آخرین اخبار

واکنش هنرمندان به سيل در شبکه هاي اجتماعي/ از نيکي کريمي تا شهاب حسيني اخبار فرهنگي و هنري

واکنش هنرمندان به سيل در شبکه هاي اجتماعي/ از نيکي کريمي تا شهاب حسيني

  بزرگنمايي:

چه خبر - هنرمندان به وقوع سيل واکنش نشان دادند


هنوز سيل در استان‌ گلستان فروکش نکرده بود که ظهر ديروز، سيلابي ويرانگر، شهر شيراز را درهم کوبيد و فاجعه آفريد.
اينک چندين استان کشور از جمله گلستان، مازندران، فارس، لرستان، خوزستان و ... درگير طغيان رودخانه‌ها، جاري شدن سيل و تبعات ناشي از آن هستند.
مردم ايران درحالي سال نو خورشيدي را آغاز کرده‌اند که به شدت تحت تاثير اخبار اين رويداد سهمگين قرار گرفته‌اند و خود را در اندوه و مشکلات آسيب‌ديدگان شريک مي‌دانند. هنرمندان هم از جمع مردم جدا نيستند و نسبت به جاري شدن سيل و بروز اين فاجعه واکنش نشان داده‌اند.
در زير با نگاهي به صفحات چهره‌هاي هنري در شبکه‌هاي اجتماعي، برخي از اين واکنش‌ها را آورده‌ايم.
رضا کيانيان، بازيگر سينما و تئاتر ضمن اشاره به اين‌که مردم مي‌توانند کمک‌هاي غيرنقدي و نقدي خود را از طريق جمعيت هلال احمر به سيل‌زدگان برسانند، در يک پست اينستاگرامي نوشته است: «مردم زير آب در روز جهاني آب؛ دوم فروردين روز جهاني آب بود، روزي که اهميت آب را به جهان يادآوري مي‌کند. اما در کشور ما در همين روز کشاورزاني از کمبود آب و ورشکستگي آبي گله‌مندند و در سوي ديگر مردم دوست داشتني شمال کشور که هر سال در اين فصل، ميزبان هموطنان ديگر هستند، در معرض سيلي ويرانگر قرار گرفته‌اند.»
او ادامه داده است: «چه در اين سو و چه در آن سو، ويرانگر اصلي نه خود طبيعت، بلکه انسان‌هاي سودجويي هستند که با تخريب طبيعت، مثل سدسازي بي‌رويه، تجاوز به حريم رودخانه‌ها، شهرسازي بي‌ضابطه، کوه‌خواري و جنگل‌خواري، رودخواري، تجارت درختان و منابع طبيعي و ساخت‌وسازهاي بي‌جا و سياست‌هاي نامناسب و برنامه‌هاي توسعه اشتباه و ناپخته، هموطنان خود را در سراسر ايران به خطر انداخته‌اند. کاش از خطاهايمان درس مي‌گرفتيم و کاش اين سيل آخرين قسمت کابوس آبي اين سرزمين بود.»
البته اين آرزوي کيانيان برآورده نشد و پس از بروز فاجعه سيل در شيراز او دوباره نوشته است: «سيل امروز شيراز و گلستان را فراموش نکنيم. آماده باشيم در استان‌هاي ديگر هم امکان وقوع سيل هست.»
واکنش هديه تهراني، به حادثه سيل از فضاي مجازي به فضاي واقعي کشيده شد و او را براي امدادرساني به سيل‌زدگان به استان گلستان کشاند. او در اين‌باره نوشته است: «از آنجايي که خودم شخصاً در گرگان مستقر هستم و امکان دسترسي و حضور مکرر در مناطق سيل‌زده را دارم، به همراه تعدادي از دوستان در حال ايجاد کمپيني براي کمک به هموطنان آسيب ديده ناشي از اين حادثه هستيم، چرا که پس از فرونشست آب، گل و لاي و رسوبات باقي مي‌ماند و خانواده‌هاي خسارت ديده و مستأصل که نياز به توجه و کمک جدي براي بازسازي زندگي خود دارند. بنابراين تمرکز کمک‌هاي کمپين مورد نظر بر همراهي و همياري با اين خانواده‌هاست تا پس از فروکش کردن هيجانات رسانه‌اي، در گذشت ايام به فراموشي سپرده نشوند.»
او همچنين از مردم خواسته است تا کمک‌هاي غيرنقدي را به مرکز جمعيت هلال احمر تحويل دهند.
پرويز پرستويي هم در صفحه شخصي خود به اين اتفاق واکنش نشان داده و در اينستاگرام نوشته است: «متاسفانه در آستانه سال نو تعداد زيادي از هموطنان ما در استان‌هاي شمالي کشور به ويژه مازندران و گلستان دچار سيل و آب‌گرفتگي شدند. اخبار رسيده حاکي از شرايط سخت و بحراني تعدادي از سيل‌زده‌ها دارند. اميدوارم مسئولين با اخذ تدابير لازم به سرعت به کمک هموطنان سيل‌زده بروند و از آسيب‌هاي بيشتر جلوگيري کنند.»
او همچنين به همراهي با نهادهايي مانند هلال احمر در کمک رساني به سيل‌زدگان تاکيد کرده است.
اما اميرمهدي ژوله، بازيگر و نويسنده از مردم خواسته است به دليل نداشتن تخصص به مناطق آسيب‌ديده نروند تا اخلالي در روند امدادرساني صورت نگيرد و کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي خود را توسط هلال‌احمر به دست سيل‌زدگان برسانند.
کمال تبريزي، کارگردان سينما با اشاره به نياز مبرم در کمک رساني به هلال احمر از مردم خواسته است کمک‌هايي مانند پتو، چادر اسکان، آب آشاميدني، انواع کنسرو، خرما، مواد غذايي خشک، شير خشک، نوار بهداشتي را به مراکز اين سازمان امدادي تحويل دهند.
همچنين تهمينه ميلاني در واکنش به سيل شيراز نوشته است: «شهر محبوبم، شيراز! هولناک، دردناک و غم‌انگيز. دوستان عزيزم چند روز به اينترنت دسترسي نداشتم تا با مردم مصيبت ديده ترکمن صحرا همدلي کنم و حالا که اينترنت دارم با مردم کل ايران همدردي مي‌کنم. واي واي واي بر ايران، با مسئوليني که نه تنها جهت مقابله با حوادث طبيعي آماده نيستند، بلکه با اجازه دادن به تخريب جنگل‌ها، حفر چاه‌ها و در کل عدم رعايت استاندارهاي ايمني، فجايع قابل پيش بيني را عمق مي‌بخشند. واي واي واي بر ما!»
علي زندوکيلي، خواننده موسيقي سنتي و تلفيقي هم نوشته است: «دروازه قرآن شهرم شيراز، هم درد با مردم گلستان، مسئولين محترم خواهش مي‌کنم رسيدگي بفرمائيد، خدايا خودت رحم کن»
شهاب حسيني با متني متفاوت نسبت به اين فاجعه واکنش داده و نوشته است: «باز هم بلا. باز هم امتحاني دشوار. آيا حکمت آن را مي‌دانيم؟ نمي‌دانم. تنها اندوه و درد دل را مي‌دانم. خدايا مردمم پناهي جز تو ندارند. ياري‌شان کن که تنها ياورشان تويي.»
حسام‌الدين سراج، خواننده موسيقي ايراني، اين‌چنين به سيل ويرانگر واکنش نشان داده است: «امسال سال رحمت است اما خدا کند نقطه بر «ر…» رحمت سوار نشود. پس از مردم عزيز گلستان حالا مردم نازنين شيراز. اميدواريم مسئولين بتوانند شرايط بحران را جمع کنند و به سامان برسانند.»
پريناز ايزديار، بازيگر سينما در پستي اينستاگرامي، خيلي کوتاه از شيوه مديريت بحران انتقاد کرده است.
امين حيايي در متني کنايه گونه نوشته است: «گويا غافلگير شدن در کشور ما، از وظايف ستاد بحران است! جاي غافلگيري به داد مردم گرفتار برسيد. آن چه مي‌تواند نعمت الهي باشد، گوشه گوشه کشورمان بلاي جان مردم شده... دست بگشاييم به ياري هموطنان مصيبت‌زده خود که زمان ثابت کرده جز خودمان هيچ کس و هيچ نهادي ياري رسان نيست؛ اميد به خدا که از اين شرايط با کمک هم عبور کنيم. خدايا خودت رحم کن.»
