آخرین اخبار

آشتي با همسر بعد از دعوا، مخصوص کساني که تازه ازدواج کرده اند!!! روابط عاطفي

آشتي با همسر بعد از دعوا، مخصوص کساني که تازه ازدواج کرده اند!!!

  بزرگنمايي:

چه خبر - راه حل هايي براي آشتي با همسر

هميشه بين همسران دعوا رخ مي دهد اما مهم اتفاقات بعد از اين دعوا است که مي تواند به زندگي آن ها لطمه وارد کند. مطمئنا هيچ کس از دعوا کردن استقبال نمي کند مخصوصا اگر با شريک زندگي اش باشد. اما گاهي اختلاف وجود دارد و مزه نمک زندگي کنار تفاهم ها خود را نشان مي دهد. حال اگر خداي نکرده دلخوري و ناراحتي‌اي پيش آمد، چگونه مي توان از يک جروبحث به صلح سازنده رسيد؟
اسلام مثل هميشه راه نجات را به روي زنان يا مرداني که از جدايي عاطفي يکديگر رنج مي‌بردند باز کرده تا فضاي خانواده‌ها با جنگ و جدل بين زن و شوهر ناآرام نشود بلکه صلح و آشتي در خانواده به‌وجود آيد و هر يک از زن و شوهرها براي آشتي کردن و گفت‌و‌گو با همسر از ديگري پيشي بگيرد.
به برکت اسلام و به لطف حضور پيامبر گرامي اسلام‌(ص) دوران قهرهاي مداوم و بي‌دليل مردان از همسرانشان تمام شد و ديگر مردان اجازه نداشتند با هر بهانه‌اي با همسر خود قهر کرده و او را از خود دور کنند. البته اين اتفاق مبارک ابتدا در مدينه روي داد و بعد از آن بود که زنان مکه هم وقتي آزادي و رهايي زنان مدينه را ديدند، خواستند فرهنگ اسلام به خانه‌هاي آنها هم برسد.
طبق مطلبي که در کتاب «التفسير‌الکبير» نوشته شده، به دستور پيامبر هيچ مردي اجازه قهر کردن و به گزارش پارس ناز بي‌توجهي نسبت به همسر خود را نداشت و اگر مردي چنين کاري کرده بود بايد هرچه سريع‌تر آشتي مي‌کرد. در کتاب «روح‌المعاني» هم ماجرايي نوشته شد که بر‌اساس آن نبي مکرم اسلام (ص) براي اينکه فرهنگ مردم مکه را هم مانند مردم مدينه کند و هيچ مرد مسلماني از همسر خود قهر نکند، در سخنراني‌هاي خود بر اين نکته تاکيد مي‌کرد تا صلح و آشتي در خانه‌ها ايجاد شود.
عفو و بخشش از توصيه‌هاي ديني است که در قرآن به آن تاکيد شده و خدا از بندگانش مي‌خواهد اگر کسي به شما بدي کرد، شما با نيکويي و مهرباني جوابش را بدهيد. اين قاعده بيشتر از هر کسي در مورد زندگي‌هاي خانوادگي صدق مي‌کند. آنجا که خدا در آيه 96 سوره مومنون مي‌فرمايد: «بدي را به بهترين شيوه دفع کن و پاسخ بدي را به نيکي بده».

دعوا زن و شوهر در چه مواردي جايز نيست ؟

در زندگي مشترک، موضوعات زيادي وجود دارد که موجب اختلاف نظر ميان زوجين مي شود اما برخي از آنها واقعا ارزش دعوا و نزاع را ندارد. حال ببينيم کدام موضوعات؟

دعوا براي کاري که خواسته ايد و انجام نشده

حتما براي شما هم بارها پيش آمده که از همسرتان بخواهيد تا کاري را انجام دهد اما پس از گذشت مدتي ببينيد که او هنوز هيچ اقدامي نکرده است؟ به عنوان مثال از او خواسته ايد که سطل زباله را بيرون بگذارد يا سر ساعت 9 کانال تلويزيون را تغيير دهد چون که شما مي خواهيد برنامه مورد علاقه تان را ببينيد،
اما او به هيچ کدام عمل نکرده است. مهم نيست. همه ما گاهي فراموش کار مي شويم. مطمئنا برعکس اين قضيه نيز اتفاق افتاده است و شما نيز بارها آنچه همسرتان به شما گوشزد کرده بود را از ياد برده ايد.

