آخرین اخبار

کارمندان بخوانند!! چند نکته مهم که هر کارمندي بايد بداند! کار و زندگي

کارمندان بخوانند!! چند نکته مهم که هر کارمندي بايد بداند!

  بزرگنمايي:

چه خبر - اصول آداب معاشرت کارمندان در محل کار

براي اغب ما زماني که در محيط کار طي مي کنيم بيشتر از زماني است که در خانه و کنار خانواده سپري مي کنيم به بيان ديگر شايد بيشترين ساعات يک روز در محيط کار صرف مي شود تا در خانه. بنابراين آنچه که بايد در اين محيط رعايت کنيم از اهميت بسزايي برخوردار است. اين درحالي است که بسياري از کارمندان اهميت و جايگاه محيط کار را درک نمي کنند و فکر مي کنند مکاني موقتي است که هر چه سريعتر بايد ان را ترک کنند و به همين دليل بسياري از نکات بهداشتي و اخلاقي را رعايت نمي کنند.
آنچه مسلم است هر محيط کار شرايط خاصي براي استخدام افراد جديد دارد. اما ويژگي مشترک تمام آنها نحوه‌ برخورد کارکنان است کارفرمايان براي استخدام کارکنان جديد، علاوه بر مهارت‌ها و توانايي‌هاي افراد، تعهدات کاري و شخصيت آنها را نيز مد نظر قرار مي‌دهند. بنابراين اگر در حال مذاکره براي شروع يک کار جديد هستيد، سعي کنيد با ايجاد يک احساس خوب در کارفرمايتان، او را تحت تأثير قرار داده و کم‌کم اين احساس خوب را افزايش دهيد تا در نهايت در محل کار از شما به عنوان يکي از کارکنان خوش‌نام ياد شود.
يکي از نکاتي که بايد در محيط کار رعايت شود آداب معاشرت است ،چرا که اين آداب بازتاب چشم انداز کلي رفتار شما در نگاه ديگران است و هر جايي هم آداب مخصوص به خود را دارد. محل کار هم يکي از مکان هايي است که رعايت آداب معاشرت و احترام به شرايط آن اهميت زيادي دارد.

خوش بو باشيد ولي بارعايت برخي ضوابط

استفاده از عطر در محيط کار خوب است اما نه عطرهايي که بوي تند دارد که غالبا نيز مورد استفاده مردان قرار مي گيرد . زيرا بوي تند عطر ، باعث آزار ديگران مي شود و مشام همکارانتان را اذيت مي کند. از انجا که محيط کا ر محيط بسته اي است بوي عطر ملايم نيز به خوبي در هوا پخش مي شود لذا ديگر نيازي يه استفاده از عطرهاي تند نيست.

بلند حرف نزنيد

در فضاي بسته محيط کار بلند حرف نزنيد. اصلا حرف زدن با صداي بلند در چنين محيطي صورت خوشي ندارد و باعث نگاه سرزنش آميز ديگران مي شود. به عنوان نمونه اگر مي خواهيد در مورد موضوعي با يکي از همکارانتان که در فاصله نسبتا دوري از شما قرار دارد، صحبت کنيد، يا از تلفن استفاده کنيد يا نزد او برويد يا از امکاناتي چون مسنجر استفاده کنيد.

روحيه بدهيد

با همکاران خود قهر نباشيد. با خوشرويي وارد شويد وحتي درابتداي کارکمي شوخي کنيد .با اين کار هم به خود روحيه مي دهيد و هم به همکاران. يک سلام و احوالپرسي پر انرژي کلي کافي است. همين ورود پرانرژي شما مي تواند حس خوبي به همکاران بدهد. شوخي و خنده را به جلسات خودتان راه بدهيد. خبرنامه طنز درست کنيد و يا روي بورد شرکت لطيفه هاي بامزه بنويسيد. اجازه بدهيد مشتري هايتان بدانند که محيط کاري شما چقدر شاداب است. مثلا برنامه هاي شاد برايشان تدارک ببينيد و يا مطالب و عکس هاي بامزه برايشان بفرستيد. شاد بودن روابط شما و مشتري را محکم تر مي کند.
وقتي اتفاق بامزه اي مي افتد کار را متوقف کنيد، بخنديد و براي ديگران هم تعريف کنيد. اجازه ندهيد نيم کره چپ مغزتان خيلي روي محيط کارتان غالب شود.محيط کارتان را با وسائل شاد و جذاب پر کنيد. اينکار از ميزان جديت محيط کار کاسته و ذهن را بازتر و خلاق تر مي کند.

تميز باشيد

يکي از مهمترين نکاتي که معمولا مورد غفلت کارکنان يک اداره يا نهاد واقع مي شود، تميز نگه داشتن وسايل و ابزارهايي است که در اختيار دارند. هر روز وقتي کارتان تمام مي شود، سعي کنيد وسايل روي ميز کارتان را مرتب سر جاي خود بگذاريد و کاغذهاي باطله يا زباله هاي ديگر را توي سطل زباله بيندازيد. مطمئن باشيد اين کار زياد وقت شما را نمي گيرد.

غذاهاي تند و بودار نخوريد

از خوردن غذاهاي تند و بودار به ويژه در محيط کار به شدت بپرهيزيد، غذاهاي پرادويه، تند يا حاوي موادي چون سير باعث مي شوند بعد از غذا که با همکارانتان همکلام مي شويد، آنها از شما فرار کنند. خوردن پياز با غذا هم اصلا توصيه نمي شود. اگر سياست روشني براي رعايت نکات بهداشتي در محيط کار وجود داشته باشد، کارمندان موظف به رعايت آن خواهند بود و عدم رعايت نظافت، به معني تجاوز به حقوق ديگر کارمندان و نقض آشکار سياست هاي بهداشتي محل کار محسوب مي شود.

بي دليل درد و دل نکنيد

به راحتي براي هر کسي در محيط کار درد و دل نکنيد چه لزومي دارد که همکاران از اتفاقات خانوادگي شما اطلاع داشته باشند بايد بين محيط کار و محيط خانوادگي تفکيک قائل شويد. براي هر کسي، در هر شرايطي و با هر کيفيتي درد دل نکنيد و حد و حدود خود در محل کار را نگه داريد تا از مشکلات احتمالي ناشي از آن در امان باشيد.

بهداشت فردي را فراموش نکنيد

همه ما خوب مي دانيم افراد معيارهاي گوناگوني براي نظافت و بهداشت شخصي خود دارند. اگر همکار شما مسائل بهداشتي را در محيط کار رعايت نمي کند، و يا يکي از اعضاي خانواده شما، وضعيت بد بهداشتي را در خانه به وجود آورده است، بايد با آرامش و به طور صحيح اين مشکل را حل کنيد. مي توانيد از مدير محل کارتان بخواهيد، برنامه اي مدون را براي همه در نظر بگيرد .همچنين مي توان برنامه هايي را براي تشويق و افزايش انگيزه در کارمنداني که بهداشت را رعايت مي کنند و نيز اعمال جريمه براي کساني که اين نکات را رعايت نمي کنند، در نظر گرفت.
اگر در محل کار خود موردي از عدم رعايت بهداشت (مثل بوي عرق) را مشاهده کرديد، يکي دو روز صبر کنيد. ممکن است آن فرد مشکلي در اين خصوص داشته باشد. ولي اگر اين وضعيت براي مدت طولاني ادامه يافت، مي فهميد که اين فرد به بهداشت و نظافت خود اهميت نمي دهد.سعي کنيد با لحني آرام، مودبانه و منطقي و بدون هتک حرمت شخصيت فرد، نکات لازم مبني بر رعايت بهداشت در محيط کار را به او متذکر شويد.