احسان خواجه‌اميري، خواننده موسيقي پاپ نوشته است: «ديدن اين صحنه‌ها قلب آدم رو به درد مياره. اميدوارم به ياري خدا و تلاش مسئولين ستاد بحران در سريع‌ترين زمان زندگي هموطنانم به حالت عادي برگردد.»
حجت اشرف‌زاده، ديگر خواننده موسيقي ايراني است که چنين واکنش نشان داده است: «سيل جان تعدادي از هم وطنان رو گرفته و به جان و مال و عده‌اي از هم وطنان آسيب زده، از شمال تا جنوب، لرستان، مازندران، خراساني‌ها … همه و همه گرفتار شدن، تسليت مي‌گم… کنار هميم و هم وطنان را تنها نمي‌گذاريم. خدايا صبر براي اون‌هايي که جان و مال‌شون صدمه ديده»
هادي حجازي‌فر، بازيگر سينما اين متن را منتشر کرده است: «هشدار کافي نيست. به والله کافي نيست. به گفته خودتون اينجا مسير اصليِ خروجيِ شيراز به سمت اصفهان هست. هي ميگيد هشدار داديم، شما که احتمال خطر ميدادين چرا جاده رو نبستيد؟ بلي سيل همه جاي دنيا هست و تلفات هم داره اما آخه در مسيرهاي اصلي؟ نميدونم. خدا صبر بده به خانواده‌هاي قربانيان. به مسافراني که با هزار مشکلات و به اميد بهتر شدن حالشون سمت شيراز اومدن و در يک اتفاق قابل پيشگيري جانشون رو از دست دادند. اميدوارم دادستان‌هاي محترم که معمولاً بايد حافظ جان و مال مردم باشند در اين دست مسائل هم حضور فعال داشته باشند و وکيل مدافع مردم و حق الناس باشند. کلافه و خسته شديم به خدا، اما نبايد عادت کنيم.»
مهراوه شريفي‌نيا، بازيگر سينما و تلويزيون هم خيلي کوتاه نوشته است: «وحشتناکه... متاسفانه ما در برابر بحران انگار هيچ برنامه‌اي نداريم! خدايا شما رحم کن، به شمال، به جنوب، به مردم ما رحم کن.»
خشايار اعتمادي، خواننده موسيقي پاپ چنين واکنش نشان داده است: «چرا؟ چي شد؟ چه پيش آمد؟ خدايا با ما قهر کردي!؟ خدايا به هم ميهنانم رحم کن. اين عيد به مذاق‌مان تلخ شد. خدايا دستي در کار است؟ عذاب است يا امتحان؟ مگر نديدي که ما در تمام امتحانات رفوزه شديم؟ ما را ببخش و به ما رحم کن.»
داريوش فرضيايي، معروف به عمو پورنگ هم اين درخواست را از مردم کرده است: «هموطنان عزيزم ترو خدا اين چند روز رو بيخيال مسافرت بشيد. اين‌همه هواشناسي داره اعلام هشدار و وضعيت اضطراري مي‌کنه بازم يه سري از عزيزان راهيي سفر ميشن. بخدا ارزشش رو نداره، بخصوص بچه‌هاي بينوا که با ديدن اين صحنه‌ها بدترين آسيب روحي و جسمي رو تجربه مي‌کنن. تو رو بخدا مراقب خودتون باشيد، شما که مي‌بينيد مديريت بحران در کشورمون چقدر قوي عمل مي‌کنه!»
نيکي کريمي هم نسبت به اين فاجعه طبيعي واکنش نشان داده و نوشته است: «هشدارها را جدي بگيريد و مسئولين فقط هشدار ندهند و جاده‌ها خطرناک را ببندند.»
همچنين حامد همايون، خواننده موسيقي پاپ نوشته است: «دوستان عزيزم سلام. فکرکنم اين پست مهم‌ترين پست چندماه گذشته باشه. لطفاً لطفاً و لطفاً عزيزاني که در توانشون هست حتماً همراهي کنند. حتي اگر کمک در حد 1000 تومن هم باشه ميتونه تأثيرگذار باشه. دست به دست هم بدهم و امسال رو براي هم بسازيم. يا علي. از خودمون شروع کنيم. هم وطن ما تنها نيست»

