آخرین اخبار

پس انداز کردن پول در نوروز کار و زندگي

پس انداز کردن پول در نوروز

  بزرگنمايي:

چه خبر - چطور در نوروز پول پس‌ انداز کنيم؟

بي‌شک خرج خانواده خصوصا در اين دوره و زمانه بسيار سنگين است. اين را حتي پيش از آنکه تشکيل خانواده بدهيد هم شنيده بوديد و حالا خودتان اين شرايط را تجربه کرده و به اين نتيجه رسيده‌ايد که اين مسئله کاملا درست است.

علاوه بر نيازهاي ضروري مانند غذا و لباس بچه‌ها خصوصا در اين ايام نزديک عيد که خودش به اندازه کافي گران است، خرج‌هاي ديگري هم وجود دارد؛ خريد روزانه، خريدهاي ضروري عيد، خرج‌هاي ديد و بازديدها و بسياري موارد ديگر که حتما خودتان بهتر مي‌دانيد. در اين مطلب راه‌هاي روبه‌روشدن با هزينه‌هاي ايام نوروزي‌ را با هم مرور مي‌کنيم.

قبل از خريد ليست تهيه کنيد

پيش از شروع سال جديد برخي فروشگاه‌ها وعده‌هاي خوبي مي‌دهند و حرف از حراج بزرگ مي‌زنند، اما در اکثر موارد سر آخر شما مجبور مي‌شويد هزينه زيادي کنيد. هماهنگي با فرزندان و اعضاي خانواده و تقسيم هزينه‌ها باعث مي‌شود همگي بتوانيد کمي پول پس‌انداز کنيد، بي‌آنکه مجبور باشيد تعداد زيادي لباس بخريد که بعد از چند ماه براي بچه‌ها کوچک خواهد شد.
مي‌توانيد لباس‌هاي موجود در کمد و لباس‌هايي که فرزندان‌تان نياز دارند را چک کنيد تا فقط کفش و لباس ضروري را بخريد. به‌علاوه اگر لباسي در کمد وجود دارد که هنوز نو است ببينيد به اندازه کدام فرزندتان است تا دوباره خريد انجام ندهيد. توجه کنيد که برخي لباس‌هاي داخل کمدتان که فکر مي‌کنيد بزرگ هستند، قديمي شده‌اند يا قابل استفاده نيستند، با اندکي تغيير در اندازه يا کمي خلاقيت، اندازه و زيبا مي‌شوند. اين‌طوري ديگر مجبور نيستيد لباس‌هايي را که فرزندتان تا به حال يک بار هم نپوشيده دور بيندازيد.

از تخفيف‌هاي آنلاين استفاده کنيد

اگر تنها يک چيز باشد که بچه‌ها در آن خيلي خوب باشند، قطعا رشد کردن‌شان است. در يک لحظه، با پوشيدن يک جفت کفش جديد خيلي خوشحال خواهند شد و روز بعد ممکن است از اين مسئله شکايت کنند که نوکِ کفش اذيت‌شان مي‌کند. سعي کنيد از کفش‌هاي برادر يا خواهر بزرگ‌تر که ديگر اندازه‌شان نيست، استفاده کنيد.
ممکن است کفش‌ها خيلي گران باشند، اما مي‌ارزد اگر بخواهيد يک نوع خوب و بادوام آن را بخريد که پاي فرزندتان در آن راحت است. به‌جاي خريد کفش از مغازه‌ها، مي‌توانيد همان کفش‌ها را به‌صورت آنلاين يا در حراجي‌ها در اندازه مناسب و با قيمتي ارزان‌تر تهيه کنيد.

