آخرین اخبار

خوراکي هايي که دشمن دندان ها هستند دهان و دندان

خوراکي هايي که دشمن دندان ها هستند

  بزرگنمايي:

چه خبر - خوراکي هايي که باعث خراب شدن دندان ها مي شود

برخي خوراکي‌ها بدون اين که حتي متوجه باشيد مي‌توانند لبخند زيباي شما را نابود کنند. در ادامه با برخي از آنها که حتي ممکن است بيشتر از آب‌نبات‌ها به دندان‌ها آسيب برسانند، بيشتر آشنا مي‌شويم.

ميوه هاي خشک

به گفته استيون استفاناک، استاد علوم دهان و دندان در دانشگاه ميشيگان، مصرف ميوه خشک شبيه خوردن آب‌نبات است. ميوه‌هاي خشک چسبنده بوده و از محتواي قند بالايي برخوردار هستند. اين به معناي آن است که قند بين دندان‌ها گرفتار مي‌شود که شرايطي عالي براي بروز پوسيدگي دندان است. به جاي ميوه‌هاي خشک از نمونه‌هاي تازه استفاده کنيد.

نوشابه

جاي شگفتي نيست که نوشابه همدم خوبي براي دندان‌هاي انسان محسوب نمي‌شود. يک قوطي نوشابه داراي 39 گرم قند است که تقريبا معادل 10 قاشق چايخوري مي‌شود اما اين تنها مشکل موجود نيست. نوشابه بسيار اسيدي است و اسيد مي‌تواند ميناي دندان را از بين ببرد. شرايط زماني وخيم‌تر مي‌شود که هر روز نوشابه مصرف کنيد زيرا مواجهه دندان‌ها با قند و اسيد افزايش مي‌يابد.

آبميوه

همانند نوشابه، آبميوه‌ها نيز مي‌توانند اسيدي باشند و اغلب داراي قند افزوده هستند که گاهي اوقات تا 10 قاشق چايخوري نيز مي‌رسد. قند باکتري‌هاي مضر موجود در دهان را تغذيه مي‌کند که مي‌تواند موجب پوسيدگي دندان شود. شما مي‌توانيد آبميوه‌هاي طبيعي را جايگزين نمونه‌هاي تجاري کرده و براي کاهش قند طبيعي موجود در آنها از آب براي رقيق کردن استفاده کنيد.

سس پاستا
ميوه خشک

گوجه فرنگي يک ماده غذايي سالم و مفيد محسوب مي‌شود اما محصولي اسيدي نيز است. مصرف سس گوجه فرنگي به همراه اسپاگتي مي‌تواند آسيب وارده به ميناي دندان را دو برابر کند. سس اسيدي مي‌تواند ميناي دندان را از بين ببرد و کربوهيدرات‌هاي موجود در پاستا نيز باکتري‌هايي را که موجب پوسيدگي دندان مي شوند، تغذيه مي‌کند. مصرف پاستا به همراه پنير يکي از جايگزين‌هايي است که مي‌توانيد مد نظر قرار دهيد.

آب بطري شده

حتي آب ساده نيز ممکن است حاوي برخي مواد معدني باشد که براي بهبود عطر و طعم به آن اضافه شده‌اند و اين مي‌تواند اسيديته را افزايش دهد. در حقيقت آب‌هاي بطري شده مي‌توانند به اندازه قهوه يا چاي اسيدي باشند. محصولاتي که واژه مقطر روي آنها وجود دارد کمتر اسيدي هستند زيرا تقطير تعادل PH را کاهش مي‌دهد و وضعيت خنثي‌تري ايجاد مي‌کند. همچنين شما مي‌توانيد از بطري يا قمقمه‌هايي با قابليت استفاده مجدد بهره برده و آن را با آب لوله‌کشي پر کنيد.

سرکه سيب

سرکه سيب به واسطه فوايد سلامت و ويژگي‌هاي سم‌زدايي خود شناخته شده است اما ممکن است متوجه نباشيد که اسيديته بالاي آن مي‌تواند به ميناي دندان‌ها آسيب وارد کند. اگر سرکه سيب در رژيم غذايي شما جاي دارد، همواره آن را با آب رقيق کنيد، به يک باره نوشيده و پس از مصرف نيز دهان خود را با آب شستشو دهيد.

