آخرین اخبار

العبادي: بخاطر حمايت از ملت‌مان به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پايبنديم جهان

العبادي: بخاطر حمايت از ملت‌مان به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پايبنديم

  بزرگنمايي:

چه خبر - نخست وزير عراق: به تحريم‌هاي ايران پايبند خواهيم بود

حيدر العبادي، نخست وزير عراق در يک نشست هفتگي در پاسخ به سوالي در رابطه با از سرگيري‌ تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران گفت: ما کاملا مخالف تحريم‌هاي بين‌المللي هستيم و عراق هزينه سنگيني براي تحريم‌هايي که به مدت 13 سال عليه آن اتخاذ شد پرداخت کرد.
تحريم‌ها بر اساس تضغيف نظام پيشين ( عراق) عليه ما تحميل شد اما منجر به تضعيف ملت، ايجاد شکاف در جامعه، از بين بردن بافت اجتماعي و ايجاد پديده‌هايي شد که از قبل نبودند. اين تحريم‌ها نه تنها آن نظام را از بين نبرد بلکه به ظلم و استبداد خود ادامه داد و قوي تر شد چراکه شهروندان ضعيف شده بودند.
ما تحريم‌ها را يک خطاي اساسي و استراتژيک مي‌دانيم و با آن همراهي نخواهيم کرد، ما مخالف تحريم‌ هستيم اما به منظور حمايت از ملت‌مان به آن پايبند خواهيم بود.
ما نيز همانند ديگر کشورهاي جهان جز از طريق بانک فدرال عراق نمي‌توانيم از دلار استفاده کنيم. حصار و تحريم جوامع را نابود مي‌کند. ما مخالف تحريم‌ها هستيم. نمي‌توان تنها به خاطر يک هدف سياسي يک ملت کامل را ضعيف و گرسنه کرد.
وي افزود: ما مخالفت تحريم هستيم ممکن است به آن پايبند باشيم زيرا کشورهاي بزرگتر از ما پايبند هستند، اگر پايبند نباشيم شکست خواهيم خورد، من از تحريم‌ها راضي نيستم اما اين مساله به اين معنا نيست که من خدمتي را ارائه دهم و يا خودم را اذيت کنم، من به عنوان نخست وزير عراق نمي‌توانم موضعي اتخاذ کنم که به ضرر شهروندانم باشد.
نخست وزير عراق در پايان گفت که برخي ها از ما دعوت مي‌کنند که حامي مستضعفين باشيم و ما حامي مستضعفين هستيم، برخي مصلحت ديگران را به مصلحت مردم ترجيح مي‌دهند. ما به کشورهاي همسايه تجاوز نمي‌کنيم اما اولويت ما ملت ما است و موضع ما مخالفت با تحريم‌ها است.
پيش از اين فواد معصوم، رئيس‌جمهور عراق نيز در واکنش به تحريم هاي آمريکا عليه ايران گفت که شرايط فعلي عراق و طبيعت روابط پر منفعت آن با ايران باعث مي شود که پايبندي بغداد به تحريم‌هاي آمريکا عليه تهران را سخت کند. عراق در درگيري هاي فعلي نبايد با يک طرف عليه طرف ديگري باشد و فشار زياد بر ايران ممکن است نتايجي به دنبال داشته باشد که بر وضعيت داخلي عراق و ديگر کشورها تاثير مي‌گذارد.
از سوي ديگر، يک منبع در وزارت خارجه سوريه گفت که جمهوري عربي سوريه از سرگيري تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا عليه ايران را به شدت محکوم مي کند.
اين منبع تأکيد کرد که طبق حقوق بين المللي اين اقدامات يک جانبه و غير قانوني صورت گرفته است تا تأکيدي بر گرايش سلطه‌طلبانه سياستهاي دولت آمريکا باشد. دولت آمريکا پس از خروج از توافق هسته‌اي با ايران موضوعيت خود را از دست داد.جمهوري عربي سوريه در مقابله با سياستهاي خصمانه دولت آمريکا، با جمهوري اسلامي ايران ابراز همبستگي مي کند و دمشق اطمينان دارد رهبري، دولت و ملت ايران خواهند توانست بر آثار اين اقدامات فائق آيند.
پيش از اين کاخ سفيد با انتشار تصويري از رييس‌جمهور آمريکا در حال امضاي فرمان اجرايي بازگشت تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران، بيانيه‌ وي در اين خصوص را نيز منتشر کرد.
در اين بيانيه آمده است که از سه‌شنبه (هفتم اوت) تحريم‌هاي صنعت خودرو، طلا و ريال عليه ايران اجرايي مي‌شود. مابقي تحريم‌ها هم که نفت و بانک مرکزي ايران را هدف گرفته از روز پنجم نوامبر (14 آبان) اجرايي خواهد شد.
ترامپ در ادامه بيانيه خود گفته که تراکنش‌هاي مالي ديگر کشورها با ايران را از نزديک رصد مي‌کند و افراد و يا نهادهايي که کار با ايران را کاهش ندهند خود را در معرض عواقب سنگيني قرار خواهند داد.
رييس‌جمهور آمريکا مشخصا به روند خروج شرکت‌هاي اروپايي از ايران اشاره کرده و گفته «خرسندم که بسياري از شرکت‌هاي بين‌المللي، قبل از اين، از تصميم خود براي ترک بازار ايران خبر داده‌اند و کشورهاي متعددي هم گفته‌اند که واردات نفت خام ايران را کمتر يا قطع مي‌کنند».
دونالد ترامپ در اين بيانيه از کشورهاي ديگر خواسته که با ادامه اينگونه اقدامات، ايران را در دو راهي انتخاب بين «تغيير رفتار تهديدآميز و ثبات‌زا و بازگشت به آغوش اقتصاد جهاني يا ادامه مسير رو به پايين انزواي اقتصادي» قرار دهد.
ترامپ همچنين به امضاي فرمان اجرايي بازگشت تحريم‌ها اشاره کرده و گفته اين کار را در راستاي تصميم 18 ارديبهشت خود که آمريکا از برجام خارج شده، انجام مي‌دهد.
ترامپ در بخشي از اين بيانيه مدعي شده که برجام توافقي وحشتناک و يکجانبه است که نتوانسته به هدف اوليه خود يعني مسدود کردن همه مسيرهاي ايران به سمت بمب اتم، دست يابد.
رييس‌جمهور آمريکا در ادامه ادعاهاي بي‌اساس خود گفته که ايران امروز تهديدي است براي آمريکا و متحدان ما. آنها نظام مالي بين‌المللي را تضعيف و از تروريست‌ها و شبه نظاميان در سراسر جهان، حمايت مي‌کنند.
رييس‌جمهور آمريکا اعلام کرده دولت من تا امروز 17 دور تحريم مرتبط با ايران اعمال کرده که 145 شخص و شرکت را در بر مي‌گيرد. از روز اعلام خروج آمريکا از برجام در مورخ 8 مي، دولت من 38 هدف مرتبط با ايران را در شش گام مجزا تحريم کرده است.
همچنين پمپئو در يادداشتي توئيتري با تکرار اداعاهاي واهي آمريکا عليه ايران نوشت: 90 روز پيش رئيس‌جمهوري، ايالات متحده آمريکا را از توافق ناکام ايران خارج کرد. امروز تحريم‌ها عليه رژيم ايران مجدداً اعمال شد تا با فعاليت‌هاي بد آن مقابله کند. رژيم ايران بايد از منابع اين کشور براي کمک به شهروندان خود استفاده کند نه حمايت از تروريست و تحکيم رهبري خود.


منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ترامپ: نام نخست وزير آينده اسرائيل «محمد» است

تيراندازي به سمت سفارت آمريکا در ترکيه

ايران به عراق برق و گاز صادر مي کند و در بازسازي آن مشارکت دارد

موجودي عجيب،ترسناک و بدون صورت در ساحل روسيه+عکس

وزير خارجه چين: همکاري‌ها با تهران گسترش مي‌يابد

ادعاي توافق ترامپ و پوتين بر سر ايران

امير قطر به داد ترکيه رسيد

اعلام آمادگي ترکيه براي مذاکره با آمريکا بعد از بحران اقتصادي ناشي از تحريم

حمايت انگليس از ايران

واکنش آمريکا به بيانات اخير رهبري

ترامپ در برنامه زنده تلويزيون ترکيه شادباش گرفت!

عده اي از مردم ترکيه دلارهاي آمريکا را آتش زدند

ارسال بسته هاي مشکوک به سفارتخانه‌هاي آمريکا و اسرائيل در برلين

همسر ترامپ منتظر فرصتي براي طلاق!

ترامپ ديگر براي جنگ عليه ايران نياز به مجوز ندارد+جزييات

علت مرگ ابوبکر البغدادي مشخص شد

آماده‌باش ناگهاني تيم پزشکي پادشاه عربستان

پاريس راز موافقت اسرائيل با ماندن اسد در قدرت را برملا کرد

نتانياهو خواستار آتش بس در غزه شد

گاوهاي فرانسوي هم از تحريم‌هاي ترامپ در امان نماندند

پاسخ انتقام‌جويانه يمن به جنايت کشتار دانش‌آموزان بيگناه با موشک

نخست‌وزير کانادا از موضع حقوق‌بشري عليه عربستان کوتاه نيامد

شليک 70 موشک مقاومت فلسطين به شهرک هاي اسرائيلي

بيانيه وزارت خارجه عراق پس از سخنان غيرمنتظره العبادي درباره ايران

تصميم کميسيون اروپا درباره ادامه فعاليت شرکت‌هاي اروپايي در ايران

همسر بشار اسد به سرطان مبتلا شد+تصوير

العبادي: بخاطر حمايت از ملت‌مان به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پايبنديم

شرکت‌هاي اروپايي اگر از ترس تحريم کنار بکشند،تحريم مي‌شوند!

شروط انصارالله يمن براي زمين گذاشتن سلاح

يک زن پشت پرده تنش هاي ديپلماتيک عربستان و کانادا

طراحي 11 سپتامبر دوباره، تهديد جديد سعودي ها عليه کانادا

پسر ترامپ در مظان اتهام

فرصت 24 ساعته عربستان به سفير کانادا براي ترک رياض

سقوط تاريخي ارزش لير ترکيه در مقابل دلار و يورو

عربستان بار ديگر انتقال نفت از تنگه باب المندب را آغاز کرد

مقابله به مثل سفت و سخت اردوغان با آمريکا

توافق هم چاره کار نبود؛ آمريکا بار ديگر کره شمالي را تحريم کرد

اعزام نيروهاي نظامي چين به سوريه

کارمند زن سفارت آمريکا، جاسوس از آب درآمد

شکستي ديگر براي ترامپ/چين درخواست آمريکا را رد کرد

ترامپ: اميدوارم همه چيز بين ما و ايران خوب شود

واکنش ظريف به تحريم آمريکا عليه 2 وزير ترکيه+تصوير

عربستان به آمريکا از پشت خنجر زد؟

هشدار نظامي نتانياهو به ايران درباره تنگه باب المندب

تحريم هاي آمريکا وزيران دادگستري و کشور ترکيه را در بر گرفت

مدال طلاي دانشمند ايراني رياضيات به سرقت رفت

روسيه: عقب‌نشيني نيروهاي ايران از مرز اسرائيل و سوريه

سقوط هواپيما در مکزيک با 100 سرنشين+ فيلم و عکس

پاسخ وزارت خارجه آمريکا درباره پيشنهاد ترامپ به ايران

واکنش آمريکا به تهديدهاي اخير آمريکا