حرف غيرمنطقي خانواده همسر و بروز دعوا و اختلاف

اين که يکي از اعضاي خانواده يا دوستان همسرتان حرفي زده يا رفتاري از خود نشان داده که مورد پسند شما نبوده است، ربطي به همسرتان ندارد. مقصر شخص ديگري است. پس شما نبايد او را به دليل رفتار ديگري سرزنش کنيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 10 توصيه معروفترين مشاوران دنيا براى ارتباط با خانواده همسر؟؟

تفريحات همسر و دعوا براي آن ها

مهم نيست چند ساعت، چند روز يا حتي ماهها و سالها با همسرتان در مورد اين که او به فوتبال يا بازي هاي يارانه اي علاقه دارد، بحث کنيد، شما هيچ وقت نخواهيد فهميد که چرا آقايان عاشق فوتبال اند يا اين که چرا خانم ها از تماشاي سريالهاي تلويزيوني لذت مي برند. پس بهتر است بدون هيچ جنجالي، آنچه طرف مقابل تان را شاد و سرگرم مي کند، قبول کنيد.

بحث براي گذشته ي همسر

شما حق اين که همسرتان را به خاطر گذشته اش، قبل از اين که شما به زندگي او وارد شويد، سرزنش کنيد. شما او را همين طور که بوده، با همان گذشته، قبول کرده ايد. به بيان ديگر، اگر گذشته شما نبود، اگر برخي چيزها را تجربه نمي کرديد، حال اينجا که بايد، در کنار هم نبوده ايد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 6 مسئله اي که هرگز نبايد به خاطر آن با همسرتان دعوا کنيد!!

بعد از دعوا با همسر چه کنيم؟

گاهي اوقات حتي مقاومت هم کمک نمي کند و کاسه صبر شما لبريز مي شود. حال اگر اگر خداي نکرده دلخوري و ناراحتي‌اي پيش آمد و زن و شوهر با هم قهر کردند آن وقت وظيفه طرفين دعوا چيست؟

پس از دعوا تنها معذرت کافي نيست

وقتي همسرتان از شما مي خواهد تنهايش بگذاريد يا اين که خسته شده است و دوست دارد کار ديگري انجام دهد، فقط گفتن «معذرت مي خواهم» براي التيام احساسات او کافي نيست و بايد بگوييد که من به خاطر فلان چيز يا فلان حرف، از تو معذرت مي خواهم و در آينده سعي مي کنم که…

صحبت با همسر پس از بحث و دعوا

اگر بعد از دعوا به زمان نياز داريد تا دوباره روحيه خود را به دست بياوريد، اشکالي ندارد؛ اما حتما اين را به همسرتان بگوييد. روانپزشکان معتقدند، اگر بعد از دعوا همسرتان را از خود برانيد، او احساس مي کند مي خواهيد او را تنبيه کنيد و به همين دليل شايد نتواند به سمت شما بيايد و احساساتش را بازگو کند.
به جاي اين کار به او بگوييد: «احساسات من به سرعت احساسات تو به حالت قبلي برنمي گردند. به من فرصت بده. وقتي حالم خوب شد، در اين مورد بيشتر صحبت مي کنيم.»

پس از بحث و مشاجره با همسر بگوييد مشکل کجاست؟

به همسرتان بگوييد هر حرف يا سوالي دارد، مي تواند از شما بپرسد و در مورد چيزهايي که بعد از دعوا هنوز او را آزار مي دهد، صحبت کند. هرگز به دليل ترس از دعواي مجدد از اين مرحله فرار نکنيد. اگر با هم صحبت نکنيد، مشکل تان حل نشده باقي مي ماند و ناراحتي ها از بين نمي روند.

از يک متخصص کمک بگيريد

اينکه هميشه بر سر موضوعات تکراري با همسر خود بحث مي کنيد يا نمي توانيد مسايل گذشته را فراموش کنيد، مساله بي اهميتي نيست. پيش از بدتر شدن اوضاع پيش مشاور برويد. بيشتر مردم از روش هاي مشابه استفاده و نتيجه هاي مشابه نيز کسب مي کنند. اما مشاور هميشه راهکار تازه اي به شما ارائه خواهد کرد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : دعوا هاي زن و شوهري را با اين ترفندها پايان دهيد!!

