آخرین اخبار

سم زدايي بدن با چند پيشنهاد ساده!! تناسب و زيبايي

سم زدايي بدن با چند پيشنهاد ساده!!

  بزرگنمايي:

چه خبر - بهترين راهکار‌ها براي سم زدايي بدن

سم زدايي (detoxification) که با عنوان detox هم شناخته مي‌شود، يک رمزواژه معروف است.ديتاکس به طور معمول به دنبال کردن رژيم غذايي خاص يا استفاده از محصولات ويژه‌اي گفته مي‌شود که ادعا مي‌کنند بدن شما را از سموم دفع مي‌کنند، در نتيجه سلامت را بهبود بخشيده و کاهش وزن را ارتقا مي‌بخشند.
خوشبختانه بدن شما به خوبي مي‌تواند سم زدايي شود و براي اين کار نيازي به رژيم‌هاي غذايي خاص و يا مکمل‌هاي گران قيمت نيست. گفته مي‌شود که شما مي‌توانيد سيستم سم زدايي طبيعي بدن خود را ارتقاء دهيد.
در حالي که رژيم‌هاي سم زدايي يک جذابيت اغوا کننده دارند، بدن شما کاملا مجهز به اداره سموم و ديگر مواد ناخواسته است .ما در اين مقاله از مجله سلامت برخي تصورات نادرست رايج درباره سم زدايي را همراه با 9 روش اثبات شده براي احياي سيستم سم زدايي بدن شما توضيح مي‌دهيم. با ما همراه باشيد.

بيشتر بدانيد : سم زدايي بدن با 7 روش موثر!!

سوء تفاهمات متداول درباره سم زدايي

گفته مي‌شود که رژيم غذايي سم زدايي؛ سموم را از بدن شما حذف مي‌کند، سلامتي را بهبود مي‌بخشد و کاهش وزن را ترويج مي‌کند.
آن‌ها اغلب شامل استفاده از ملين ها، ديورتيک ها، ويتامين ها، مواد معدني، چاي‌ها و ساير مواد غذايي هستند که فکر مي‌کنند خواص ضد عفوني کننده و سم زدا دارند.
عبارت “توکسين” در شرايط رژيم سم زدايي کاملا تعريف شده است. اين عبارت نوعا شامل آلاينده ها، مواد شيميايي مصنوعي، فلزات سنگين و غذا‌هاي فرآوري شده است که به طور منفي بر سلامتي تاثير مي‌گذارند. با اين حال، رژيم‌هاي غذايي سم زدايي به ندرت سموم ويژه‌اي که هدفشان حذف يا مکانيسمي است که آن‌ها را حذف مي‌کند، را شناسايي مي‌کند. علاوه بر اين، هيچ مدرکي از استفاده از اين رژيم‌ها براي حذف سم يا کاهش وزن پايدار پشتيباني نمي‌کند. بدن شما داراي يک روش پيچيده براي از بين بردن سموم است که شامل کبد، کليه ها، سيستم گوارش، پوست و ريه‌ها است. با اين حال، تنها زماني که اين ارگان‌ها سالم هستند، مي‌توانند به طور موثر مواد ناخواسته را حذف کنند.

تاثير خواب بر روي سيستم سم زدايي بدن

تضمين خواب کافي و کيفي هر شب يک اجبار براي تامين سلامتي بدن و سيستم سم زدايي طبيعي بدن است.
خوابيدن به مغز شما اجازه مي‌دهد تا دوباره خود را مرتب و شارژ کند و همچنين ضايعات سمي را که در طول روز انباشته شده اند را از بين مي‌برد. يکي از اين محصولات ضايعات، پروتئيني به نام بتا آميلوئيد است که به ايجاد بيماري آلزايمر کمک مي‌کند.
با محروميت از خواب، بدن شما وقت کافي براي انجام اين کار‌ها ندارد، بنابراين سموم مي‌توانند ايجاد شوند و بر چندين جنبه از سلامتي تاثير بگذارند.
خواب ضعيف به پيامد‌هاي سلامتي کوتاه‌مدت و بلندمدت مانند استرس، اضطراب، فشار خون بالا، بيماري قلبي، ديابت نوع 2 و چاقي ارتباط دارد. شما بايد هفت تا نه ساعت در شب به طور منظم بخوابيد تا سلامت خود را ارتقا دهيد.
اگر در خواب شبانه مشکل داريد، تغيير سبک زندگي مثل استفاده از يک برنامه خواب منظم و محدود کردن نور آبي ساطع شده از دستگاه‌هاي همراه و صفحات کامپيوتر قبل از خوابيدن براي بهبود خواب مفيد هستند.

