آخرین اخبار

روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود سياسي

روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود

  بزرگنمايي:

چه خبر - روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود

حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور صبح امروز در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان لرستان ضمن تبريک به مناسبت ميلاد با سعادت منجي عالم بشريت گفت: امسال يک حادثه ويژه و خاصي بود. من ياد تعبير حضرت امام خميني در همان هفته هاي اول انقلاب افتادم که فرمودند امسال، سال پر نعمت و پر زحمتي بود سال 57 از يک نظر که نگاه کنيم سال کشتار و زندان و 17 شهريور بود و هر لحظه معمولا معلوم نبود لحظه بعد جه مي‌شود و سال بسيار سختي بود اما از لحاظ نعمت خداوند بهترين سال تاريخ ايران بود. در عين حالي که به تعبير امام سال پر زحمت بود. امسال هم به يک تعبيري سال پر نعمت و پر زحمتي است.

رئيس جمهور گفت: امسال نعمت بسيار است که خداوند به ما داده. آب وقتي خداوند نازل مي کند يعني حيات و نشاط و بقا به ما مي‌دهد. يک رقم بسيار بالايي نسبت به سالهاي و کل سال آبي تا اينجا 480 ميليارد متر مکعب به کل ايران آب وارد شده است.

رئيس قوه مجريه تصريح کرد: ما وقتي به متوسط 50 سال گذشته نگاه کنيم مي بينيم يک رقم متفاوتي نسبت به سال هاي قبلي است. اگر بخواهيد يک متر مکعب آب دريا را تبديل به آب شيرين کنيم حدود چهار هزار الي 5 هزار تومان تمام مي‌شود شما محاسبه کنيد که يک متر مکعب آب اگر هزار تومان حساب کنيد ضربدر 480 ميليارد متر مکعب آب که وارد اين سرزمين شده است؟

وي بيان داشت: خب تا اينجا خداوند را شکر گذاريم. براي استانهايي که با سيل مواجه شدند سال پر زحمتي بود . من دوازدهم فروردين که با آقاي استاندار صحبت مي کرديم و راجع به پلدختر صحبت کردم و ايشان گفت ارتباط ما قطع شده و خبري نداريم و احساس خطر مي کنيم خيلي نگران شدم و بعد از تلفن ايشان رفتم يک مقداري قرآن واندم و دعا کردم و چند بار تا صبح بيدار شدم اول صبح تماس گرفتم و اين خبر خوش را به ما دادند که تلفات جاني نبوده ولي خسارت مالي زياد بوده است براي ما بسيار خوشحال کننده است که جان مردم حفظ شده در عين حال خسارت زيادي نيز به مردم وارد شده است.

رئيس جمهور بيان داشت: حال اين که اگر چه کار مي کرديم اين خسارت کمتر مي‌شد مقوله دوم است و بايد ماه‌هاي بعد به آن رسيدگي شود

روحاني با اشاره به هيات ويژه بررسي سيل اخير اظهار داشت: من از يک هيئت بلند پايه از اساتيد خواستم که اين مسئله سيل و سيلاب ايران را دقيقا بررسي کنند و بگويند مشکلات چه بوده است و بايد چه کنيم. آنها ظرف شش ماه گزارش ملي را ارائه مي دهند و ربطي به دولت ندارد و دولت در آن دخالتي ندارد. حتماً اگر کارهايي انجام مي‌شد خسارت کمتر بود اما اينکه چقدر امکان داشته که اين کار را انجام داديم و اولويت ها چه بوده مسئله ديگر اين است.

وي ادامه داد: حضرت نوح کشتي بزرگي درست مي‌کرد؛ هر که رد مي شد مسخره مي کرد و لبخند مي زد مي گفت اين جان دريايي نيست و اصلا هيچي خبري نيست سال‌ها طول کشيد تا حضرت آن کشتي را ساخت و همان کشتي منجي مومنين و موجودات زنده شد.

رئيس جمهور تصريح کرد: حال اگر ما 20 سال پيش مي آمد اين رودخانه ها را توسعه مي‌داديم که شما چه مي‌گفتيد و مي‌گفتيد که چه دولت بيکاري است و مردم شغل و آب ندارند در اين خشکسالي شما رودخانه را توسعه مي دهيد! اين مثل کشتي نوح مي شد.

روحاني افزود: معمولا ما بودجه به اندازه کافي نداريم، هميشه کسري داريم و اولويت ها در نظر مي گيريم. من هيچ وقت يادم نمي رود که در جاده کويري جاده مي ساختند و ما رد مي شديم و نگاه مي کرديم و مي گفتيم اينجا که آب نيست و در اين بيابان کوير خشک چرا انقدر پل درست مي‌کنند بعد يک سالي بارندگي خوبي شد من داشتم از همان منطقه به سمت تهران مي‌آمدم و ديدم تمام اين پول ها از زيرش آب رد مي شود .

وي تصريح کرد: زماني شده بود که همه به سد سازي ايراد مي گرفتند در همين دولت يازدهم در روزنامه‌ها و روشنفکران مي گفتند که شما محيط‌زيست را خراب کرديد اين همه سد لازم نبوده است بعضي از سد ها را مي گفتند که اين همه پول خرج کرديم و آبي در آن نيست. اصلا براي چي ساخته ايد. يادمان نرود اين قضاوت هاي سالهاي پيش بود.