گاهي وقت‌ها «نه » بگوييد

توانايي بچه‌ها در نق زدن براي والدين‌شان به‌خاطر هر چيز کوچکي بي‌نظير است، به‌خاطر در‌نظر گرفتن بودجه و سرمايه خانواده، شما و همسرتان بايد سد ساختاري محکمي براي خود داشته باشيد و در مقابل لجبازي فرزندتان بابت داشتن چيزهايي که واقعا غيرضروري‌اند، تسليم نشويد.
سعي کنيد محکم باشيد و براي خريد آخرين مدل ماشين اسباب‌بازي يا جامدادي به‌راحتي سر خم نکنيد. بچه‌هاي شما دوست دارند که وسايل بازي خود را به‌روز کنند، اما سعي کنيد اگر چيزي دارند که قابل استفاده است، از اسراف و دور ريختن پول‌تان براي اين موارد غيرضروري اجتناب کنيد. اگر دوست دارند جامدادي جديدي داشته باشند، سعي کنيد خودتان در خانه با گزينه‌هاي جالب‌تر و ارزان‌تر آن را براي‌شان درست کنيد.

تفريحات ارزان انتخاب کنيد

اين يک حقيقت است که بچه‌ها در زمينه علايق، سرگرمي‌ها و چيزهاي مورد‌علاقه‌شان، شور و حال بيشتري نسبت به بزرگسالان دارند و اين مسئله هزينه‌بر است. هيچ‌کسي دوست ندارد فرزندانش را از سرگرمي و ورزش يا چيزهاي مورد علاقه‌اي که در آن استعداد دارند، محروم کند، اما مي‌توانيد تجهيزات ورزشي و بازي را که خيلي گران است با تحقيق از اطرافيان‌تان که اين وسايل را قبلا براي بچه‌هاي‌شان خريده‌اند، تهيه کنيد تا نيازي به تعويض آنها نباشد.
به‌ علاوه مي‌توانيد وسايلي که گران هستند و البته ارتباطي با مسائل بهداشتي ندارند (‌مثلا خريد پلي‌استيشن) را با مراجعه به بعضي سايت‌ها که افراد وسايل‌شان را براي فروش گذاشته‌اند، تهيه کنيد تا ارزان‌تر باشد. هميشه مي‌توانيد براي شروع کار از وسايل دسته دوم براي فرزندتان استفاده کنيد تا زماني که آنها به شما ثابت کنند که در سرگرمي موردنظرشان استعداد ويژه‌اي دارند و واقعا به آن علاقه‌مندند. سعي کنيد از خريد کفش‌هاي ورزشي يا لباس مخصوص يک رشته ورزشي خودداري کنيد. کفش و لباسي تهيه کنيد که تقريبا در همه جا به کارتان بيايد.

مسافرت‌هاي لحظه آخري

بچه‌ها به سفر و تفريح نياز دارند. اگر چمدان سفرتان را بسته و آمادگي لازم براي سفر را داشته باشيد، مي‌توانيد از تورهاي لحظه آخري که بسيار هم ارزان هستند، استفاده کنيد. در اين صورت مي‌توانيد يک سفر خوب و کم‌هزينه داشته باشيد. به‌علاوه مي‌توانيد به‌جاي آنکه به نقاط گردشگري پرهزينه برويد از طبيعت‌گردي که تقريبا بي‌خرج است بهره بگيريد.

پول اضافه براي خوراکي ندهيد

اگر مي‌خواهيد به تفريح و طبيعت‌گردي برويد، ناهار و تنقلات بسته‌بندي شده که در خانه تهيه مي‌شود، نه‌تنها براي تمام اعضاي خانواده يک گزينه سالم و متعادل به حساب مي‌آيد، بلکه به‌طور چشمگيري هزينه‌هاي شما را هم کاهش مي‌دهند. البته هيچ لزومي ندارد که اين ناهار هميشه شامل يک نوع ساندويچ باشد. دستورالعمل‌هاي غذايي متنوعي در اين زمينه وجود دارد که مي‌توانيد آنها را درست کرده و در فريزر بگذاريد.
يکي ديگر از روش‌هاي کم‌کردن هزينه، درست کردن ذرت بو داده در خانه در قالب گزينه‌اي سالم‌تر و ارزان‌تر نسبت به چيپس‌هاي سرخ شده است. سعي کنيد ناهار بسته‌بندي شده خود را شب قبل درست کنيد تا مجبور نشويد در آخرين لحظه براي خريد خوراکي‌هاي به‌ درد نخور و گران پول اضافي بدهيد.

