آخرین اخبار

از عزت الله انتظامي تا خشايار الوند: هنرمنداني که در سال 97 از دنيا رفتند هنر و سلامت

از عزت الله انتظامي تا خشايار الوند: هنرمنداني که در سال 97 از دنيا رفتند

  بزرگنمايي:

چه خبر - چهره هاي معروف هنري که در سال 97 از دنيا رفتند

سال 97 هم دست فرشته مرگ از چهره‌هاي معروف هنري خالي نماند و تا همين آخرين روزها داغ حسرت و افسوس از رفتن بعضي هنرمندان بر دل‌ها نشست. در بين هنرمندان سفر کرده به ديار ابدي، هم چهره‌هايي قديمي بودند که با رفتن‌شان کوله‌باري از خاطرات چند نسل را بردند و هم هنرمنداني که مرگ، بي‌رحمانه آن‌ها در جواني و ميانسالي به کام خود کشاند.در اين گزارش بر نام برخي هنرمنداني مرور مي‌شود که در عرصه سينما و تئاتر فعال بوده و پاي سفره هفت سين نوروز 98 جايشان کنار خانواده‌هايشان خالي است. البته از چند چهره ديگر هم ياد خواهد شد که در آخرين روزهاي سال گذشته از دنيا رفتند.

«لوون هفتوان»

«لوون هفتوان» بازيگر سينما و تئاتر يکي از هنرمنداني است که اسفندماه سال 96 درگذشت در حالي که فيلم «کوپال» با بازي او هنوز در جشنواره‌هاي مختلفي نمايش داده مي‌شود. اين بازيگر ايراني _ ارمني متولد سال 1345 بود که اواخر دهه 80 پس از سال‌ها دوري از وطن به ايران بازگشت و سال قبل سر صحنه فيلمبرداري حالش بد شد و بعد بر اثر حمله قلبي درگذشت.

بيشتر بدانيد : لوون هفتوان سر صحنه فيلمبرداري درگذشت + علت مرگ

بيشتر بدانيد : لوون هفتوان در سکوت به خاک سپرده شد + عکس

«همايون شهنواز»

ديگر هنرمندي که اسفند سال قبل فوت کرد، «همايون شهنواز» بود که ابتدا براثر حادثه‌اي در منزلش دچار حادثه آتش‌سوزي و 80 درصد سوختگي شد و بعد هم در پي همين اتفاق و نيز ايست قبلي درگذشت. او کارگرداني سريال «دليران تنگستان» و فيلم «شاه خاموش» را برعهده داشت.

بيشتر بدانيد : علت مرگ تلخ همايون شهنواز

«بهرام زند»

اما در سال 97 و از همان اولين ماه سال هنرمندان ديگرياز بين ما رفتند که يکي از اولين‌ها «بهرام زند» دوبلور شناخته شده‌اي بود که به جاي بسياري از چهره‌هاي مطرح سينمايي صحبت کرده بود. او در آخرين تجربه‌هايش در دو انيميشن سينمايي «فهرست مقدس» و «فيلشاه» نيز صداپيشگي کرده بود.

بيشتر بدانيد : بهرام زند دوبلور پيشکسوت درگذشت + علت فوت

بيشتر بدانيد : بيوگرافي بهرام زند: صدايي قاطع و ماندگار

«هوشنگ آزادي‌ور»

«هوشنگ آزادي‌ور» سينماگر، مستندساز، مترجم، نظريه‌پرداز تئاتر و شاعر ارديبهشت‌ماه به دليل مشکلات قلبي و ريوي درگذشت. او در مستند سازي به فيلم‌هاي مردم شناسانه و آموزشي گرايش داشت و عمده فيلم‌هاي خود را در اين زمينه ساخت. از سال 1361 در جوار مستندسازي به ترجمه متون تئاتري و سينمايي پرداخت و چندين جلد کتاب ترجمه و کتابي درباره هنر سنتي ايران تأليف کرد.