رئيس جمهور اظهار داشت:چند روز پيش که با استاندار سيستان بلوچستان صحبت مي‌کردم، گفت دستور دهيد که همه وسايل ما را برگردانند و يک استان ديگر بايد معين ما شود. شرايط اينجوري است ديگر شرايط فوق العاده اي است بگذريم که اگر قبل چه کاري مي‌کرديم بهتر بود من اصلا اين ها را و هيچکس را تبرئه نمي‌کنم.

روحاني بان داشت:‌ ساختمان سازي در کنار رودخانه‌ها، مسيل‌ها و حتي در داخل رودخانه ها کار بسيار نادرست، خلاف قانون و غلط بوده است مي‌بينيد اکثر خانه هايي که آسيب ديده معمولا نزديک و يا چسبيده به رودخانه هستند ما اگر رودخانه ها را به حريم آنها را مراعات مي‌کرديم حتماً خسارت ما کمتر مي شد.

وي بيان داشت: لااقل اين کار را همه دنبال کنيد شهردارها بخشداران فرمانداران استانداران وزارت نيرو مخصوصاً قوه قضاييه همه دست به دست هم دهيم اولاً جايي که تخريب شده (ديگر ساختمان نسازيم) جايي که مي‌سازيم جاي مناسب باشد .

روحاني گفت: ما جلسه‌اي در تهران داشتيم که بحث مفصلي در آن بود که اين بارندگي براي امسال زياد ادامه دارد آن جلسه صاحبنظران مختلف بودند و يکي مي گفت تا 30 سال ديگر اين جوري است؛ يکي مي‌گفت فقط امسال اين جوري است؛ يکي مي گفت تا سه سال ديگر اين جوري است؛ اينها پيش بيني هاي سختي است و به اين سادگي نيست، من گفتم ما که نمي دانيد از سالهاي چه مي شود ولي اين بنا را بر اين داريم که سال آينده همچين چيزي داريم.

وي بيان داشت:‌کار بزرگي در کشور انجام شد، اينکه بعد از يک ماه سيل در کشور دچار بيماري اپيدمي نيستيم، مايه تعجب بهداشت جهاني است.

منبع: farsnews.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محکوميت حبس نسرين ستوده قطعي شد

توضيح درباره پرونده طاهري، سيف و سعيد قاسمي

نيرو‌هاي «سنتکام» تروريست اعلام مي‌شوند

ائتلاف دو شهردار غيرپاسخگو براي انتخابات 1400

سمت جديد فرمانده سابق سپاه

توافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم

محمد خاتمي: قطعا رفع حصر به نفع نظام است

آمريکا معافيت نفتي ايران را تمديد نمي‌کند

شکايت نمايندگان لرستان و خوزستان از وزير نيرو

کنايه به طراحان تحريم آيفون؛ از خودتان شروع کنيد

سردار سلامي به فرماندهي کل سپاه منصوب شد

روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود

حملات ارتش اسرائيل به نوار غزه

تماس تلفني ترامپ با فرمانده ارتش ملي ليبي

صديقي: به جهنم که تحريم‌ها تشديد مي‌شود

رئيسي: مردم نگران جبران خسارات سيل نباشند

روحاني: توهين به سپاه، توهين به مردم ايران است

رويترز: آمريکا، تحريم‌هاي ايران را کاهش مي‌دهد

پژمانفر: وزير ارتباطات استيضاح شود

رئيس‌جمهور پيشين پرو خودکشي کرد

تقدير رهبر انقلاب از اتحاد ارتش و سپاه

دادستاني: چاره‌اي نباشد، اينستاگرام را فيلتر مي‌کنيم

ضرغامي: روحاني من را فيلتر کرده است

اسامي فرماندهان تروريست سنتکام اعلام مي‌شود

اعتراض ايران و 7 کشور به اقدامات آمريکا

آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند

ظريف با بشار اسد ديدار کرد

ترامپ باز هم کنگره را دور زد

انهدام تيم تروريستي در سيستان و بلوچستان

ماجراهاي تقابل ازغدي و ضرغامي با روحاني

وکيل احمدي‌نژاد: از عباس اميري‌فر شکايت مي‌کنيم

آمريکا اقدام خصمانه عليه سپاه را رسمي کرد

وضعيت پرونده نرگس محمدي، ستوده و زاغري

صف‌ بنزين در سوريه به خاطر تحريم نفت ايران

داماد روحاني: نه پدرم ژن خوب بوده نه خودم!

ماجرايي که روحاني را عصباني کرد

تقاضاي وام 18ميليارد دلاري ايران صحت ندارد

درخواست اعدام مرسي به اتهام جاسوسي براي سپاه

ظريف: آماده همکاري با فرانسه هستيم

ترامپ: ما نباشيم، ايران دو هفته‌اي رياض را مي‌گيرد

عراقچي: پاريس فوراً شفاف‌سازي کند

محکوميت دختر خيابان انقلاب به يک سال حبس

فريدون به کريمي‌قدوسي: فايل صوتي را منتشر کن

تاکيد نامزد انتخابات آمريکا بر بازگشت به برجام

ادعاي حمله اسرائيل به پايگاه ايراني در سوريه

سردار سلامي: ترامپ هيچ غلطي نمي‌تواند بکند

تغيير رويکرد روس‌ها در قبال ايران در سوريه

وزير احمدي‌نژاد: مجلس آينده متحول مي‌شود

متهم پرونده پتروشيمي: مرجان معتقد و محجبه بود

«اون» به ترامپ اولتيماتوم داد