براي سم زدايي بدن تان آب بيشتري بنوشيد

آب دماي بدن شما را تنظيم مي‌کند، به هضم غذا و جذب مواد غذايي کمک مي‌کند و بدن شما را با حذف مواد زائد سم زدايي مي‌کند.
سلول‌هاي بدن شما بايد به طور مداوم براي عملکرد مطلوب ترميم شوند و مواد مغذي را براي بدن شما به عنوان انرژي استفاده کنند.
با اين حال، فرايند آزادسازي ضايعات – به شکل اوره و دي‌اکسيد کربن – باعث آسيب مي‌شود.
آب اين محصولات زائد را به طور موثر از طريق ادرار کردن، تنفس و يا عرق کردن به طور موثر از بين مي‌برد؛ بنابراين مرطوب ماندن به طور مناسب براي سم زدايي مهم است.
مقدار موردنياز روزانه آب 125 اونس (3.7 ليتر) براي مردان و 91 اونس (2.7 ليتر) براي زنان است. اين مقدار ممکن است بسته به رژيم غذايي شما، جايي که در آن زندگي مي‌کنيد و سطح فعاليت تان، متفاوت باشد.

براي سم زدايي بدن تان مصرف شکر و غذا‌هاي فرآوري شده را کاهش دهيد

به نظر مي‌رسد که قند و غذا‌هاي فرآوري شده در ريشه بحران‌هاي سلامت عمومي امروزه قرار دارند.
مصرف زياد غذا‌هاي حاوي قند زياد و فرآوري شده با چاقي و ساير بيماري‌هاي مزمن مانند بيماري قلبي، سرطان و ديابت ارتباط دارد.
اين بيماري‌ها با آسيب زدن به اندام‌هايي مثل کبد و کليه ها، که نقش مهمي را در سلامت و سم زدايي بدن ايفا مي‌کنند مانع توانايي بدن شما براي تصفيه سموم مي‌شود.
به عنوان مثال، مصرف بالاي نوشيدني‌هاي قندي مي‌تواند باعث کبد چرب شود، شرايطي که بر عملکرد کبد تاثير منفي مي‌گذارد. با مصرف کمتر مواد غذايي ناسالم، مي‌توانيد سيستم سم زدايي بدن خود را سالم نگه داريد.
شما مي‌توانيد مواد غذايي ناسالم را با قرار دادن آن در قفسه فروشگاه محدود کنيد. نداشتن اين مواد غذايي ناسالم در خانه، شما را از وسوسه استفاده از آن‌ها باز مي‌دارد.
جايگزيني غذا‌هاي کم ارزش با انتخاب‌هاي سالم تري مثل ميوه‌ها و سبزيجات نيز يک روش سالم براي کاهش مصرف آن‌ها است.

