آخرین اخبار

جديدترين آنفولانزا با نام ياماگاتا چه نشانه هايي دارد؟ اخبار پزشکي

جديدترين آنفولانزا با نام ياماگاتا چه نشانه هايي دارد؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - ياماگاتا نوع جديد آنفولانزا داراي چه نشانه هايي است؟

درست 100سال پيش ويروس آنفولانزاي اسپانيايي شايع شد و 40سال پس از بروز نخستين ويروس، آنفولانزاي آسيايي ظهور پيدا کرد و بعد از آن هم آنفولانزاي هنگ‌کنگي. اگرچه اين ويروس در يک قرن گذشته موجب مرگ تعداد زيادي از افراد در جهان شده است اما همواره سير مرگ‌ومير ناشي از آن سير نزولي داشته است. اين بيماري که شايع‌ترين ويروس در فصل سرما است دستگاه‌ تنفسي ‌را درگير مي‌کند و شديدا مسري است. ‌مدت‌ زمان‌ شروع‌ علائم‌ آنفولانزا از زمان‌ وارد شدن‌ ويروس‌ به‌ بدن‌ بين 24 تا 48ساعت‌ است‌.
افزايش تب يا سرفه، وجود خون در خلط، گوش درد، تنگي‌نفس يا درد قفسه سينه، ترشحات غليظ از بيني، سينوس‌ها يا گوش‌ها، درد سينوس و درد يا سفتي گردن از جمله علائمي است که فرد با مبتلا شدن به ويروس آنفولانزا با آن‌ها مواجه مي‌شود. ويروس‌هاي آنفولانزاي موجود در قطرات تنفسي از طريق سرفه و عطسه منتشر مي‌شوند. در اغلب موارد اين انتشار از فرد به فرد و معمولا از طريق تماس دست با آنچه که به ويروس آنفلوانزا آلوده شده است و سپس تماس دست آلوده با دهان و بيني فرد منتقل مي‌شود. با اين توضيح که بزرگسالان ممکن است ديگران را روز قبل از شروع علائم تا روز پس از بروز بيماري مبتلا کنند که اين امر به اين معني است که شما مي‌توانيد فردي را قبل از آنکه بيماري در شما ايجاد شده باشد مبتلا کند.

براي جلوگيري از انتقال و انتشار ويروس آنفولانزا چه بايد کرد؟

ايرج خسرونيا، متخصص بيماري‌هاي داخلي در اين‌باره تاکيد مي‌کند: کسي که به اين بيماري مبتلا شده مي‌تواند از طريق هر يک از راه‌هاي انتقال حتي در يک اتاق سربسته شما را مبتلا کند بنابراين تنها راه پيشگيري از اين بيماري اين است که مبتلايان حتما در بخشي تحت‌نظر باشند که با کسي در تماس نباشند. ملاقات‌کنندگان هم بايد از بوسيدن و دست دادن خودداري کنند. کساني هم که از کشورهاي همجوار وارد کشور مي‌شوند حتما رعايت کنند. يک نفر مي‌تواند صدها نفر را مبتلا کند. اگر کسي حس کرد که به اين بيماري مبتلا شده حتما به پزشک مراجعه کند. چون درمان در روزهاي اول بسيار آسان‌تر است.

چه افرادي بيشتر در معرض ابتلا به ويروس آنفولانزا هستند؟

جديترين آنفولانزا با نام ياماگاتا چه نشانه هايي دارد؟

افراد داراي کهولت سن، خانم‌هاي باردار و کساني که زمينه يک بيماري خاص ديگري را دارند بيشترين قربانيان اين بيماري هستند، مثل بيماران نارسايي‌هاي قلبي و ريوي که ويروس به آنها غلبه کرده و موجب مرگ آنها مي شود. رعايت اصول بهداشتي مثل شستن دست‌ها بعد از تماس با وسايل نقليه، اتوبوس، مترو به طور جدي توصيه مي‌شود. پرستاران و کساني که از اين بيماران مراقبت مي‌کنند بايد حواس‌شان باشد که حتما از ماسک و روپوش مناسب استفاده کنند که موجب انتقال بيماري نشوند. نشانه‌هاي اين بيماري در روزهاي اول به شکل سرماخوردگي است. اما به مرور تب و مشکلات تنفسي و ريوي، بدن‌درد و ضعف عمومي و بي‌حالي را به‌همراه دارد و اگر کسي اين نشانه‌ها را در خودش ديد بايد سريع به پزشک معالج مراجعه کند.
در حال حاضر وضعيت بروز و شيوع آنفولانزا در کشور وضعيت خوبي نيست. از سوي ديگر، سينه‌پهلو بعد از آنفولانزا هم منجر به بستري‌هاي مکرر بيماران در بخش‌هاي داخلي، عفوني و حتي ICU شده است.