بيشتر بدانيد : علت مرگ هوشنگ آزادي ور + مختصري از بيوگرافي

«ناصر چشم‌ آذر»

«ناصر چشم‌ آذر» هم که با ساخت موسيقي براي فيلم‌هاي سينمايي «هامون» و «خواهران غريب» در ياد سينمادوستان جاودانه شده است، ارديبهشت‌ماه براثر سکته قلبي از دنيا رفت.

بيشتر بدانيد : ناصر چشم آذر درگذشت + علت فوت و بيوگرافي

«حسين شهاب»

«حسين شهاب» هم از ديگر هنرمنداني بود که پس از تحمل يک دوره بيماري درگذشت. اين بازيگر و بدلکار در فيلم‌هاي مختلفي چون «مأموريت»، «برزخي‌ها»، «بازداشتگاه» بازي کرده بود.

بيشتر بدانيد : حسين شهاب درگذشت + روايت دخترش از لحظه مرگ

«ناصر ملک مطيعي»

در آخرين ماه بهار امسال، يکي از بازيگراني قديمي سينماي ايران درگذشت. «ناصر ملک‌مطيعي» در حالي در سن 88 سالگي و پس از بستري شدن چندباره در بيمارستان به دليل نارسايي کليه فوت کرد که پس از پيروزي انقلاب اسلامي بازيگري را کنار گذاشته بود ولي در سال 1392 در فيلم سينمايي "نقش نگار"به کارگرداني علي عطشاني ايفاي نقش کرد.

بيشتر بدانيد : خيل عظيم و پرشمار مردم در تشييع ناصر ملک مطيعي شگفتي ساز شد + تصاوير

اين بازيگر که در روز تشييع‌اش مردم زيادي به همراه هنرمندان به خانه سينما در خيابان وصال آمدند تا او را بدرقه خانه ابدي کنند، مدتي قبل از فوت در مصاحبه‌اي تلويزيوني با مهران مديري گفت‌وگو کرده بود که اين برنامه اجازه پخش پيدا نکرد و همين يکي از حاشيه‌ها و حسرت‌ها براي دوستدارانش شد تا سياست‌هاي تلويزيون ايران را نقد کنند.

«عزت‌الله انتظامي»

اما تابستان هم که رسيد درگذشت چهره‌هاي قديمي سينما و تئاتر ايران ادامه داشت و اين بار در مرداد ماه «عزت‌الله انتظامي» در سن 94 سالگي و در حالي که مدت‌ها بود احوال خوشي نداشت و خبري از او نبود، درگذشت.

بيشتر بدانيد : عزت‌الله انتظامي بازيگر پيشکسوت سينما و تئاتر درگذشت

«آقاي بازيگر» با سابقه‌اي طولاني در تئاتر و سينماي ايران آثار زيادي را از خود به يادگار گذاشت که از آن جمله به «آقاي هالو»، «پستچي»، «گاو»، «ستارخان»، «صادق کرده»، «حاجي واشنگتن»، «گراند سينما»، «هامون»، «ناصرالدين شاه آکتور سينما»، «روز واقعه»، «خانه‌اي روي آب»، «ديوانه از قفس پريد»، «گاو خوني»، «ميناي شهر خاموش»، «آتش سبز»، «راه آبي ابريشم» و «چهل‌سالگي» مي‌توان اشاره کرد.

بيشتر بدانيد : نگاهي به زندگي و آثار عزت الله انتظامي + تصاوير

«سيدضياءالدين دري»

در همان روزي که انتظامي درگذشت، «سيدضياءالدين دري» کارگردان هم پس از مدت‌ها سختي و به دليل عفونت‌هاي ناشي از پيوند کبد به ديار باقي شتافت.

