آخرین اخبار

معيارهاي ازدواج موفق + چند نکته طلايي که هر دختر و پسري بايد بداند روابط عاطفي

معيارهاي ازدواج موفق + چند نکته طلايي که هر دختر و پسري بايد بداند

  بزرگنمايي:

چه خبر - در انتخاب همسر به اين نکات توجه کنيد

فرايند شناخت کامل همسر و هم زباني و تفاهم با او پروسه‌اي طولاني دارد و مراحل تکميلي آن در ايام پس از ازدواج بين 6 ماه تا 3 سال پس از ازدواج و تشکيل خانواده اتفاق مي‌افتد. ازدواج با برخي افراد ريسک بسيار زيادي دارد و از آغاز آشنايي قابل پيش بيني است و صرف ابراز علاقه، چيزي را عوض نمي‌کند. اين گونه ازدواج‌ها در تمام موارد به شکست اعم از طلاق و جدايي و سردي روابط و... منجر مي‌شود.
در سال‌هاي اخير يکي از چهره‌هاي صاحب نام و نظر در موضوعات اجتماعي و از جمله ازدواج، حجت‌الاسلام و المسلمين شهاب مرادي بوده است. وي که بيش از محافل عمومي در گعده‌هاي جواني و محفل‌هاي خودماني اجتماعي حضور مي‌يابد، در سال‌هاي اخير توانسته با نظرات متفاوت و به‌روز خود نظر بسياري را به خود جلب کند. اين روحاني از سويي در رسانه‌ها نيز به راحتي و بدون تشريفات حضور مي‌يابد و تلاش مي‌کند راهي براي شناساندن نظر واقعي دين به جوانان نشان دهد. آنچه در پي مي‌آيد، نگاهي گذرا به ديدگاه‌هاي حجت‌الاسلام مرادي در خصوص ازدواج و موضوعات مربوط به آن است.

ازدواج با انتخاب آگاهانه

يکي از پرسش‌هاي اساسي در خصوص مسأله ازدواج، نوع نگاه‌ها به اين پديده است. در ابتداي امر بايد اين نکته مطرح شود که راه درست و قابل اطمينان براي رسيدن به يک ازدواج موفق و سالم چيست و چطور مي‌شود به اين راه دست يافت؟ انتخاب آگاهانه و دور از هيجانات، تنها راه درست و قابل اطمينان براي رسيدن به يک ازدواج موفق و زندگي عاشقانه است. اگر کسي به قصد رسيدن به ازدواج موفق و عاشقانه، از راه انتخاب آگاهانه و خردمندانه حرکت کند و خداي نکرده به هر علتي قبل يا بعد از ازدواج، متحمل رنجي شود، در پيشگاه خدا معذور و مغفور است ان شاءالله، وگرنه هم کامش تلخ شده و هم بايد به خداي متعال بابت تلخ کامي‌هايش پاسخ دهد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 13 رازي که دختران قبل از ازدواج بايد بدانند!!

شناخت همسر زمان‌بر است

فرايند شناخت کامل همسر و هم زباني و تفاهم با او پروسه‌اي طولاني دارد و مراحل تکميلي آن در ايام پس از ازدواج بين 6 ماه تا 3 سال پس از ازدواج وتشکيل خانواده اتفاق مي‌افتد. ازدواج با برخي افراد ريسک بسيار زيادي دارد و از آغاز آشنايي قابل پيش بيني است و صرف ابراز علاقه، چيزي را عوض نمي‌کند. اين گونه ازدواج‌ها در تمام موارد به شکست اعم از طلاق و جدايي و سردي روابط و... منجر مي‌شود. راهکار عاقلانه و مطمئن حذف انتخاب‌هاي نادرست است. بسياري از طلاق‌ها قبل از انتخاب همسر قابل پيش بيني است يعني ما مي‌توانيم تشخيص دهيم اين دختر و پسر اگر ازدواج کنند ازدواج موفقي ندارند. يکي از خردمندانه‌ترين راه‌ها اين است که بچه‌هاي ما انتخاب همسر را ياد بگيرند. انتخاب درست همسر هم ملزوماتي دارد.

