آخرین اخبار

امکان پيش بيني بيماري قلبي تا 10 سال اخبار پزشکي

امکان پيش بيني بيماري قلبي تا 10 سال

  بزرگنمايي:

چه خبر - بيماري قلبي در ايران

29 سپتامبر(7مهر)، به عنوان روز جهاني قلب نامگذاري شده است. هدف از اين روز ارتقاي سلامت قلب و تشکيل کمپين‌هايي براي اطلاع رساني از اين بيماري و راه‌هاي پيشگيري و کنترل آن است. شعار بين‌المللي روز جهاني قلب نيز "My heart, Your heart"، "قلب من، قلب تو" انتخاب شده است.

هم‌پيمان براي سلامت قلب

در ايران نيز شعاري تحت عنوان "هم‌پيمان براي سلامت قلب" براي اين روز نام‌گذاري شده است. هدف از اين شعار هم‌پيمان شدن براي سلامت قلب‌هايمان است. در اين پيمان قول مي‌دهيم مراقب تغذيه و فعاليت بدني خود باشيم، قول مي‌دهيم سيگار نکشيم و الکل ننوشيم. اين يک قول ساده براي قلب من و قلب تو است تا به قلب خود و سلامتش متعهد باشيم.
بنا بر اعلام وزارت بهداشت، سالانه 17.5 ميليون نفر در دنيا در اثر بيماري‌هاي قلبي – عروقي جان خود را از دست مي‌دهند. پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2030 اين آمار به 23ميليون نفر برسد. تقريبا در تمامي کشورها اولين عامل مرگ‌ومير، بيماري‌هاي قلبي است.

سکته‌هاي قلبي، اولين عامل مرگ در ايران

اولين و مهم‌ترين عامل مرگ‌ومير در ايران ناشي ازسکته‌هاي قلبي است که حدودا 44 درصد مرگ‌ومير در کشور را شامل مي‌شود. در رده دوم عامل مرگ‌ و مير نيز سکته‌هاي مغزي قرار مي‌گيرند.
افزايش بيماري‌هاي قلبي علل زيادي دارد. بيماري‌هاي قلبي ممکن است ژنتيکي باشند و به طور مادرزادي از همان بدو تولد در فرد بروز کنند. اما موثرترين و عمده‌ترين علل در بروز بيماري‌ها و سکته‌هاي قلبي، عومل محيطي و شيوه زندگي فرد در جوامع مختلف است.

