آخرین اخبار

پول سازترين بازيگران سينماي ايران در سال 97/ از رضا عطاران تا سارا بهرامي سينما

پول سازترين بازيگران سينماي ايران در سال 97/ از رضا عطاران تا سارا بهرامي

  بزرگنمايي:

چه خبر - بازيگراني که مردم را به سينما مي‌کشانند

همواره با پايان سال و گذر از روزهاي نخست سال نوي شمسي، بازار ارزيابي و تحليل حوزه هاي مختلف هنري در سالي که گذشت حسابي داغ مي‌شود و در اين ميان آمارها و ارقام پيش از ساير موضوعات خودنمايي مي‌کنند.
سينماي ايران نيز يکي از مهم و جذاب‌ترين حوزه‌هايي است که به دليل فراگيري و اهميتي که دارد همواره در طول يک سال اتفاقات بسياري را تجربه مي‌کند که مرور آن‌ها در پايان سال مي‌تواند براي علاقه‌مندان به هنر هفتم جذابيت خاصي داشته باشد که از آن جمله مي‌توان به پولسازترين بازيگر سينماي ايران در سال اشاره کرد.
سال 97 براي سينماي ايران گيشه نسبتا خوب و قابل قبولي رقم خورد و مهم‌ترين اتفاق آن شکستن رکورد پرفروش‌ترين فيلم تاريخ سينما توسط «هزارپا» به کارگرداني ابوالحسن داودي بود، مسلما حضور بازيگران محبوب مردمي در فيلم‌هاي پرفروش سال بر اين مسئله بسيار تاثيرگذار بوده است.
براي آنکه مروري داشته باشيم بر پولسازترين بازيگران سينماي ايران بايد تنها به بازيگراني که نقش اول و اصلي را در اين فيلم‌ها ايفا کرده‌اند عنوان پولسازترين‌هاي سال را اختصاص داد، چرا که فارغ از محتوا و مضمون فيلم، حضور آن‌ها عامل اصلي است که نقش موثري در آوردن مخاطبان به سينما داشته است و صرفا حضور کوتاه يک بازيگر در فيلمي که خوب فروخته است دليل بر اين نمي‌شود که او در فروش آن نقش موثري داشته است.

رضا عطاران در گيشه بي‌رقيب و محبوب
با مروري بر فيلم‌هايي که بيش‌ترين فروش را در سال 97 داشته اند، نام رضا عطاران بيشتر از ساير بازيگران به چشم مي‌خورد، چرا که پرفروش‌ترين فيلم سال و البته تاريخ سينماي ايران «هزارپا» با نقش آفريني او موفق به ثبت اين رکورد شد و پس از آن نيز «مصادره» به کارگرداني مهران احمدي قرار دارد که باز هم نقش اصلي آن را عطاران ايفا کرده بود.
البته فعاليت عطاران در سال 97 به اين دو فيلم خلاصه نمي‌شد، او در فيلم «خانم يايا» به کارگرداني عبدالرضا کاهاني نيز به ايفاي نقش پرداخته بود که البته همچون اين دو فيلم با توفيق زيادي همراه نشد و فروش متوسطي را رقم زد، البته در اين فيلم و «هزارپا» به ترتيب حميد فرخ‌نژاد و جواد عزتي نيز در کنار او به عنوان بازيگران اصلي حضور داشتند اما مسلما نقش اول اين دو فيلم کسي جز عطاران نبود.

رضا عطاران,فيلم هزارپا
رضا عطاران در فيلم هزارپا

«هزارپا»، «مصادره» و «خانم يايا» به ترتيب 38 ميليارد و 48 ميليون تومان، 15 ميليارد و 691 ميليون تومان و سه ميليارد و 12 ميليون تومان فروش داشتند که در مجموع 56 ميليارد و 751 ميليون تومان عايدي از گيشه سينما داشتند که البته دو فيلم اول کمدي بودند و فيلم سوم اجتماعي بود.
به اين ترتيب رضا عطاران که ديگر بي‌رقيب بودنش در گيشه سينماي ايران بر همگان اثبات شده است و محبوبيتش مي‌تواند براي هر فيلمي فروش بسيار خوبي را رقم بزند، توانست عنوان پرفروش‌ترين بازيگر سينماي ايران را در سال 97 از آن خود کند که رقابت با او براي کسب گيشه بسيار دشوار است.