مهريه نجومي يا سبک زندگي مومنانه؟

سبک زندگي در تعريف ايراني‌اش يعني روش زندگي مومنانه. امروز نگاه و عمل جاهلانه در برخي از روش‌هاي زندگي ما نمود پيدا مي‌کند. متأسفانه برخي از رفتارهاي فردي و اجتماعي ما از روي جاهليت است و شبيه به رفتارهاي اهالي سرزمين‌هاي گذشته مثل قبيله قريش قبل از اسلام. درآن روزگار مردم به دارايي‌هايشان تفاخر مي‌کردند، حالا نيز جنگ فخر فروشي وجود دارد. اين يعني زندگي جاهلانه. اينکه عروسي ما باشکوه‌تر باشد يا هدايايي که مي‌دهيم بزرگ‌تر باشد يا مباهات به دارايي‌هايمان، همه نشان از جاهليت ما دارد.

رفتار همسر پس از ازدواج تغيير نمي کند

به قصد اصلاح، درمان و يا هدايت با کسي ازدواج نکنيد! و فراموش نکنيد ازدواج درمانگاه نيست. چشمتان را خوب باز کنيد ببينيد آيا با همين خواستگارتان بدون هيچ تغيير و اصلاحي در رفتارش، عقايدش، وضع علمي و مالي‌اش مي‌توانيد زندگي کنيد يا نه؟ و بر مبناي همين الان، کاملا واقع بينانه، تصميم بگيريد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : همسر مناسب شما بايد اين 8 نشانه را داشته باشد!!

انتخاب همسر بدون ترحم

دخترم، پسرم! آيا يک دختر خوب و مومن و سربه راه، بايد ازدواج کند تا قرباني شود؟! زخم روي زخم بخورد و صبوري کند؟! دخترم! تو ازدواج نمي‌کني که قرباني شوي، زخم بخوري و منتظر زخم‌هاي بعدي باشي، نبايد در مرحله انتخاب همسر و قبل از عقد! ترحم کني،نبايد تصميمت اين باشد که نقش پدر يا مادر را براي شوهر آينده‌ات ايفا کني. ازدواج؛ مددکاري نيست! ازدواج؛ هدفش آرامش است؛ آرامش دو نفر! نه فدا شدن و نابودي تو براي آرامش ديگري.

قبل از ازدواج بدبين و پس از ازدواج خوش بين باشيد

انتخاب همسر به يک مجموعه‌اي از مهارت‌ها نياز دارد به طور مثال فرد قبل از انتخاب همسر بايد بدبين باشد. وقتي انتخاب همسر انجام شد. تعامل و تفاهم. بعداز عروسي بايد کاملا خوش بيني حاکم باشد. خودخواهي برود، فداکاري جايگزين آن شود. زيرا توجه به مسائل خودم جايش قبل از ازدواج است. بچه‌ها قبل از انتخاب همسر کاملا ايثارگر هستند اما بعد از انتخاب همسر مي‌پرسند پس خودم چي؟ برخي از ازدواج برداشت اشتباهي دارند مثلا پسرشان فردي شرور است مي‌گويند زن مي‌گيرد خوب مي‌شود. ازدواج که براي خوب شدن پسر تو نيست. مي‌رود ازدواج مي‌کند اوضاع بد‌تر هم مي‌شود. اصلا دختر مردم چه گناهي کرده است که بايد تربيت بچه تو را تغيير دهد. او را بايد برد پيش مشاور و روحاني مسجد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : دور ازدواج با اين مدل پسران را خط بکشيد!!

