آخرین اخبار

اقدامات مهم براي آماده کردن خودرو براي سفر در عيد نوروز ماشين

اقدامات مهم براي آماده کردن خودرو براي سفر در عيد نوروز

  بزرگنمايي:

چه خبر - خودروي خود را براي سفر‌هاي نوروزي آماده کنيد!

اگر در تعطيلات نوروز قصد سفر با خودرو خود را داريد, بهتر است که قبل از سفر, اقدامات زير را انجام دهيد

چراغ‌ها را فراموش نکنيد!
متاسفانه اغلب رانندگان نسبت به وضعيت چراغ‌هاي خودروي خود بي‌تفاوت بوده و به راحتي از کنار آنها عبور مي‌کنند! در واقع يک راننده مسئول قبل از شروع سفر، حتما بايد از عملکرد صحيح تمام چراغ‌هاي خودرو اطمينان حاصل کند و در صورت بروز هر مشکلي، سريعا براي برطرف کرد آن اقدام کند. ممکن است چراغ‌هاي ترمز روشن نشده و يا نور چراغ‌هاي جلو کمتر از حد معمول باشند؛ پس دقت و تيز بيني لازم را داشته باشيد تا هيچ چراغي از قلم نيفتد.
البته اين را هم بگوييم که گاهي همه چيز در آغاز سفر خوب و رو به راه بوده و چراغ‌ها مثل روز اولشان کار مي‌کنند؛ اما با گذشت زمان و در طول سفر، احتمالِ سوختن لامپ آنها وجود دارد! پس حتما حداقل دو لامپ تازه و متناسب با خودروي خود را تهيه کرده و در صندوق عقب بگذاريد تا در صورت سوختن لامپ‌هاي اصلي، به راحتي آنها را تعويض کنيد!

مراقب برف پاکن باشيد!
توجه داشته باشيد که شما سفري طولاني در پيش داريد و داشتن ديدِ کافي براي راننده از اهميت فراواني برخوردار است. در اين رابطه اغلب رانندگان به برف‌پاکن خودروي خود توجه نکرده و آن را به حال خود رها مي‌کنند. اين کار احتمالا باعث به وجود آمدن اختلال در ديد راننده شده و هنگام بارش باران و... باعث ايجاد مشکلاتي خواهد شد. پس خوب به برف‌پاکن خودرو نگاه کنيد و اگر از عملکرد آن راضي نيستيد، براي تعويض و جايگزيني آن اقدام کرده و يک بار به يکي از فروشگاه‌هاي فروش قطعات و لوازم جانبي خودرو مراجعه کرده و يک برف‌پاکن مناسب خريداري کنيد.
توجه داشته باشيد که اگر خودتان اقدام به تعويض برف‌پاکن ها مي‌کنيد؛ حتما برروي شيشه خودرو يک حوله نرم قرار دهيد تا در صورت برخورد و رها شدن ناگهاني برف‌پاکن، آسيبي به شيشه خودرو وارد نشود. البته اگر اين کاره نيستيد و توان تعويض برف‌پاکن‌ها را نداريد؛ خود را آزار نداده و از يک فردِ با تجربه و کاربلد کمک بگيرد!

به آب پاش‌ها توجه کنيد!
تعويض برف پاکن‌ها آخرِ کار نيست و شما يک مورد کوچک و پر اهميت را از قلم انداختيد! شما حتما بايد از عملکرد صحيح آب پاش‌هاي شيشه جلوي خودروي خود اطمينان حاصل کنيد. اين آب پاش‌هاي ساده اما مهم؛ حتما بايد محلول شيشه‌شور را به درستي برروي شيشه خودرو بريزند و اگر اين گونه نباشد، بايد آنها را به دقت تنظيم کنيد. همچنين لوله‌هاي مرتبط به آب‌پاش‌ها را بررسي کرده و از عدم گرفتي آنها اطمينان حاصل کنيد.

شيشه‌شور به مقدار کافي
کاپوت خودرو را بالا زده و مخزن شيشه‌شور را حتما چک کنيد. اگر اين مخزن خالي بوده و يا مقدار کمي از محلول شيشه‌شور در درون آن وجود دارد؛ حتما مقداري شيشه‌شور مخصوص خودرو تهيه کنيد و در درون آن بريد. دقت داشته باشيد که حتما از محلول شيشه‌شور خودرو استفاده کنيد و براي کاهش هزينه‌ها در درونِ مخزن مذکور آب نريزيد؛ زيرا آب به مرور زمان تبخير شده و با رسوبات خود باعث انسداد لوله‌هاي مرتبط به آب‌پاش‌ها مي‌شود. به اين نکته هم توجه کنيد که اگر مقصد سفر شما يک منطقه مرطوب مانند سواحل مازندران است؛ حتما يک بطري اضافي از محلول شيشه‌شور خودرو را در صندوق عقب داشته باشيد.