جواد عزتي همراه با عطاران در صدر
در واقع بايد گفت که «هزارپا» براي بازيگران اصلي اين فيلم حکم يک برگ برنده را داشت و آن‌ها توانستند با فروش قابل توجه اين فيلم نام خود را به عنوان پولسازترين بازيگران سينماي ايران در سال 97 مطرح کنند و جواد عزتي يکي از همين بازيگران است.
او در سال 97 پنج فيلم «هزارپا»، «خرگيوش» به کارگرداني ماني باغباني، «تنگه ابوقريب» ساخته بهرام توکلي، «پارادايس» به کارگرداني علي عطشاني و «لاتاري» ساخته محمدحسين مهدويان را روي پرده داشت که در مجموع فيلم‌هاي پرفروشي بودند اما تنها آمار فروش چهار فيلم اول را مي‌توان براي عزتي منظور کرد، چرا که در آن‌ها بازيگر اصلي فيلم بوده است اما در «لاتاري» نقشي فرعي و کوتاه داشت و نمي‌توان متصور شد که او عامل اصلي در پرفروش شدن اين فيلم بوده است. البته در آن فيلم‌ها نيز عزتي به همراه بازيگران ديگري نقش اصلي را برعهده داشت و فيلم‌ها تنها بر يک شخصيت متکي نبودند.
در نهايت «هزارپا» 38 ميليارد و 48 ميليون تومان، «تنگه ابوقريب» پنج ميليارد و 646 ميليون تومان، «پارادايس» چهار ميليارد و 458 ميليون تومان و «خرگيوش» دو ميليارد و 17 ميليون تومان فروش داشتند که در مجموع فروشي بالغ بر 50 ميليارد و 171 ميليون تومان را رقم زدند تا عزتي به عنوان چهره اصلي اين چهار فيلم، پس از عطاران بازيگر پولساز سينماي ايران باشد. به جز «تنگه ابوقريب» که فيلمي در حوزه دفاع مقدس است، سه فيلم ديگر مضموني کمدي داشتند.

جواد عزتي,فيلم خرگيوش
جواد عزتي در فيلم خرگيوش

البته عزتي چند سالي است که توانسته با حضور جدي‌تر در سينما خود را به يکي از بازيگراني تبديل کند که در بين مخاطبان از مقبوليت خاصي برخوردار است و ديگر به عنوان چهره تضمين کننده گيشه براي فيلم‌هايي که در آن به ايفاي نقش مي‌پردازد مي‌توان روي او حساب کرد. اين بازيگر پيش‌تر نيز با فيلمي چون «آينه بغل» اين فرضيه را اثبات کرده بود.

فوتباليستي که خيلي زود در سينما محبوب شد


شايد اگر چند سال پيش حضور چهره‌اي که از دنيايي خارج از سينما پا به عرصه فيلم و سريال گذاشته است، در ميان سه بازيگر پولساز سال سينماي ايران غيرقابل باور بود اما در حال حاضر ديگر اينطور نيست و پژمان جمشيدي مهر باطلي بر اين ادعا زد. او که از دنياي مستطيل سبز و فوتبال پا به عرصه بازيگري گذاشت خيلي زود توانست پله هاي موفقيت را طي کند و حالا به عنوان يک چهره محبوب و مطرح در سينماي ايران خودش را معرفي کند، چهره‌اي که توانسته جداي از بازيگري صرف، نويدبخش گيشه پررونق نيز براي فيلم‌ها باشد.
جمشيدي در سال 97 در چهار فيلم «تگزاس» به کارگرداني مسعود اطيابي، «لونه زنبور» ساخته برزو نيک نژاد، «من ديوانه نيستم» به کارگرداني عليرضا اميني و «سوتفاهم» ساخته احمدرضا معتمدي به ايفاي نقش پرداخت، جالب است که او توازن را هم رعايت کرد و در دو فيلم کمدي و دو فيلم اجتماعي بازي کرد. در ميان اين چهار فيلم تنها دو فيلم اول فروش خوبي داشتند که البته جمشيدي هم در آن دو نقش اصلي را ايفا مي‌کرد، «تگزاس» چهارمين فيلم و «لونه زنبور» هشتمين فيلم پرفروش سال بودند که به ترتيب 14 ميليارد و 424 ميليون تومان و 9 ميليارد و 145 ميليون تومان فروش داشتند و در مجموع رکورد 23 ميليارد و 570 ميليون توماني را براي جمشيدي به ثبت رساندند تا عنوان سومين بازيگر پرفروش سال 97 را از آن خود کند.

