آخرین اخبار

7 تکنيک و ترفند براي رانندگي ايمن در زمستان ماشين

7 تکنيک و ترفند براي رانندگي ايمن در زمستان

  بزرگنمايي:

چه خبر - تكنيك هايي براي رانندگي ايمن در زمستان

رانندگان در هنگام رانندگي در شرايط يخ و برف با شرايط خطرناك روبرو هستند.حتي رانندگان با تجربه نيز ممكن است در هنگام ترمزگيري يا شتابگيري بر روي يخ شفاف كنترل خودرو را از دست بدهند. اين رانندگان ممكن است در شرايطي كه بارش برف و كولاك ديد را كم كرده است و نمي توانند اتومبيل هاي جلويي خود را ببينند يا اينكه عمق ديدشان كم شده است دچار مشكل شوند.
كساني كه بدشانس هستند ممكن است ساعت هاي طولاني در اتوبان ها گير كنند. فكر نكنيد كه مي توانيد از پس اين طوفان و كولاك بربياييد و سعي كنيد مانند يك قهرمان در ميان اين طوفان رانندگي كنيد، اين كار خطرناك است. قبل از ترك خانه بهتر است از تلفن همراه يا تبلت خود براي پيش بيني هوا استفاده كنيد و اگر هواشناسي هشدار يك طوفان زمستاني را داد در خانه بمانيد.
در هر صورت اگر مجبور به رانندگي در اين شرايط آب و هوايي شديد، در اينجا توصيه هايي است كه به شما كمك ميكند در اين زمان برف و كولاك بهتر رانندگي كنيد.

١-هرگز به شدت ترمز نكنيد
اگر متوجه شويد كه در حال رفتن به سمت شرايط خطرناك هستيد طبيعي است كه محكم بر روي ترمز مي كوبيد، اما اگر سطح جاده با يخ پوشيده شده است اين كار ايده ي بدي است چون مطمئن باشيد خودروي شما ليز مي خورد. در عوض گاز را رها كنيد و اجازه دهيد خودرو خودش سرعتش كاهش يابد. اگر با خودروي دنده اي رانندگي مي كنيد، سنگين كردن دنده كمك خواهد كرد تا سرعت شما بدون ترمز گرفتن كاهش يابد.
به طور كلي، زمان كه جاده يخ زده است از مواقع ديگر آرام تر رانندگي كنيد و فاصله بين خودروي خود و خودروي جلويي را از حد معمول بيشتر كنيد. زيرا در جاده ها و خيابان هايي با اين شرايط حداقل سه برابر حالت عادي فضا احتياج داريد تا خودرويتان را متوقف كنيد. اگر احتياج به توقف ناگهاني داشتيد به جاي اينكه ترمز را به شدت فشار دهيد آن را به آرامي و به تدريج فشار دهيد.

٢-از يخ شفاف غافل نشويد!
يخ شفاف تقريباً غير قابل رويت است. اين يخ ها در زير پل ها، روگذرها و جاهايي كه سايه هست، به وجود مي آيند. اين يخ ها از آب شدن برف ها و يخ زدن دوباره ي آنها تشكيل مي شوند. در قسمت هاي از جاده كه سايه درختان وجود دارد يا آسفالت نو دارند و همچنين نقاطي از جاده كه چاله هاي كوچك وجود دارد ممكن است در روزهاي سرد يخ شفاف تشكيل شود، هنگام رانندگي در اين مناطق مراقب باشيد.

٣-منحصراً به تكنولوژي اعتماد نكنيد
اخيراً خودروهاي جديد تكنولوژي هاي خاصي دارند مانند سيستم تشخيص عابر پياده در شب، تشخيص نقاط كور آينه ها و بسياري ديگر كه براي كاهش خطاي انساني طراحي شده اند. اين تكنولوژي ها مي توانند به رانندگان امنيت كاذب بدهند. هنگام رانندگي در شرايط نامساعد آب و هوايي فقط به اين تكنولوژي ها تكيه نكنيد. در عوض سعي كنيد تكنيك هاي رانندگي خود را توسعه دهيد تا در اين چنين شرايطي ايمن تر رانندگي كنيد.