فوت و فن هاي قهر و آشتي با همسر

بهترين همسر دنيا هم که باشيد حتما گاهي پيش مي ايد که بين تان شکراب شود. مي گويند در دعوا حلوا خير نمي کنند! اما بعضي ها هم مي گويند آدمها در عصبانيت حرف هايي را ميزنند که هميشه بهشان فکر مي کرده اند… در هر حال هر کدام از اين ها که باشد بعد از دعوا و بعد از کمي مرور کردن حرف هايي که وسط اين جنجال ها بين تان رد و بدل شده است به فکر آشتي مي افتيد که با وجود آن حرف ها چگونه مي توانم راه را براي آشتي باز کنم؟! چطور از همسرم دلجويي کنم و به او بگوييم آن حرف هايي که زدم تنها از روي عصبانيت بوده است؟!
مسلما اگر در زمان بحث، دعوا شدت و تندي زيادي نداشته باشد و به آرامي دعوا کنيم و صبر بيشتري به خرج دهيم. آشتي کردن و برقراري دوباره ارتباط راهي ساده‌تر خواهد بود. اما در جنبه‌ي دوم اگر دعوا شدت بيشتري داشته باشد و به يکديگر ناسزا بگويم و يا در حين دعواي حتي يکديگر را بزنيم، اين رابطه را به سختي مي‌توانيم برقرار کنيم يا حتي زماني که اين رابطه برقرار شد، ديگر آن صميمت سابق را ندارد و مثل چيني ترک خورده‌اي مي‌باشد که با يک ضربه کوچک براي هميشه مي‌شکند و فنا مي‌شود… هميشه اين موضوع رابه هنگام دعوا بخاطر داشته باشيد تا حدي جلو برويد که جايي براي بازگشت داشته باشيد و به قول ما ايراني‌ها همه‌ي پل‌هاي پشت سر خود را خراب نکنيد که ديگر راهي براي بازگشت نداشته باشيد.

توصيه هاي مهم براي آشتي بعد از دعوا با همسر

اولين گام براي آشتي کردن اين است که بپذيريم همه‌ي انسان‌ها نظرات مختلفي نسبت به يکديگر دارند و مسلما ما و شخصي که با او نزاع داشته‌ايم نيز داراي ايده‌ها و عقايد متفاوتي هستيم و اولين گام اين است که اين موضوع را بپذيريم و نظرات يکديگر را حتي متفاوت قبول کنيم و براي صحبت‌هاي يکديگر ارزش قائل شويم. و مهم تر اينکه بعد از دعوا به دنبال انتقام جويي نباشيم و به دنبال اين نباشيم که بعد از دعوا با صحبت‌هاي و يا رفتارمان ديگري را تحقير کنيم و يا اينکه قصد آزار او راداشته باشيم به جاي اين کارها به تفاهم برسيد و با يکديگر سازش کنيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : شما هم نمي دانيد چطور با همسرتان آشتي کنيد؟

زن‌ها بيشتر قهر مي‌کنند يا مردها؟

نمي‌توان دقيق گفت مردها بيشتر قهر مي‌کنند يا زنان، ولي بين زنان و مردان در علت توسل به اين رفتار تفاوت وجود دارد.
قهر واکنش تنبيهي براي نشان دادن نارضايتي است که زنان از قهر براي نمايش نارضايتي خود استفاده مي‌کنند. زنان مشتاق نشان دادن عواطف و احساسات‌شان به محيط اطراف هستند، بنابراين با تصميم به قهر سريعا مي‌خواهند ثابت کنند که از مساله‌اي ناراحت هستند، در واقع يک زن با هدف جلب توجه طرف مقابل قهر مي‌کند؛ از سوي ديگر زن براي بيان احساسات و عواطف خود از کلمات استفاده کرده و تصور مي‌کند‌ بدترين جريمه براي ديگران، محروم کردن آنها از حرف زدن است، اما اين هرگز به معني قطع کل رابطه نيست و آشتي کردن حتمي است.
اما مردان از قانون همه يا هيچ استفاده مي‌کنند يک رابطه يا از نظرشان کلا مختومه است يا ادامه دار، هيچ نقطه مياني در يک رابطه براي خودشان قائل نيستند و چون نسبت به زنان در ارتباط کلامي ضعف دارند، به همين دليل نمي‌توانند از قهر به‌عنوان ابراز ناراحتي استفاده کنند، چون مانند آنها از گفت‌وگو نکردن ناراحت و اذيت نمي‌شوند، شايد به همين دليل است که برخي از مردان اگر قهر کنند و در دور باطل لجبازي گرفتار شوند، ديگر کمتر حاضر به آشتي مي‌شوند، حتي اگر به ضررشان‌ تمام شود.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : وقتي شوهرتان با شما قهر مي‌کند چگونه رفتار کنيد؟