قهوه، چاي، فراپه

قهوه و چاي ممکن است سطوح انرژي شما را افزايش دهند اما دوست خوبي براي دندان‌ها نيستند. هر دو نوشيدني اسيدي و ادرارآور هستند که به معناي آن است که مي‌توانند موجب خشکي دهان شوند. بزاق يک سيستم طبيعي براي شستشوي هر چيزي است. زماني که با کمبود بزاق مواجه هستيد، احتمال مواجهه با پوسيدگي دندان و بيماري لثه افزايش مي‌يابد. فراپه نيز به واسطه قند افزوده موجود در آن گزينه بدتري نسبت به چاي و قهوه محسوب مي‌شود. خبر خوب اين است که شستشوي دهان پس از مصرف به محافظت از دندان‌ها کمک خواهد کرد.

ويتامين‌هاي پاستيلي

ويتامين‌هاي پاستيلي حاوي قند هستند و محصولاتي چسبنده محسوب مي‌شوند. از اين رو به راحتي بين دندان‌ها گير کرده و مي‌توانند موجب پوسيدگي آنها شوند. ويتامين‌هايي که قابل بلع هستند يا حداقل نمونه‌هايي را که با جويدن خرد مي‌شوند، انتخاب کنيد.

چيپس‌هاي طعم‌دار

تکه‌هاي تيز چيپس مي‌توانند موجب بريدگي در لثه‌ها شوند و کربوهيدرات‌هاي پالايش شده نيز مي‌توانند باکتري‌هاي مضر در دهان را تغذيه کنند اما طعم‌دهنده‌ها که اغلب اسيدي هستند همانند يک کاغذ سمباده روي دندان‌ها عمل مي‌کنند. هر چه ميزان طعم‌دهنده بيشتر و قوي‌تر باشد با دندان‌ها نامهربان‌تر خواهد بود. پاپ کورن تهيه شده به روش هواپز يا مقداري مغز خوراکي گزينه‌هاي بهتري نسبت به چيپس‌هاي طعم‌دار هستند.

آب‌نبات‌هاي مخصوص سرفه

آب‌نبات‌هاي مخصوص تسکين سرفه مي‌توانند همانند آب‌نبات‌هاي معمولي به دندان‌هاي انسان آسيب وارد کنند. استفاده بيش از حد از اين محصولات مي‌تواند موجب پوسيدگي دندان‌ها شود.

الکل

نوشيدني‌هاي الکلي مي‌توانند به دندان‌هاي انسان آسيب برسانند. در کنار کربوهيدرات‌ها که باکتري‌ها را تغذيه مي‌کنند، محصولي مانند آبجو با افزودن کربنات اسيدي مي‌شود که ميناي دندان‌ها را از بين مي‌برد. شراب نيز مي‌تواند از محتواي قند بيشتر از انتظار برخوردار باشد. جدا از قند، نوشيدني‌هاي الکلي مي‌توانند موجب خشکي دهان شوند که محيط را براي بروز پوسيدگي دندان و بيماري لثه فراهم مي‌کند.

يخ

سختي يخ عاملي است که مي‌تواند به دندان‌ها آسيب وارد کند. جويدن يخ مي‌تواند به راحتي موجب ترک خوردن دندان‌هاي انسان شود.

نوشيدني‌هاي انرژي‌زا و ورزشي
نوشابه رژيمي

به رغم نام‌هاي خود که مفيد و سالم به نظر مي‌رسند اما نوشيدني‌هاي انرژي‌زا و ورزشي سرشار از قند و اسيدها هستند که اتحادي خطرناک در برابر دندان‌ها ايجاد مي‌کنند. بسياري از اين نوشيدني‌ها حاوي ماده‌اي چسبنده هستند تا رنگ به صورت يکنواخت در نوشيدني پخش شود. در نتيجه، قند و اسيد براي مدت زمان طولاني‌تري روي دندان‌ها باقي مي‌ماند. آب ساده جايگزيني خوب براي اين قبيل نوشيدني‌هاست.