تغذيه سالم براي سم زدايي بدن

آنتي اکسيدان‌ها از سلول‌هاي شما در برابر آسيب ناشي از مولکول‌هايي به نام راديکال‌هاي آزاد محافظت مي‌کنند. استرس اکسيداتيو شرايطي است که ناشي از توليد بيش از حد راديکال‌هاي آزاد است.
بدن شما به طور طبيعي اين مولکول‌ها را براي فرآيند‌هاي سلولي، مثل گوارش توليد مي‌کند. با اين حال، الکل، استعمال دخانيات، رژيم غذايي ضعيف، و قرار گرفتن در معرض آلاينده‌ها مي‌تواند راديکال‌هاي آزاد اضافي را توليد کند.
اين مولکول‌ها با ايجاد آسيب به سلول‌هاي بدن، در تعدادي از شرايط مثل جنون، بيماري‌هاي قلبي، بيماري کبد، آسم و انواع خاصي از سرطان‌ها دخيل هستند.
داشتن يک رژيم غذايي سرشار از آنتي اکسيدان‌ها به بدن شما کمک مي‌کند تا با استرس اکسيداتيو ناشي از راديکال‌هاي آزاد اضافي و ديگر سمومي که ريسک ابتلا به اين بيماري را افزايش مي‌دهند، مبارزه کند.
براي دريافت آنتي اکسيدان‌ها از غذا‌هاي آنتي اکسيدان دار استفاده کنيد و از مصرف مکمل‌ها خودداري کنيد. چرا که ممکن است در هنگام مصرف زياد اين مکمل ها، خطر بيماري‌هاي خاص افزايش يابد.
نمونه‌هايي از آنتي اکسيدان‌ها شامل ويتامين A، ويتامين C، ويتامين E، سلنيوم، ليکوپن، لووتيان و زاکسنتين هستند.
توت ها، ميوه ها، آجيل، کاکائو، سبزيجات، ادويه جات و نوشيدني‌ها مانند قهوه و چاي سبز داراي بيشترين مقدار آنتي اکسيدان هستند.
روده براي حفظ سلامت سيستم سم زدايي شما مهم است. سلول‌هاي روده شما يک سيستم سم زدايي و دفع دارند که از شکم و بدن شما در برابر سموم مضر مانند مواد شيميايي محافظت مي‌کند.
سلامت روده با پروبيوتيک‌ها شروع مي‌شود. پروبيوتيک نوعي از فيبر است که از باکتري‌هاي خوب در روده شما به نام پروبيوتيک‌ها تغذيه مي‌کند. با پروبيوتيک ها، باکتري‌هاي خوب شما قادر به توليد مواد مغذي به نام اسيد‌هاي چرب کوتاه مدت هستند که براي سلامت مفيد هستند.
باکتري‌هاي خوب روده شما مي‌توانند با استفاده از آنتي بيوتيک ها، سدي در مقابل بهداشت دندان ضعيف و کيفيت رژيم غذايي نا متعادل شود.
تغيير ناسالم در اين باکتري‌ها مي‌تواند سيستم ايمني و سم زدايي شما را ضعيف کرده و ريسک بيماري و التهاب شما را افزايش دهد.
خوردن غذا‌هاي غني از پرويبيوتيک‌ها مي‌تواند سيستم ايمني و سم زدايي شما را سالم نگه دارد. منابع غذايي پروبيوتيکي شامل گوجه فرنگي، کنگر فرنگي، موز، مارچوبه، پياز، سير و جو مي‌باشند.

براي سم زدايي بدن تان مصرف نمک را کاهش دهيد

براي برخي افراد، سم زدايي وسيله‌اي براي از بين بردن آب اضافي بدنشان است. مصرف بيش از حد نمک مي‌تواند باعث حفظ مايعات اضافي شود، به ويژه اگر شرايطي داريد که کليه‌ها يا کبد شما را تحت تاثير قرار مي‌دهد.
اين تجمع مايع اضافي مي‌تواند موجب نفخ و باد کردن شود. اگر بيش از حد نمک مصرف کنيد، مي‌توانيد وزن اضافي آب را دفع کنيد.
در حالي که ممکن است متناقض به نظر برسد، افزايش مصرف آب شما يکي از بهترين راه‌ها براي حذف وزن آب اضافي ناشي از مصرف بيش از حد نمک است.
اين به اين دليل است که وقتي بيش از حد نمک مصرف کنيد و بدنتان آب کافي نداشته باشد، بدن شما هورموني آنتي ديورتيک را آزاد مي‌کند که از ادرار کردن و در نتيجه سم زدايي بدن شما جلوگيري مي‌کند.
با افزايش مصرف آب، بدن شما ترشح هورمون آنتي ديورتيک را کاهش مي‌دهد و ادرار کردن را افزايش مي‌دهد و باعث حذف محصولات زائد مي‌شود.
افزايش ميزان مصرف غذا‌هاي غني از پتاسيم – که برخي از اثرات سديم را نيز متعادل مي‌کند – نيز به اين هدف کمک مي‌کند. از جمله غذا‌هاي غني از پتاسيم مي‌توان به سيب زميني، اسکواش (کدو)، لوبيا قرمز، موز و اسفناج اشاره کرد.

