، شايع است و اتفاق مي‌افتد.
شما ممکن است با لکه بيني خفيف بعد از رابطه جنسي و فعاليت زياد مواجه شويد.
عفونت يکي ديگر از دلايل ممکن براي لکه بيني در دوران بارداري است، به همين دليل مهم است که با پزشک خود در مورد لکه بيني در حين بارداري صحبت کنيد. آن‌ها مي‌توانند علل جدي تري را بررسي نمايند.

علل نامعلوم و تعريف نشده

ممکن است لکه بيني در دوران بارداري به دلايل ناشناخته‌اي اتفاق بيافتد. به طور کلي در زايمان زودرس در بدن تغييرات زيادي رخ مي‌دهد. تغييرات در دهانه رحم شما ممکن است در برخي از زنان به دليل خونريزي خفيف باشد. تغييرات هورموني نيز ممکن است دليلي بر اين موضع باشد.

علت لکه بيني در سه ماهه دوم بارداري

خونريزي يا لکه بيني کم در سه ماهه دوم بارداري ممکن است به علت ناراحتي رحم، معمولا پس از رابطه جنسي يا تست گردن رحم (پاپ اسمير) باشد که امري معمول است و جاي نگراني ندارد.
پوليپ گردن رحم يکي ديگر از دلايل ممکن براي خونريزي در سه ماهه دوم بارداري است که اين پوليپ‌ها معمولا بي ضرر و بي خطر هستند. به علت افزايش تعداد عروق خوني در بافت اطراف دهانه رحم، شما ممکن است از ناحيه اطراف دهانه رحم دچار لکه بيني شويد. در صورتي که هر گونه خونريزي واژينال را که همانند خونريزي دوران قاعدگي باشد را تجربه کرديد به پزشک خود اطلاع دهيد.
خونريزي بيش از حد در دومين دوره سه ماهه ممکن است است نشانه‌اي بر شرايط اورژانسي نظير جفت سر راهي (گاه جفت در قسمت تحتاني رحم قرار مي‌گيرد و دهانه رحم (سرويکس) که محل خروج جنين هنگام زايمان است را بطور کامل يا ناقص مسدود مي‌کند)، زايمان زودرس و سقط جنين باشد.

دلايل لکه بيني در دوران بارداري در سه ماهه سوم

خونريزي يا لکه بيني دراواخر دوران بارداري ممکن است بعد از رابطه جنسي يا تست دهانه رحم رخ دهد؛ که امري رايج است و معمولا جايي براي نگراني نيست که مي‌تواند به دليل خونريزي براي به دنيا آمدن نوزاد باشد.
اگر در دوران بارداري دچار خونريزي شديد واژينال شديد، به اورژانس اضطراري مراجعه کنيد. اين خونريزي مي‌تواند ناشي از عوامل زير باشد:
جفت سر راهي
قطع ناگهاني جفت
پارگي سرويکس يا واژن
مراقبت‌هاي اورژانسي به موقع براي ايمني شما و کودک تان ضروري است.
در صورتي که شما لکه بيني با جريان خون کمتر را تجريه کرديد بهتر است با پزشک تماس بگيريد بسته به ميزان علائم لکه بيني در دوران بارداري ممکن است نيازمند ارزيابي باشيد.

نشانه‌هاي سقط جنين بعد از لکه بيني

سه ماهه اول
اغلب سقط جنين در 13 هفته اول حاملگي رخ مي‌دهد. حدود 10 درصد از همه حاملگي‌هاي شناخته شده باليني به سقط جنين پايان مي‌دهند.
در صورتي که لکه بيني يا خونريزي واژينال داشته ايد که پس از چندين ساعت خود به خود متوقف نشده باشد؛ به دکتر خود بگوييد. همچنين ممکن است در کمر يا شکم خود درد داشته باشيد يا خروج مايع يا بافتي از واژن خود همراه با علائم زيرهمراه با درد يا گرفتگي عضلات را تجربه کنيد:
کاهش وزن
موکوس سفيد-صورتي
انقباضات
کاهش ناگهاني علائم بارداري
در هفته‌هاي اوليه بارداري، بدن شما مي‌تواند بافت جنيني خود را بيرون ببرد و نيازي به هيچ روش پزشکي ندارد، اما شما سقط جنين داشته ايد و يا فکر مي‌کنيد که جنين شما در حال سقط شدن است بايد به پزشک خود اطلاع دهيد. آنان مي‌توانند از اين موضوع که تمامي بافت‌ها عبور کرده اند اطمينان حاصل نمايند و هم چنين يک بررسي کلي براي اطمينان خوب بودن اوضاع عمومي شما انجام مي‌دهند.
علاوه بر سه ماهه اول بارداري يا اگر عوارضي وجود داشته باشد شما ممکن است نيازمند روشي به نام کورتاژ بود که به کمک آن از خونريزي و عفونت جلوگيري شود. مسلط بودن به احساسات خود در اين لحظه از اهميت بالايي برخوردار است.