٤-ليز خوردن
اگر خودروي شما شروع به ليز خوردن كرد، پاي خود را از روي گاز برداريد و فرمان را در جهتي كه مي خواهيد خودرو برود بچرخانيد. سعي كنيد سرعت را بالا نبريد و همچنين ترمز را نيز فشار ندهيد تا زماني كه دوباره كنترل خودرو را بدست بگيريد.

٥-خودرو هاي دنده اي
رانندگي با خودروي دنده اي در شرايط برفي مي تواند هم خوب باشد هم بد! از اين نظر خوب است كه شما كنترل بيشتري بر روي رانندگي و كنترل خودرو داريد. در خودروي دنده اي شما مي توانيد بدون نياز به ترمز سرعت خود را كاهش دهيد. ولي جنبه منفي آن اين است كه سر بالايي ها براي اين خودرو ها در چنين شرايط آب و هوايي يك كابوس هستند. رانندگان اين خودروها بعضي مواقع بايد خيلي خلاق باشند تا بتوانند راهي پيدا كنند كه به سمت جلو حركت كنند.
بهترين كار اين است كه از سربالايي ها دوري كنيد كه اين كار هميشه امكانپذير نيست. اگر احتياج داريد كه در ميان راه يك سربالايي متوقف شويد خودروي خود را درسمت راست(يا چپ) متوقف كنيد جايي كه هنوز برف ها توسط بقيه خودروها فشرده نشده اند. اين برف هاي فشرده نشده در زمان شروع دوباره ي حركت به شما كمك خواهند كرد تا راحتتر شروع به حركت كنيد و به نوعي به شما چسبندگي مي دهند. اگر براي حركت احتياج به نيروي بيشتري داشتيد در دنده ي دو شروع به حركت كنيد، زيرا در اين حالت چرخ ها آهسته تر حركت ميكنند و نيروي بيشتري توليد ميكنند.

٦-زماني كه در كولاك گير كرديد چكار كنيد؟
اگر شما يكي از آن رانندگان بدشانسي هستيد كه در طوفان و كولاك گير كرده ايد، براي نجات يافتن و زنده بيرون آمدن از اين شرايط فقط خودتان مي توانيد به خودتان كمك كنيد. شما ممكن است براي ساعت ها در هواي بسيار سرد با دماي خيلي پايين گير كنيد بنابراين از قبل آماده باشيد.
بايد وسايل مورد نياز براي نجات در اين شرايط سخت را از قبل در خودرو داشته باشيد. اين مجموعه وسايل شامل آب، غذا، دارو، چند پتو، يك جعبه ي ابزار، بيل، چراغ قوه با باتري، كفش مناسب و يك شارژر تلفن همراه است.
اگر در كولاك گير كرديد و خودروي شما متوقف شده است، مهمترين چيز اين است كه مطمئن شويد لوله ي اگروز عاري از برف است. اگر اين چنين نباشد و خودرو را روشن نگه داريد كربن مونوكسيد وارد خودرو مي شود. پس هر از چند گاهي لوله ي اگزورز را بازرسي كنيد.

٧-تمرين كنيد
بهترين كاري كه مي توانيد براي بهتر شدن مهارت رانندگي خود انجام دهيد اين است كه يك پاركينگ بزرگ پيدا كنيد و خودروي خود را در اين شرايط قرار دهيد و ببينيد چگونه رفتار مي كند( و به هر حال در اين حالت شما مهارت رانندگي خود را نيز تست مي كنيد).ترمز را محكم فشار دهيد تا متوجه شويد در اين شرايط برفي خودرو چگونه ليز ميخورد و چه اتفاقي مي افتد و همچنين ببينيد چگونه واكنش نشان مي دهيد. آيا خودرو ليز مي خورد و منحرف مي شود يا شما مي توانيد آن را كنترل كنيد؟ سعي كنيد كاري كنيد كه خودرو دور خود بچرخد و بعد سعي كنيد خودرو را از اين شرايط خارج كنيد و كنترل آن را بدست بگيريد. كمي وقت گذاشتن و تمرين اين شرايط مي تواند زندگي شما را حفظ كند.
آماده سازي خود را براي اين شرايط فراموش نكنيد. مراقبت كردن از خودرويتان در زمستان امنيت شما را در هنگام رانندگي در زمستان تضمين مي كند. اگر احتياج به دستياري داريد كه به شما كمك كند تا بتواند خودرويتان را براي هواي سرد آماده كند به مكانيك ها مراجعه كنيد، آنها خدماتي را براي حفظ خودرويتان در زمستان و هواي سرد پيشنهاد مي كنند.


