آخرین اخبار

ست کردن لباس : شيک پوش ها چگونه لباس ست مي کنند؟ مد و لباس

ست کردن لباس : شيک پوش ها چگونه لباس ست مي کنند؟

  بزرگنمايي:

چه خبر -

سخت‌تر از بيدار شدن صبح زود، اين است كه بايد جلوي كمد بايستي و به اين موضوع فكر كني كه شلوار سبز با مانتو قهوه‌اي هماهنگي دارد؟ كفش بنفش‌ات را با كدام شلوار مي‌تواني بپوشي؟ و ... اگر شما هم روزانه با اين دغدغه مواجه هستيد و براي پوشيدن لباس لازم است چند دست لباس را از كمد بيرون بكشيد و عوض كنيد، پس با قواعد ست كردن رنگ‌ها آشنايي نداريد و لازم است اين مطلب را بخوانيد و با اصول اين كار آشنا شويد تا از فردا صبح و چشم بر هم زدني يك ست لباس هماهنگ بپوشيد.

اصول ست کردن لباس را ياد بگيريد

1 - رنگ‌هاي اوليه و ثانويه كه در چرخه رنگ در كنار هم قرار گرفته‌اند، در تركيب هم با يکديگر هم‌خواني دارند مثلا آبي با بنفش و سبز هماهنگي دارد و زرد با قرمز و نارنجي. اين رنگ‌ها مي‌توانند با هم تركيب شوند اما از نظر بصري، نور يكديگر را به‌شدت كاهش مي‌دهند. ست كردن اين رنگ‌ها خوب است ولي چندان چشمگير نيست.
2 - به رنگ‌هاي اوليه و ثانويه‌اي كه در چرخه رنگ مقابل يكديگر قرار گرفته‌اند، رنگ‌هاي مكمل گفته مي‌شود مثلا بنفش از تركيب قرمز و آبي به وجود آمده و با رنگ اصلي زرد در تضاد است. رنگ سبز از تركيب زرد و آبي به وجود آمده و با رنگ قرمز كنتراست (هم‌خواني) مكمل دارد. اين رنگ‌ها «كنتراست مكمل» ناميده مي‌شوند چون همديگر را كامل مي‌كنند و وقتي در كنار هم قرار مي‌گيرند، جلوه يكديگر را قوت مي‌بخشند و تاثير رنگ‌ها بيشتر از زماني است كه به تنهايي استفاده مي‌شوند. تركيب اين رنگ‌ها در يك ست لباس، زيبايي قابل توجهي خلق مي‌كنند.
3 - اگر لباسي داريد كه از تركيب چند رنگ طراحي و دوخته شده، اصل بر اين است كه با يكي از رنگ‌ها هماهنگ‌سازي را انجام دهيد؛ آن هم رنگي كه بيشتر از همه در لباس به كار رفته است.
4 - پارچه‌هايي كه طرح‌هاي مختلف دارند، براي ست كردن و پوشيده شدن در كنار هم توصيه نمي‌شوند. از نظر زيباشناسي تركيب يك بلوز راه‌راه با دامن خال‌خالي جالب به نظر نمي‌رسد، البته طراحان از اين تركيب استفاده مي‌كنند ولي آنها اصول حرفه‌اي‌تري را مي‌شناسند كه نتيجه كار را دلنشين مي‌کند. براي شما كه نگاه حرفه‌اي در زمينه لباس نداريد، بهتر است از اين تركيب پرهيز كنيد يا ست‌هاي كامل طراحان را به كار ببريد.

