آخرین اخبار

نکات مهم براي شستن خودرو و اتومبيل ماشين

نکات مهم براي شستن خودرو و اتومبيل

  بزرگنمايي:

چه خبر - نکات کليدي و مهم در شست و شوي خودرو

مواد آلاينده توليد شده توسط صنايع مختلف، باران هاي اسيدي ، حشرات مرده ، شيره درختان و فضولات پرندگان همگي باعث آسيب رساندن جدي به رنگ بدنه اتومبيل مي شوند.

امروزه رنگ اتومبيل هاي مدرن بطور کامل توسط يک لايه شفاف پوشانده شده اند تا محافظت بهتري از آنها به عمل آيد، حتي اين لايه نيز که در مقابل اشعه ماوراي بنفش خورشيد مقاومت بالايي دارد، مي تواند در اثر مراقبت صحيح ، عمر طولاني تري در حفظ کيفيت رنگ خودرو داشته باشد لذا توصيه مي شود که همواره بدنه خودروي خود را تميز و واکس زده نگه داشته و آب و مواد آلاينده را از آن جدا کنيد . همين دقت و توجه بايد در داخل کابين اتومبيل نيز رعايت شود.


شامپو کردن پوشش پارچه اي صندلي ها باعث مي گردد مواد آلاينده اي که به سطح آنها چسبيده، جدا شود . محلول هايي که براي شستشوي ظروف به کار مي روند فقط به درد همان کار مي خورند و بهتر است جهت شستشوي اتومبيل از محلول هايي که به همين منظور در بازار وجود دارد استفاده کنيد. آخرين قسمتي که در اتومبيل مي بايست به تميز کردن آن بعد از شستشو بپردازيد، شيشه ها هستند .


اغلب رينگ هاي چرخ اسپرت به رنگ نقره اي هستند و سپس روي آنها لعاب پاشيده‌اند لذا جهت تميز کردن آنها همانند ساير سطوح رنگ شده اتومبيل رفتار کنيد .
براي نظافت صندلي هايي که داراي پوشش چرم طبيعي هستند از تميزکننده هاي مخصوص استفاده کنيد و در انتها از روغن هاي مخصوص جلا دادن چرم براي تازه نگه داشتن آن بهره ببريد همچنين از ترکيبات و مواد محافظ که معمولاً براق کننده نيز هستند فقط براي تميز کردن و جلا دادن جلو داشبورد استفاده کنيد.

شستشوي اتومبيل در زير نور آفتاب باعث مي گردد لکه هايي که روي بدنه آن به وجود مي آيد قبل از آنکه پاک شوند خشک شده و اثر نامطلوبي روي رنگ بدنه ،بگذارد .

اولين مرحله در شستشوي بدنه خيس کردن آن بوده چون باعث مي­گردد حشرات باقي مانده روي بدنه و همين طور ساير آلاينده هاي چسبيده به بدنه جدا شده و تميز کردن آسان تر انجام گيرد.

براي جلوگيري از ترشح و انتشار آلاينده هاي روي رينگ­هاي چرخ به روي بدنه توصيه مي­شود ابتدا اقدام به نظافت آنها بنماييد و بعد از شستشوي رينگ­هاي چرخ حتما آنها را خشک کنيد و اگر قصد پوليش کردن آنها را داريد، اين کار را هم زمان با پوليش کردن ساير قطعات رنگي بدنه انجام دهيد .

در اين مرحله اتومبيل آمادگي آن را دارد که مورد شستشوي کامل قرار گيرد و براي شستشو توصيه مي­‌شود از اسفنج­هاي نرم و يا الياف پارچه­اي و کتاني نرم استفاده کنيد چون در غير اين صورت رنگ بدنه دچار آسيب ديدگي و خراش خوردگي مي‌شود . براي خشک کردن نيز از پارچه­‌هاي مخصوص کتاني نرم استفاده و حتما شيشه ها را هم از داخل و هم از خارج تميز کنيد .