چهار عامل اصلي بروز بيماري‌هاي غيرواگير

بيماري‌هاي قلبي – عروقي، سرطان، ديابت و بيماري‌هاي مزمن تنفسي از عمده‌ترين بيماري‌هاي غيرواگير هستند که در راس آن‌ها بيماري‌هاي قلبي – عروقي است. چهارعامل رفتاري مشترک تغذيه ناسالم، فعاليت بدني اندک، مصرف الکل و استعمال دخانيات در بروز بيماري‌هاي غيرواگير نقش دارند. اگر اصلاحي در اين چهار رفتار صورت گيرد از مجموعه بيماري‌هاي مذکور کاسته مي‌شود.
تغذيه ناسالم يکي از دلايل بروز بيماري‌هاي قلبي است که در بعضي جوامع به صورت سوءتغذيه و در بعضي ديگر با افزايش ميزان مصرف مواد غذايي آن هم با روش‌هاي غيربهداشتي، بروز مي‌کند. براي داشتن يک تغذيه سالم، رژيم غذايي مناسب برا يفرد توصيه مي‌شود؛ براي مثال، مصرف روزانه کمتر از پنج گرم نمک، مصرف روزانه حداقل پنج سهم ميوه و سبزي ( حدود 400 گرم)، پرهيز از مصرف شيريني و چربي زياد.
صنعتي شدن جوامع و افزايش ظهور فضاي مجازي بين مردم، موجب کم تحرکي آن‌ها شده است. توصيه براي پيشگيري از وقوع بيماري‌هاي قلبي، تحرک و فعاليت بدني کافي است. هر فرد بايد 150 دقيقه در سه تا پنج نوبت منظم در طول هفته ورزش‌هاي هوازي (پياده‌روي، شنا، فوتبال، واليبال و ...) انجام دهد.
از طرفي هم احتمال بروز حملات قلبي در افراد سيگاري 2 تا 3 برابر بيشتر از غير سيگاري‌ها است. در سيگاري‌ها سکته قلبي عامل کشنده‌تري نسبت به غير سيگاري‌هاست که احتمالا به علت اثرات دخانيات به عنوان سم براي عضلات قلب است. خطرات حمله قلبي در زنان سيگاري بالاي 40 سال که قرص‌هاي ضدبارداري مصرف مي‌کنند نيز بالاتر است.
درباره مصرف الکل و دخانيات نيز تاکيد بر اين است که به طور قطع از مصرف آن‌ها خودداري شود و در برابر دود دست دوم هم قرار نگيريم. خطر حمله قلبي طي يک سال بعد از ترک سيگار نصف مي‌شود، اين خطر پس از پنج سال برابر با افراد غير سيگاري خواهد شد. ترک سيگار بعد از يک حمله قلبي مي‌تواند شانس حمله بعدي را نصف کند.
دکتر عليرضا مهدوي - معاون دفتر مديريت بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت ، درباره برنامه‌هاي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي و هدف آن مي‌گويد: ممکن است تعداد مرگ و سکته‌هاي ناشي از بيماري‌هاي قلبي، افزايش يابد، بر همين اساس برنامه‌هايي براي پيشگيري از بروز بيماري‌هاي قلبي وجود دارد. هدف از اين برنامه‌ها، کنترل سکته‌ها و مرگ‌وميرهاي زودرس (سنين 30 تا 70 سالگي) ناشي از بيماري‌هاي قلبي و تعويق انداختن آن به سنين بعد از 70 سالگي است.

اجراي طرح خطر سنجي قلبي - عروقي در خانه‌هاي بهداشت
قلب,بيماري قلبي

وي درباره برنامه‌هاي وزارت بهداشت در رابطه با پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي قلبي توضيح مي‌دهد و مي‌گويد: از يکي دو سال گذشته، وزارت بهداشت برنامه‌هايي را براي پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي قلبي – عروقي، ديابت، فشارخون و... طراحي کرده است. اين برنامه با نام طرح خطرسنجي قلبي – عروقي(تعيين احتمال وقوع يک حادثه کشنده يا غير کشنده براي 10 سال آينده) در مراکز و خانه‌هاي بهداشت در سطح يک ارايه خدمات، در حال اجراست.

چند درصد ممکن است تا 10 سال آينده بيماري قلبي بگيريد؟

خطر وقوع يک حادثه کشنده يا غيرکشنده قلبي را با توجه به سن فرد، با اندازه‌گيري فشارخون، کلسترول، قند خون در افراد محاسبه مي‌کنيم. عمده گروهي که در معرض خطر بيماري‌هاي قلبي هستند در سنين 40 تا 75 سالگي قرار دارند، ما افراد را از 30 سالگي به بالا بررسي مي‌کنيم و آن‌ها را مطلع مي‌کنيم چند درصد ممکن است در يک دهه آينده دچار حملات قلبي شوند.

روند کاهشي سن ابتلا به بيماري‌هاي قلبي

سن ابتلا به بيماري‌هاي قلبي روند کاهشي را طي مي‌کند و دليل اين روند کاهشي، افزايش وزن، کم‌تحرکي و افزايش مصرف دخانيات و الکل است. توصيه ما به همه افراد اين است که تغذيه مناسب و سالم، تحرک کافي داشته باشند و از استعمال دخانيات و مصرف الکل خودداري کنند. در افرادي که احتمال بروز بيماري قلبي وجود دارد، بر اساس ميزان خطر بررسي شده، دارو درماني شروع مي‌ شود.
در افرداي که خطر بالاي 30 درصد دارند، کنترل فشار خون، قند خون(در صورت داشتن ديابت) را شروع کرده و به اين افراد داروهاي کاهنده چربي خون (استاتين) تجويز مي‌کنيم. اين نوع داروها را به ديابتي‌هاي بالاي 40 سال که چربي خون نرمالي دارند نيز تجويز مي‌شود. اين داروها از رسوب چربي در رگ‌هاي قلب جلوگيري مي‌کند.