رنگ شناسي در ست کردن لباس واجب است

در اولين قدم بايد با چرخه رنگ آشنا شويد چون اين دايره براساس هماهنگي و همخواني رنگ‌ها چيده شده است و نشان مي‌دهد كه چگونه رنگ‌ها در كنار هم باعث افزايش و كاهش قدرت انعكاس يكديگر مي‌شوند. در نگاه اول كشف اين چرخه كمي پيچيده به نظر مي‌رسد اما واقعا كار سختي نيست. ابتدا رنگ‌ها را بشناسيد:

چرخه رنگ براي ست کردن لباس

چرخه رنگ براي ست کردن لباس

رنگ‌هاي اوليه

زرد، قرمز و آبي

رنگ‌هاي ثانويه (تركيبي)

قرمز + آبي = بنفش
قرمز + زرد = نارنجي
زرد + آبي = سبز

دنياي بي‌ انتها

رنگ‌هاي درجه سوم از تركيب رنگ‌هاي اوليه با رنگ‌هاي ثانويه به وجود مي‌آيند كه با رنگ‌هاي اوليه تشابه و هماهنگي خوبي دارند. در اين بخش عامل تعيين‌ كننده رنگ ميزان استفاده از دو رنگ است و براساس اندازه تركيبات مي‌توان نتايج مختلفي به دست آورد مثلا با سه تركيب مختلف از دو رنگ ثابت مي‌توان سه رنگ مختلف به دست آورد:
سبز+ آبي = آبي فيروزه‌اي
سبز+ آبي = سبز آبي (آبي آكواريومي)
سبز + آبي = لاجوردي
زرد + نارنجي = كهربايي
زرد + سبز = زمردي
زرد + سبز = ليمويي
آبي + بنفش = نيلي
آبي + بنفش = ارغواني
آبي + بنفش = ياسي
قرمز + بنفش = زرشكي

سفيد و سياه؛ رنگ‌هايي براي تمام فصول

سفيد و سياه را مي‌توانيد در كنار هر رنگي استفاده كنيد. از نظر متخصصان و طراحان، سفيد و مشكي رنگي ندارند. سفيد محصول نبودن تركيبات رنگي با بيشترين درخشندگي است. در نقطه مقابل، سياه از تركيب تمام رنگ‌ها با بيشترين حد تيرگي به‌وجود آمده است. اين دو رنگ تنها رنگ‌هايي هستند كه با تمام رنگ‌ها هماهنگي دارند؛ درواقع استثناهايي هستند كه قواعد تركيب رنگ را به چالش مي‌كشند. سفيد در كنار هر رنگي قرار بگيرد، اين قابليت را دارد كه رنگ را بارزتر كند و جلوه بيشتري به آن بدهد؛ در مقابل مشكي تندي و تيزي رنگ‌ها را مي‌گيرد.

قرمز؛ جذاب اما خطرناك

قرمز قابليت جور شدن با سفيد، مشكي، قرمز، بنفش، نارنجي و سبز را دارد. وقتي مي‌خواهيد ست لباسي با رنگ قرمز بسازيد، بهترين كار اين است كه از تركيبات مختلف قرمز استفاده كنيد يعني رنگ‌هايي مثل بنفش كه قرمز در آن استفاده شده ولي حواس‌تان باشد سراغ تيره و روشن قرمز براي ست كردن و تركيب نرويد. حواس‌تان باشد قرمز را با آبي و زرد ست نكنيد؛ اين رنگ‌ها فقط زماني با هم هماهنگ مي‌شوند كه آبي به سمت بنفش و زرد به سمت نارنجي متمايل شده باشد.

آبي؛ در ساحل آرامش

رنگ آبي با سفيد، مشکي، آبي، سبز، بنفش و نارنجي هماهنگ مي‌شود. رنگ مكمل آبي، نارنجي است و قرار گرفتن اين دو رنگ در كنار هم نارنجي را تشديد مي‌كند. دقت كنيد آبي را با زرد و قرمز ست نكنيد، فقط در صورتي مي‌توانيد ست کنيد كه قرمزتان به بنفش و زردتان به سبز نزديك باشد.

