آخرین اخبار

اعمال افزايش تعرفه آب و برق پرمصرف‌ها از خرداد اقتصادي

اعمال افزايش تعرفه آب و برق پرمصرف‌ها از خرداد

  بزرگنمايي:

چه خبر - اعمال افزايش تعرفه آب و برق پرمصرف‌ها از خرداد

بحران برق در سال گذشته همه بخش­هاي کشور و به ويژه بخش­هاي توليدي را تحت تاثير قرار داد و يکي از راهکارهاي مهمي که براي مقابله با اين بحران از آن غفلت شد، اصلاح تعرفه برق مشترکان پرمصرف بود.

پافشاري وزارت نيرو براي اصلاح تعرفه هاي آب و برق باعث شد تا در روزهاي پاياني سال گذشته دولت با پيشنهاد وزارت نيرو مبني بر افزايش تعرفه هاي آب و برق براي پرمصرف ها موافقت و آنرا تصويب کند.

کارشناسان بر اين باور هستند که مشترکان پرمصرف نه تنها بهاي واقعي آب و برق خود را نمي پردازند، بلکه با مصارف بي ­رويه نيز بحران­ ساز مي­‌شوند.

*يارانه پنهان 1 درصد مشترکان پرمصرف برق بيشتر از حداقل حقوق کارگران است

با توجه به اطلاعات قبض مشترکان مناطق عادي، 85 درصد از مشترکين زير 400 کيلووات ساعت در ماه برق مصرف مي­‌کنند و 15 درصد مابقي نيز مصرف برق بالاي 400 کيلووات ساعت در ماه داشته و به عنوان مشترکان پرمصرف شناخته مي­‌شوند.

نکته قابل توجه اين است که در بين مشترکان پرمصرف نيز حدود يک درصد از مشترکان نيز وجود دارند که مصارف برق آنها به صورت بسيار غير متعارف بوده به طوري که متوسط مصرف آنها بيش از 1500 کيلووات ساعت در ماه است. اگر چنانچه قيمت برق متوسط قيمت برق صادراتي به کشورهاي همسايه به مقدار 9.5 سنت درنظر گرفته شود آنگاه با احتساب قيمت دلار سامانه سنا، يارانه برق اين يک درصد از مشترکين بسيار پرمصرف بيش از يک ميليون و 330 هزار تومان در ماه خواهد شد.

اين امر در حالي است که حقوق يک کارگر در سال گذشته به ميزان يک ميليون و 116 هزار تومان مصوب شده است. به همين دليل، مي­‌توان گفت که يارانه برق يک درصد از مشترکان بسيار پرمصرف از حقوق يک کارگر در ماه بيشتر بوده و اين مصداق بارز بي ­عدالتي و نابخردي در نظام تعرفه‌گذاري برق است.

در بخش آب نيز پايين بودن قيمت آب باعث شده تا مشترکان خانگي بدون در نظر گرفتن الگوي مصرف،صرفه جويي را چندان جدي نگيرند و اين جدي نگرفتن را مي‌توان در بالا بودن سرانه مصرف آب در ايران (سرانه مصرف آب در تهران 250 ليتر تا 300 ليتر) به خوبي ديد.

سرانه مصرف آب شرب در ايران هم اکنون 220 ليتر در شبانه روز به ازاي هر نفر است که اين رقم در برخي از کلانشهرهاي کشور مانند تهران به بيش از 300 ليتر در شبانه روز مي رسد که يکي از دلايل بالا بودن سرانه مصرف را بايد در ارزان بودن قيمت آب جستجو کرد.

هدايت فهمي معاون مدير کل دفتر برنامه ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو در اين باره گفت: سرانه مصرف آب در ايران هم اکنون 220 ليتر در شبانه روز به ازاي هر نفر است که اين رقم در برخي از کلانشهرهاي کشور مانند تهران به بيش از 300 ليتر در شبانه روز مي‌رسد.

وي افزود: مصرف بهينه و معقول از آب شهري مستلزم فرهنگ سازي، به کارگيري از تجهيزات کاهنده مصرف آب، استفاده از لوازم خانگي با ميزان مصرف استاندارد، روش بازچرخاني آب خاکستري و بسياري موارد ديگر است.

همچنين مصرف سرانه آب در بخش خانگي (آب شرب لوله کشي خانگي) در ايران به طور متوسط در طول سال 157 ليتر در روز به ازاي هر نفر برآورد مي شود که شامل پنج ليتر آشاميدن، 10 ليتر پخت‌وپز، 50 ليتر حمام و شست‌وشو، 20 ليتر لباس‌شويي، 15 ليتر ظرف‌شويي، 30 ليتر مصارف بهداشتي، 10 ليتر نظافت خانه و 17 ليتر مصارف متفرقه مي‌شود.