هر مرد عاشقي مناسب ازدواج نيست

بايد از آمارهاي نگران کننده طلاق و نرخ رو به رشد آن و ساير مشکلات ازدواج نا‌اميد نشويم و به جاي انفعال، هر يک از ما با عزمي راسخ و همتي مضاعف به سوي تلاش و مجاهدت علمي و فرهنگي گام برداريم و به قدر وسع بکوشيم. اينکه خانواده‌ها پس انداز 20 ساله‌شان را براي مخارج پسرانشان خرج مي‌کنند، اشتباه است. دختر خانم‌ها بايد گوشه ذهنشان اين را به ياد بسپارند که هر پسري گزينه مناسب براي ازدواج نيست، حتي اگر عاشق سينه چاکتان باشد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : مردي که عاشق تان است اين نشانه ها را دارد!

ازدواج از روي تعقل

از سر ترحم، پُز دادن، حالگيري و يا رقابت و کِنف کردن ديگري با کسي ازدواج نکنيد! متاسفانه زمينه بروز اين جنس رفتارهاي کودکانه در بين جوانان ما کم نيست و بايد به اين نکته توجه شود. نکته ديگر اينکه از سر عجز، فرار و يا با تئوري از اين ستون تا اون ستون فرجي است ازدواج نکنيد! دست آخر هم اينکه در امر ازدواج استخاره نکنيد و به عقلتان رجوع کنيد.

مشاوره قبل ازدواج

پيشنهاد کاربردي حجت الاسلام مرادي اين است که هر کسي، در مواقع خاص و حساس زندگي خود مثلا قبل از تصميم‌هاي مهم، خلوتي کند و يا با يک مشاور خردمند، انتخاب‌ها و آرزو‌هايش را بررسي و تحليل کند. به ويژه با توجه به تاريخ توليد آن‌ها. شايد زماني که آرزو کرده، يا تصميم گرفته و يا انتخاب کرده، آن انتخاب، کودکانه و يا خشم گينانه و يا ناآگاهانه و... خلاصه تحت تاثير هيجان بوده، ولي خودش مي‌تواند از سر شعور و آگاهي تاريخ انقضاي آن را تعيين کند چون بعضي از آرزو‌ها، هدف‌ها و انتخاب‌هاي تاريخ گذشته حتما خطرشان از مصرف شير و شکلات تاريخ گذشته بيشتر است!

آموختن مهارت هاي زندگي سالم

دختر و پسر در مراحل ابتدايي بايد براي شناخت نکاتي را رعايت کنند. آن‌گونه که شهاب مرادي پيشنهاد مي‌کند، هر دو طرف ازدواج بايد هيجاناتشان را بشناسند که نمي‌شناسند. بايد روش مديريت هيجاناتشان را بلد باشند که بلد نيستند. بزرگ‌تر‌هايشان نيز بلد نيستند. جوان‌ها قبل و بعد از ازدواج بايد مهارت‌هاي يک زندگي سالم را ياد بگيرند. البته بخشي از اين موضوع مربوط به نظام آموزشي است اما بسيار پيش آمده دختري با پسري حرف مي‌زند. احساس مي‌کند رفتار پسر با او آميخته با عفاف و حيا نيست. ناراحت مي‌شود، مي‌ترسد کسي آن‌ها را ببيند. همين حس و استرس سبب مي‌شود ضربان قلبش تند بزند و يا خجالت بکشد که نکند ديگران از اين نگاه و حرف من دچار برداشت اشتباه شوند. اين تند زدن ضربان قلب به عشق تعبير مي‌شود.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 6 شرطي که هر دختر و پسري براي ازدواج بايد داشته باشد

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : اين دسته از مردان شما را فقط براي دوستي مي خواهند نه ازدواج

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : معيارهاي انتخاب همسر مناسب


منبع : salamatnews.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آتش عشق همسرتان را با اين کارهاي کوچک و ساده شعله ور کنيد!!

چرا زنان به شوهرشان خيانت مي کنند؟

اين خصوصيات مردانه، زنان را جذب مي کند!

اختلاف سني در ازدواج،دختر بزرگتر باشد يا پسر؟چقدر تفاوت سني مناسب است؟

چرا مردان امروزي از زن شان کتک مي خورند؟

من و برادرم هر دو عاشق يک دختريم!!