علل لکه بيني در سه ماهه دوم و سوم بارداري

علائم سقط جنين ديرهنگام (پس از 13 هفته) به شرح زير است:
جنين تکان نمي‌خورد
خونريزي و لکه بيني واژني
گرفتگي پشت يا شکم
دفع بافت‌ها و مايعات نامشخصي از واژن
در صورتي که چنين علائمي داريد به پزشک خود اطلاع دهيد. در صورتي که جنين ديگر زنده نباشد دکتر مي‌تواند از طريق واژن جنين را خارج نمايد يا پزشکتان ممکن است با انجام عمل جراحي و روش تخليه (D. & E) ناميده مي‌شود، اقدام به خارج کردن نوزاد مي‌کند.
سقط در سه ماهه دوم يا سوم مستلزم مراقبت‌هاي فيزيکي و عاطفي است. در مورد زماني که مي‌توانيد به کار بازگرديد از پزشک خود سوال بپرسيد. اگر فکر مي‌کنيد زمان بيشتري براي بهبود عاطفي نياز داريد، به پزشک خود اطلاع دهيد. آنان مي‌توانند مستنداتي را ارايه دهند تا به واسطه آن شخص کارفرما به شما اجازده دهد تا زمان بيشتري مرخصي داشته باشيد.
در صورتي که خواستيد دوباره باردار شويد در مورد مدت زماني که لازم است بين آن فاصله باشد سوال بپرسيد.

پزشک شما چگونه لکه بيني را تشخيص مي‌دهد؟

تجربه سقط جنين مي‌تواند ناراحت کننده باشد. بدانيد که سقط جنين گناه شما نيست. در اين زمان دشوار به خانواده و دوستانتان خود تکيه کنيد. مي‌توانيد به مشاور مراجعه نماييد و مدت زماني را که نياز داريد با وي صحبت نماييد.
بسياري از زنان پس از سقط جنين، بارداري موفقي دارند. هنگامي که آماده شديد با پزشک خود صحبت نماييد.
اگر متوجه شديد که خونريزي ناشي از لانه گزيني نيست يا بعد از چند ساعت به خودي خود متوقف نمي‌شود، ممکن است پزشک به شما پيشنهاد ارزيابي بدهد. اين ارزيابي شامل بررسي واژن به منظور دست يابي به ميزان خونريزي است. آن‌ها همچنين ممکن است سونوگرافي شکمي يا واژن را براي تأييد وجود جنين سالم و طبيعي در حال رشد و هم چنين بررسي ضربان قلب او انجام دهند.
در اوايل دوران بارداري شما ممکن است نياز به يک آزمايش خون گونادوتروپين کوريوني (hCG) داشته باشيد. اين آزمون براي بارداري، طبيعي است و مي‌تواند به تشخيص حاملگي خارج از رحم يا جلوگيري از سقط جنين احتمالي کمک کند. گروه خونيتان هم تاييد خواهد شد.

آيا لکه بيني در دوران بارداري خطرناک است؟

لکه بيني در دوران بارداري هميشه سبب زنگ خطر نمي‌شود. بسياري از زنان دراوايل دوران بارداري خونريزي لانه گزيني را تجربه مي‌کنند. به عنوان مثال، اين که بعد از رابطه جنسي خونريزي داشته باشيد امري طبيعي است.
در صورتي که خونريزي خود به خود متوقف نشد و حجم آن بيشتر شد به دکتر خود اطلاع دهيد. در صورتي که هريک از نشانه‌هاي لکه بيني را داشته ايد مانند کمر درد، تب يا گرفتگي عضلات به او اطلاع دهيد.
به ياد داشته باشيد که بسياري از زناني که دچار لکه بيني در دوران بارداري مي‌شوند در آينده زايمان‌هاي موفقي داشته اند. پزشک تان مي‌تواند به شما در ارزيابي نشانه‌هاي ممکن کمک کند.