زرد؛ هشدار‌هاي جدي در راه است

زرد با رنگ‌هاي سفيد، مشکي، زرد، سبز، نارنجي و بنفش هماهنگي دارد اما در كل رنگ سختي براي ست كردن است چون تند و آتشين است. به شما توصيه مي‌كنيم براي ست كردن از سايه‌هاي ملايم‌تر اين رنگ استفاده كنيد و به هيچ‌عنوان سراغ زرد نئون يا شبرنگ نرويد چون به‌شدت مشكل‌زاست. رنگ‌هاي مشابه زرد، نارنجي و سبز هستند. مكمل رنگ زرد، بنفش است اما كنار هم قرار دادن اين دو رنگ، احتياط و دقت زيادي مي‌خواهد. هيچ كدام نبايد از ديگري درخشان‌تر و تند‌تر باشد چون از لحاظ بصري، تاثير نامطلوبي دارد.

سبز؛ صلح براي هميشه و همه جا

سبز با رنگ‌هاي سفيد، مشکي، سبز، آبي، زرد و قرمز هارموني دارد. در يك نگاه كلي، سبز رنگ پركاربرد و به دردبخوري است به شرط اينكه از تركيبات صحيح آن استفاده شود. اگر شما از تركيبات سبزي استفاده كنيد كه در طبيعت يافت مي‌شود مثل خاكي، زيتوني، زمردي و... اين امكان را داريد كه آن را با هر رنگي ست كنيد.
رنگ مكمل سبز، قرمز است. اين دو در كنار هم تركيب ايده‌آلي هستند اگر نخواهيد از طيف تند و آتشين هر دو استفاده كنيد. حواس‌تان باشد سبز با بنفش و نارنجي هماهنگي ندارد مگر اينكه بنفش نزديك به آبي و نارنجي نزديك به زرد باشد.

بنفش؛ رنگ رويال و باشكوه

رنگ بنفش با مشکي، سفيد، بنفش، قرمز، آبي و زرد هماهنگي دارد. رنگ بنفش با همان دستورالعملي كه براي رنگ آبي گفتيم قابل استفاده است. اگر از سايه‌هاي تيره‌تر بنفش استفاده مي‌كنيد، كارتان راحت است. طيف‌هاي مختلف قرمز و آبي با بنفش هماهنگي دارند و مي‌توانيد از تيره و روشن اين رنگ براي كامل كردن يك ست استفاده كنيد.
مكمل رنگ بنفش، زرد است ولي بايد با يك درجه درخشندگي انتخاب شوند چون اگر تندي يكي از ديگر بيشتر باشد، باعث مي‌شود جلوه ديگري گرفته و تصوير ناخوشايندي ايجاد شود؛ پس بهتر است ملايم‌ها را با هم و تندها را با هم به كار ببريد.

نارنجي؛ با احتياط نزديك شويد

سفيد، مشکي، نارنجي، قرمز، آبي و زرد، رنگ‌هاي هماهنگ با نارنجي هستند. نارنجي، يكي ديگر از رنگ‌هاي خطرناك در پوشش است چون به‌شدت اين توانايي را دارد كه ستي نامتوازن ايجاد كند. براي فرار از اين اتفاق پيشنهاد مي‌كنيم به جاي نارنجي تند از سايه‌هاي روشن‌تر و تيره‌تر اين رنگ استفاده كنيد و آن را در كنار رنگ‌هايي چون قرمز و نارنجي به كار ببريد.
قهوه‌اي رنگي است كه از نارنجي به‌وجود آمده و به همين دليل به‌خوبي با آن تركيب مي‌شود. رنگ مكمل نارنجي، آبي است ولي از تركيبات آبي استفاده كنيد كه نتيجه نهايي ست شما خيلي پر زرق و برق نباشد.


