آخرین اخبار

تلگرام ايکس چيست؟ و چه فرقي با تلگرام دارد؟ علمي

تلگرام ايکس چيست؟ و چه فرقي با تلگرام دارد؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - تلگرام ايکس چه فرقي با تلگرام دارد؟

تغييرات ريز و درشت در حالي که تمامي ويژگي‌هاي مثبت تلگرام در تلگرام ايکس نيز ديده مي‌شود، اين نرم افزار را به پيام رساني تبديل کرده که نمي‌توان به سادگي از کنارش گذشت؛ پيام رساني که اگر بگوييم محصول قدرت نمايي دورف و همکاران است و جاه طلبي مديران تلگرام براي تسخير بازار را نشان مي‌دهد، سخني به اغراق نگفته‌ايم.

ديروز ،تلگرام از محصولي جديد رونمايي کرد که شباهت بي حد و حصري به تلگرام دارد و «Telegram X» نام گرفته است. پيام‌رساني با لوگوي مشابه تلگرام که شايد رونمايي از آن در دنياي پررنگ و لعاب پيام‌رسان‌ها در جهان هيچ اتفاق ويژه‌اي به شمار نمي‌آيد، ولي براي ايرانيان، خير!

تنها کافي است، شمار 40 ميليوني کاربران تلگرام در ايران را مدنظر داشته باشيم تا چرايي مهم جلوه کردن اين اتفاق برايمان مشخص شود؛ اتفاقي که پيرو آن انبوه پرسش ها و ابهامات به ذهن ايرانيان راه مي يابد؛ پرسش هاي پيرامون تلگرام ايکس که قصد داريم در ادامه برخي از آن‌ها را پاسخ گوييم.

نسخه رسمي است يا مشابه تلگرام؟

نخستين پرسش پيرامون تلگرام ايکس اين است که آيا اين پيام رسان متعلق به تلگرام است يا يکي شبيه به تلگرام‌هاي فارسي و پيام رسان‌هاي مشابه تلگرام که در امنيتشان ترديد‌هاي جدي وجود دارد؟ اين سؤال ساعاتي پيش رسما توسط مديران تلگرام پاسخ داده شد تا خيال همه از اصل بودن ايکس راحت شود.

چرا همان تلگرام قبلي آپديت نشد؟

حالا که بحث درباره اصالت تلگرام ايکس رفع شد، اين سؤال مطرح مي‌شود که چرا همان تلگرام قبلي آپديت نشد و با نام و لوگوي متفاوت (هرچند مشابه) يک نرم افزار جديد به بازار ارائه شد؟ پاسخ تلگرام به اين پرسش تا حدود زيادي همه چيز را مشخص مي‌کند؛ تلگرام ايکس پيام رسان جديدي‌ است که از نو برنامه نويسي شده و هيچ ارتباطي در کدنويسي با تلگرام قبلي ندارد؛ يعني از سر نشسته‌اند و پيام رساني شبيه به تلگرام و بهينه‌تر از آن نوشته‌اند و عرضه کرده‌اند.

هدف از اين کار چيست؟

ظاهرا رفع برخي از اشکالات تلگرام فعلي و بهبود بعضي قابليت‌هاي آن. به اين موارد، تدارک بستر بهتري براي توسعه تلگرام را هم بايد افزود که در تلگرام ايکس فراهم آمده و کمک مي‌کند توسعه دهندگان براي کار با پلتفرم تلگرام مشتاق‌تر باشند. اتفاقي که اگر رخ دهد، مي‌تواند افزايش شمار کاربران تلگرام و محبوبيت اين نرم افزار در جهان را به دنبال داشته باشد.

آيا تلگرام برچيده خواهد شد؟

پرسش مهم‌تر و اساسي که با رونمايي از ايکس مطرح مي‌شود، اينکه آيا اين نرم افزار جايگزين تلگرام خواهد شد؟ پاسخ مديران تلگرام به اين پرسش، «احتمال دارد» است. پاسخي که در آن تأکيد مي‌شود، تلگرام ايکس يک «نرم افزار آزمايشي» است که شايد در آينده جاي برنامه رسمي تلگرام، يعني نرم افزار فعلي را بگيرد و شايد هم نه، برچيده شود.