بيشتر بدانيد : خونريزي در بارداري چه علتي دارد و چه زماني خطرناک است؟

بيشتر بدانيد : علت لکه بيني چيست؟|تفاوت بين لکه بيني و قاعدگي


گردآوري : گروه سلامت سيمرغ
منبع:nabzema.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

13 خوراکي اي که زنان نبايد مصرف کنند

4 خطر پنهان درد شکمي در زمان قاعدگي

چرا سرطان هاي دستگاه گوارش در بين مردان در حال افزايش است؟

وقتي قلب جنين مي ايستد!

ويتامين هاي مورد نياز بدن کودکان را بشناسيد

آقايان اين 10 اشتباه خطرناک را در مورد سلامت خود انجام ندهيد!

چرا بايد بيضه هاي نوازد تازه متولد شده معاينه شود؟

بهترين سن باروري در زنان و مردان

علت مشاهده خون در ادرار مردان چيست؟

علت لکه بيني در ماه هاي مختلف بارداري

ممکن است دليل سقط جنين مکرر، مردان باشند!

چرا بايد از شکم بند بارداري استفاده کنيد

مردان 14 تا 20 ساله اي که دچار کمبود ويتامين D هستند

روش تشخيص خوش خيم يا بدخيم بودن بيماري پروستات

سرخک چيست؟ + علائم سرخک و درمان سرخک در کودکان

علت سردرد در کودکان چيست؟

واکسن سه گانه کودکان چه عوارضي دارد؟

درمان اسهال نوزادان در خانه با نکاتي طلايي

خونريزي در بارداري چه علتي دارد و چه زماني خطرناک است؟

مصرف ويتامين D در دوران بارداري به چه صورت است؟

بيماري هاي زنانه که دير تشخيص داده مي شوند

سلامت پروستات را با اين گياهان تضمين کنيد

چرا کودکان از حمام کردن مي ترسند و چطور اين ترس را کم کرد؟

بالارفتن فشار خون بر اثر نشستن طولاني مدت در خانم ها

علت و درمان کمر درد قاعدگي

در زمان پريود از انجام اين کارها جدا بپرهيزيد

نکاتي فوق العاده مهم راجع به تب کودکانمان

کيست تخمدان به سراغ چه زناني مي رود؟

تيز كردن هوش كودكان!؟

نشانه هاي هشدار دهنده سرطان دهانه رحم

صفحه رشد تا چه زماني باز است؟

7 زنگ خطر در اوايل بارداري

ضربه در بارداري مساوي است با سقط‌جنين؟

5 علامتي که نشان مي دهد دوقلو بارداريد!!

چرا بعضي بچه ها هميشه مريض هستند؟

عوامل تشديد افسردگي پس از زايمان

واريکوسل؛ پاسخ به 20 سوال متداول

در ماه دوم بارداري حواستان به اين موارد باشد

سرطان تخمدان و علايم هشدار دهنده اي که هر زني بايد بداند

درد سينه ها نشانه ي چيست؟

علت مشاهده خون در مايع مني مردان چيست؟

علت مرگ جنين در داخل شکم در ماه هاي مختلف

علت دو بار پريود شدن در يک ماه چيست؟

سرطان پروستات در زنان چگونه امکانپذير است؟

تاثير هر کدام از روش هاي پيشگيري از بارداري بر پريود

عمل کورتاژ چيست؟ کورتاژ چرا و چگونه انجام مي شود؟

هورمون ها چطور باعث چاق شدن شما مي شوند؟

نکاتي که مردها براي سالم ماندن بايد از زن ها ياد بگيرند

7 نشانه از بيماريهاي خطرناکي که خانم ها ناديده مي گيرند

آلت تناسلي مردان با افزايش سن کوچک مي شود؟