چرا قهر مي‌کنيم؟

افرادي که زياد قهر مي‌کنند، عموما انتقاد ناپذير و زودرنج هستند و اعتماد به نفس کمي دارند و از عزت نفس بالايي برخوردار نيستند. آنها هنگام رويارويي با مشکلات يا اختلاف عقيده با ديگران، احساس ترس و حقارت مي‌کنند و به ناچار براي دفاع از خود و اجتناب از استرس و اضطراب، راهي جز قهر نمي‌يابند، در حقيقت فرد با قهر و محل نگذاشتن به ديگري به نوعي از مساله فرار مي‌کند که اين خود نشانه ترس و ضعف شخصيتي فرد است.

راه و روش درست پيشقدم شدن براي آشتي با همسر

در ادامه نکاتي که براي پيشقدم شدن در آشتي بايد رعايت کنيد را توضيح مي دهيم:

از لحاظ روحي خود را براي آشتي آماده کنيد و بعد پيش برويد

اگر احساس مي‌کنيد که حتي يک درصد براي مصالحه و سازش آمادگي نداريد به هيچ وجه پيش نرويد زيرا ممکن است که صحبتي شود و شما کنترل خود را از دست دهيد و اوضاع از اينکه هست بدتر شود براي همين گفته مي‌شود که از لحاظ روحي آمادگي کامل داشته باشيد و بعد جلو برويد. شما از خود گذشتگي کنيد و علي رغم تمامي هيجانات منفي خود که به نوعي شما را از اين کار منع مي‌کند اما باز هم به سمت طرف مقابل خود برويد، و رابطه را ادامه دهيد. اين کار شما باعث مي‌شود که او از کرده‌ي خود پشيمان شود و ارزش شما را بهتر درک کند. در دعواها به تنهايي پيش نرويد و قضاوت پيش از موعد نداشته باشيد و مانند نوجوانان پرخاش جو و يکه تاز نباشيد. شما بايد يک فرقي با نوجوانان داشته باشيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : چطور بعد از يک دعوا دوباره آشتي کنيم؟

با کم کردن غرور و تکبر پس از دعوا عذرخواهي کنيد

بسيار پيش مي‌آيد که افراد با هم دعوا مي‌کنند. فقط به اين دليل که نتوانستند به درستي منظورشان را به يکديگر بفهمانند يا از عبارات و کلماتي استفاده مي‌کنند که به درستي منظورشان را نشان نمي‌دهد و باعث سوء‌تفاهم بسيار مي‌شود، همين مي‌تواند براي زندگي زناشويي شما بسيار مضر باشد. بنابراين نخستين کار بعد از هر دعوا اين است که غرور و تکبر‌تان را کم کنيد و براي به‌وجود آمدن دعوا و کارها و حرف‌هاي اشتباه‌تان اظهار تاسف کنيد. در واقع يک عذر خواهي واقعي مي‌تواند يکي از دشوار‌ترين پيشنهاداتي باشد که ما به شما مي‌‌دهيم. بر خلاف تصور عموم همه افراد قادر به زبان آوردن اين کلمه بوده و تا به حال هيچ کس بعد از گفتن آن غش نکرده است.