بيشتر بدانيد : سيدضياءالدين دري درگذشت + علت فوت

شروع فعاليت او در سينما با دستياري کارگردان فيلم «گرداب» به کارگرداني حسين دواني در سال 61 بود و بعد فيلم‌هاي «ديدار در غبار»، «باد و شقايق»، «صاعقه»، «لژيون»، «در سرزميني ديگر» و «سينما سينماست» را در کارنامه هنري خود ثبت کرد. سريال «کيف انگليسي» از ماندگارترين آثار اين کارگردان است.

«حسين عرفاني»

يکي ديگر از چهره‌هايي که خبر درگذشتش ناگهاني و تأثر برانگيز شد، «حسين عرفاني» دوبلور قديمي بود.

بيشتر بدانيد : حسين عرفاني، دوبلور پيشکسوت درگذشت + علت فوت

او در سن 76 سالگي براثر سرطان ريه پس از گذشت بيش از پنج دهه فعاليت درگذشت. صداپيشگي به جاي همفري بوگارت، آرنولد شوارتزنگر و شأن کانري از جمله کارهاي به يادماندني اين دوبلور در سينما بوده است. عرفاني همچنين دوبلور بازيگراني مثل اکبر عبدي در فيلم «سفر جادويي»، کاظم افرندنيا، جمشيد هاشم پور، محمد برسوزيان و محمد مطيع بود.

بيشتر بدانيد : گزارش و عکس هاي مراسم تشييع حسين عرفاني

«سعيد کنگراني»

در تابستان سال 97 که آن را مي‌توان سالي براي از دست دادن تعداد قابل توجهي از هنرمندان پيش از انقلاب هم دانست، «سعيد کنگراني» هم در سن 64 سالگي بر اثر سکته قلبي از دنيا رفت. او در سال 1367 ايران را ترک کرد و به مدت 16 سال از ايران و بازيگري حرفه‌اي دور ماند. کنگراني پس از بازگشت به ايران در فيلم سينمايي «ازدواج به سبک ايراني» حسن فتحي به ايفاي نقش پرداخت و قرار بود در «رقص روي شيشه» مهدي گلستانه در شبکه نمايش خانگي هم جلوي دوربين برود.

بيشتر بدانيد : سعيد کنگراني بازيگر قديمي درگذشت + دليل فوت

او امسال همچنين در تئاتري به نام «نيرنگ اورنگ» در تماشاخانه سنگلج روي صحنه رفت و «رضا موتوري»، «خواب نامه رحمان سرايدار»، «دايره مينا»، «دايي جان ناپلئون»، «پرواز در قفس»، «فصل خون»، «گرداب» و… از جمله فيلم‌هاي اين بازيگر بوده‌اند.

بيشتر بدانيد : سعيد کنگراني سالم بود و مي خواست هفته بعد بازي کند!

«پرويز تأييدي»

در شهريور امسال، «پرويز تأييدي» مترجم و پيشکسوت تئاتر و سينما نيز بر اثر ايست قلبي در سن 81 سالگي درگذشت.
او جزو اولين کساني شناخته مي‌شد که تئاتر را در تلويزيون به شکل تله تئاتر و فيلم تئاتر راه انداختند. تأييدي ساخت فيلم‌هايي همچون «آخرين مهلت» و «حمله خرچنگ‌ها» را در کارنامه کاري خود داشت و از نخستين مترجمان و مدرسان بازيگري آکادميک در تئاتر محسوب مي‌شد که با ترجمه «نظريه‌هاي استانيسلاوسکي» در حوزه بازيگري نقش مهمي در اين‌باره داشته است.

«عطاءلله صفرپور»

در اين ماه همچنين «عطاءلله صفرپور»، بازيگر و کارگران تئاتر در سن 73 سالگي درگذشت.
گرايش اصلي او در تئاتر، نمايش سنتي (روحوضي) بود و از او به عنوان يکي از برجسته‌ترين سياه بازان ايران نام برده مي‌شد. اين بازيگر علاوه بر بازي در سريال‌هاي مختلف در فيلم‌هاي ابر و آفتاب و دختري به نام تندر هم بازي کرده بود.

«يدالله صمدي»

اما پاييز امسال با درگذشت «يدالله صمدي» کارگردان سينما و تلويزيون همراه بود که در سن 66 سالگي از دنيا رفت.

بيشتر بدانيد : يدالله صمدي کارگردان باسابقه درگذشت

او ابتداي کارش دستيار نصرت‌الله کريمي بود و بعدها با اين کارگردان در فيلم‌هاي ديگري نيز همکاري کرد. صمدي که سريال «شوق پرواز» را براي تلويزيون با روايتي از زندگي شهيد بابايي ساخته بود، در فيلم‌هاي «دست شيطان» حسين زندباف و «دادشاه» حبيب کاوش دستيار کارگردان بود و در سال 1363 اولين فيلمش را با نام «مردي که زياد مي‌دانست» ساخت. اتوبوس، ايستگاه، ساوالان، آپارتمان شماره 13، دو نفر و نصفي، دمرل، معجزه خنده، ساراي، بانوي من، شهرآشوب از ديگر فيلم‌هاي او هستند و آخرين فيلمش در سينما هم با نام «پدر آن ديگري» در سال 93 ساخته شد.

«احترام سادات حبيبيان»

«احترام سادات حبيبيان» (مادر عليرضا داودنژاد) هم از هنرمنداني بود که آبان‌ماه درگذشت. او که در خانواده خود به «مامان اتي» معروف بود و در برخي نقش‌هاي سينمايي‌اش نيز همين نام را داشت، براي «مصائب شيرين‌»، سيمرغ بلورين بازيگر زن را گرفت و در فيلم‌هاي «بهشت از آن توست»، «بچه‌هاي بد»، «مرهم»، «کلاس هنرپيشگي»، «دختري در قفس» و… به ايفاي نقش پرداخته بود.

بيشتر بدانيد : احترام‌ سادات حبيبيان بازيگر سينما و مادر کارگردان معروف درگذشت

«پيام صابري»

«پيام صابري» که چهره‌پردازي قديمي در تئاتر و سينما بود هم خيلي ناگهاني آذرماه امسال براثر ايست قلبي در سن 45 سالگي درگذشت. او که همسر زيبا بروفه هم بود، تجربه بازي در چند فيلم و سريال را هم داشت.

بيشتر بدانيد : پيام صابري، همسر زيبا بروفه درگذشت

در آخرين روزهاي پاييز يکي از فيلمبرداران سرشناس سينماي ايران در سن 62 سالگي بر اثر ايست قبلي درگذشت. «فرج الله حيدري» فيلمبرداري «سام و نرگس» و «مي‌خواهم زنده بمانم» به کارگرداني ايرج قادري و «روز شيطان» به کارگرداني بهروز افخمي را در کارنامه داشت و همکاري با فيلم‌هاي «قاعده بازي» احمدرضا معتمدي و «پارک‌وي» فريدون جيراني در سال 85 و «کارناوال مرگ» در سال 87 از آخرين کارهاي اين فيلمبردار است.

بيشتر بدانيد : زندگي و کارنامه هنري پيام صابري و زيبا بروفه + عکس

در زمستان امسال «ناصر انتظاري»، صدابردار و دبير انجمن صداي سينماي ايران هم در سن 49 سالگي از دنيا رفت. در کارنامه کاري اين هنرمند صدابرداري آثاري چون «من»، «استراحت مطلق»، «کاغذ خروس‌نشان»، «گرداب»، «نگاه»، «سايه‌روشن» و «زير پوست شهر» به چشم مي‌خورد و فيلم سينمايي «خانم يايا» هم آخرين تجربه صدابرداري اوست.