پژمان جمشيدي,لونه زنبور
پژمان جمشيدي در فيلم لونه زنبور

اين اتفاق مي‌تواند در ادامه مسيري که جمشيدي در بازيگري براي خود ترسيم کرده است به او کمک کند و انگيزه زيادي را در اين مسير سخت و دشوار برايش به ارمغان آورد.

سام درخشاني، در سينما موثرتر از تلويزيون
سام درخشاني از جمله بازيگراني است که فعاليتش را با سريال‌هاي تلويزيوني آغاز کرد و سال‌ها نيز با ايفاي نقش‌هاي متعدد در سريال‌هاي مختلف توانست جايگاه قابل قبولي در دل مخاطبان به دست آورد، او در چند سال اخير تصميم گرفت تا فعاليت خود را بيشتر از تلويزيون بر سينما متمرکز کند و به همين دليل جزو بازيگران پرکار سينماي ايران در اين سال‌ها به شمار مي‌آيد و مي‌توان «خوب بد جلف» به کارگرداني پيمان قاسم‌خاني را نقطه آغاز موفقيت او در سينماي ايران دانست که باعث شد او در اين حوزه ماندگار شود و در فيلم‌هاي متعددي به ايفاي نقش بپردازد.
درخشاني در سال 97 نيز پرکار بود و فيلم‌هاي «تگزاس» (14 ميليارد و 424 ميليون تومان)، «خجالت نکش» به کارگرداني رضا مقصودي (چهار ميليارد و 560 ميليون تومان)، «دشمن زن» ساخته کريم اميني (سه ميليارد و 187 ميليون تومان)، «پاستاريوني» به کارگرداني سهيل موفق (دو ميليارد و 545 ميليون تومان) و «تخته گاز» ساخته محمد آهنگراني (دو ميليارد و 426 ميليون تومان) را روي پرده داشت که به طور نسبي فروش خوبي داشتند و اين بازيگر به جز «خجالت نکش» در چهار فيلم ديگر نقش اصلي را ايفا کرد.

سام درخشاني,فيلم تگزاس
سام درخشاني در فيلم تگزاس

اين چهار فيلم که حال و هوايي کمدي داشتند در مجموع 22 ميليارد و 585 ميليون تومان از گيشه عايدي داشتند که مطمئنا نقش درخشاني در اين ميزان فروش بي‌تاثير نبوده است و به همين جهت چهارمين بازيگر پولساز سينماي ايران نام مي‌گيرد. در کل اين بازيگر سال موفقي را در سينما سپري کرد و همه اين فيلم‌ها توانستند ميلياردي شده و فروش قابل قبولي را رقم بزنند.

امير جديدي، کمدي و غيرکمدي ندارد
امير جديدي جزو بازيگران جواني است که در سال‌هاي اخير وارد سينماي ايران شده و توانسته با انتخاب‌هاي خوبي که از ابتدا تا به امروز داشته است خيلي زود نام خود را به عنوان يک استعداد ناب بر سر زبان‌ها بيندازد و هواداران بسياري به دست آورد. او خيلي زود توانست نتيجه اين انتخاب‌ها را بگيرد و در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر موفق به دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد شد.
جديدي در سال 97 با چهار فيلم مهمان مخاطبان سينماي ايران شد، «تنگه ابوقريب» (پنج ميليارد و 646 ميليون تومان)، «عرق سرد» به کارگرداني سهيل بيرقي (دو ميليارد و 46 ميليون تومان)، «هت تريک» ساخته رامتين لوافي (يک ميليارد و 544 ميليون تومان) و «قانون مورفي» به کارگرداني رامبد جوان (9 ميليارد و 636 ميليون تومان) که مسلما حضور او در فيلم جوان باعث شد تا نامش در ميان پولسازترين بازيگران سال قرار بگيرد.

امير جديدي,قانون مورفي
امير جديدي در فيلم قانون مورفي

به جز فيلم جوان که کمدي بود، دو فيلم اجتماعي و يک فيلم دفاع مقدسي حاصل کار اين بازيگر در سال 97 بود. در مجموع اين چهار فيلم که جديدي در آن‌ها نقش اصلي را ايفا کرده است 18 ميليارد و 746 ميليون تومان فروش داشتند تا امير جديدي نيز به جمع بازيگران پولساز سينماي ايران بپيوندد.