در برخي کلانشهرهاي کشور از جمله تهران، اين ميزان (مصرف سرانه آب در بخش خانگي) در فصل گرم سال به حدود 250 ليتر در شبانه روز به ازاي هر نفر مي رسد، در حالي که متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگي در دنيا 135 تا 140 ليتر در روز به ازاي هر نفر است. اين رقم در کشورهاي اروپايي که از ميانگين بارشهاي بالايي نيز برخوردارند، به طور متوسط 130 ليتر در شبانه روز است.

خوشبختانه دولت در نهايت به اين نتيجه رسيد که در گام نخست براي واقعي شدن قيمت آب و برق بايد به سمت تشويق و تنبيه مشترکان و افزايش تعرفه آب و برق مشترکان پزمصرف حرکت کند.

براساس مصوبه دولت که به وزارت نيرو هم ابلاغ شده است از ابتداي ارديبهشت ماه بهاي آب شرب و برق تمامي مشترکان سالانه به ميزان 7 درصد افزايش مي يابد و از ابتداي خرداد ماه،سالانه 16 درصد به خالص صورت‌حساب آب و برق مصارف خانگي مشترکان بالاي الگوي مصرف افزوده مي­‌شود که جمع اين رشد تعرفه بالغ بر 23 درصد براي مشترکان پرمصرف خواهد بود.

برخي از کارشناسان و مراکز پژوهشي بر ضرورت افزايش موثر قيمت آب و برق پرمصرف ها در راستاي مديريت مصرف آنها و جلوگيري از تکرار بحران برق در تابستان 98 تاکيد کرده بودند و اين اقدام را گام بزرگي در راستاي تحقق عدالت در زمينه توزيع يارانه هاي انرژي در کشور مي‌دانستند.

منبع: farsnews.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/02/03

زمان اعمال افزايش حقوق مستمري‌بگيران

پيش‌بيني بازار اجاره مسکن در سال 98

ثبات بازار مرغ و گوشت در آستانه ماه رمضان

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/31

اختلاف دولت و مجلس بر سر افزايش حقوق 98

ابلاغ ضرايب حقوقي کارمندان در سال 98

افزايش 18درصدي حقوق بازنشستگان تائيد شد

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/02/02

جزئيات اختلاس 700ميلياردي در آبفاي تهران

ضامن براي دريافت وام مسکن لازم نيست

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/02/02

جزئيات اختلاس 700ميلياردي در آبفاي تهران

ابلاغ ضرايب حقوقي کارمندان در سال 98

افزايش 18درصدي حقوق بازنشستگان تائيد شد

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/31

اختلاف دولت و مجلس بر سر افزايش حقوق 98

پرداخت کمک بلاعوض 5ميليوني به سيل‌زدگان

توصيه به مردم؛ در بازار ارز و طلا ريسک نکنيد

پشت پرده گراني 10برابري پياز

حمايت از اقشار کم‌درآمد با يارانه نقدي يا کوپن؟

شرايط ويژه در بازار اجاره مسکن

کاهش تلفات برق از جيب پرمصرف‌ها

اطلاعيه‌اي مهم در خصوص قيمت‌هاي بازار خودرو

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/28

توضيح درباره واريز افزايش حقوق در فروردين‌ماه

بنزين تا يک ماه آينده دو نرخي مي‌شود

قيمت گوشت تا پايان هفته کاهش مي‌يابد

عرضه پرايد 37ميليوني در بازار

جزئيات پيشنهاد حذف چهار صفر از پول ملي

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/27

محبوبيت ميوه‌هاي گنديده در بازار ميوه و تره‌بار

کاهش تقاضا در بازار؛ مردم گوشي نمي‌خرند

جعفرزاده: افزايش حقوق‌ها بر اساس قانون باشد

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/26

سقف وام ساخت مسکن 170ميليون شد

شاخص کل بورس تهران رکورد زد

جزئيات حکم متهمان پرونده بانک سرمايه

اتحاديه قنادان: امسال شيريني گران مي‌شود

الزام بانک‌ها به ارائه رمز يک‌بار مصرف به مشتريان

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/25

افزايش قيمت پياز ادامه دارد

تازه‌ترين قيمت خودرو‌هاي داخلي

شاخص کل بورس تهران رشد کرد

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 98/01/24

قيمت خودروهاي داخلي

چرا کسي در بورس، نفت نمي‌خرد؟

جزئيات افزايش 400هزار توماني حقوق‌هاي 98

قيمت انواع خودرو داخلي در بازار

ميزان افزايش حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي