آخرین اخبار

العبادي: بخاطر حمايت از ملت‌مان به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پايبنديم جهان

العبادي: بخاطر حمايت از ملت‌مان به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پايبنديم

  بزرگنمايي:

چه خبر - نخست وزير عراق: به تحريم‌هاي ايران پايبند خواهيم بود

حيدر العبادي، نخست وزير عراق در يک نشست هفتگي در پاسخ به سوالي در رابطه با از سرگيري‌ تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفت: ما کاملا مخالف تحريم‌هاي بين‌المللي هستيم و عراق هزينه سنگيني براي تحريم‌هايي که به مدت 13 سال عليه آن اتخاذ شد پرداخت کرد.
تحريم‌ها بر اساس تضغيف نظام پيشين ( عراق) عليه ما تحميل شد اما منجر به تضعيف ملت، ايجاد شکاف در جامعه، از بين بردن بافت اجتماعي و ايجاد پديده‌هايي شد که از قبل نبودند. اين تحريم‌ها نه تنها آن نظام را از بين نبرد بلکه به ظلم و استبداد خود ادامه داد و قوي تر شد چراکه شهروندان ضعيف شده بودند.
ما تحريم‌ها را يک خطاي اساسي و استراتژيک مي‌دانيم و با آن همراهي نخواهيم کرد، ما مخالف تحريم‌ هستيم اما به منظور حمايت از ملت‌مان به آن پايبند خواهيم بود.
ما نيز همانند ديگر کشورهاي جهان جز از طريق بانک فدرال عراق نمي‌توانيم از دلار استفاده کنيم. حصار و تحريم جوامع را نابود مي‌کند. ما مخالف تحريم‌ها هستيم. نمي‌توان تنها به خاطر يک هدف سياسي يک ملت کامل را ضعيف و گرسنه کرد.
وي افزود: ما مخالفت تحريم هستيم ممکن است به آن پايبند باشيم زيرا کشورهاي بزرگتر از ما پايبند هستند، اگر پايبند نباشيم شکست خواهيم خورد، من از تحريم‌ها راضي نيستم اما اين مساله به اين معنا نيست که من خدمتي را ارائه دهم و يا خودم را اذيت کنم، من به عنوان نخست وزير عراق نمي‌توانم موضعي اتخاذ کنم که به ضرر شهروندانم باشد.
نخست وزير عراق در پايان گفت که برخي ها از ما دعوت مي‌کنند که حامي مستضعفين باشيم و ما حامي مستضعفين هستيم، برخي مصلحت ديگران را به مصلحت مردم ترجيح مي‌دهند. ما به کشورهاي همسايه تجاوز نمي‌کنيم اما اولويت ما ملت ما است و موضع ما مخالفت با تحريم‌ها است.
پيش از اين فواد معصوم، رئيس‌جمهور عراق نيز در واکنش به تحريم هاي آمريکا عليه ايران گفت که شرايط فعلي عراق و طبيعت روابط پر منفعت آن با ايران باعث مي شود که پايبندي بغداد به تحريم‌هاي آمريکا عليه تهران را سخت کند. عراق در درگيري هاي فعلي نبايد با يک طرف عليه طرف ديگري باشد و فشار زياد بر ايران ممکن است نتايجي به دنبال داشته باشد که بر وضعيت داخلي عراق و ديگر کشورها تاثير مي‌گذارد.
از سوي ديگر، يک منبع در وزارت خارجه سوريه گفت که جمهوري عربي سوريه از سرگيري تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا عليه ايران را به شدت محکوم مي کند.
