آخرین اخبار

نبرد سياسي ترکيه به استانبول کشيده شد سياسي

نبرد سياسي ترکيه به استانبول کشيده شد

  بزرگنمايي:

چه خبر - نبرد سياسي ترکيه به استانبول کشيده شد

اما «حزب جمهوريخواه خلق» نيز خود را جزو فاتحان بزرگ معرفي کرد و نبرد به «آک پارتي» را به استانبول برد، جايي که هر دو مدعي پيروزي در آن شدند و يک نبرد تمام عيار و جنجالي را براي تصاحب آن شروع کردند.

طبق آماري که خبرگزاري آناتولي منتشر کرده، بيش از 99 درصد از برگه هاي راي انتخابات شهرداري ها و شوراهاي شهر و روستا در ترکيه شمارش شده و در مجموع، عدالت و توسعه بيشترين آرا را به دست آورده است.

«اتحاد مردم» که ائتلاف عدالت و توسعه و حزب حرکت ملي است، 51.67 درصد کل آرا را از آن خود کردند. «اتحاد ملت» که حاصل ائتلاف جمهوريخواه خلق و حزب نيک بود، مجموعا 37.53 درصد آراي مردم را به دست آوردند. اما به صورت تفکيک شده، عدالت و توسعه 44.42 درصد، حزب جمهوريخواه خلق 30.07 درصد، حزب نيک 7.46 درصد، حزب حرکت ملي 7.25 درصد، حزب دموکراتيک خلق ها 4.22 درصد و ساير احزاب 6.58 درصد آرا را کسب کردند.

رقابت اصلي ميان عدالت و توسعه و جمهوريخواه خلق بود. عدالت و توسعه 16 کلانشهر، 24 شهر بزرگ، 536 ناحيه و 220 شهرستان و از سوي ديگر جمهوريخواه خلق نيز 10 کلانشهر، 10 شهر بزرگ، 192 ناحيه و 34 شهرستان را از آن خود کرده يا پيشتاز هستند. عدالت و توسعه مناطق مهمي از جمله قونيه و شانلي اورفا را از آن خود کرد و حزب جمهوريخواه خلق با پيروزي در آنکارا و چند شهر ديگر شمار شهرداري هاي تحت کنترل خود را از 14 به 20 افزايش داد.

نفس گيرترين بخش انتخابات مربوط به استانبول است، جايي که هنوز پيروز نهايي معرفي نشده است اما هر دو نامزد اصلي در اين شهر خود را برنده خوانده اند. «اکرم امام اوغلو» نامزد حزب جمهوريخواه خلق ترکيه با استناد به آمارهاي حزب خود گفت که با کسب 28 هزار راي بيشتر پيروز انتخابات استانبول شده است. دقايقي بعد، يکي از مقام هاي بلندپايه استاني حزب عدالت و توسعه به خبرنگاران گفت که نامزد اين حزب يعني «بنالي يلدريم» با چهار هزار راي بيشتر پيروز شده است.

آماري که خبرگزاري آناتولي منتشر کرده است، نشان مي دهد که 98.79 درصد برگه هاي راي در استانبول شمارش شده است. يلدريم با کسب چهار ميليون و 111هزار و 254 راي معادل 48.70 درصد آرا و اکرم اوغلو با کسب چهار ميليون و 107 هزار و 313 راي معادل 68.65 درصد آرا را به دست آورده اند. در حقيقت تفاوت هر دو نامزد حدود چهار هزار راي است.

**اردوغان: 15 بار پياپي پيروز شديم

رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري ترکيه که خود بر محمل حزب عدالت و توسعه و از مبدا استانبول به رده هاي بالاي سياسي و اجرايي رسيد، اظهار داشت : مردم در 15 انتخابات متوالي اين حزب را به پيروزي رساندند.

او در سخناني که از بالکن دفتر حزب عدالت و توسعه در آنکارا ايراد کرد، گفت که 56 درصد شهرداري هاي ترکيه توسط اين حزب اداره خواهند شد.

وي افزود: از همه شهروندانم به ويژه برادران کُردمان به دليل حساسيتي که نشان دادند، تشکر مي کنم.

رئيس جمهوري ترکيه گفت: حزب عدالت و توسعه از سوم نوامبر 2002 که به اولين پيروزي اش دست يافت، همواره پيروز انتخابات بوده است.

اردوغان با اشاره به ناکامي عدالت و توسعه در برخي حوزه هاي انتخابيه گفت که علت آن اين بود که عدالت و توسعه نتوانست به قدر کافي ديدگاه هاي خود را براي مردم تشريح کند. او اظهار داشت: از فردا صبح به دنبال شناسايي کاستي ها و رفع آنها خواهيم بود.

رئيس جمهوري ترکيه تاکيد کرد که عدالت و توسعه در روزهاي آينده تغيير را تجربه خواهد کرد. وي ادامه داد: طي چهار سال و نيم آينده هيچ انتخابات ديگري نخواهيم داشت. پس چه کار خواهيم کرد؟ ما روي مسائل ملي و بين المللي متمرکز خواهيم شد و اميدواريم که کشور را در رده اي بالاتر از هم عصران خود قرار دهيم.