بيشتر بدانيد : تشييع پيام صابري/ پدري که زود با فرزندش خداحافظي کرد

«حسين محب اهري»

در دي‌ماه يکي ديگر از بازيگراني که با نقش آفريني‌هاي متعدد، به چهره‌اي آشنا و محبوب براي مردم تبديل شده بود يعني «حسين محب اهري» هم درگذشت.

بيشتر بدانيد : حسين محب اهري درگذشت

او پس از سال‌ها مبارزه با سرطان در سن 67 سالگي و در حالي که براي اجراي يک تئاتر آماده مي‌شد از دنيا رفت. او که شروع فعاليتش در سينما با بازي در فيلم «رابطه» (پوران درخشنده 1365) بود، در چند سال گذشته در نمايش‌هاي «خاله مرجان و خروس»، «کلوچه دارچيني»، «خسيس» به کارگرداني مريم کاظمي بازي کرده بود و حضور در فيلم «دختر شيرازي» افشين هاشمي هم آخرين تجربه سينمايي‌اش بود.
علاوه بر کساني که اشاره‌اي مختصر هم به سوابق کاري آن‌ها شد بايد از هنرمندان ديگري هم ياد کرد که در سال 97 از دنيا رفتند و هر کدام به نوعي در عرصه سينما و تئاتر ايران فعاليت مي‌کردند.

بيشتر بدانيد : بيوگرافي و عکس هاي حسين محب اهري از جواني تا پيري

از خشايار الوند تا صدرالدين شجره: ديگر هنرمندان درگذشته امسال

خشايار الوند فيلمنامه‌نويس، صدرالدين شجره بازيگر و نمايشنامه‌نويس، محمد حيدري از اعضاي باسابقه دستياران فيلمبردار سينماي ايران، اسدالله کفافي تهيه‌کننده مستند، شعبانعلي اسلامي از تهيه‌کنندگان و مديران توليد قديمي سينما با فيلم‌هايي مثل پنجه در خاک، ويرانگر و مرضيه، منوچهر پوراحمد تهيه‌کننده و کارگردان، مهدي آرين‌نژاد دوبلور باسابقه، ايرج صفدري چهره‌پرداز و بازيگر قديمي سينما، رضا صفايي کارگردان و تدوينگر پيشکسوت سينما، ناصر ايراني نمايشنامه‌نويس، فرج ساجدي از بازيگران پرکار سينماي پيش از انقلاب، حسن فدايي (هنرمند بروجردي تئاتر) و هديه مير معنوي بازيگر و کارگردان جوان تئاتر گيلان از ديگر هنرمندان درگذشته امسال هستند. همچنين سرهنگ اميد فرخي زنگنه که در حادثه تروريستي اهواز شهيد شد نيز از افرادي بود که در تئاتر فعاليت داشت و در اختتاميه جشنواره سي‌وهفتم تئاتر فجر نيز بزرگداشتي برايش برپا شد.

بيشتر بدانيد : خشايار الوند، نويسنده پايتخت و قهوه تلخ درگذشت + علت فوت

بيشتر بدانيد : بيوگرافي خشايار الوند، نويسنده مطرح سريال هاي طنز + عکس


منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

چرا اميليا کلارک دو بار تا آستانه مرگ پيش رفت؟! + عکس در بيمارستان

سلبريتي هايي که به بيماري سخت دچار شدند و پيوند اعضا انجام دادند + عکس

5 خواننده اي که خيلي زود از دنيا رفتند! (+عکس)

از عزت الله انتظامي تا خشايار الوند: هنرمنداني که در سال 97 از دنيا رفتند

7 ستاره مشهور که به مشکلات روحي خود اقرار کردند + عکس

سلبريتي هايي که يک بار از دست مرگ فرار کردند!! + عکس

بالاخره دليل اصلي مرگ اسکندر مقدوني کشف شد + عکس

10 چهره مشهوري که از بيماري سرطان مردند (+عکس)

ستاره‌هايي که از بيماري‌هاي کشنده نجات يافتند/ از آنجلينا جولي تا سلنا گومز

برنامه هاي مناسب کودکان به پيشنهاد مشاور کودک

عکس هاي تراژيک از آخرين هنرنمايي بازيگران در فيلم هايشان (قسمت2)

اگر از زندگي نا اميد شده ايد اين فيلم ها را ببينيد + عکس

عکس هاي بازيگران و ستاره هاي مشهور قبل از مرگ! (قسمت2)

از نيکول کيدمن تا ليدي گاگا/ستاره هايي که به عمل زيبايي خود اعتراف کردند!