گزينه‌اي بهتر براي رسيدن به مقصد

ما اغلب به‌طور خودکار به‌جاي کمي پياده‌روي، سوار ماشين مي‌شويم، حتي زماني که قرار است به فروشگاهي در چند کوچه بالاتر برويم يا تا خانه آشنايان برويم که نزديک هستند.
دفعه بعدي که قرار شد به جايي برويد با خودتان فکر کنيد ببينيد آيا مي‌توان اين مسير را با پاي پياده رفت يا خير. اگر خانه اقوام‌تان نزديک است، چرا به جاي اتوبوس نشستن يا رانندگي، قدم نمي‌زنيد؟ اين کار نه تنها براي همه شما حرکتي سالم‌تر و بهتر است، بلکه ديگر ناچار به پرداخت پول بليت اتوبوس يا بنزين براي ماشين‌تان نخواهيد بود و مي‌توانيد آن را پس‌انداز کنيد. به اين فکر کنيد که جمع شدن همين هزينه‌هاي به ظاهر کوچک باعث وارد آمدن فشار مالي به شما خواهد شد. از طرف ديگر مشکلي به نام جاي پارک يا پول پارکينگ نداريد و با اين کار به پاکي محيط‌زيست هم کمک مي‌کنيد.

استفاده مشترک از ماشين

در برخي موارد گزينه‌اي نداريم جز اينکه از ماشين‌مان استفاده کنيم، اما يکي از روش‌هاي بارز پس‌انداز پول اين است که با ساير خانواده‌ها به‌طور مشترک از يک ماشين استفاده کنيد. مثلا مي‌توانيد به‌طور مشترک و به نوبت بچه‌ها را به باشگاه ببريد. اگر نمي‌توانيد تا ورزشگاه قدم بزنيد، بهتر است از ساير خانواده‌هايي که در آن منطقه زندگي مي‌کنند آمار بگيريد و ببينيد آيا آنها مايلند که به‌طور مشترک با شما و نوبتي با ماشين بچه‌ها را به ورزشگاه ببريد يا نه.
اين مسئله باعث کاهش هزينه سوخت ماشين‌تان خواهد شد و به‌علاوه در روزهايي که نوبت شما نيست که بچه‌ها را برسانيد زمان آزاد بيشتري خواهيد داشت که به کارهاي ديگرتان برسيد. به‌علاوه اگر شما و همسرتان ماشين شخصي جدا از هم داريد بهتر است در اين ايام که باهم اين طرف و آن طرف مي‌رويد از يکي از آنها استفاده کنيد.

دخل و خرج‌تان را محاسبه کنيد

وقتي بچه‌ها بزرگ مي‌شوند متوجه خواهيد شد که هزينه‌هايي که بايد براي محتويات يخچال و گنجه‌هاي غذا و خوراکي پرداخت کنيد، بيشتر مي‌شود. پسرها خصوصا قابليت زيادي در غذا خوردن بيرون از خانه دارند و در عين حال از هزينه‌هاي شام دادن و پذيرايي از دوستان‌شان در رستوران‌ها و مهماني‌ها هم چيزي به شما نمي‌گويند. يکي از کارهاي مفيد اين است که برنامه‌اي تدوين کرده و غذاي مخصوص هر روز را در آن رسم کنيد. با اين کار مي‌توانيد هزينه‌هاي هر غذا را محاسبه کرده و بدانيد دخل و خرج‌تان چقدر است.

چطور عيدي بدهيد؟

براي عيدي دادن در اين ايام لازم نيست که حتما اسکناس‌هاي بسيار با‌ارزش بدهيد يا هديه‌هاي گران‌قيمت تهيه کنيد. به‌علاوه لازم نيست به هرکس که به منزل‌تان مي‌آيد عيدي بدهيد، مي‌توانيد اين کار را فقط درباره کودکان انجام دهيد که از عيدي گرفتن شاد مي‌شوند.
براي اين کار مي‌توانيد از هديه‌هاي کوچک اما زيبا که ارزان‌قيمت هستند، استفاده کنيد يا خودتان خلاقيت به خرج دهيد و هديه‌اي درست کنيد. همچنين به فرزندتان بياموزيد که عيدي‌هاي خود را پس‌انداز کند تا بتواند درمواقع ضروري از آنها استفاده کند. مي‌توانيد يک کيف تهيه کرده و عيدي‌ها را در آن پس‌انداز کنيد در اين صورت پس از پايان عيد، فرزندتان با شمردن عيدي‌هايش خوشحال خواهد شد و انگيزه بيشتري براي پس‌انداز خواهد داشت.منبع : مجله سيب سبارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

6 کار خانگي پردرآمد مخصوص خانم هاي خانه دار

8 جمله ممنوعه در محل کار!!