بيشتر بدانيد : شهاب حسيني و نيکي کريمي در افتتاحيه جشنواره بين المللي فيلم شهر

بيشتر بدانيد : همدردي هنرمندان به حادثه ديدگان زلزله : از رامبد جوان تا بهرام رادان و..

بيشتر بدانيد : واکنش تعدادي از هنرمندان به فاجعه اسفبار امروز ساختمان پلاسکو

بيشتر بدانيد : جملاتي که جز تتلو هيچ انسان ديگري پس از وقوع زلزله غرب کشور بر زبان نخواهد راند


منبع: khabaronline.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

فرزاد حسني، نيما شاهرخ شاهي، متين ستوده در اکران رالي ايراني 2

انتقاد صريح رضا کيانيان از زيرآب زني ها در جشنواره جهاني فجر 98

فيلمي که داريوش فرهنگ به همسر اولش، سوسن تسليمي تقديم کرد

پوريا پورسرخ، مهراوه شريفي نيا، شبنم قليخاني در جشنواره فجر

چهره خاص هديه تهراني روي پوستر بين المللي فيلم + عکس

فروش آلبوم شجريان به نفع سيل زدگان + عکس و آدرس مراسم امضا

روز چهارم جشنواره و استقبال پرشور مردم از نيکي کريمي! + عکس

شوخي پيمان قاسم خاني با ليگ 2 در جشنواره فيلم فجر

ژست خودماني مهران مديري و پيمان قاسم خاني + عکس

تصوير پارسا پيروزفر و باران کوثري در پوستر بي حسي موضعي + عکس

زيبا کرمعلي، الميرا دهقاني، فرشته حسيني و... در جشنواره فجر

منير فرمانفرماييان درگذشت

چهره جديد و متفاوت پارسا پيروزفر در جشنواره جهاني فجر

علي مصفا روي پوستر انگليسي فيلم سروش صحت + عکس

اميليا کلارک، دواين جانسون/ هنرمندان در بين 100 چهره تاثيرگذار 2019 + عکس

ريحانه پارسا، نويد محمدزاده، رضا داودنژاد و همسرش در جشنواره فجر

ماجراي شهاب حسيني و فيلم اولي هاي مهجور در جشنواره جهاني فجر

ديدگاه عباس کيارستمي درباره فيلمسازي درباره زندانيان

مهتاب کرامتي، فاطمه معتمد آريا و مريم معصومي در روز سوم جشنواره

رونمايي از پوستر «مصائب شيرين 2» فيلم خانوادگي داوودنژاد

عکس ترسناک شهاب حسيني روي پوستر يک فيلم

سوء استفاده دوباره ترامپ از سريال «بازي تاج و تخت»! + عکس

فيلم هاي جشنواره کن 2019 اعلام شد

مهناز افشار بر روي پوستر فيلم کارگردان ژاپني + عکس

ترلان پروانه، نگار جواهريان و بازيگران ديگر در جشنواره جهاني فجر

نويد محمدزاده پاي چوبه دار روي پوستر خارجي فيلم + عکس

اکران 2.5 ميليارد توماني «غلامرضا تختي» ويژه سيل زدگان + عکس

افتتاحيه سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر با کنايه به حاتمي کيا + عکس

تگزاس 2 با چه شرطي جايگزين فيلم توقيفي رحمان 1400 شد؟

نامگذاري خياباني به نام محمدرضا شجريان در تهران + عکس

نويد محمدزاده پس از يک سال نظرش را عوض کرد!

مريم اميرجلالي: عطاران تلفنم را جواب نمي دهد! + عکس

تصوير جالب از ستاره درگذشته بر روي پوستر جشنواره کن 2019 + عکس

هزينه جشنواره فجر 6.3 ميليارد تومان! +عکس

معرفي 6 نفر از مهمانان ويژه جشنواره جهاني فجر

داوران جشنواره جهاني فيلم فجر معرفي شدند + عکس

نارضايتي خالق بازي تاج و تخت Game of Thrones از پايان سريال

احمد اقتداري درگذشت + عکس وصيت نامه

براي سينماي ايران که فقط 15 بازيگر آقا و خانم دارد، متاسفم!

تاثير قيمت دلار بر زندگي سوپراستارهاي سينماي ايران!!

ستاره فيلم‌هاي «اينگمار برگمن» در 83 سالگي درگذشت

سازندگان GOT همزمان با پخش قسمت آخر به مکان نامعلوم مي روند!!

توقف اکران فيلم «رحمان 1400» به دليل تخلف در نمايش

امين حيايي، مهتاب کرامتي و ... در حال جمع آوري کمک هاي مردمي به سيل زدگان + عکس

جزئيات کنسرت خيريه شهرام ناظري براي سيل زدگان

معرفي چهار فيلم بخش جام جهان نما جشنواره‌ جهاني فجر

اين نقش انگ الناز شاکردوست بود!! + عکس

نقاشي اي که 30 سال پيش جمشيد مشايخي با عشق از چهره همسرش کشيد + عکس

جديدترين عکس ها از «ترميناتور» منتشر شد + عکس

مرگ بازيگر بريتانيايي حين اجرا روي صحنه!