مراحل شست و شوي خودرو
آلوده و مات بودن چراغ­هاي جلو که معمولا داراي قاب پلاستيکي هستند ، نه تنها به زيبايي ظاهري اتومبيل لطمه مي­زند بلکه خطرناک نيز هست . براي تميز کردن قاب هاي پلاستيکي چراغ­هاي بزرگ جلو مي­توان از پوليش­هاي مخصوص استفاده کرد که حتي باعث مي­‌گردند چراغ‌هاي کهنه و قديمي نيز نو به نظر برسند .

بهتر است اطراف چراغ­هاي جلو را قبل از تميز کردن توسط چسب­هاي نواري مخصوص بپوشانيد تا مانع از آسيب ديدگي بدنه رنگي اتومبيل شويد .

ابتدا رينگ چرخ و تاير را کاملا مرطوب کرده و سپس به وسيله اسپري مخصوص يا برس ، اقدام به تميز کردن آنها بنمائيد . استفاده از برس‌هاي نرم باعث مي­‌گردد بتوانيد آلاينده‌­هايي که در نقاطي از رينگ چرخ قرار گرفته و از ديد ناپيدا هستند را از بين ببريد که بخش اعظم اين آلاينده ها ذرات لنت ترمز هستند و سپس با آب را بشوييد و سپس رينگ­هاي چرخ را خشک کنيد.
در بسياري از اتومبيل­‌هاي امروزي قطعاتي به چشم مي‌­خورد که به نظر قطعه فلزي براق مي رسد ولي آنها چيزي نيستند جز قطعات پلاستيکي داراي پوشش کرومي و يا فلزاتي که داراي پوشش رنگي براق هستند . براي نظافت اين قسمت­ها مي­بايست از مواد واکسي مخصوص که به مدت فقط چند ثانيه روي آنها قرار مي گيرد استفاده کرد . فلزات بدون پوشش از خود رنگي خاکستري روي پارچه واکس بر جاي مي گذارند و اگر چنان چه چنين رنگي روي پارچه قرار نگرفت اين بدان معناست که روي آن ماده مخصوصي که جنبه پوششي داشته قرار دارد .

پرداختن به جزئيات استفاده از رده خارج و برس هاي مخصوص مي­تواند آلاينده­هايي که در درزها و شکاف انباشته شده‌­اند را از آنها خارج کند . همواره اطمينان از خشک بودن اتومبيل قبل از واکس زدن داشته باشيد.

در صورتي که رنگ اتومبيل شما مشکي بوده وظايف نظافت کردن شما دو برابر مي­شود و علاوه بر آن نوع پوليش رنگ­هاي مشکي با ساير رنگ‌­ها متفاوت است و توصيه مي­شود از پوليش­‌هاي سياه رنگ استفاده کنيد چون اين پوليش‌­ها هيچ گونه باقي مانده سفيد رنگي در درزها و شکاف ها باقي نمي­‌گذارند .

چنان چه از پوليش هاي شيميايي مخصوص استفاده کنيد مي توانيد مجدداً شفافيت زيادي به رنگ­‌هاي کهنه بدهيد . اتومبيل­‌هايي که داراي لايه رنگ کيلر هستند که که معمولاً اتومبيل هايي که بعد از دهه 1990 ميلادي ساخته شده اند داراي اين لايه هستند مي بايست از پوليش هايي استفاده کنند که برچسب عدم آسيب ديدن به لايه رنگ کيلر روي آنها وجود داشته باشد .

پوليش هاي خشن مناسب ترين ماده براي اتومبيل هاي قديمي هستند که فاقد لايه رنگ کيلر هستند.اگر مي خواهيد مطمئن شويد که رنگ اتومبيل شما داراي چنين لايه اي است از همان روشي استفاده کنيد که در مورد تصوير 3 به آن اشاره شد.

عدم توجه کافي به قطعات پلاستيکي باعث مي گردد که ظاهر آن بسيار زودتر از حد معمول کهنه به نظر برسد . مواد محافظ کننده تا حدودي مي توانند کمک کنند امّا مقاومت چنداني در زير نور آفتاب ندارند . کرم هاي مخصوص براي اين کار وجود دارند و در ضمن توصيه مي شود که از واکس مخصوص کفش براي اين قطعات و جلا دادن به آنها استفاده نکنيد .