منبع : زندگي ايده آلارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آرايش عروس الهام حميدي در مراسم ازدواج اش + عکس

خانم هاي شيک پوش روسري چهارخانه زمستاني را اينگونه مي بندند

با هر رنگ لباس چه رنگ لاکي ست کنيم؟

فرم بدن تان را با اين ترفندها تشخيص دهيد

ولنتاين امسال، لباس هاي تان را اينگونه ست کنيد

ست کردن لباس به سبک آيشواريا راي و شکيرا براي ولنتاين

8 لباس زنانه براي ميهماني هاي عصر و نيمه رسمي

چه مدل دامني متناسب با اندام شماست؟

12 ويژگي که شما را به يک مرد جذاب براي خانمها تبديل مي کند

جديدترين مدل پالتو در دنياي مد، پالتو خزدار زنانه

10 عطر مردانه اي که زنان را جذب مي کند!!

مدل کت و شلوار زنانه به پيشنهاد ستاره هاي شيک پوش هاليوود

جديدترين مدل کفش زنانه دولچه اند گابانا براي بهار 2019

7 نکته مهم در پوشيدن شلوار جين که نمي دانستيد

10مدل لباس شيک براي ميهماني هاي عصر

مدل لباس هاي برتر در جوايز گرمي 2019، جنيفر لوپز تا ليدي گاگا

مدل لباس هاي برتر در اسکار 2019،جنيفر لوپز تا ليدي گاگا

مدل لباس در ميهماني بعد از اسکار Oscar 2019،جنيفر لوپز تا پاريس جکسون

عجيب ترين مدل لباس ها در جايزه گرمي 2019

مدل لباس هاي برتر پنه لوپه کروز در جشنواره کن 2018

مدل مانتو بازيگران در جشن حافظ 97 ( هجدهمين جشن حافظ )

10 طراح لباس برتر دنيا !

مدل لباس هايي که کيت ميدلتون و مگان مارکل دقيقا مانند هم پوشيدند

10 طراح لباس برتر دنيا !

10مدل لباس شيک براي ميهماني هاي عصر

7 نکته مهم در پوشيدن شلوار جين که نمي دانستيد

مدل لباس هاي برتر پنه لوپه کروز در جشنواره کن 2018

جديدترين مدل کفش زنانه دولچه اند گابانا براي بهار 2019

عجيب ترين مدل لباس ها در جايزه گرمي 2019

مدل لباس در ميهماني بعد از اسکار Oscar 2019،جنيفر لوپز تا پاريس جکسون

چه مدل دامني متناسب با اندام شماست؟

مدل لباس هاي برتر در اسکار 2019،جنيفر لوپز تا ليدي گاگا

مدل لباس هاي برتر در جوايز گرمي 2019، جنيفر لوپز تا ليدي گاگا

کارل لاگرفلد Karl Lagerfeld طراح مشهور برند شنل درگذشت

مدل لباس در بفتا 2019، کيت ميدلتون تا ايرينا شايک

8 لباس زنانه براي ميهماني هاي عصر و نيمه رسمي

نگاهي روانشناسانه به مدل لباس هاي جنجالي جشنواره فجر 37

مدل پالتو زمستاني بلند، به سبک بازيگران زن ايراني

مدل مانتو در روز هفتم و هشتم جشنواره فجر، پريناز ايزديار تا مهناز افشار

مدل مانتو بازيگران زن در ششمين روز جشنواره فجر 37 ( جشنواره فجر 97 )

مدل لباس عروس و آرايش الهام حميدي، تازه عروس سينماي ايران

مدل مانتو بازيگران زن در چهارمين روز جشنواره فجر 37

مدل مانتو در روز دوم و سوم جشنواره فجر 37 ( جشنواره فجر 97 )

مدل مانتو بازيگران در افتتاحيه جشنواره فيلم فجر 97

مدل لباس هاي برتر در SAG Awards 2019, ليدي گاگا تا اما استون

9 واقعيت جالب درباره کيت ميدلتون Kate Middelton که نمي دانستيد

عکس هاي جديد جنيفر لوپز روي شماره ژانويه مجله مد بازار

بدترين مدل کت و شلوار در گلدن گلوب 2019 Golden Globes

بدترين مدل لباس در گلدن گلوب Golden Globes 2019

بهترين مدل کت و شلوار در گلدن گلوب Golden Globes 2019