عکس هاي بازيگران و ستاره هاي مشهور قبل از مرگ! (قسمت3)

بيوگرافي پيام دهکردي و گفت و گو درباره روزهاي سخت بيماري‌اش

آيا پاريس، دختر مايکل جکسون مانند پدرش از دنيا مي رود؟!

رفتارهاي بهداشتي - آرايشي عجيب و چندش آور در طول تاريخ!! + عکس

ستاره هايي که در سن کم و جواني داغدار شدند!

بيماري عجيب و غريب مجيد خراط‌ها چيست؟!

10 ستاره که بيماري سخت و لاعلاج داشتند، اما مشهور شدند + عکس

مونا ليزا تيروئيد داشته؟!/دليل لبخند مرموز موناليزا چيست؟

داستان سلبريتي هايي که از دام اعتياد رها شدند+ تصاوير

سلبريتي هايي که با مصرف مواد مخدر به کام مرگ کشيده شدند + تصاوير

بهترين فيلم هاي ترسناک روانشناسانه قرن 21 + عکس

طلاق‌هاي عاطفي در سينماي ايران

ستاره هاي بالاي 85 سال هاليوود که صحيح و سلامت هستند + عکس

بازيگران بي عيب نيستند/ هاليوودي هايي که جاي زخم دارند + عکس

دليل اصلي مرگ جورج اورول چه بود؟

خواننده هايي که با مشکلات روحي و افسردگي مي جنگند + عکس

اعتراف ماريا کري به اختلال رواني جدي اش + عکس وي با همسر و فرزندانش

تئاتر درماني چيست و چگونه انجام مي پذيرد؟

از اما استون تا دواين جانسون/سلبريتي هايي که از بيماري هاي روحي رنج مي برند

علت حرکات عجيب مژگان صابري در جشنواره فجر 96

هنرمنداني که پس از جراحي زيبايي به هيولا تبديل شدند + تصاوير

درمان بيماري هاي رواني با هنر چگونه امکان پذير است ؟

چرا فرهنگ و هنر ما ستايشگر مرگ و مرگ طلبي ست؟/علل کشش به خودکشي در ايران

صحبت هاي خواندني دنيا فني‌زاده عروسک گردان کلاه قرمزي درباره بيماري اش

ستارگاني كه «اعتياد» را کنار گذاشتند+ تصاوير

شهرت ستارگان عمر آنها را كوتاه مي‌كند!

تقليد از «افسردگي مشاهير» براي رسيدن به مد روز! + نمونه‌ها

بستري دوباره بازيگر زن هاليوود به دليل بيماري روحي

10 اختلال شخصيت: از خودشيفته‌ها تا ضد اجتماعي‌ها

بازيگراني كه هم درد «آنجلينا جولي» هستند + تصاوير

نويسندگان بزرگي که از اختلال رواني رنج مي‌بردند + تصاوير

زن‌هاي معتاد سينماي ايران! + تصاوير

10 ستاره سينما که مرگ دردناکي داشتند

مسعود رايگان و رويا تيموريان؛ برخورد هنرمندان زوج بازيگر با ايدز

پرستو صالحي در تلويزيون: 8سال است از عواقب تزريق لب زجر مي‌کشم! + تصاوير

خودکشي دختران نوجوان ايراني بعد از يک بازي رايانه‌اي