توليد داخلي اغلب داروهاي قلبي

رييس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت درباره توليد داروهاي قلبي در کشور نيز مي‌گويد: اغلب داروهاي قلبي – عروقي رايج در کشور، توليد داخل است. در عين حال ممکن است يک سري داروهاي تخصصي که در شرايط خاص مصرف مي‌شود، وارداتي باشد.

بيشتر بدانيد : کدام قلب درد واقعا درد قلبي است؟!

بيشتر بدانيد : . 10 عادت مضر براي قلب


منبع : isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پيش بيني بيماري هاي قلبي از کودکي امکان پذير شد

مهار سلول هاي سرطاني با قرص زعفران

درمان شنوايي با يک راهکار جديد

شراب دست ساز چگونه باعث مرگ و نابينايي مي شود؟

کشف روشي جديد براي کاهش قند خون با مواد خوراکي

افزايش طول عمر با 5 عادت ساده

توصيه هاي وزارت بهداشت به دانش آموزان در سال تحصيلي جديد

مقابله با دو سرطان خطرناک با پوست سيب

درمان آپانديس بدون جراحي و با آنتي بيوتيک

نابود کردن سلول هاي سرطاني با داروهاي آنتي سايکوتيک

امکان پيش بيني بيماري قلبي تا 10 سال

داروي پيشگيري از ايدز توليد شد

شرايط بهداشتي براي نذري دادن و نذري گرفتن

آيا چاي کيسه اي سرطانزاست؟

اگر به تازگي واکسن آنفولانزا زده ايد حتما بخوانيد

واکسن آکنه به زودي توليد مي شود

پروتز سينه موجب سرطان مي شود؟ پاسخ به سوالات مهم پروتز سينه

شير شتر را بجوشانيد تا از تب مالت در امان بمانيد

سرطان سر و گردن به چه علتي بروز مي کند؟

اينترنت چطور مغز شما را خراب مي کند؟

خطرات مصرف مسکن در بيماران آلزايمري

اولين داروي پيشگيري از ميگرن، شهريور ماه به بازار مي آيد

اهميت تغذيه با شير مادر، به مناسبت روز جهاني شير مادر

تب کريمه کنگو جان 5 نفر را گرفت !

ويژگي هاي يک رستوران سالم و قابل اعتماد

آيا بيماري ايدز با نيش پشه منتقل مي شود؟

روغن کانولا کانادايي can oil نخريد

تشخيص سوزاندن چربي و قند با دستگاه لومن Lumen

سي تي اسکن عامل بروز سرطان خون

عمل باي پس معده ، عملي براي لاغري

بهبود زخم ديابتي با لارو درماني

آزمايش خون روشي براي تعيين دقيق زمان زايمان

با عبور از 80 سالگي روند مرگ رو به کاهش مي‌گذارد

چطور از فردي که مورد تجاوز جنسي قرار گرفته مراقبت کنيم؟

دستخط بد برخي از پزشکان سالانه باعث مرگ چند انسان مي شود؟

چه افرادي نبايد به استخر بروند؟

درمان سرطان روده بزرگ با زهر زنبور عسل

روش نابودي باکتري ها بدون آنتي بيوتيک کشف شد

تشخيص سرطان تنها با چند قطره خون امکان پدير شد

کم خوني و کمبود آهن و مهم ترين علت هاي آن چيست؟

چاقي همه ايراني ها را تهديد مي کند + عوارض چاقي

ابتلا به زوال عقل در ميان سالي با زياد نشستن مرتبط است

صحبت با چند نفر از مسمومين به قارچ هاي سمي

گردن درد و علت هاي عجيب آن

تشخيص پوکي استخوان از روي تراشه هاي ناخن

تشخيص قارچ سمي لطفا قارچ مشکوک نخريد

کشف درمان جديد آلزايمر با يک مولکول کوچک

مصرف ريتالين براي شب امتحان خوب است؟

چرا سرطان معده و سرطان مري در ايران رايج است؟

سلول هاي سرطاني را خودمان تغذيه مي کنيم