منبع: dande6.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کارهايي که با دزديده يا گم شدن پلاک خودرو بايد انجام دهيد

افزايش قيمت خودرو ها + جدول قيمت خودرو هاي داخلي 21 مرداد

کارهايي که با دزديده يا گم شدن پلاک خودرو بايد انجام دهيد

19 دروغ رايجي که تعميرکاران خودرو به شما مي گويند

ويژگي هاي بي ام و 2020 750Li xDrive + عکس

مشخصات خودروي شاسي بلند هوندا 2019 Honda Passport + عکس

9 نکته براي رانندگي در روز هاي باراني

معني رنگ پلاک خودرو ها و حروف آنها

نکات مهم براي رانندگي در جاده هاي باراني و برفي

با سوناتا 2020 Hyundai Sonata آشنا شويد! عکس

اقدامات مهم براي آماده کردن خودرو براي سفر در عيد نوروز

هنگام رانندگي با خودرو خودران چکار بايد کرد؟

خودرو 12 ميليون دلاري بوگاتي La Voiture Noir ! عکس

چند نکته مهم قبل از خريد خودرو کارکرده و دست دوم

مرسدس بنز فوق العاده طلايي در مراسم اسکار! عکس

نکات مهم براي شستن خودرو و اتومبيل

قراردادن کيسه هوا در خارج از خودرو براي ايمني بيشتر توسط آلماني ها

نور خورشيد چگونه به خودرو آسيب مي زند + راه هاي پيشگيري

راه جلوگيري از خراب شدن پمپ سوخت خودرو

نسخه S رنو کپچر چه مشخصاتي دارد

فروش مرسدس بنز 8.5 ميليارد توماني در تهران! عکس

7 تکنيک و ترفند براي رانندگي ايمن در زمستان

6 عاملي که باعث کاهش قدرت موتور خودرو مي شوند

6 روش ساده براي خوشبو کردن داخل خودرو

مشخصات مرسدس بنز mercedes benz CLA + عکس

با 100 ميليون چه خودرويي بخريم؟ + جدول

اين 5 کار را با خودرو اتومات هرگز انجام ندهيد

دنده مناسب براي پارک کردن خودرو در سراشيبي

باور مي کنيد اين 9 خودروي فوق العاده از پرايد ارزانتر هستند

4 مرحله براي خريد خودرو

قيمت بالاي نسل جديد بي ام و bmw Z4

با 80 ميليون تومان چه ماشيني بخريم؟ + جدول

بي ام و bmw هيبريدي جديد: 100 کيلومتر فقط 1.7 ليتر بنزين!

با 50 ميليون تومان کدام خودرو صفر کيلومتر را مي توان خريد؟ + جدول

خودروي بي‌ام‌و bmw iNext چه ويژگي هايي دارد؟ عکس

قيمت جديد خودرو هاي داخلي لو رفت! + جدول قيمت

خودروي بي ام و bmw X7 جذاب و غول پيکر! + عکس

قيمت تيبا کارکرده در بازار چقدر است؟ جدول

با کمتر از 50 ميليون چه خودرويي مي توان خريد؟ + جدول

جدول قيمت روز خودرو هاي پرطرفدار وارداتي

ارزان قيمت ترين خودرو هاي بازار را بشناسيد + جدول قيمت خودرو

عکس هاي BMW Z4 2019 لو رفت! + عکس

افزايش قيمت خودرو ها + جدول قيمت خودرو هاي داخلي 21 مرداد

فعلا ماشين نخريد!

افزايش دوباره قيمت خودرو هاي داخلي در بازار + جدول قيمت

جدول قيمت جديد خودرو هاي وارداتي در بازار

کاهش قيمت خودرو هاي وارداتي؛ سانتافه 70 ميليون ارزان شد!

خودرو هاي صفر زير 40 ميليون در بازار + جدول قيمت

کاهش قيمت خودرو در بازار + جدول قيمت خودرو

Digital Key قابليت جديد و جالب خودرو ها