گونه‌هايي از آنفولانزا که تاکنون در ايران نبوده است

براي اولين بار هم برخي از گونه‌هاي جديد ويروس آنفلوآنزا را که تا به حال در ايران وجود نداشت، شاهد بوديم. به‌عنوان مثال يک گونه از آنفلوآنزاي نوع B است که گونه‌اي به نام ويکتوريا است که قبلا در واکسن آنفلوآنزا بود و فرد آن را تزريق مي‌کرد اما در حال حاضر علاوه بر گونه ويکتوريا يک گونه جديد به نام ياماگاتا شيوع پيدا کرده که در واکسن هم وجود ندارد و به همين دليل حتي ممکن است افرادي که واکسن آنفلوآنزا را تزريق کرده‌اند، هم به اين گونه از آنفلوآنزاي نوع B مبتلا شوند. اين ويروس در واکسن منظور نشده بود اما در گردش است. البته ممکن است در سال‌هاي آينده، واکسن چهار ظرفيتي وارد شود که اين‌گونه آنفلوآنزا را هم در خودش دارد.
اما از آنجايي که شيوع آنفلوانزاي فصلي در همين فصلي است که در آن به سر مي‌بريم، برخي گروه‌ها در صورت ابتلا به آنفلوانزا در معرض خطر بيشتري هستند و اين گروه‌هاي شامل اين افراد هستند؛ سالمندان يا افرادي که يک بيماري زمينه‌اي مثل بيماري‌هاي قلبي، ريوي، نارسايي کليه، نارسايي کبد و ديابت کنترل نشده دارند. در اين ميان، بيماران سرطاني که تحت درمان هستند و کساني که داروهاي سرکوب‌کننده سيستم ايمني دريافت مي‌کنند و نيز خانم‌هاي باردار در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر بيشتري قرار دارند.

تزريق واکسن آنفولانزا را جدي بگيريد

اهميت تزريق واکسن آنفولانزا براي افراد مسن يا داراي بيماري‌‌هاي زمينه‌اي بسيار زياد است و کساني مبتلا به آنفلوانزا مي‌شوند که به اين توصيه توجه نکرده و موضوع را جدي نمي‌گيرند زيرا اين افراد با آدم‌هاي معمولي فرق مي‌کنند و آنفلوآنزا براي اين افراد خطرناک‌تر از مردم عادي است و حتي ممکن است جان خود را به دليل ابتلا به اين بيماري از دست بدهند.
ديگر افرادي که در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند عبارتند از افرادي که همودياليز مي‌شوند، افراد مبتلا به HIV مثبت، مبتلايان به بيماري‌هاي صعب‌العلاج، افرادي که تحت درمان‌هاي کورتون، راديوتراپي يا شيمي‌درماني هستند، تمامي کادر و گروه پزشکي بايد اين واکسن را تزريق کنند.
مردم بايد نسبت به رعايت مسائل بهداشتي فردي و اجتماعي حساس باشند. بهترين کار اين است که اگر کسي فرزندش به آنفولانزا مبتلا شد، او را چند روزي به مدرسه نفرستد يا اگر کسي آنفولانزا دارد از رفتن به محل کار خودداري کند و دو تا سه روز در خانه استراحت کند. همچنين افراد مبتلا، در خانه يک حالت خودقرنطينگي براي خودشان ايجاد کنند. يعني اگر يکي از اعضاي خانواده مبتلا شده است، در يک اتاق بخوابد و ساير اعضاي خانواده در اتاق ديگر. در غير اين‌صورت همه افراد خانواده به آنفولانزا مبتلا مي‌شود.
آنفولانزا ممکن است از زمان آغاز اولين علائم تا پنج الي هفت روز آلوده‌کننده باشد، از طرفي عدم شست‌وشوي مکرر دست، زنجيره انتقال عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني از فرد مبتلا به بقيه افراد را ايجاد مي‌کند، بنابراين اگر مي‌خواهيم به آنفولانزا مبتلا نشويم با افراد دست ندهيم، روبوسي نکنيم و دست‌ها را مکررا بشوييم.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : تفاوت هاي آنفولانزا با سرماخوردگي