ولخرج ها اينگونه پس انداز کنند!!

کسب و کارهاي خانگي که اين روزها مي توانيد انجام دهيد!

مديريت هزينه و تنظيم دخل و خرج در زندگي هاي امروزي با 5 روش

9 عادت مشترک آدم هاي پولدار که جالب است بدانيد

اين 5 مورد را مي توانيد دست دوم بخريد!

ترفندهاي تاثيرگذار زبان بدن در مصاحبه استخدامي

چند توصيه براي کساني که به تازگي بيکار شده اند!!

صرفه جويي در ميهماني ها با 7 روش پيشنهادي!!

در اين بحران اقتصادي با کمبود و گراني اجناس و اقلام مصرفي چه کنيم؟

روش هايي براي صرفه جويي در پوشک بچه

مشاغل خانگي پردرآمد براي خانم هاي خانه دار

13 زبان بدن که شما را در مصاحبه هاي شغلي کمک مي کند!

روشهاي کسب درآمد از تلگرام

پس انداز کردن با 3 روش جالب مخصوص افراد ولخرج!!

راههاي پولدار شدن، 9 اصل مهم که بهتر است بدانيد!!

خريد اينترنتي اشتباه، در اين 10 مورد خريد اينترنتي انجام ندهيد!!

6 مهارت که موفقيت شغلي تان را براي هميشه تضمين مي کند!

موفقيت در مصاحبه شغلي يا ترفيع تنها با دانستن 5 نکته

چگونه پولدار شويم؟ ترک 6 عادت که شما را از پولدار شدن دور مي کند!

محيط کاري مثبت و بدون استرس مي خواهيد؟ اين 20 نکته ساده را بدانيد

چگونه پس انداز کنيم؟ روش هايي آسان براي پس انداز کردن

محيط کارتان اگر اين 8 نشانه را دارد، بدانيد سمي است!!

مديريت مالي خانه در زندگي هاي پرخرج امروزي، تنها با 5 نکته ساده

شغل هاي خانگي پردرآمد را بشناسيد

صندلي ماشين کودک تان را با دانستن اين نکته ها بخريد

6 نشانه که به شما مي گويد اين شغل را نبايد انتخاب کنيد!!

اجاره آپارتمان در تهران و نکته هايي که بايد بدانيد

پردرآمدترين شغل هاي دنيا را بشناسيد

با اين توصيه ها واقعا مي توانيد پس انداز کنيد

مهم ترين مهارت ها براي کارمندان کدام اند؟

اصول کنار آمدن با همکار زورگو

چگونه براي نوروز، ارزان قيمت سفر کنيم؟

5 کار پردرآمد مخصوص خانم ها در ايران

توصيه هايي براي جلوگيري از ولخرجي شب عيد

7 راه براي داشتن امنيت شغلي بيشتر

هر آنچه در مورد قانون سفته دادن به کارفرما بايد بدانيد

4 روش براي حفظ مشتريان قديمي و ثابت

ترفندهاي کسب سود بيشتر در بازارهاي امروزي

پس انداز کردن پول با هفت روش ساده

کارهاي پردرآمدي که مخصوص افراد خجالتي است

چند نکته براي پيدا کردن شغل مورد علاقه تان

اصول شراکت پولي با دوست يا اعضاي فاميل بدون چالش

12 شغلي که مي توانيد در خانه انجام دهيد

بازاريابان اينترنتي اينگونه مخ مي زنند!

مراقب اين اشتباهات در اوايل کار جديدتان باشيد

مي خواهم يک کارمند موفق باشم، اما چگونه؟

زوج هايي که دچار بحران مالي شدند بخوانند

در محل کارتان احساس کسلي مي کنيد؟