اثرات ورزش بر سلامت بدن براي سم زدايي

ورزش منظم – بدون در نظر گرفتن وزن بدن – با عمر طولاني‌تر و کاهش خطر بسياري از بيماري‌ها از جمله ديابت نوع 2، بيماري‌هاي قلبي، فشار خون بالا و سرطان‌هاي خاص مرتبط است.
در حالي که مکانيزم‌هاي متعددي در پشت پرده فوايد سلامتي ورزش وجود دارد، اما کاهش التهاب يک نکته کليدي است.
در حالي که برخي التهابات براي درمان عفونت و يا التيام زخم‌ها ضروري هستند، خيلي از آن‌ها باعث تضعيف سيستم بدن شما و باعث افزايش بيماري مي‌شوند.
ورزش مي‌تواند با کاهش التهاب، به سيستم‌هاي بدن شما از جمله سيستم سم زدايي، کمک کند که به درستي عمل کرده و در برابر بيماري‌ها از بدن محافظت کند.
توصيه مي‌شود که حداقل 150 تا 300 دقيقه در هفته ورزش با شدت متوسط مانند پياده روي سريع و يا 75 الي 150 دقيقه در هفته فعاليت‌هاي فيزيکي شديد – مانند دويدن – را انجام دهيد.

ساير نکات مفيد سم زدايي

اگرچه هيچگونه مدرکي استفاده از رژيم‌هاي سم زدايي براي حذف سموم از بدن را پشتيباني نمي‌کند، اما تغييرات رژيم غذايي و سبک زندگي شما ممکن است به کاهش بار سم و حمايت از سيستم سم زدايي بدن شما کمک کند.

غذا‌هاي حاوي گوگرد بخوريد

غذا‌هايي که از گوگرد غني هستند مثل پياز، بروکلي و سير باعث افزايش دفع فلزات سنگين مثل کادميوم مي‌شوند.

کلرلا را امتحان کنيد

بر اساس مطالعات حيواني، کلرلا يک نوع جلبک است که داراي مزاياي زيادي براي تغذيه است و ممکن است حذف سموم مانند فلزات سنگين را افزايش دهد.

غذايتان را با گشنيز طعم دار کنيد

گشنيز باعث افزايش دفع سموم خاصي نظير فلزات سنگين مانند سرب و مواد شيميايي، از جمله فتالات و حشره کش‌ها مي‌شود.

گلوتاتيون را پشتيباني کنيد

خوردن غذا‌هاي غني از گوگرد مثل تخم مرغ، کلم بروکلي و سير باعث افزايش عملکرد گلوتاتيون، آنتي اکسيدان اصلي توليد شده توسط بدن شما مي‌شود که به شدت در سم زدايي نقش دارد.

به محصولات تميزکننده طبيعي سوئيچ کنيد

انتخاب محصولات تميز کننده طبيعي مثل سرکه و جوش شيرين به جاي عوامل تميز کننده تجاري، مي‌تواند قرار گرفتن شما در معرض مواد شيميايي سمي را کاهش دهد.

مراقبت از بدن طبيعي را انتخاب کنيد

استفاده از با استفاده از دئودورانت ها، لوازم ارايش، مرطوب کننده ها، شامپو‌ها و ساير محصولات مراقبت شخصي طبيعي نيز مي‌توانيد قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي سمي را کاهش دهيد.
در عين حال، بسياري از اين تاثيرات تنها در مطالعات انجام شده بر روي حيوانات نشان داده شده است. بنابراين، براي تاييد اين يافته‌ها نياز به بررسي و مطالعه بر روي انسان‌ها خواهد بود.