شکست عشقي تان را با مسکن هاي خطرناک مداوا نکنيد!!

براي نامزدتان جاذبه هاي جنسي داشته باشيد!!

چرا پسرهاي امروزي عاشق دختري همسن مادرشان مي شوند؟!!

دختري 16 ساله و به شدت عاشق پسري 20 ساله شده ام!!!

به دليل نياز جنسي ام مي خواهم ازدواج کنم!!!

خطرناک ترين نوع ازدواج را بشناسيد!!

پدر و ماردم به خواستگاري دختر مورد علاقه ام نمي روند!!

14 ازدواج پايدار هاليوودي که مي تواند سرلوحه تان باشد!

مرد‌ان در آرزوي اين داشتن اين زنان هستند!

در رابطه با همسرتان هرگز اين کارها را نکنيد!!

شوهرتان را با اين نکته ها حرف گوش کن کنيد!!

معيارهاي ازدواج موفق + چند نکته طلايي که هر دختر و پسري بايد بداند

چرا خانم هاي بالاي 40 سال نيازهاي شوهرشان را تامين نمي کنند؟

رهايي از عشق يک طرفه با 7 توصيه جالب!

اصولي که دختران و پسران براي يک زندگي زناشويي رمانتيک بايد بدانند!

10 واقعيت جالب در مورد ازدواج دو ستاره اصلي سريال Game Of Thrones

در مورد مسائل جنسي از چه سني و چگونه با کودک صحبت کنيم؟

12 خطاي دخترانه در ازدواج که بايد مراقب باشيد!!

در خواستگاري از دختر مورد علاقه تان با دانستن اين نکات ديگر نه نمي شنويد!!

روانشناسان مي گويند هرگز با اين مردان ازدواج نکنيد!!

پسر 9 ساله ام با پسر خواهرم بازي هاي جنسي انجام مي دهد،چه کنم؟

اشتباهات زنان عاشق در زندگي مشترک!!

زندگي زناشويي تان را با چند مهارت ساده عاشقانه کنيد!

ازدواج سالمندان و نکاتي که در اين ازدواج ها بايد رعايت شود

بهترين رفتار با همسر خودشيفته و خودخواه!!

با اين ترفندها همسرتان را مانند روزهاي اول ازدواج تان عاشق کنيد!

چرا رابطه جنسي من و همسرم ديگر لذت بخش نيست؟

ملاک هاي انتخاب همسر،5 ملاک اصلي که بايد به توافق برسيد!!

اوقات فراغت فرزند خود را با چه کلاس هاي تابستاني پر کنيم؟

کتاب کودک، چطور يک کتاب خوب براي فرزندمان انتخاب کنيم؟

اين جملات آتش دعواي شما و همسرتان را شعله ور ميکند، مراقب باشيد!

در سريال شهرزاد چرا قباد دوست داشتني تر از فرهاد بود؟

4 موردي که مردان نسبت به همسرشان بايد برتري داشته باشند!

رابطه جنسي اول صبح و فوايدي که براي بدن تان دارد!

4 مهارتي که مردان براي موفقيت در زندگي مشترک بايد بدانند!

رفتارهاي مردانه اي که زنان را از آنها متنفر مي کند!!

با همسر دروغگو چه بايد کرد؟ چرا زن و شوهر به يکديگر دروغ ميگويند؟

اين نشانه ها ميگويد شما و همسرتان واقعا عاشق يکديگر هستيد يا نه؟

دختر 8 ساله ام تنها نمي خوابد، چگونه اتاق خواب او را جدا کنم؟

به همسرم شک دارم، چگونه با او صحبت کنم؟

مي خواهيد در ازدواج تان موفق باشيد؟ اين 5 نکته را بدانيد!

دور ازدواج با فردي که اين نقطه ضعف را دارد، يک خط قرمز بکشيد!!

17 راز مردانه که هرگز به زبان نمي آورند!!

آزار جنسي کودکان، چگونه کودک را در برابر آزارهاي جنسي ايمن کنم؟