آخرین اخبار

افزايش قيمت پياز ادامه دارد اقتصادي

افزايش قيمت پياز ادامه دارد

  بزرگنمايي:

چه خبر - يک قدم مانده تا موز!

از پنج، شش هزار تومان ميادين ميوه‌ و‌ تره‌بار گرفته تا 14،15 هزار تومان براي بسته‌بندي‌هاي لوکس توزيع شده در سوپرمارکت‌ها. اين آخري يعني 14،15 هزار تومان قيمت يک کيلو موز خوب است. ميوه‌اي که براي ما ايراني‌ها در روز و روزگاري نچندان دور متر و معيار لوکس بودن به حساب مي‌آمد.

افزايش قيمت پياز و خبرش باعث شده بعضي‌ها صبح زود براي خريد بيرون بروند تا آن را ارزان‌تر تهيه کنند. احتمالا بايد تصوير معروفي را که در شبکه‌هاي اجتماعي دست‌به‌دست مي‌شود را ديده باشيد. حدس مي‌زنيم مال يکي از بازار‌هاي ميوه‌وتره‌باتر متعلق به شهرداري باشد. روي يک پارچه نوشته‌اند محل عرضه پياز طرح تنظيم بازار و عدد 4320 تومان را به عنوان قيمت ذکر کرده‌اند. عکس خوب و باکيفيتي نيست، اما مي‌تواند در آن داربست‌هايي را که باعث مي‌شوند آدم‌ها مرتب و منظم در صف بايستند را به وضوح مشاهده کرد.

آن‌هايي که با ديدن اين عکس عصباني شده‌اند، حق دارند اگر چه در همه ميادين ميوه‌و‌تره‌بار اوضاع بد نيست. در اين مراکز فروش که زير نظر شهرداري فعاليت مي‌کنند محصولات با حداکثر کيفيت عرضه نمي‌شوند، اما قيمت منصفانه براي مردم به انگيزه‌اي بزرگ تبديل شده است.

گزارش‌هاي ميداني نشان مي‌دهند پياز در ميادين شهرداري با قيمت پنج تا شش هزار تومان عرضه مي‌شود. اين قيمت همه انواع پياز، از پياز زرد گرفته تا پياز سفيد و پياز قرمز را شامل مي‌شود، اما مشتريان ميدان ميوه‌وتره‌بار مي‌گويد اگر دير بجنبيد موجودي تمام مي‌شود و فروشنده‌ها خيلي راحت مي‌گويند نداريم.

فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي موجود در شهر يک گزينه ديگر براي خريد پياز هستند. با اينکه خبر افزايش قيمت پياز مثل توپ صدا کرده، اما هنوز پياز‌ها را آن پايين مي‌ريزند، کنار رفيق قديم‌شان سيب‌زميني. اوضاع قيمت از بالا تا پايين شهر و مغازه به مغازه متفاوت است. بالاخره بايد انصاف فروشنده را در نظر گرفت. بعيد است به مشتري بگويند، اما مثل بقيه محصولات پياز را هم براساس ميزان کيفيت درجه‌بندي مي‌کنند.

در بسياري از ميوه‌فروشي‌ها الان پياز درجه 2 حدودا کيلويي 10 هزار تومان فروخته مي‌شود و قيمت پياز درجه يک حدود 13 هزار تومان است. البته در بعضي مناطق (شبيه همان جايي که گوجه را ارزان مي‌فروختند) مي‌توان پياز درجه 2 را حدود 9 هزار تومان خريد يا با 10 هزار تومان يک کيلو پياز سفيد درشت جدا کرد، اما پيازي که واقعا پياز باشد و اگر آن را با خودتان به خانه ببريد، خانم خانه توبيخ‌تان نکند، دور و بر 12، 13 هزار تومان فروخته مي‌شود. قيمت انواع لوکس‌تر با ظاهر شيک و پيک از محدوده 14 هزار تومان عبور مي‌کند. چنين پيازي را به عنوان پياز VIP مي‌فروشند. به هر حال موعد گراني است و آدم چه چيز‌ها که نمي‌بيند.