اين منبع تأکيد کرد که طبق حقوق بين المللي اين اقدامات يک جانبه و غير قانوني صورت گرفته است تا تأکيدي بر گرايش سلطه‌طلبانه سياستهاي دولت آمريکا باشد. دولت آمريکا پس از خروج از توافق هسته‌اي با ايران موضوعيت خود را از دست داد.جمهوري عربي سوريه در مقابله با سياستهاي خصمانه دولت آمريکا، با جمهوري اسلامي ايران ابراز همبستگي مي کند و دمشق اطمينان دارد رهبري، دولت و ملت ايران خواهند توانست بر آثار اين اقدامات فائق آيند.
پيش از اين کاخ سفيد با انتشار تصويري از رييس‌جمهور آمريکا در حال امضاي فرمان اجرايي بازگشت تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران، بيانيه‌ وي در اين خصوص را نيز منتشر کرد.
در اين بيانيه آمده است که از سه‌شنبه (هفتم اوت) تحريم‌هاي صنعت خودرو، طلا و ريال عليه ايران اجرايي مي‌شود. مابقي تحريم‌ها هم که نفت و بانک مرکزي ايران را هدف گرفته از روز پنجم نوامبر (14 آبان) اجرايي خواهد شد.
ترامپ در ادامه بيانيه خود گفته که تراکنش‌هاي مالي ديگر کشورها با ايران را از نزديک رصد مي‌کند و افراد و يا نهادهايي که کار با ايران را کاهش ندهند خود را در معرض عواقب سنگيني قرار خواهند داد.
رييس‌جمهور آمريکا مشخصا به روند خروج شرکت‌هاي اروپايي از ايران اشاره کرده و گفته «خرسندم که بسياري از شرکت‌هاي بين‌المللي، قبل از اين، از تصميم خود براي ترک بازار ايران خبر داده‌اند و کشورهاي متعددي هم گفته‌اند که واردات نفت خام ايران را کمتر يا قطع مي‌کنند».
دونالد ترامپ در اين بيانيه از کشورهاي ديگر خواسته که با ادامه اينگونه اقدامات، ايران را در دو راهي انتخاب بين «تغيير رفتار تهديدآميز و ثبات‌زا و بازگشت به آغوش اقتصاد جهاني يا ادامه مسير رو به پايين انزواي اقتصادي» قرار دهد.
ترامپ همچنين به امضاي فرمان اجرايي بازگشت تحريم‌ها اشاره کرده و گفته اين کار را در راستاي تصميم 18 ارديبهشت خود که آمريکا از برجام خارج شده، انجام مي‌دهد.
ترامپ در بخشي از اين بيانيه مدعي شده که برجام توافقي وحشتناک و يکجانبه است که نتوانسته به هدف اوليه خود يعني مسدود کردن همه مسيرهاي ايران به سمت بمب اتم، دست يابد.
رييس‌جمهور آمريکا در ادامه ادعاهاي بي‌اساس خود گفته که ايران امروز تهديدي است براي آمريکا و متحدان ما. آنها نظام مالي بين‌المللي را تضعيف و از تروريست‌ها و شبه نظاميان در سراسر جهان، حمايت مي‌کنند.
رييس‌جمهور آمريکا اعلام کرده دولت من تا امروز 17 دور تحريم مرتبط با ايران اعمال کرده که 145 شخص و شرکت را در بر مي‌گيرد. از روز اعلام خروج آمريکا از برجام در مورخ 8 مي، دولت من 38 هدف مرتبط با ايران را در شش گام مجزا تحريم کرده است.
همچنين پمپئو در يادداشتي توئيتري با تکرار اداعاهاي واهي آمريکا عليه ايران نوشت: 90 روز پيش رئيس‌جمهوري، ايالات متحده آمريکا را از توافق ناکام ايران خارج کرد. امروز تحريم‌ها عليه رژيم ايران مجدداً اعمال شد تا با فعاليت‌هاي بد آن مقابله کند. رژيم ايران بايد از منابع اين کشور براي کمک به شهروندان خود استفاده کند نه حمايت از تروريست و تحکيم رهبري خود.


منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دستورالعمل جديد آمريکا به شرکت‌هاي هواپيمايي در ارتباط با تحريم ايران

ايران به پرداخت 104 ميليون دلار غرامت محکوم شد

دردسر تازه اي که نيويورک تايمز در دولت ترامپ آفريد

خط و نشان جديد ترامپ براي مداخله کنندگان در انتخابات

ديدارهاي متعدد جان کري با ظريف در روزهاي اخير

هواوي از دولت آمريکا شکايت کرد

مادورو: دولت ترامپ، باند تبهکاران افراطي است

فقيرترين کشور‌هاي جهان معرفي شدند

طرح جديد آمريکا براي هدف قرار دادن بشار اسد

دستگيري 2 مهاجر ايراني در انگليس

ترامپ: اوباما بايدن را از تلي از زباله بيرون کشيد

طرح عزل ترامپ به کنگره مي‌رود

ترامپ: محبوب‌ترينم، استيضاحم نمي‌کنند

يک ايراني در مسکو ربوده شد

خارج کردن چند چمدان مشکوک و کيسه‌ سياه از کنسولگري عربستان در استانبول

توليد نفت عربستان در نوامبر رکورد زد

ظاهر جديد جايزه گلدن گلوب رونمايي شد/ سنگين‌تر و بزرگ‌تر از قبل

تلاش آمريکا براي خفه کردن «هوآوي»

جانشين «آنگلا مرکل» معرفي مي‌شود

برج ايفل و مناطق گردشگري در پاريس بسته شد

ترامپ از استيضاح خود نگران است

حمله هکر‌هاي چيني به نيروي دريايي ارتش امريکا

شکست‌هاي پي در پي مثلث شرارت ترامپ، نتانياهو و بن سلمان

پيام يلدايي پمپئو: پايان شب سيه، سپيد است!

بن‌سلمان خواسته بود قتل ⁧«خاشقجي» وحشيانه و رعب‌آور باشد

تظاهرات عليه برگزيت در لندن/ همه پرسي دوم مي خواهيم

ادعاي يک رسانه آمريکايي درباره توقف هواپيماي باري تهران در سوريه، لبنان و قطر

چرا عراق بدترين گذرنامه دنيا را دارد!

آمريکا کنفرانس عربستان را بايکوت کرد

فجايع جنسي مخالفان مسلح سودان جنوبي

ترامپ کشته شدن جمال خاشقجي را تاييد کرد

مجلس نمايندگان آمريکا خواستار تحريم عربستان در چارچوب قانون ماگنيتسکي شدند

درپي شکست وليعهد سعودي؛ شاه سعودي مسئوليت بررسي پرونده خاشقجي را برعهده گرفت

مخالفان بن سلمان در حال جمع شدن گرد احمد بن عبدالعزيز هستند

برادر و همسر برادر جمال خاشقجي به قتل رسيدند

سايه اتهام قتل خاشقجي بر سر بن سلمان

يکي از مظنونان قتل خاشقجي در حادثه رانندگي در رياض کشته شد

گوگل نيز عربستان را تحريم کرد

روايت هولناک از قتل خاشقچي/مدير پزشک قانوني سعودي جسد را مثله کرده

نامزد خاشقجي مرگ وي را اعلام کرد+عکس

جاده هاي ترکيه بازهم قرباني گرفت/مرگ 22 مسافر +تصاوير

تنها راه مقابله با ايران، افزايش فشارهاي سياسي است

«شواهد شوکه‌کننده‌» درباره قتل خاشقجي

يک ربات در پارلمان انگليس حاضر مي‌شود!

اقدام قابل توجه آمريکا درمورد تحريم نفتي ايران

زني که پليس لندن را متعجب کرده است+تصوير

اولين «وزير پيشگيري از خودکشي» در جهان منصوب شد

ترامپ: در تک تک شهر‌هاي ايران شورش وجود دارد

دستور توقيف اموال بانک مرکزي ايران در ايتاليا لغو شد

آلمان، ديپلمات ايراني را به بلژيک تحويل داد