به گفته اردوغان ، اولويت ترکيه از اين پس، تقويت اقتصاد، حفظ توسعه و ايجاد اشتغال خواهد بود. او با اشاره به تحولات سوريه نيز خاطرنشان کرد که هدف ترکيه بازگرداندن آوارگان سوري و تبديل منبج و شرق فرات به جايي امن است.

** قليچدار اوغلو: انتخابات دموکراتيک بود

«کمال قليچدار اوغلو» رئيس حزب جمهوريخواه خلق که مهمترين حزب مخالف دولت ترکيه است در سخناني بعد از انتخابات گفت که مردم در اين راي گيري با دموکراسي همگام شدند. وي افزود: ما با هر نوع بي عدالتي روبرو بوديم اما مردم با دموکراسي همراه شدند. اين براي من بسيار مهم است.

او انتخابات شهرداري ها را يک «موفقيت» خواند و گفت: اين انتخابات به صورت دموکراتيک و انساني برگزار شد. نه فقط ما بلکه همه دنيا از دستاوردهاي موفقيت آميز اين انتخابات استقبال خواهد کرد. قليچداراوغلو همچنين اظهار داشت: ما آماده ايم تا به وظايف خود براي غلبه بر بحران اقتصادي ترکيه عمل کنيم. او گفت که حزبش در سه شهر مهم آنکارا، استانبول و ازمير پيروز شده است.

«الهام علي اف» رئيس جمهوري آذربايجان، «محمود عباس» رئيس تشکيلات خودگردان و «الکساندر ووچيچ» رئيس جمهوري صربستان در تماس هاي تلفني جداگانه پيروزي عدالت و توسعه را به اردوغان تبريک گفتند.

ميليون ها نفر به پاي صندوق هاي راي رفتند تا شهرداران، اعضاي شوراهاي شهر، «مختارها» (مقام هاي محلي) و اعضاي شوراهاي ريش سفيدان را براي پنج سال آينده انتخاب کنند. ميزان مشارکت مردمي در انتخابات ديروز 84.52 اعلام شده است.

منبع: irna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محکوميت حبس نسرين ستوده قطعي شد

توضيح درباره پرونده طاهري، سيف و سعيد قاسمي

نيرو‌هاي «سنتکام» تروريست اعلام مي‌شوند

ائتلاف دو شهردار غيرپاسخگو براي انتخابات 1400

سمت جديد فرمانده سابق سپاه

توافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم

محمد خاتمي: قطعا رفع حصر به نفع نظام است

آمريکا معافيت نفتي ايران را تمديد نمي‌کند

شکايت نمايندگان لرستان و خوزستان از وزير نيرو

کنايه به طراحان تحريم آيفون؛ از خودتان شروع کنيد

سردار سلامي به فرماندهي کل سپاه منصوب شد

روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود

حملات ارتش اسرائيل به نوار غزه

تماس تلفني ترامپ با فرمانده ارتش ملي ليبي

صديقي: به جهنم که تحريم‌ها تشديد مي‌شود

رئيسي: مردم نگران جبران خسارات سيل نباشند

روحاني: توهين به سپاه، توهين به مردم ايران است

رويترز: آمريکا، تحريم‌هاي ايران را کاهش مي‌دهد

پژمانفر: وزير ارتباطات استيضاح شود

رئيس‌جمهور پيشين پرو خودکشي کرد

تقدير رهبر انقلاب از اتحاد ارتش و سپاه

دادستاني: چاره‌اي نباشد، اينستاگرام را فيلتر مي‌کنيم

ضرغامي: روحاني من را فيلتر کرده است

اسامي فرماندهان تروريست سنتکام اعلام مي‌شود

اعتراض ايران و 7 کشور به اقدامات آمريکا

آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند

ظريف با بشار اسد ديدار کرد

ترامپ باز هم کنگره را دور زد

انهدام تيم تروريستي در سيستان و بلوچستان

ماجراهاي تقابل ازغدي و ضرغامي با روحاني

وکيل احمدي‌نژاد: از عباس اميري‌فر شکايت مي‌کنيم

آمريکا اقدام خصمانه عليه سپاه را رسمي کرد

وضعيت پرونده نرگس محمدي، ستوده و زاغري

صف‌ بنزين در سوريه به خاطر تحريم نفت ايران

داماد روحاني: نه پدرم ژن خوب بوده نه خودم!

ماجرايي که روحاني را عصباني کرد

تقاضاي وام 18ميليارد دلاري ايران صحت ندارد

درخواست اعدام مرسي به اتهام جاسوسي براي سپاه

ظريف: آماده همکاري با فرانسه هستيم

ترامپ: ما نباشيم، ايران دو هفته‌اي رياض را مي‌گيرد

عراقچي: پاريس فوراً شفاف‌سازي کند

محکوميت دختر خيابان انقلاب به يک سال حبس

فريدون به کريمي‌قدوسي: فايل صوتي را منتشر کن

تاکيد نامزد انتخابات آمريکا بر بازگشت به برجام

ادعاي حمله اسرائيل به پايگاه ايراني در سوريه

سردار سلامي: ترامپ هيچ غلطي نمي‌تواند بکند

تغيير رويکرد روس‌ها در قبال ايران در سوريه

وزير احمدي‌نژاد: مجلس آينده متحول مي‌شود

متهم پرونده پتروشيمي: مرجان معتقد و محجبه بود

«اون» به ترامپ اولتيماتوم داد