آخرین اخبار

توافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم سياسي

توافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم

  بزرگنمايي:

چه خبر - پتوافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم

حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور ظهر امروز در نشست خبري مشترک با عمران خان نخست وزير پاکستان، گفت: از اينکه امروز موفق شديم در دو جلسه خصوصي و عمومي بحث‌هاي مورد نظر خود را با يکديگر عنوان کنيم احساس مي‌کنم گام جديدي را در روابط دو کشور برداشتيم.

وي افزود: يکي از مباحث بسيار مهم ما در مذاکرات امروز اين بود که دو کشور کاملاً مصمم هستند که روابط دوجانبه را گسترش داده و بر اين نکته تاکيد دارند که هيچ کشور ثالثي قادر نيست که اين روابط برادرانه و دوستانه ايران و پاکستان را تحت تأثير قرار دهد.

رئيس جمهور تصريح کرد: مسئله امنيت مرزهاي دو کشور يکي ديگر از مباحث اما بود که متأسفانه در ماه‌هاي اخير ما شاهد تنش‌هايي در مرزها توسط تروريست‌هايي که به صورت سبوعانه عمل کردند بوديم.

روحاني ادامه داد: خوشحالم از اينکه طرف پاکستاني کليه گروهک‌هاي تروريستي که در مرز فعاليت تروريستي دارند را به عنوان تروريست شناخته و با آنها به برخورد مي‌کند.

وي افزود: ما توافق کرديم همکاري‌هاي امنيتي دو کشور را افزايش داده و نيروهاي مرزباني و اطلاعاتي دو کشور و همچنين يک نيروي واکنش سريع مشترک در مرزهاي مشترک دو طرف براي مبارزه با تروريسم تشکيل شود.

رئيس جمهور با بيان اينکه ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در حوزه تجاري و اقتصادي ميان دو کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: اين ظرفيت‌ها در مذاکرات مورد بحث قرار گرفته و توافقي که وجود دارد اين است که هر دو کشور خواهان افزايش تعاملات تجاري با يکديگر هستند.

روحاني گفت: جمهوري اسلامي ايران آماده است نيازمندي‌هاي پاکستان در حوزه نفت و گاز را تأمين کنند. همچنين اقدامات لازم را در زمينه اتصال لوله گاز به پاکستان که از طرف ايران همه اقدامات آن انجام شده است را عملياتي کند.

وي تاکيد کرد: امروز صادرات برق از طرف ايران به پاکستان وجود دارد و در جلسه امروز به آقاي نخست وزير اعلام کرديم که ما آماده هستيم اين صادرات به 10 برابر افزايش پيدا کند.

رئيس جمهور تصريح کرد: همچنين ما امروز براي توسعه روابط تجاري بحث کرديم و قرار شد که کميته «تهاتر» ميان دو طرف تشکيل شود تا در صادرات و واردات، دو کشور با يکديگر تهاتر داشته و در يک حسابي تسويه شود.

روحاني تاکيد کرد: در زمينه مسائل مربوط به منطقه بر ضرورت همکاري‌هاي بيشتر دو طرف و براي ثبات و امنيت در افغانستان و همچنين ساير مسائل منطقه‌اي با يکديگر گفتگو کرديم.

وي افزود: اقدامات نادرستي هم که از طرف آمريکا در منطقه به ويژه راجع به مسئله قدس، جولان و توهين به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي انجام شده در مذاکرات ما با طرف پاکستاني مطرح شد.

رئيس جمهور با بيان اينکه ايران، پاکستان و ترکيه بنيانگذار سازمان اقتصادي اکو هستند، اظهار داشت: اين سه کشور همواره روابط بسيار خوبي از گذشته تا به حال با يکديگر داشته اند. امروز ما علاقمنديم که روابط دو کشور توسعه پيدا کند و راه آهن استانبول به اسلام‌آباد فعال باشد و بتواند اروپا را به پاکستان و چين متصل کند.

روحاني اضافه کرد: خوشحالم که آقاي نخست وزير تأکيد کردند که در هيچ ائتلاف جنگي شرکت نداشته و نخواهم داشت و اراده دو کشور براي صلح و امنيت در کل منطقه است.

وي گفت: آقاي نخست وزير از من براي يک سفر رسمي به پاکستان دعوت کردند و من هم اين سفر را پذيرفتم و اميدوارم در آينده‌اي مناسب بتوانم از کشور همسايه و دوست خود ديدار داشته باشم.

رئيس جمهور با بيان اينکه مطمئن هستم که سفر آقاي نخست وزير و هيئت همراه نقطه عطفي در توسعه روابط دو کشور خواهد بود، گفت: من بار ديگر از پذيرش دعوت ما از سوي ايشان و حضورشان در تهران و البته پيش از آن هم که به حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد مشرف شده بودند، سپاسگزاري مي‌کنم.

عمران خان: نبايد اجازه دهيم از خاکمان براي انجام اقدامات تروريستي استفاده شود

عمران خان نخست وزير پاکستان در نشست مطبوعاتي مشترک با حسن روحاني رئيس‌جمهور کشورمان گفت: مهمترين دليل من براي سفر به ايران اين بود که احساس کردم اگر مسئله تروريسم بين دو کشور وجود نداشت اختلافات هم لافزايش نمي‌يافت. اين مسئله تروريسم است که باعث افزايش اختلافات شده است و مهم بود که من امروز به کشور شما سفر کنم.

