آخرین اخبار

10 خوراکي که فکر مي کنيد طبيعي و سالم هستند, اما اينطور نيست! تغذيه

10 خوراکي که فکر مي کنيد طبيعي و سالم هستند, اما اينطور نيست!

  بزرگنمايي:

10خوراکي ناسالم براي کودکان که نبايد گول رزق و برق و ظاهر سالم آنها را بخوريد:
1- سبزيجات سرخ شده پفکي

اجازه ندهيد کلمه سبزيجات اين خوراکيها شما را فريب دهد.اين خوراکيهاي پفکي ترد که در دهان شما آب مي شوند بيشتر از غلات فرآوري شده تهيه شده اند که آرد ذرت، آرد سويا يا آرد برنج سه ماده اصلي تشکيل دهنده آنهاست .اگرچه بسته بندي آنها ليست بلند بالايي از سبزيجات را به رخ مي کشد اما ميزان فيبر و ويتامينهاي آنها به مراتب کمتر از يک وعده سبزيجات تازه است.اين خوراکيها بعنوان جايگزيني براي پفک نمکي انتخاب خوبي هستند اما بدانيد که جزء سبزيجات به حساب نمي آيند.

براي ارضاي ميل فرزندان نسبت به اينگونه خوراکيها مي توانيد از چيپس کلم کالي (kale نام يک گونه کلم است. کلم کالي نوعي سبزي برگي است و سرشار از ويتامين آ مي‌باشد و به عنوان يک جايگزين چيپس سيب زميني هم توليد مي شود.) استفاده کنيد که هم طعم و هم مزه خوبي دارد.


2- ماستهاي مخصوص کودک

ماست انتخاب فوق العاده اي براي کودک شماست... البته به جز ماستهاي مخصوص کودک. ماستهاي معمولي شامل شير و مواد فعالي است که نياز کودک شما به کلسيم را برطرف کرده و داراي پروبيوتيکهاي تقويت کننده سيستم ايمني نيز هست.برخي توليد کنندگان ماست را فرآوري کرده و با افزودن شکر (2 قاشق چايخوري در هر 63 گرم ) طعم دهنده هاي مصنوعي و رنگهاي خوارکي مثل قرمز و آبي، آن را ناسالم مي کنند.

براي مصرف ماست سالم از ماست ساده کم چرب استفاده کنيد. مي توانيد براي طعم دار کردن آن مربا يا کمپوت ميوه دلخواه فرزندتان را به آن اضافه کنيد.


3-اسنک هاي ميوه اي(چيزي شبيه پاستيل و آبنبات ميوه اي)

نامش اسنک ميوه است و مدعي است که از ميوه طبيعي درست شده و حاوي ويتامين است پس بايد خوراکي سالمي باشد درست است؟ خير
ماده اصلي اين خوراکيها شکر، آب ميوه تغليظ شده ( شکر خالص) شربت شکر و شربت ذرت است. به اين مواد مقداري ماده سفت کننده و طعم دهنده ها و رنگهاي خوراکي مصنوعي نيز اضافه مي شود و شما به عنوان يک خوراکي سالم به آن نگاه مي کنيد .

به جاي اين مي توانيد به فرزندتان ميوه طبيعي بدهيد و يا لواشک ميوه درست کنيد و روي آن کمي شکر يا عسل بريزيد.


4-مافين (مافين Muffin نوعي نان نيمه شيرين يا کيک است.نوع آمريکايي مافين به نام کيک فنجاني نيز خوانده مي‌شود.)

مافين ها! بسيار سالم و بي خطر، بسيار خوشمزه و خيلي بهتر از دونات ها(نوعي پيراشکي)! اي کاش واقعيت داشت. مافين هاي کارخانه اي مملو از شکر، روغن و آرد سفيد تصفيه شده هستند تا بتوان آنها را به شکل کيک درآورد.

اگر دوست داريد به فرزند خود مافين بدهيد آنها را در خانه درست کنيد و اضافي آن را براي مواقع لزوم در فريزر نگه داريد. از آرد کامل (سبوس دار) استفاده کنيد هويج رنده شده ، کدو، موز يا پوره سيب در آن بريزيد و از اين فرصت براي دادن سبزيجات به کودک خود استفاده کنيد.


5-کره بادام زميني کم چرب

کره بادام زميني طبيعي داراي يک ليست مواد تشکيل دهنده کوتاه (فقط بادام زميني) است و سرشار از چربي ها و پروتئين مفيد است.
اما زماني که کارخانه هاي توليد کننده چربي آن را کاهش مي دهند حالت طبيعي و خاصيت خود را از دست مي دهدچربي گرفته شده بايستي با ماده اي جايگزين شود و اين جايگزين معمولا، شربت ذرت، شکر ، پروتئين سويا، روغنهاي جامد هيدروژنه و منو- دي گليسيريدها (چربي هاي مصنوعي) هستند.