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 8 درمان خانگي عليه آنفولانزا

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : علائم آنفولانزا چيست؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : آنفولانزا و سرماخوردگي و 10 افسانه درست و غلط

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : درمان سرماخوردگي و آنفولانزا با اين برنامه هاي غذايي روزانه


منبع: armandaily.ir



ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پيش بيني بيماري هاي قلبي از کودکي امکان پذير شد

مهار سلول هاي سرطاني با قرص زعفران

درمان شنوايي با يک راهکار جديد

شراب دست ساز چگونه باعث مرگ و نابينايي مي شود؟

کشف روشي جديد براي کاهش قند خون با مواد خوراکي

افزايش طول عمر با 5 عادت ساده

توصيه هاي وزارت بهداشت به دانش آموزان در سال تحصيلي جديد

مقابله با دو سرطان خطرناک با پوست سيب

درمان آپانديس بدون جراحي و با آنتي بيوتيک

نابود کردن سلول هاي سرطاني با داروهاي آنتي سايکوتيک

امکان پيش بيني بيماري قلبي تا 10 سال

داروي پيشگيري از ايدز توليد شد

شرايط بهداشتي براي نذري دادن و نذري گرفتن

آيا چاي کيسه اي سرطانزاست؟

اگر به تازگي واکسن آنفولانزا زده ايد حتما بخوانيد

واکسن آکنه به زودي توليد مي شود

پروتز سينه موجب سرطان مي شود؟ پاسخ به سوالات مهم پروتز سينه

شير شتر را بجوشانيد تا از تب مالت در امان بمانيد

سرطان سر و گردن به چه علتي بروز مي کند؟

اينترنت چطور مغز شما را خراب مي کند؟

خطرات مصرف مسکن در بيماران آلزايمري

اولين داروي پيشگيري از ميگرن، شهريور ماه به بازار مي آيد

اهميت تغذيه با شير مادر، به مناسبت روز جهاني شير مادر

تب کريمه کنگو جان 5 نفر را گرفت !

ويژگي هاي يک رستوران سالم و قابل اعتماد

آيا بيماري ايدز با نيش پشه منتقل مي شود؟

روغن کانولا کانادايي can oil نخريد

تشخيص سوزاندن چربي و قند با دستگاه لومن Lumen

سي تي اسکن عامل بروز سرطان خون

عمل باي پس معده ، عملي براي لاغري

بهبود زخم ديابتي با لارو درماني

آزمايش خون روشي براي تعيين دقيق زمان زايمان

با عبور از 80 سالگي روند مرگ رو به کاهش مي‌گذارد

چطور از فردي که مورد تجاوز جنسي قرار گرفته مراقبت کنيم؟

دستخط بد برخي از پزشکان سالانه باعث مرگ چند انسان مي شود؟

چه افرادي نبايد به استخر بروند؟

درمان سرطان روده بزرگ با زهر زنبور عسل

روش نابودي باکتري ها بدون آنتي بيوتيک کشف شد

تشخيص سرطان تنها با چند قطره خون امکان پدير شد

کم خوني و کمبود آهن و مهم ترين علت هاي آن چيست؟

چاقي همه ايراني ها را تهديد مي کند + عوارض چاقي

ابتلا به زوال عقل در ميان سالي با زياد نشستن مرتبط است

صحبت با چند نفر از مسمومين به قارچ هاي سمي

گردن درد و علت هاي عجيب آن

تشخيص پوکي استخوان از روي تراشه هاي ناخن

تشخيص قارچ سمي لطفا قارچ مشکوک نخريد

کشف درمان جديد آلزايمر با يک مولکول کوچک

مصرف ريتالين براي شب امتحان خوب است؟

چرا سرطان معده و سرطان مري در ايران رايج است؟

سلول هاي سرطاني را خودمان تغذيه مي کنيم