براي آشتي با همسر حتما به او بگوييد که دوستش داريد

هنگامي که مي خواهيد به حالت آشتي و صلح برگرديد به همسرتان بگوييد که دوستش داريد. اطمينان دادن در مورد اين موضوع که احساس شما نسبت به همسرتان هيچ گاه و تحت هيچ شرايطي تغيير نخواهد کرد بسيار خوب است.

با تفاوت شيوه دلجويي از خانم‌ها و آقايان آشنا شويد

در دلجويي بايد بدانيد شيوه دلجويي از مرد و زن به چه صورت است و به تفاوت اين دو جنس بيشتر دقت کنيد. از آنجا که خانم‌ها خيلي شنيداري هستند و دوست دارند بشنوند بهتر است، مرد‌ها عبارت‌هايي مانند اينکه «من هنوز تو رو دوست دارم» و «تو برايم مهمي» و «من منظوري نداشتم» را زياد استفاده کنند. نياز ذاتي خانم‌ها دوست داشته شدن و دوست داشتن است؛ بنابراين وقتي در موضوعي قرار مي‌گيرند که آزرده خاطرند نياز ذاتيشان، آسيب مي‌بيند و با خودشان فکر مي‌کنند «من رو دوست نداره» يا «نفهميد من دوستش دارم.»
در خور ذکر است که نياز ذاتي آقايان نيز قدرت و توانايي است. معمولا در بحران‌ها احساس آزاردهنده آقايان بي‌کفايتي و تحقير شدن است؛ بنابراين بايد کلماتي به کار گرفته شود که اين احساس از او گرفته و حس توانمندي به او بازگردانده شود؛ بيان عبارت‌هايي مانند «من مي‌دونم که تو مي‌توني» و «مي‌دونم به فکر ما هستي و حواست هست» بسيار مهم است. به طور کلي در دلجويي کردن بايد به فرهنگ کلماتي که بينتان است، بيشتر توجه کنيد و هر آنچه را که براي بهتر شدن حال طرف مقابلتان لازم است انجام دهيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : بعد از دعوا با همسرمان چگونه از او دلجويي کنيم؟

قبول کنيد که اشتباه کرده‌ايد و آشتي کنيد

زماني‌که به‌طور شفاف مشخص شد که مرتکب اشتباه شده‌ايد و مـطـلقا راه گريزي از پيامدهاي حاصله از خطاکاري و جرم‌تان وجود نداشت، بايد گناه خود را بپذيريـد. براي جبران خرابکاري و رسيدگي کردن به موقـــعيت ايـجـاد شده پيش برويد. اگـر در اين مـرحله در بيان جزئيات متوسل به دروغ شويد، احتمال اين‌که او احساس کند، به‌طور کـامـل بـا او صـادق نـيستـيد، زياد مي‌شود يا ممکن است داستان شما را به‌صورت متفاوتي از شخصي ديگر بشنود.
رو راست و يک‌دل باشيد اما کار غيرعاقلانه انجام ندهيد. تا مي‌توانيد اشتباه خود را بي‌اهميت جلوه دهيد. هـمسر شـما شـديدا مي‌خواهد باور کند که شما قصد اذيت و آزار او را نداشته‌ايد، بنابراين تمام تلاش خود را براي پاک کردن ذهـن او بکار ببنديد. حتي اگر يک عذر و بهانه به‌نظر شما ناکار آمد برسد، اگر به‌صورت متقاعد‌کننده‌اي آن‌را بيان کنيد باز او خريدارش خواهد بود.

براي آشتي با همسر ببخشيد و فراموش کنيد

عذر خواهي تنها به اين معنا نيست که بگوييد متأسفيد بلکه بايد آن اتفاق را براي هميشه فراموش کنيد. در حقيقت فراموشي باعث مي گردد که مسئله مورد نظر راه بازگشت و سرايت دوباره به رابطه تان را نداشته باشد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : با نوشتن اين نامه، با همسرتان بدون منت کشي آشتي کنيد!

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : پيشنهادهايي براي احياي رابطه با همسر


منبع : iranbanou.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

حرف هاي جالب همسر يک هنرمند مشهور از دلايلي که زندگي مشترکش را تباه کرد!!

چگونه پسري که عاشق اش بودم را بعد از ازدواج فراموش کنم؟

چرا همسرتان به حرف هاي شما گوش نمي کند؟

5 رفتار ساده که همسرتان را از شما فراري مي دهد!!