نسبت ايکس با TON چيست؟

پرسش بعدي که شايد تنها به ذهن ايرانيان برسد، اينکه نسبت اين تلگرام جديد با آن نسخه از تلگرام که غيرقابل فيلتر است و قرار است در آينده ارائه شود، چيست؟ همان تلگرامي که در روز‌هاي فيلتر شدن تلگرام در کشورمان، صحبت درباره آن زياد بود و بسياري از هموطنانمان چشم انتظار ارائه اش به بازار هستند؟ پاسخ به اين پرسش «هيچ» است؛ به اين معنا که هيچ ارتباطي ميان ايکس و TON يا تلگرامي که قرار است بر بستر بلاک‌چين داير شود، وجود ندارد.

تلگرام ايکس نصب کنيم يا نه؟

تنها زماني مي‌توان به اين پرسش پاسخ گفت که ويژگي‌هاي ايکس را مرور کنيم. ويژگي‌هايي که اگر بتوانند نظرمان را جلب کنند، نصب ايکس موجه به نظر مي‌رسد و اگر نه، بهتر است کاربر همان تلگرام مشهور بمانيم.

• نمايش بدون حباب (Bubble): از جمله ويژگي‌هاي جذاب تلگرام ايکس، حذف حباب يا همان کادر دور پيام هاست که موجب مي‌شود متن و عکس در محدوده بزرگ تري به نمايش درآيد و در نتيجه کاربر راحتي بيشتري در خواندن متن يا ديدن تصاوير داشته باشد؛ ديدن تمام صفحه تصاوير و متن‌ها که چيزي شبيه استفاده از تلفن همراهي با صفحه بزرگتر است!

• سريع تر: اين کليدي‌ترين ويژگي ايکس است آنقدر که مديران تلگرام در معرفي اين نرم افزار جديد مدعي شده‌اند تلگرام ايکس سريع‌ترين نرم افزار پيام رسان در جهان است. البته درک اين سرعت بالاتر کار ساده‌اي نيست، اما مي‌توان به شيوه استنتاجي به آن پي برد. به اين شکل که بدانيم ايکس کم حجم‌تر از تلگرام است، برنامه نويسي يکپارچه و منسجم تري دارد و بر بستري سريع‌تر از نسخه قبلي پياده شده است (بر بستر TDLib نوشته شده که سريع و ساده‌تر از بستر تلگرام فعلي، يعني Telegram API است).

تلگرام ايکس چيست و چه نسبتي با تلگرام دارد؟

• کاربري بهتر: هرچند محيط کلي ايکس تفاوت چنداني با نسخه اصلي ندارد، چند دقيقه گشت زدن در برنامه کافي است تا متوجه کاربري بهتر آن شويم. اينکه مي‌توانيم پيام‌ها را با انگشت به سمت راست بکشيم تا قابليت شير کردن آن را داشته باشيم، روي آن انگشتمان را نگه داريم تا قابليت انتخاب پيام‌هاي مختلف براي ديلت کردن يا کپي کردن و... پيش رويمان قرار گيرد و کلي تغييرات ريز، اما موثر ديگر؛ تغييراتي که شامل بازطراحي آيکون‌هاي برنامه هم مي‌شود.

• بازطراحي پلير و شناور کردن پخش ويدئو: هرچند تلگرام در پخش ويدئو نرم افزار خوب و مناسبي است، تلگرام ايکس در اين ويژگي تغييرات وسيعي به خود ديده است؛ تغييراتي که مي‌توان علاقه مندان به تماشاي ويدئو را مسحور خود کند، به ويژه اگر بدانيم در ايکس، محدوديتي براي ارسال ويدئو (از نظر حجم) وجود ندارد و به کمک ويژگي پخش شناور ويديو، مي‌توان يک ويدئو را پخش کرد و همزمان به گروه‌ها و کانال‌ها سر زد و حتي چت کرد.

