آخرین اخبار

گره ارشاديِ طرح گشت ارشاد در تهران اجتماعي

گره ارشاديِ طرح گشت ارشاد در تهران

  بزرگنمايي:

چه خبر - گره ارشاديِ طرح گشت ارشاد در تهران

خبر درگيري‌هاي مردم با واحد‌هاي گشت ارشاد در شرق تهران دوباره سبب شد تا انتقادها نسبت به برخوردهاي پليسي با موضوعات اجتماعي به ويژه بدحجابي بر سر زبان‌ها بيفتد.

احمد مازني، رييس کميسيون فرهنگي مجلس، با تاکيد بر اينکه برخورد نظامي با مسائل فرهنگي جواب نمي‌‎دهد، تاکيد کرد: دوره گشت ارشاد به سر آمده و ستاد امر به معروف و نهي از منکر بايد در اين زمينه روش‌هاي جديدي اتخاذ کند.

احمد مازني با اشاره به حواشي اخير ايجاد شده در خصوص نحوه برخورد گشت ارشاد با برخي ناهنجاري‌ها و درگيري بين برخي شهروندان با عوامل انتظامي، عنوان کرد: در اين زمينه بايد مراقبت‌هاي لازم صورت گيرد چراکه افرادي با دوربين‌هاي موبايل اقدام به فيلم‌برداري از چنين مواردي مي‌کنند و اين فيلم‌ها را به صورت گسترده در شکبه‌هاي ضد انقلاب و شبکه‌هاي مجازي پخش مي‌کنند تا موجب وهن نظام سياسي، مذهب و عقايد ايرانيان باشد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه در چنين شرايطي بايد مراقبت‌هاي لازم صورت گيرد، گفت: گاهي يک مامور نيروي انتظامي ممکن است تحت تاثير رفتارهايي قرار گيرد و واکنش‌هايي داشته باشد که نبايد از اين مساله غفلت کند.

وي، رعايت هنجارها و ارزش‌هاي اعتقادي را يک ضرورت دانست و افزود: متاسفانه برخي با رعايت نکردن اين ارزش‌ها نگراني‌هايي در جامعه ايجاد مي‌کنند و توقع اين است که در دفاع از فرهنگ عفاف و پاک دامني و ارزش‌هاي اجتماعي، مقامات و مسئولان مداخله و قانون را اجرايي کنند.

مازني با يادآوري اينکه البته روش اجراي قانون در اين زمينه بسيار اهميت دارد، گفت: به‌خصوص با مسائلي که جنبه فرهنگي دارد، برخوردهاي نظامي جواب نمي‌‎دهد و اين مراقبت بايد از مسئولان مد نظر باشد. عضو فراکسيون اميد مجلس با بيان اينکه دوره گشت ارشاد به پايان رسيده است، افزود: حتي ضرورت دارد اين عنوان گشت ارشاد تغيير يا حذف شود چرا که اين نام به دليل عملکرد نامناسب يا تبليغات منفي، ذهنيت منفي ايجاد کرده است.وي پيشنهاد کرد که ستاد امر به معروف و نهي از منکر که در اين زمينه مسئوليت دارد به اين موضوع ورود و تصميم‎‌گيري جديدي کند، چرا که جامعه را نمي‌توان با اين روش به هنجارهاي ارزشي بازگرداند و ضرورت دارد که اين روش تغيير کند.

مازني با اشاره به فيلم منتشر شده اخير در فضاي مجازي که منجر به درگيري بين برخي شهروندان با عوامل انتظامي شده است، گفت: در اين زمينه پليس بايد توضيحات لازم را به منظور تنوير افکار عمومي ارائه كند تا حقي از کادر پليس يا شهروندي تضييع نشود.

رييس کميسيون فرهنگي مجلس در پاسخ به اين سوال که آيا بايد اين وظيفه از نيروي انتظامي سلب شود يا خير، توضيح داد: ابتدا بايد مشخص شود که روش کار چه خواهد بود تا دستگاه مجري آن نيز مشخص شود؛ براي نمونه کشف حجاب در کشور ما جرم محسوب مي‎شود و در اين زمينه نيروي انتظامي وظيفه برخورد با جرائم را دارد ولي ممکن است برخي امور فرهنگي باشد که جنبه ارشادي داشته باشد که در اين مسير نيازي نيست نيروي انتظامي به اين موضوعات ورود کند به همين دليل معتقدم بايد بازنگري جدي در اين زمينه صورت گيرد.

احد آزادي‌خواه، سخنگوي کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينکه نگاه پليسي در قانون حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر وجود ندارد، افزود: تا مي‌گوييم امر به معروف و نهي از منکر، ذهن‌ها به اشتباه به طرف گشت ارشاد مي‌رود. احد آزادي‌خواه با اشاره به درخواست تعدادي از نمايندگان در خصوص اعمال ماده 236 آيين‌نامه داخلي مجلس بر نحوه اجراي حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر گفت: قانون مذکور از جمله قوانين معطل مانده‌اي است که اجرايي نشده در حالي که اين موضوع مهم هم قانون دارد و هم شوراي عالي انقلاب فرهنگي اقدامات خوبي را در اين خصوص انجام داده است.

نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي افزود: دستگاه‌ها بايد درگير شوند و در يک فضاي تلطيف‌شده، نرم، به دور از حاشيه‌سازي و به دور از خشونت کار کنند. وي با بيان اينکه نگاه پليسي در اين قانون نداريم، ادامه داد: تا مي‌گوييم امر به معروف و نهي از منکر ذهن‌ها به اشتباه به طرف گشت ارشاد مي‌رود؛ اين يک تهمت و توهين به جايگاه امر به معروف و نهي از منکر است.

به نظر مي‌رسد بهترين روش براي گريز از مناقشات بر سر بحث ارشاد در جامعه بايد شخصيت‌هاي مختلف از گروه‌ها و جناح‌هاي متفاوت دور يك ديگر بنشينند و بر سر اين گونه نكات بحث و تبادل نظر كنند تا بهترين راهكار كه هم براي جامعه مفيد باشد و هم براي بخش‌هايي كه نگاه ارشادي به بسياري از موضوعات دارند، به دست بيايد. از طرفي اميد است تا زمان فرارسيدن اين رشد و تكامل، مسئولان و بزرگان دستورات كوتاه مدتي را براي كنترل برخوردهايي كه حواشي‌اي مانند ماجراي درگيري در شرق تهران و برخورد با نوازنده‌هاي خياباني در شمال كشور صادر كنند تا با برخي حواشي خنجري بر چهره جامعه و زحمت‌كشان آن كشيده نشود.

منبع: bartarinha.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بارش‌ها تا سه روز آينده ادامه دارد

استان‌هايي که دماي آن‌ها به زير صفر مي‌رسد

سامانه بارشي فردا سراسر ايران را فرا مي‌گيرد

بازداشت زني که در مترو کشف حجاب کرد

کشف قرص‌هاي غيرمجاز جنسي

تعطيلي مدارس کشور در روز شنبه تکذيب شد

فرمانده ناجا: طرح «گشت ارشاد» ادامه مي‌يابد

اينستاگرام تعداد لايک‌ها را مخفي مي‌کند

برخورد بدون اغماض با رانندگان متخلف در نوروز

توزيع روزانه 126 تن گوشت قرمز در تهران

گوشت يخي در فست فود برج ميلاد!

شر چيني‌ها از سر خليج فارس کم شد

کلانتري: تحريم‌ها بيشتر از 10 ماه دوام ندارد

تکذيب وجود مخدر جديدي به نام توت‌فرنگي

شيطنت خبرنگاران در زمينه دريافت طرح ترافيک

هوا سردتر مي‌شود

وقوع سيل، برف و کولاک در 17 استان

اجاره ساعتي اتاق به معتادان در شوش و مولوي

فياض: ايراني‌ها براي فحشا به «پاتايا» مي‌روند

خواستگاري در ملأ عام جرم است؟

سازمان تبليغات: کم‌حجابي و بدحجابي جرم نيست

لزوم نامگذاري معابر با نام زنان

راه‌اندازي گشت ضدسرقت پليس و بسيج در نوروز

ميزان مرخصي زايمان 9 ماه مي‌شود

سامانه بارشي جديد پنجشنبه وارد کشور مي‌شود

خيلي نوبرانه؛ آجيل دزدي در کرج و مازندران!

جزئيات لايحه تعيين حداقل سن ازدواج

روز‌هاي کاري ميادين ميوه و تره‌بار در ايام نوروز

تمهيدات پليس براي پنج‌شنبه و جمعه آخر سال

کشف محموله گوشت الاغ در بندرعباس

بازنشستگي همسران شهدا با 25 سال سابقه

مصباح: خوردن گوشت هم مي‌تواند حرام باشد

پيشنهاد برگزاري امتحانات نهايي از ارديبهشت‌ماه

ادعاي من و تو؛ کمک کميته‌امداد به زنان عراقي

دفاتر خدمات الکترونيک در نوروز فعال هستند

مهلت يک هفته‌اي تا اتمام اعتبار کارت ملي قديمي

توقيف دو کشتي صيد ترال توسط سپاه

پاکسازي خيابان انقلاب از دستفروشان کتاب

گردش مالي 50 ميلياردي در چهارشنبه‌سوري

آغاز عرضه نوروزي سيب و پرتقال با نرخ دولتي

توزيع آب بسته‌بندي در شهر‌هاي بحراني

«سفر ارزان» در تهران کليد خورد

عاشقان شمال نشتابيد؛ مازندران را آب برد!

کارت تبريک نوروز 43؛ زماني که امام در زندان بود

چهارشنبه‌سوري تا ساعت 12 به موزه برويد

کشف 30 کاميون لباس قاچاق در کرج

برف و باران، کشور را غافلگير کرد

بارش برف و باران در جاده‌هاي 6 استان

تغيير ساعت رسمي کشور از فردا شب

نوروز در عراق تعطيل رسمي اعلام شد