بخش عجيب ماجرا مقايسه قيمت فعلي پياز با بقيه ميوه‌ها و صيفي‌جات است. موز را از قديم به عنوان ميوه لوکس مي‌شناسيم، چون تقريبا به شکل کامل از خارج به کشور مي‌آيد. موز هم انواع مختلفي دارد. نمونه‌هاي لک‌دار و سياه شده‌اش را براي استفاده در شيرموز توصيه مي‌کنند و بعضي فروشگاه‌هاي آنلاين از ذکر اين نکته ابايي ندارند. قيمت اين نوع موز چيزي حدود 9 تا 10 هزار تومان است. موزي که ظاهر بهتري دارد و مي‌توان آن را بدون شرمندگي جلوي مهمان رودربايستي‌دار گذاشت حدود 11 تا 13 هزار تومان فروخته مي‌شود و بالاخره وقتي دست روي بهترين نوع موز، از آن‌هايي که فروشنده‌ها برچسب VIP را رويش گذاشته‌اند و در رنگ زردش مي‌درخشد بايد حدود 14 هزار تومان خرج کنيد. تقريبا به قيمت يک کيلو پياز!

اشتباه نکنيد. هنوز خيلي مانده تا پياز و موز به شياطين بزرگ بازار ميوه تبديل شوند. در اين بازار شاهد فروش بسته‌هاي 500 گرمي شاه بلوط به قيمت 40 هزار تومان هستيم، يک کيلو آلو سياه را 85 هزار تومان مي‌فروشند، قيمت بسته 300 گرمي آووکادو توليد کشور کنيا 30 هزار تومان است و قيمت سيب سبز خارجي تا 40 هزار تومان افزايش پيدا کرده است.

در همين بازار قيمت پاپايا برزيلي اصل دانه‌اي 85 هزار تومان، استارفروت دانه‌اي 40 هزار تومان، بسته 250 گرمي پشن فروت 45 هزار تومان، دراگون فروت دانه‌اي 85 هزار تومان و دوريان بزرگ کامل با پوست 460 هزار تومان است. واقعا در چنين وضعيتي چطور دلتان مي‌آيد به پياز کيلويي 14 هزار تومان بگوييد گران؟

منبع: fararu.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پشت پرده گراني 10برابري پياز

حمايت از اقشار کم‌درآمد با يارانه نقدي يا کوپن؟

شرايط ويژه در بازار اجاره مسکن

کاهش تلفات برق از جيب پرمصرف‌ها

اطلاعيه‌اي مهم در خصوص قيمت‌هاي بازار خودرو

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/28

توضيح درباره واريز افزايش حقوق در فروردين‌ماه

بنزين تا يک ماه آينده دو نرخي مي‌شود

قيمت گوشت تا پايان هفته کاهش مي‌يابد

عرضه پرايد 37ميليوني در بازار

جزئيات پيشنهاد حذف چهار صفر از پول ملي

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/27

محبوبيت ميوه‌هاي گنديده در بازار ميوه و تره‌بار

کاهش تقاضا در بازار؛ مردم گوشي نمي‌خرند

جعفرزاده: افزايش حقوق‌ها بر اساس قانون باشد

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/26

سقف وام ساخت مسکن 170ميليون شد

شاخص کل بورس تهران رکورد زد

جزئيات حکم متهمان پرونده بانک سرمايه

اتحاديه قنادان: امسال شيريني گران مي‌شود

الزام بانک‌ها به ارائه رمز يک‌بار مصرف به مشتريان

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/25

افزايش قيمت پياز ادامه دارد

تازه‌ترين قيمت خودرو‌هاي داخلي

شاخص کل بورس تهران رشد کرد

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/24

قيمت خودروهاي داخلي

چرا کسي در بورس، نفت نمي‌خرد؟

جزئيات افزايش 400هزار توماني حقوق‌هاي 98

قيمت انواع خودرو داخلي در بازار

ميزان افزايش حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/21

هزينه وام مسکن 12 ميليون شد

قيمت تخم‌مرغ کاهش يافت

قيمت تخم‌مرغ کاهش يافت

قيمت تخم‌مرغ کاهش يافت

‌جزئيات تصميم جديد ارزي بانک مرکزي

حقوق کارمندان از فروردين‌ماه افزايش مي‌يابد

گوشت و مرغ در ماه رمضان گران نمي‌شود

قيمت خودرو‌هاي شاسي بلند در بازار

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/20

سرنوشت قيمت بليت هواپيما در سال 98

طرح سه فوريتي مجلس عليه اقدام خصمانه آمريکا

قيمت پياز همچنان اشک مردم را در مي‌آورد

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/19

اعمال افزايش تعرفه آب و برق پرمصرف‌ها از خرداد

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/18

اتحاديه املاک: مسکن، جهش قيمت نخواهد داشت

آغاز پرداخت وام به سيل‌زدگان

رشد قيمت‌ها در بازار‌هاي اصلي در سال 97