قابليت باز کردن صفحه چت به صورت پاپ آپ و چت همزمان، تسهيل دسترسي به ربات‌ها و قابليت‌هايي مانند ارسال لوکيشن و تغييرات ريز و درشت ديگر، در حالي که تمامي ويژگي‌هاي مثبت تلگرام در تلگرام ايکس نيز ديده مي‌شود، اين نرم افزار را تبديل به پيام رساني کرده که نمي‌توان به سادگي از کنارش گذشت؛ پيام رساني که اگر بگوييم محصول قدرت نمايي دورف و همکاران است و جاه طلبي مديران تلگرام براي تسخير بازار را نشان مي‌دهد، سخني به اغراق نگفته‌ايم.


منبع: tabnak.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پيشنهاد ايجاد شبکه امن و بومي به جاي اينستاگرام

اينستاگرام، صفحه سردار کمالي را مسدود کرد

اپل، دوباره اپليکيشن‌هاي ايراني را غيرفعال کرد

سامسونگ گلکسي اي 40معرفي شد

انجمن فيزيک آمريکا از دو محقق ايراني تقدير کرد

فيسبوک بيش از دو هزار حساب کاربري ايران و روسيه را مسدود کرد

اينستاگرام يتيم شد

جزئيات کلاهبرداري جديد از تماس‌هاي خارجي

هک داووس و انتشار اسامي قاتلان خاشقجي

انجمن فيزيک آمريکا از دو محقق ايراني تقدير کرد

پيشنهاد ايجاد شبکه امن و بومي به جاي اينستاگرام

اينستاگرام، صفحه سردار کمالي را مسدود کرد

سامسونگ گلکسي اي 40معرفي شد

اپل، دوباره اپليکيشن‌هاي ايراني را غيرفعال کرد

فيسبوک بيش از دو هزار حساب کاربري ايران و روسيه را مسدود کرد

خاطره وزير ارتباطات از قهرمان زندگي‌اش

خودروي برقي لوکس ارزان قيمت در راه است

پرتاب اولين ماهواره 5G براي دسترسي به اينترنت

جهرمي: 350 هزار «آيفون» خاموش شد

دست نگه داريد؛ گوشي‌هاي تاشو ارزان مي‌شوند!

فيسبوک و اينستاگرام از دسترس خارج شدند

شکوفايي شارژ سريع و بي‌سيم

اضافه شدن ايموجي به پلاک خودروهاي استراليا

اولين سيم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

گوشي تاشوي سامسونگ، اپل را تهديد مي‌کند

آناليز آزمايش ادرار با گوشي هوشمند!

ايراني‌ها در موبايل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

همکاري هسته‌اي بيل گيتس با چيني‌ها به‌هم خورد

تندگويان: «موسسه فيلترينگ» باز کنيم

هوآوي بعد از اپل، محبوب‌ترين برند تلفن همراه

دوربين سه‌بعدي به آيفون‌هاي جديد مي‌آيد

گران‌ترين گوشي سامسونگ به 5G مجهز مي‌شود

فروش 100 هزار گوشي تنها در کمتر از 9 دقيقه

خودروي پليس 2020 فورد چشم‌ها را خيره کرد

قابليت جديد اينستاگرام در بخش دايرکت

تاثيرات آلودگي هوا بر دستگاه تنفسي

فيلترينگ تلگرام به دستور رييس جمهور تکذيب شد

خطرناک‌ترين نقطه تهران هنگام زلزله کجاست؟

واکنش وزير ارتباطات به قطع دائمي تلگرام و اينستاگرام

واکنش جهرمي به مشکلات ايجاد شده براي کسب و کارهاي اينترنتي

شرط ايران براي تلگرام جهت ادامه فعاليت

قطع ارتباط گوشي هاي رجيستر نشده از امروز

انتشار يک ويروس خطرناک به بهانه دور زدن فيلترينگ

شرط رفع فيلترينگ تلگرام

باکيفيت و بي‌کيفيت‌ترين خودروهاي توليد داخل

اخطار دادستاني بابت رفع‌ فيلتر غيرقانوني اينستاگرام

تلگرام رفع فيلتر شد

علت رفع فيلتر تلگرام انتقال سرور تلگرام به ايران است؟

آمارسازي براي توجيه رفع فيلتر غيرقانوني تلگرام و اينستاگرام

رفع مشکل باروري ابرها به کمک سپاه