بيشتر بدانيد : سم زدايي بدن با 8 راه ساده و بدون دردسر!!

بيشتر بدانيد : سم زدايي کبد با 4 نوشيدني خانگي!!

بيشتر بدانيد : 2 روزه بدن تان را سم زدايي کنيد


منبع : مجله سلامتيارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مدل مويي مناسب براي شما که جلوي موهايتان کم پشت و خاليست!!

چگونه تيرگي لب هايمان را از بين ببريم؟

با تخم مرغ به راحتي لاغر شويد

2 روزه بدن تان را سم زدايي کنيد

پلينگ يا پاکسازي پوست در منزل

چگونه چشم هاي زيبا و جذابي داشته باشيم؟

چه کنيم تا کمر باريک و خوش اندام شويم!

هنگام اتو کشيدن مو بايد خشک، خيس يا نمناک باشه ؟

چربي سوزي و کاهش وزن بعد از نوروز با چند پيشنهاد ساده و آسان!

چگونه در خانه خودمان خوش اندام شويم ؟

رژيم غذايي سنگ شکن براي مبتلايان به سنگ کليه

شما که پوستي مختلط داريد بدانيد!

چگونه بعد از 30 سالگي جوان بمانيم؟

چطور ميتونم موهاي بلندم را خودم رنگ کنم ؟!

با اين غذاها به جنگ خواب آلودگي برويد

6 ماده غذايي ممنوعه قبل از خواب!!

سم زدايي بدن با چند پيشنهاد ساده!!

شامپو رنگ مو، معايب و مزاياي آن از زبان متخصص پوست و مو

طراحي ناخن با رنگ قرمز، جديدترين مدل طراحي ناخن براي بهار امسال

تشخيص روغن سالم از روغن ناسالم با چند روش کاربردي

کاهش ريزش مو با 5 روش طبيعي

بدترين عادت هاي غذايي ايرانيان که مريض شان مي کند!!

مدل مو جمع اي که مي توانيد 5 دقيقه اي درست کنيد + آموزش تصويري

صاف کردن مو بدون اتوي مو با 4 ترکيب طبيعي!!

کاهش روند پيري با 10 روش طبيعي

مدل طراحي ناخن براي فروردين 97

بهترين آرايش صورت در اسکار 2019 براي چه سلبريتي هايي بود؟

پوست تان را براي فصل بهار آماده کنيد، 3 نکته مهم که خانمها بايد بدانند

فوايد نوشيدن آب گرم در اول صبح، چرا بايد صبح ناشتا آب گرم بخوريم؟

ماسک ضد جوش خانگي را با اين دستورات درست کنيد

کوچک کردن شکم در 15 روز با 10 توصيه ساده

ورزش هاي چربي سوز مخصوص افراد مبتدي

سيب و دارچين براي لاغري، يک ترکيب چربي سوز عالي

افزايش رشد مژه با 4 روش طبيعي و موثر

بهترين رنگ براي پوشش موهاي سفيد کدام است؟

7 نوشيدني چربي سوز عالي براي کاهش وزن

جلوگيري از چاقي در نوروز با چند پيشنهاد ساده!!

13 ماده خوراکي براي داشتن شکمي تخت

كدام حالت دهنده مو بهتر است؟

بهترين مدل آرايش در مراسم اسکار از 1948 تا 2015

يک راه ساده براي لاغر کردن شکم

5 راهکار موثر و سريع براي لاغري

با خيار و آلوئه ورا يک ماسک ضد چروک درست کنيد

چگونه تن نارنجي موهاي رنگ شده را از بين ببريم؟

امگا3 را هم بخوريد هم به پوستتان بزنيد!!

چگونه لاک ناخن مان را سريع خشک کنيم؟

رنگهاي فانتزي چه مدت زمان بر روي موها دوام مي آورند ؟

براي لاغر شدن چگونه اشتهاي مان را کم کنيم؟

10 راه براي داشتن پوستي براق و خيره کننده!!

اگر معده تان ترش مي کند اينها را بخوريد