ماست

ماست چگونه مي‌تواند براي دندان‌ها مضر باشد؟ اگر ماست ساده مصرف کنيد، مشکلي وجود ندارد. ماست ساده حاوي پروبيوتيک‌ها و کلسيم است که براي سلامت دهان و دندان نيز مفيد هستند اما بسياري انواع ماست، حتي نوع يوناني، حاوي افزودني‌هاي ديگر هستند که مقدار بسيار زيادي قند و اسيد را به ترکيب اضافه مي‌کنند.

بيشتر بدانيد : 22 عادتي که دندان‌ها را خراب مي‌کنند

بيشتر بدانيد : 7 ماده غذايي که دندان هاي تان را زرد مي کنند

بيشتر بدانيد : خوراکي هاي ناسازگار با دندان

بيشتر بدانيد : عوارض تراشيدن دندان


منبع: asriran.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آيا محصولات سفيد کننده دندان براي سلامت دندان مضرند؟

11 اشتباه روزانه که باعث پوسيدگي دندان مي شود

ميوه هايي که دندان هايتان را خراب مي کنند

علت بي رنگ بودن لثه ها چيست؟

درمان بوي بد دهان و نفس بد بو با دارچين

خوراکي هايي که دشمن دندان ها هستند

آسيب ديدن ريه ها به وسيله باکتري هاي دهان

سندروم سوزش دهان چيست و چطور درمان مي شود؟

ارتباط خرابي دندان ها با بيماري ها، از مشکل قلبي تا اضافه وزن

خمير دندان خوب چه ويژگي هايي دارد؟

پوسيدگي دندان چرا و چگونه اتفاق مي افتد؟

درمان فوري دندان درد با چند مسکن طبيعي

دوره درمان ارتودنسي چه مدت است ؟

مصرف کدام کربوهيدرات ها براي دندان مفيد است

روغن نارگيل دهانشويه اي طبيعي

سفيد کردن دندان ها با اين روش هاي سالم و ساده

ايمپلنت دندان چيست؟ اين افراد ايمپلنت نکنند

دندان عقل به چه دردي مي خورد؟ آيا بايد دندان عقل را کشيد؟

سفيد کردن دندان ها با اين مواد طبيعي امکان پذير است؟

استفاده از خميردندان هاي سفيد کننده چه عوارضي دارد؟

دهان شويه هاي طبيعي که دهانتان را خوشبو مي کنند

وقتي کشيدن دندان عقل منجر به مرگ مي شود!

درمان خانگي دندان درد با چند داروي گياهي

بوي بد دهان و 10 چيزي که نمي دانستيد باعث بوي بد دهان مي شود

دندان خراب چه تاثيري بر معده مي گذارد؟

سفيد کننده دندان خانگي با زردچوبه و آب اکسيژنه

درمان سوختگي زبان

بعد از کشيدن دندان چه کنيم؟

جلوگيري از پوسيدگي دندان ها با چاي سبز و عصاره هاي گياهي

آبسه دندان چيست؟

بهترين مسواک کدام است؟ مسواک برقي يا مسواک معمولي

اين 6 عادت باعث زرد شدن دندان ها مي شوند

علت خونريزي لثه چيست؟

فکر مي کنيد سواد سلامت دهان و دندان را داريد يا آموزش لازم است؟

تاثير ارتودنسي بر روحيه + بهترين زمان براي ارتودنسي

مهم ترين علت بروز توده ها و کيست هاي دهان چيست؟

هشدار! دهانشويه ها خطر ابتلا به ديابت را افزايش مي دهند

جلوگيري از پوسيدگي دندان با چند خوراکي خوشمزه

کدام داروها دندان ها را خراب مي کنند؟

درمان آفت دهان با گياهان دارويي

بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما, به گفته دندان پزشکان

بهترين خميردندان چه ويژگي هايي دارد؟

مضرات استفاده از خلال دندان که تا به حال نمي دانستيد

عوارض تراشيدن دندان

مشکلاتي که عدم مراقبت از لثه براي شما بوجود مي آورد

معايب نفس کشيدن از دهان

درد دندان و ديگر تغييرات دنداني از چه مشکلي در دهان شما خبر مي دهد؟

مادران عامل پوسيدگي دنداني کودکان

بوي بد دهان در ماه رمضان، دلايل و راه حل ها

جويدن جداره دهان، خطرات و نحوه ترک آن