نويد محمدزاده، تنها بازيگري که با غيرکمدي‌ها مي‌فروشد
تنها بازيگر سينماي ايران که همواره با ايفاي نقش در فيلم‌هاي غيرکمدي مي‌تواند گيشه موفقي را به ارمغان آورد، نويد محمدزاده است. بازيگري که نسبتا گزيده کار است و در سال 97 نيز در ميان پولسازترين بازيگران سينماي ايران تنها با دو فيلم حضور پيدا کرد، «مغزهاي کوچک زنگ زده» به کارگرداني هومن سيدي و «عصباني نيستم» ساخته رضا درميشيان.
البته فيلم درميشيان که توانست از زمره فيلم‌هاي توقيفي رهايي يابد و سال گذشته رنگ پرده نقره‌اي را به خود ديد، به دليل آنکه نسخه قاچاقش زودتر پخش شده بود، در سينما نتوانست به موفقيتي که انتظار مي‌رفت دست يابد.
با اين حال «مغزهاي کوچک زنگ زده» 12 ميليارد و 766 ميليون تومان و «عصباني نيستم» سه ميليارد و 66 ميليون تومان فروش داشتند و در مجموع رکورد 15 ميليارد و 832 ميليون تومان فروش را براي سينماي ايران رقم زدند تا نويد محمدزاده در جمع بازيگران پولساز سينماي ايران قرار بگيرد.

نويد محمدزاده, مغزهاي کوچک زنگ زده
نويد محمدزاده در فيلم مغزهاي کوچک زنگ زده

او در حال حاضر نيز فيلم «متري شيش و نيم» به کارگرداني سعيد روستايي را روي پرده دارد که به امروز به فروش خوبي دست پيدا کرده است. محمدزاده در جشنواره سي و هفتم اعلام کرد که مي‌خواهد در سال آينده فيلمي بازي نکند تا کارهاي پيشين او بيشتر ديده شوند، بايد ديد اين مسئله تا چه اندازه بر گيشه سينماي غيرکمدي ايران تاثيرگذار است.

جاي خالي بازيگران زن در ميان پولسازترين‌ها
بازيگران زن همواره در ميان پولسازترين بازيگران سينماي ايران مورد بي‌توجهي قرار مي‌گيرند و هيچگاه نامي از آن‌ها در ميان بازيگران مرد به ميان نمي‌آيد، شايد دليل آن حضور کمرنگ‌تر بازيگران زن نسبت به مردان در فيلم هاي پرفروش است، همچنين محدوديت هايي که بازيگران زن دارند مي تواند بر اين مسئله نيز تاثيرگذار باشد.
با اين حال ما اين بار پولسازترين بازيگر زن سينماي ايران را نيز معرفي خواهيم کرد، بازيگري که بي‌ارتباط با «هزارپا» ابوالحسن داودي نيست، سارا بهرامي بازيگر نقش اول پرفروش‌ترين فيلم تاريخ سينماي ايران.

سارا بهرامي, فيلم هزارپا
سارا بهرامي در فيلم هزارپا

اين بازيگر در سال 97 به جز «هزارپا»، فيلم «دارکوب» به کارگرداني بهروز شعيبي (دو ميليارد و 162 ميليون تومان) را نيز روي پرده داشت که در مجموع اين دو 40 ميليارد و 210 ميليون تومان فروش داشتند و نام اين بازيگر را به عنوان پولسازترين بازيگر زن سينماي ايران مطرح کردند.

بيشتر بدانيد : سکانس هاي برتر سينمايي در سال 97 + عکس

بيشتر بدانيد : خبرسازان سينما در سال 97 چه کساني بودند؟

بيشتر بدانيد : 3 فيلم عاشقانه سال 97 که در يادها مي ماند + عکس

بيشتر بدانيد : حاشيه هاي سينماي ايران در سالي که گذشت + عکس


منبع: khabaronline.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بيوگرافي ليام نيسون و مصيبت هايي که پشت سر گذاشته از کودکي تا امروز + عکس

مقايسه دستمزد بازيگران سريال بازي تاج و تخت با بازيگران پردرآمد ديگر

بهترين فيلم هاي سينماي جهان با موضوع جنگ جهاني دوم + عکس

ستاره هاي محبوبتان را قبلا با اين تيپ و ظاهر نديده بوديد!!