به خاطر سلامت خود و فرزندانتان کره بادام زميني طبيعي مصرف کنيد و سعي کنيد کره ساير مغزها مثل بادام يا بادام هندي را نيز امتحان کنيد.


6- غلات صبحانه

اگر عجله داريد که صبح سريعتر فرزندتان را راهي مدرسه کنيد به احتمال زياد از غلات صبحانه به او مي دهيد تا در راه مدرسه به جاي صبحانه ميل کند. در بسته بندي اين خوراکيها ذکر شده که حاوي غلات کامل (سبوس دار) و ميوه هستند دقيقا، مانند محتواي يک بسته کورن فلکس با ميوه. مشکل اينجاست که ميوه موجود در آنها چيزي جز شکر با کمي آب ميوه( يعني شکر بيشتر) نيست. اين غلات حاوي 1 قاشق غذا خوري يا بيشتر شکر هستند. در يک مدل از اين خوراکيها شامل 5 نوع شکر، يک جانشين شکر به همراه روغن نيمه جامد ( چربي هاي ترانس) و رنگ مصنوعي است. حتي برندهاي ارگانيک نيز حاوي ميوه هاي هستند که بيشتر از شکر ،ماده نگه دارنده، پودر ميوه و ميوه خشک تشکيل شده اند.


7- آب ميوه

آب ميوه اصلي ترين نوشيدني دوران کودکي است اما لزوماً سالم ترين انتخاب نيست. آب ميوه به اين دليل که فاقد فيبر ميوه طبيعي است (فيبر جذب قند در بدن را کند مي کند) مقدار زيادي شکر را وارد بدن مي کند.آکادمي طب اطفال آمريکا توصيه مي کند مصرف آب ميوه در کودکان بايستي محدود شود براي کودکان تا 6 سال، 168 تا 224 گرم در روز و کودکان 7 سال به بالا، 224تا 336 گرم در روز . خصوصاً در مورد آب ميوه هاي ترکيبي (fruit juice cocktail ) بايستي دقت بيشتري داشته باشيد چون اين آب ميوه ها طعم شيرين خود را بيشتر از افزودن شکر به دست مي آورند تا از قند طبيعي ميوه ها. کودکاني که عادت به خوردن نوشيدني هاي شيرين دارند بيشتر در معرض خطر ابتلا به چاقي و ديابت در بزرگسالي هستند.


8-نوشيدني هاي ورزشي

دکتر داگلاس کاسا (Douglas Casa) استاد حرکت شناسي و متخصص هيدراتاسيون(در پزشکي هيدراتاسيون يعني رساندن مايع (آب) به بدن فردي که دچار اتلاف زياد مايعات شده است ؛ مثلاً به بيماري که دچار اسهال شديد است سرم وريدي تزريق نماييم يا پودر خوراکي او آر اس ORS تجويز نماييم.) در دانشگاه کانکتيکات مي گويد اگر کودک شما بيش از 45 تا 60 دقيقه مشغول فعاليت بدني شديد در هواي گرم است مصرف اين نوشيدني ها جهت آبرساني به بدن توصيه مي شود.

اگر هوا گرم نيست ولي فرزندتان براي چندين ساعت متوالي مشغول انجام فعاليت بدني شديد است باز هم استفاده از اين نوع نوشيدني ها مانعي ندارد اما در شرايطي که اين فعاليت مداوم نبوده و هوا هم گرم نيست آب بهترين نوشيدني است. نوشيدني هاي ورزشي يکي از شيرين ترين نوشيدني ها به شمار رفته و مقدار زيادي شکر به رژيم غذايي کودک اضافه مي کنند مصرف شکر زياد کودک را در معرض خطر ابتلا به چاقي و ديابت نوع 2 در بزرگسالي قرار مي دهد .


9-بيسکوئيت هاي گراهام Graham Crackers

(تُردک يا کرَکِر Cracker گونه‌اي فراورده غذايي تنوري ترد و شکننده و کمي شور است که معمولاً از خمير آرد غلات توليد مي‌شود. تردک‌ها مانند بيسکويت‌ها معمولاً تُرد، نازک و کوچک هستند و عرض آن‌ها کمتر از 3 اينچ (8 سانتي‌متر) است. طعم‌دهنده‌هايي مانند نمک، سبزيجات معطر، بذرهاي گوناگون و پنير به آن‌ها زده مي‌شود که ممکن است در خمير آن‌ها مخلوط شود يا پيش از پخت، روي آن‌ها پاشيده شود.)
اگرچه اين بيسکوئيتها ترد و مصرف آن براي کودکان لذت بخش است اما حاوي مواد مغذي زيادي نيستند اين بيسکوئيتها ارزش غذايي کمي داشته و فاقد فيبر هستند .