وي ادامه داد: به همراه من رئيس امنيت پاکستان حضور دارد. ما در پاکستان از تروريسم رنج ميبريم و شايد کشوري باشيم که بيشترين رنج را از تروريسم برده‌ايم در 12 سال گذشته 70 هزار تلفات جاني را داشتيم و به همين دليل از ارتش و آژانس‌هاي اطلاعاتي پاکستان براي مبارزه با تروريسم تشکر مي‌کنم.

عمران خان بيان داشت: ما مثل افغانستان نيستيم که با حضور نيروهاي ناتو و سربازان امنيتي نتوانستند تروريسم را از بين ببرند و ما دستاوردهاي فراواني را در مبارزه با تروريسم داشته‌ايم و اکنون تمام طيف هاي سياسي در پاکستان به اين نتيجه رسيدند که ما نبايد اجازه دهيم شبه‌نظامي‌ها از خاک ما عليه کشورهاي ديگر براي انجام اقدامات تروريستي استفاده کنند.

نخست وزير پاکستان اظهخار داشت: دو، سه روز قبل بود که 14 پرسنل امنيتي ما در يک عمليات تروريستي در استان بلوچستان پاکستان کشته شدند و مي‌دانيم که ايران هم از تروريسم رنج مي‌برد و در واقع از گروه هايي که از خاک پاکستان استفاده مي‌کنند رنج مي برد و به همين دليل رئيس امنيت را همراه خودم آوردم که با همتايان خودش ملاقات هايي خواهد داشت. ما اين اعتماد را بايد برقرار کنيم و به همديگر اعتماد داريم که هر دو کشور اجازه نمي‌دهند خاکشان عليه کشور ديگري براي اقدامات تروريستي استفاده شود ما نيازمند اعتماد سازي بيشتر براي همکاري در حوزه‌هاي مختلف در آينده است.

منبع: mehrnews.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محکوميت حبس نسرين ستوده قطعي شد

توضيح درباره پرونده طاهري، سيف و سعيد قاسمي

نيرو‌هاي «سنتکام» تروريست اعلام مي‌شوند

ائتلاف دو شهردار غيرپاسخگو براي انتخابات 1400

سمت جديد فرمانده سابق سپاه

توافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم

محمد خاتمي: قطعا رفع حصر به نفع نظام است

آمريکا معافيت نفتي ايران را تمديد نمي‌کند

شکايت نمايندگان لرستان و خوزستان از وزير نيرو

کنايه به طراحان تحريم آيفون؛ از خودتان شروع کنيد

سردار سلامي به فرماندهي کل سپاه منصوب شد

روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود

حملات ارتش اسرائيل به نوار غزه

تماس تلفني ترامپ با فرمانده ارتش ملي ليبي

صديقي: به جهنم که تحريم‌ها تشديد مي‌شود

رئيسي: مردم نگران جبران خسارات سيل نباشند

روحاني: توهين به سپاه، توهين به مردم ايران است

رويترز: آمريکا، تحريم‌هاي ايران را کاهش مي‌دهد

پژمانفر: وزير ارتباطات استيضاح شود

رئيس‌جمهور پيشين پرو خودکشي کرد

تقدير رهبر انقلاب از اتحاد ارتش و سپاه

دادستاني: چاره‌اي نباشد، اينستاگرام را فيلتر مي‌کنيم

ضرغامي: روحاني من را فيلتر کرده است

اسامي فرماندهان تروريست سنتکام اعلام مي‌شود

اعتراض ايران و 7 کشور به اقدامات آمريکا

آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند

ظريف با بشار اسد ديدار کرد

ترامپ باز هم کنگره را دور زد

انهدام تيم تروريستي در سيستان و بلوچستان

ماجراهاي تقابل ازغدي و ضرغامي با روحاني

وکيل احمدي‌نژاد: از عباس اميري‌فر شکايت مي‌کنيم

آمريکا اقدام خصمانه عليه سپاه را رسمي کرد

وضعيت پرونده نرگس محمدي، ستوده و زاغري

صف‌ بنزين در سوريه به خاطر تحريم نفت ايران

داماد روحاني: نه پدرم ژن خوب بوده نه خودم!

ماجرايي که روحاني را عصباني کرد

تقاضاي وام 18ميليارد دلاري ايران صحت ندارد

درخواست اعدام مرسي به اتهام جاسوسي براي سپاه

ظريف: آماده همکاري با فرانسه هستيم

ترامپ: ما نباشيم، ايران دو هفته‌اي رياض را مي‌گيرد

عراقچي: پاريس فوراً شفاف‌سازي کند

محکوميت دختر خيابان انقلاب به يک سال حبس

فريدون به کريمي‌قدوسي: فايل صوتي را منتشر کن

تاکيد نامزد انتخابات آمريکا بر بازگشت به برجام

ادعاي حمله اسرائيل به پايگاه ايراني در سوريه

سردار سلامي: ترامپ هيچ غلطي نمي‌تواند بکند

تغيير رويکرد روس‌ها در قبال ايران در سوريه

وزير احمدي‌نژاد: مجلس آينده متحول مي‌شود

متهم پرونده پتروشيمي: مرجان معتقد و محجبه بود

«اون» به ترامپ اولتيماتوم داد