حقايق جالب ناشنيده در مورد فيلم هاي تام کروز + عکس

سکانس هاي حذف شده سريال «بازي تاج و تخت» که داستان فيلم را تغيير مي دهند (قسمت2)

براي موفق شدن در زندگي اين 10 فيلم را ببينيد + عکس

محبوب ترين شخصيت هاي منفي تاريخ سينما + عکس و ديالوگ هاي برتر

گفتگوي خواندني دو خواهري که با Game of Thrones بزرگ شدند! + عکس

10 فيلم سينمايي ايران براي مخاطبين سخت پسند سينما + عکس

سکانس هاي حذف شده سريال «بازي تاج و تخت» که داستان فيلم را تغيير مي دهند (قسمت1)

بازيگراني که به خاطر دلايل عجيب و غريب بازيگر شدند! + عکس

تاثيرگذارترين شاهکارهاي تاريخ سينما + عکس

12 پوستر ترسناک و خشن سينماي هاليوود که نمايششان ممنوع شد!!

حقايقي که نظرتان را درباره بازيگران «بازي تاج و تخت» تغيير مي دهد + عکس

ستاره هاي معروفي که در پياده روي مشاهير هاليوود صاحب ستاره نشدند!

نکات عجيب و جالب رابطه اورلاندو بلوم و کيتي پري! + عکس

برترين فيلم هاي تاريخ سينما، تلفيق کمدي و تراژيک + عکس ( قسمت 2)

بازيگري که پس از 50 سالگي مشهور شد! + عکس

سلبريتي هايي که پس از مرگ مبلغ قابل توجهي بدهي به يادگار گذاشتند! + عکس

رحمان 1400 فيلمي با شوخي هاي مستهجن و مبتذل؟!! + عکس

جمشيد مشايخي به روايت جمشيد مشايخي + عکس کودکي

پول سازترين بازيگران سينماي ايران در سال 97/ از رضا عطاران تا سارا بهرامي

جنجال برانگيزترين فيلم‌هاي تاريخ سينما!! (+عکس)

شغل دوم معروف ترين سلبريتي هاي ايراني + عکس

فيلم هايي که تاريخ را با واقعيت و بدون تحريف نشان دادند + عکس

سکانس هاي برتر سينمايي در سال 97 + عکس

مادران متفاوت دهه نود در سينماي ايران + عکس

ستاره هايي که در زمينه عشق خوش شانس نبودند! + عکس

مردان جذاب سينماي ايران در سال 97 + عکس

برترين فيلم هاي تاريخ سينما، تلفيق کمدي و تراژيک + عکس ( قسمت 1)

نگاهي به زندگي هنري سوسن تسليمي، زن تکرار نشدني سينماي ايران + عکس

گزارش تصويري: فيلم برنده اسکار 2018 کتاب سبز (Green Book)

کارگردان هاي مشهوري که هرگز اسکار بهترين کارگرداني نگرفتند + عکس

بيوگرافي پل نيومن، ستاره خوش چهره اي که با موي سفيد هم دوست داشتني است + عکس

آيا مي توانيد اين بازيگران زن را در اولين نقش هايشان تشخيص دهيد؟!

معروف ترين زبان هاي ساختگي در فيلم ها و سريال هاي مطرح

با اين عکس ها معجزه جلوه هاي ويژه در هاليوود را متوجه مي شويد!

فيلم هايي که بر مبناي زندگي شخصيت هاي واقعي ساخته شدند + عکس

ستاره هاي هاليوود که هيچ وقت ازدواج نکردند + عکس

10نکته در مورد فيلم ليدي گاگا A Star Is Born + عکس

10 فيلم برتري که بايد سه بعدي تماشا کنيد! (+عکس)

3 فيلم عاشقانه سال 97 که در يادها مي ماند + عکس

3 فيلم ديدني ايراني با حال و هواي نوروز

آيا در مستند جديد مايکل جکسون Michael Jackson حقايق بيان شده؟! + عکس

خبرسازان سينما در سال 97 چه کساني بودند؟

اکران فيلم هاي سينمايي در نوروز 98 + تصاوير

زيباترين و مشهورترين زنان سياهپوست دنيا + عکس

چرا برخي زوج هاي هاليوودي جدا از هم زندگي مي کنند؟! + عکس

بازيگران پرطرفدار «گرگ و ميش» قبل از معروف شدن!! (+عکس)