به پوشش خود توجه کنيد

قبل از هر چيز لباس شما بايد مناسب محيطي که در آن کار مي‌کنيد باشد. از پوشيدن لباس‌هاي نامناسب با رنگ‌هاي جيغ اجتناب کنيد. پوشيدن لباس‌هاي تنگ و کوتاه نه تنها شرايط کار را بر شما سخت خواهد کرد، بلکه تحمل فشار تنگي لباس براي ساعت‌هاي طولاني براي سلامتي شما خطرناک است. لباس‌هاي فرم و يک شکل بهترين نوع لباس براي محل کار است.

مناسب آرايش کنيد

آرايش کردن هم در محيط کار براي خودش حد و حدودي دارد. بعضي از افراد با چنان آرايشي به سر کار مي‌روند که گويي به يک عروسي دعوت هستند. رعايت اين نکته بسيار ضروري است. آرايش شما در محيط کار نبايد به هيچ عنوان جلب توجه کند. وقار و منش خود را با اين نوع رفتار زير سوال نبريد.

بدگويي نکنيد

شايعه پراکني و از بدگويي پشت سر ساير همکاران دست بر‌داريد. هر آنچه را که مي شنويد بدون توجه و تحقيق در باره صحت و درستي، آن را تکرار و پخش نکنيد. درباره رفتار‌هاي به ظاهر مشکوک، قضاوت و پيش داوري نکنيد.

وقت شناس باشيد

سعي کنيد حتما به موقع در محل کار حضور داشته باشيد. اين موضوع از اهميت زيادي برخوردار است. بهتر است 10 تا 15 دقيقه زودتر از آغاز ساعت کاري‌تان، در آنجا حاضر شويد، زيرا در اين صورت زمان کافي براي آمادگي خواهيد داشت. حتي مي‌توانيد در صورت نياز به سر و وضع خودتان برسيد و خود را مرتب کنيد.
بيشتر از ساعت کاري خود در محل کارتان نمانيد، زيرا ممکن است اين تصور در کارفرمايتان ايجاد شود که شما قادر به برنامه‌ريزي و مديريت زمان خود نيستيد. اگر مي‌خواهيد کارفرما را تحت تأثير قرار دهيد، به موقع سر کار حاضر شويد و پس از اتمام شيفت کاري، به موقع آنجا را ترک کنيد.

محل کار را تميز و مرتب نگه داريد

از موارد مهم در هر محيط کار، نظافت و ايمني است. تميزکاري نيازي به گذراندن آموزش ندارد. بنابراين حتي در روز اول کار هم، اگر مي‌توانيد جايي را مرتب يا تميز کنيد، اين کار را بدون اينکه از شما خواسته شود انجام دهيد.

سرتان به کارتان باشد

کارمندان خوب سرشان را پايين مي‌اندازند و به کار خودشان مي‌رسند. در محل کار، توانايي‌هاي خود را نشان دهيد و بر کاري که بايد انجام دهيد تمرکز کنيد. وقت خود را براي کار ديگران صرف نکنيد و اجازه بدهيد خودشان کارشان را انجام دهند. به ياد داشته باشيد که اين موضوع با کمک کردن به ديگران تفاوت دارد.فقط بر کار خود تمرکز کنيد و به ديگران کاري نداشته باشيد.

با همه با عزت و احترام رفتار کنيد

اگر در محل کارتان، همکاراني هستند که برقراري ارتباط و تعامل با آنها کمي دشوار است، با آنها بدرفتاري نکنيد. اين کار ناخودآگاه بر فرصت‌هاي شغلي شما در محل کارتان تأثير منفي مي‌گذارد. به ياد داشته باشيد که استخدام همکاران‌تان نيز مانند استخدام شما با دقت صورت گرفته است، بنابراين اگر به آنها بي‌احترامي کنيد، يعني شعور کارفرمايتان را ناديده گرفته‌ايد و در واقع به او اهانت کرده‌ايد.