منبع: dande6.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کارهايي که با دزديده يا گم شدن پلاک خودرو بايد انجام دهيد

افزايش قيمت خودرو ها + جدول قيمت خودرو هاي داخلي 21 مرداد

کارهايي که با دزديده يا گم شدن پلاک خودرو بايد انجام دهيد

19 دروغ رايجي که تعميرکاران خودرو به شما مي گويند

ويژگي هاي بي ام و 2020 750Li xDrive + عکس

مشخصات خودروي شاسي بلند هوندا 2019 Honda Passport + عکس

9 نکته براي رانندگي در روز هاي باراني

معني رنگ پلاک خودرو ها و حروف آنها

نکات مهم براي رانندگي در جاده هاي باراني و برفي

با سوناتا 2020 Hyundai Sonata آشنا شويد! عکس

اقدامات مهم براي آماده کردن خودرو براي سفر در عيد نوروز

هنگام رانندگي با خودرو خودران چکار بايد کرد؟

خودرو 12 ميليون دلاري بوگاتي La Voiture Noir ! عکس

چند نکته مهم قبل از خريد خودرو کارکرده و دست دوم

مرسدس بنز فوق العاده طلايي در مراسم اسکار! عکس

نکات مهم براي شستن خودرو و اتومبيل

قراردادن کيسه هوا در خارج از خودرو براي ايمني بيشتر توسط آلماني ها

نور خورشيد چگونه به خودرو آسيب مي زند + راه هاي پيشگيري

راه جلوگيري از خراب شدن پمپ سوخت خودرو

نسخه S رنو کپچر چه مشخصاتي دارد

فروش مرسدس بنز 8.5 ميليارد توماني در تهران! عکس

7 تکنيک و ترفند براي رانندگي ايمن در زمستان

6 عاملي که باعث کاهش قدرت موتور خودرو مي شوند

6 روش ساده براي خوشبو کردن داخل خودرو

مشخصات مرسدس بنز mercedes benz CLA + عکس

با 100 ميليون چه خودرويي بخريم؟ + جدول

اين 5 کار را با خودرو اتومات هرگز انجام ندهيد

دنده مناسب براي پارک کردن خودرو در سراشيبي

باور مي کنيد اين 9 خودروي فوق العاده از پرايد ارزانتر هستند

4 مرحله براي خريد خودرو

قيمت بالاي نسل جديد بي ام و bmw Z4

با 80 ميليون تومان چه ماشيني بخريم؟ + جدول

بي ام و bmw هيبريدي جديد: 100 کيلومتر فقط 1.7 ليتر بنزين!

با 50 ميليون تومان کدام خودرو صفر کيلومتر را مي توان خريد؟ + جدول

خودروي بي‌ام‌و bmw iNext چه ويژگي هايي دارد؟ عکس

قيمت جديد خودرو هاي داخلي لو رفت! + جدول قيمت

خودروي بي ام و bmw X7 جذاب و غول پيکر! + عکس

قيمت تيبا کارکرده در بازار چقدر است؟ جدول

با کمتر از 50 ميليون چه خودرويي مي توان خريد؟ + جدول

جدول قيمت روز خودرو هاي پرطرفدار وارداتي

ارزان قيمت ترين خودرو هاي بازار را بشناسيد + جدول قيمت خودرو

عکس هاي BMW Z4 2019 لو رفت! + عکس

افزايش قيمت خودرو ها + جدول قيمت خودرو هاي داخلي 21 مرداد

فعلا ماشين نخريد!

افزايش دوباره قيمت خودرو هاي داخلي در بازار + جدول قيمت

جدول قيمت جديد خودرو هاي وارداتي در بازار

کاهش قيمت خودرو هاي وارداتي؛ سانتافه 70 ميليون ارزان شد!

خودرو هاي صفر زير 40 ميليون در بازار + جدول قيمت

کاهش قيمت خودرو در بازار + جدول قيمت خودرو

Digital Key قابليت جديد و جالب خودرو ها