رابطه جنسي بهتر با دانستن چند نکته مردانه!

همکارام را بيشتر از شوهرم دوست دارم!!

از شوهرم منتفرم، ديگر دوستش ندارم!!

آزار جنسي کودکان و آموزش هاي لازم براي پيشگيري از آزار جنسي

نگاهي روانشناسانه به ابراز علاقه جواد کاظميان به مونيکا بلوچي

اين عاشقان معشوق شان را از عشق خفه مي کنند!!

عاشق رئيس ام شده ام که يک دختر دارد!!

توصيه‌‌هايي براي عشاق ناکام!!

مادران شاغل بخوانند! آموزش هاي ضروري والدين شاغل به کودکان در مواقع تنهايي

مهارت هايي براي حفظ رابطه عاشقانه!!

رابطه جنسي من و شوهرم بسيار کم است، چگونه او را به ترغيب کنم؟

5 پاسخ به 5 سوال رايج در مورد شکست عشقي

از بين بردن ترس کودک در روز اول مدرسه با چند پيشنهاد

7 دليل پيدا نکردن نيمه گمشده تان در رابطه عشقي!!

20 جمله اي که حتما بايد به همسرتان بگوييد!!

12 جمله اي که نبايد هرگز به همسرتان بگوييد!!

با زن مطلقه ازدواج کنم يا نه؟مزايا و معايب ازدواج پسران با زنان مطلقه

اگر پسر مورد علاقه تان اين ويژگي ها را دارد، يک مرد ضعيف است!!

ازدواج با اين دلايل شما را براي هميشه بدبخت مي کند!!

آنچه که هيچ دختر و پسري از دوران نامزدي نمي داند!!

رازهاي جذاب بودن براي جنس مخالف که بايد بدانيد!!

آشتي با همسر بعد از دعوا، مخصوص کساني که تازه ازدواج کرده اند!!!

دختران امروزي چرا به شاهزاده سوار بر اسب سفيد نه مي گويند؟

روش هاي جلوگيري از دخالت خانواده همسر در زندگي زناشويي!

شوهرتان اگر اين خصوصيات را دارد، بدانيد بهترين شوهر دنيا را داريد!

چرا مردان دوست دارند با زني همسن مادرشان ازدواج کنند؟

چگونه دعواي بين بچه ها را کنترل کنيم؟

اگر به آينده رابطه عاشقانه تان شک داريد، به اين سوالات جواب دهيد!!

6 گروه مردان که نبايد به ازدواج با آنان فکر کرد !!!

به اين مدل مردان وابسته نشويد، آنها اهل ازدواج نيستند!

ترفندهايي براي حرف شنو کردن مردان در زندگي زناشويي!!

رابطه عاشقانه با همسرتان را با اين ترفندها براي هميشه حفظ کنيد!!

زنان عاشق شنيدن اين حرفها از همسرشان هستند!!

اگر شوهرتان اين نشانه ها را دارد، يک مرد سرد در رابطه زناشويي است!!

نگاهي به تنوع طلبي مردانه، به بهانه طلاق و ازدواج مجدد مهاجم نيجريه

7 جمله مخرب که نبايد به نوجوان تان بگوييد!!

تفاوت بين عشق واقعي و هوس چيست؟ با 7 نکته زير متوجه ميشويد!!

آزار دهنده‌ترين رفتارهاي زنانه که مردان را فراري مي دهد!!

ازدواج با هدف هاي اشتباه؛ با اين اهداف هرگز ازدواج نکنيد!

رابطه زناشويي عاشقانه تان را با اين 5 رفتار ساده نابود نکنيد!!

چرا مردان متاهل خيانت مي کنند؟ بعد از خيانت، دوباره به او اعتماد کنم؟

آموزش جنسي، مسائل جنسي را چگونه براي کودک توضيح بدهيم؟

اين نشانه ها مي گويد دختري عاشق تان است!!

رابطه جنسي بهتر مي خواهيد؟ اين مواد غذايي را بخوريد!!

محکم کردن رابطه عاشقانه با همسر با 18 ترفند که نمي دانستيد!!

شوهرم دائم با زنان غريبه رابطه دارد!!