منبع : چهارديواري جام جمارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

8 جمله ممنوعه در محل کار!!

ولخرج ها اينگونه پس انداز کنند!!

کسب و کارهاي خانگي که اين روزها مي توانيد انجام دهيد!

مديريت هزينه و تنظيم دخل و خرج در زندگي هاي امروزي با 5 روش

9 عادت مشترک آدم هاي پولدار که جالب است بدانيد

اين 5 مورد را مي توانيد دست دوم بخريد!

ترفندهاي تاثيرگذار زبان بدن در مصاحبه استخدامي

چند توصيه براي کساني که به تازگي بيکار شده اند!!

صرفه جويي در ميهماني ها با 7 روش پيشنهادي!!

در اين بحران اقتصادي با کمبود و گراني اجناس و اقلام مصرفي چه کنيم؟

روش هايي براي صرفه جويي در پوشک بچه

مشاغل خانگي پردرآمد براي خانم هاي خانه دار

13 زبان بدن که شما را در مصاحبه هاي شغلي کمک مي کند!

روشهاي کسب درآمد از تلگرام

پس انداز کردن با 3 روش جالب مخصوص افراد ولخرج!!

راههاي پولدار شدن، 9 اصل مهم که بهتر است بدانيد!!

خريد اينترنتي اشتباه، در اين 10 مورد خريد اينترنتي انجام ندهيد!!

6 مهارت که موفقيت شغلي تان را براي هميشه تضمين مي کند!

موفقيت در مصاحبه شغلي يا ترفيع تنها با دانستن 5 نکته

چگونه پولدار شويم؟ ترک 6 عادت که شما را از پولدار شدن دور مي کند!

محيط کاري مثبت و بدون استرس مي خواهيد؟ اين 20 نکته ساده را بدانيد

چگونه پس انداز کنيم؟ روش هايي آسان براي پس انداز کردن

محيط کارتان اگر اين 8 نشانه را دارد، بدانيد سمي است!!

مديريت مالي خانه در زندگي هاي پرخرج امروزي، تنها با 5 نکته ساده

شغل هاي خانگي پردرآمد را بشناسيد

صندلي ماشين کودک تان را با دانستن اين نکته ها بخريد

6 نشانه که به شما مي گويد اين شغل را نبايد انتخاب کنيد!!

اجاره آپارتمان در تهران و نکته هايي که بايد بدانيد

پردرآمدترين شغل هاي دنيا را بشناسيد

با اين توصيه ها واقعا مي توانيد پس انداز کنيد

مهم ترين مهارت ها براي کارمندان کدام اند؟

اصول کنار آمدن با همکار زورگو

چگونه براي نوروز، ارزان قيمت سفر کنيم؟

5 کار پردرآمد مخصوص خانم ها در ايران

توصيه هايي براي جلوگيري از ولخرجي شب عيد

7 راه براي داشتن امنيت شغلي بيشتر

هر آنچه در مورد قانون سفته دادن به کارفرما بايد بدانيد

4 روش براي حفظ مشتريان قديمي و ثابت

ترفندهاي کسب سود بيشتر در بازارهاي امروزي

پس انداز کردن پول با هفت روش ساده

کارهاي پردرآمدي که مخصوص افراد خجالتي است

چند نکته براي پيدا کردن شغل مورد علاقه تان

اصول شراکت پولي با دوست يا اعضاي فاميل بدون چالش

12 شغلي که مي توانيد در خانه انجام دهيد

بازاريابان اينترنتي اينگونه مخ مي زنند!

مراقب اين اشتباهات در اوايل کار جديدتان باشيد

مي خواهم يک کارمند موفق باشم، اما چگونه؟

زوج هايي که دچار بحران مالي شدند بخوانند

در محل کارتان احساس کسلي مي کنيد؟

چگونه سالم غذا بخوريم و کمتر خرج کنيم؟