به جاي آن مي توانيد از بيسکوئيتهاي تهيه شده غلات کامل (سبوس دار) استفاده کنيد و روي آنها کمي پنير بماليد تا فيبر و کلسيوم مورد نياز بدن فرزندتان تامين شود.


10- چيپس سبزيجات

اگرچه چيپس سبزيجات هستند اما اغلب به اندازه اي فرآوري شده اند که بيشتر مواد مغذي خود را از دست داده اند . در هر اونس (28 گرم) از آنها 125 تا 160 کالري انرژي و 10 تا 12 گرم چربي دارد. به جاي آن مي توانيد از سبزيجات خرد شده به همراه سس مورد علاقه فرزندتان استفاده کنيد.منبع: سيمرغ

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خواص شير کاکائو و برخي عوارض شير کاکائو

خواص دارويي زرشک + ميزان مصرف زرشک چقدر است؟

مقدار شير و لبنيات مورد نياز بدن کودکان چقدر است؟

معرفي 22 ميان وعده جديد و کم کالري

کاهش سريع فشار خون با نوشيدني معجزه آساي زنجبيل و سير

پيشگيري از پوکي استخوان با مصرف پروتئين کافي

درمان پوکي استخوان و خستگي زودرس با معجون شير و پودر سنجد

اين 2 عادت غذايي عمرتان را کوتاه مي کند

خواص آب گيلاس از عضله سازي تا بهبود خواب

مزاياي سلامت روغن فلفل سياه از درمان عفونت تا کاهش کلسترول

خواص تخمه کدو تنبل، از افزايش ميل جنسي تا درمان يبوست

مواد غذايي مناسب براي مصرف در فصل بهار

ميزان کالري بيسکويتها چقدر است؟ از بيسکويت مادر تا ساقه طلايي

دم کرده آويشن شيرازي و پونه چه خواصي دارد؟

اگر روزي 2 عدد خرما بخوريد چه اتفاقاتي در بدن شما مي افتد؟

غذاهايي که فکرش را نمي کنيد شما را بي خواب کنند

گردو بر هر درد بي‌درمان دواست!!

بخور نخور هاي وعده شام

خواص نبات در طب سنتي و درمان بيماري ها

بهترين ساعت روز براي جذب ويتامين هاي مختلف چه ساعتي است؟

درمان کمر درد و سياتيک در طب سنتي با شربت گل گندم

زنجبيل تقويت کننده نيروي جنسي يا دشمن آن؟

پاکسازي کبد و دفع سنگ کيسه صفرا با سرکه انگبين

هشدار ناخن ها در مورد کمبود هاي رژيم غذاييتان

کاهش وزن با ليمو و زنجبيل

ارتباط نمک يددار با افزايش فشار خون

سم زدايي بدن در هواي آلوده با اين خوراکي ها

اين خوراکي ها بيشتر از تخم مرغ پروتئين دارند

چرا هر چه مي خورم چاق نمي شوم

آلرژي بهاره با اين 7 خوراکي بدتر مي شود

فوايد سير براي کودکان

بهترين سبزي ها براي کاهش وزن

مکمل ها را بهتر است چه زماني مصرف کنيم

کنترل فشار خون با لبو

کاهش التهاب و پيشگيري از ديابت و آرتروز با اين خوراکي ها

خام گياهخواري را به اين 7 دليل ترک کنيد

چطور هوس شديد شيريني خوردن را ترک کنيم؟

تاثير شگفت انگيز آجيل در رژيم غذايي کودکان

کدام سبزيجات از ابتلا به کبد چرب پيشگيري مي کنند

بهترين صبحانه رژيمي براي کاهش وزن

درمان سردرد شديد با پوست موز

مصرف کره بادام زميني مفيد است يا مضر

روش صحيح مصرف دانه چيا براي کاهش وزن و کاهش فشار خون

عوارض رژيم هاي سم زدايي براي سلامت

خواص پوست ليموترش از ميوه اش بيشتر است

نکاتي که هنگام مصرف ميوه ها بايد رعايت کنيد

اصول رژيم غذايي براي کنترل وزن در نوروز

تاثير مصرف گوشت بر ابتلا به کبد چرب

صاف کردن شکم با خوراکي هاي ضد نفخ

پاکسازي ريه ها بعد از خانه تکاني با اين خوراکي ها