شيشه‌ها را تميز کنيد
تميز کردن شيشه‌ها را تمام رانندگان به خوبي انجام مي‌دهند و کمتر کسي يافت مي‌شود که قبل از شروع حرکت با يک لنگ به جان شيشه‌هاي خودرو نيفتد. اما براي اينکه همه چيز را به خوبي بيان کرده و نکته‌اي را فراموش نکنيم؛ بهتر است که از يک دستمال ميکرو فايبر براي تميز کردن آينه‌ها و شيشه‌هاي خودرو استفاده کرده و در صورت تميز کردن شيشه‌هاي جلو؛ لزوما فقط به قسمت بيروني آن توجه نکرده و از داخل هم آن را تميزکنيم.

تهويه مطبوع يادمان باشد
قبل از شروع حرکت سيستم تهويه مطبوع خودرو را آزمايش کنيد. اين سيستم در عين سادگي خود، نقش مهمي بر عهده داشته و رطوبت موجود در داخل کابين را از بين خواهد برد. براي درک بهتر اين موضوع بايد گفت که اگر سيستم تهويه مطبوع به درستي کار نکند؛ شما بايد در هواي سرد و باراني وجود بخار برروي شيشه‌هاي خودرو را تحمل کنيد. اگر سيستم تهويه مطبوع خودروي شما به درستي کار نکرده و يا قدرت سابق را ندارد؛ حتما بايد کانال‌هاي آن از نظر وجود نشتي مورد بررسي قرار دهيد و براي پي بردن به اصل ماجرا حتما از يک تعميرکار حرفه‌اي کمک بخواهيد.

فيلتر کابين را تعويض کنيد
فيلتر کابين را بايد جزئي از سيستم تهويه مطبوع خودرو دانست که مکان قرارگيري آن در اکثر خودروهاي امروزي؛ پشت داشبورد است. اگر فيلتر هواي کابين کثيف باشد؛ جريان هواي عبوري از دريچه‌هاي سيستم تهويه محدود شده و خودرو از نظر گرمايش و سرمايش کارايي بسيار کمي خواهد داشت. تعويض فيلتر هواي کابين، کاري آسان و کم هزينه بوده و براي اکثر خودروهاي ايراني امکان تهيه آن با پرداخت مبلغي ناچيز وجود دارد.

باد لاستيک‌ها را بررسي کنيد
فشار باد تايرها حتما بايد بررسي شود و براي اينکه بدانيد چه فشار بادي براي خودرو و تاير شما مناسب است؛ حتما به دفترچه راهنماي خودرو، برچسب‌هاي نصب شده برروي چارجوب درب و يا نوشته‌هاي روي تاير توجه کنيد.

تايرهاي فرسوده را تعويض کنيد
تايرها را بايد جزء مهم‌ترين اجزاي يک خودرو دانست و حتما قبل از سفر بايد از سلامت آنها اطمينان حاصل کنيد. اگر تاير خودروي شما فرسوده بوده و عمر خود را کرده است؛ حتما و بدون درنگ براي تعويض آنها اقدام کنيد. گاهي اوقات در سرعت‌هاي بالا، لاستيک‌هاي فرسوده خودرو ارتعاشاتِ سطح جاده را به بدنه منتقل مي‌کنند. همچنين فرسودگي تايرها باعث حرکت غير متعادل خودرو و کشيده شدن آن به اطراف مي‌شود. البته مي‌دانيم که اين روزها لاستيک و هزينه‌هاي خريد آن کمي بالا رفته است؛ اما هرچه باشد شما از جان خود محافظت کرده و قطعا با انجام اين کار سود خواهيد کرد!

مراقب تسمه‌ها باشيد!
حتما تسمه‌هاي خودرو خود را از ياد نبريد و آنها را قبل از حرکت از چک کنيد. به ياد داشته باشيد که تسمه‌هاي خودروي شما بايد از نظر سايش و کشش در شرايط ايده‌آلي قرار داشته باشند و هيچ نشانه‌اي از فرسايش آنها ديده نشود. اگر مدت زمان زيادي است که تسمه‌هاي خودروي خود را تعويض نکرده‌ايد؛ به يک مکانيک حرفه‌اي مراجعه کرده و نسبت به تعويض تسمه تايم و تسمه دينام اقدام کنيد. فراموش نکنيد که اگر تسمه‌تايم خودروي شما پاره شود؛ شما خسارتي جدي خواهيد ديد و احتمالا خودروي شما ديگر مثل روز اول نخواهد شد!

روغن موتور منتظر شماست!
قبل از حرکت با خودرو، سلامت روغن‌موتور و سطح آن را بررسي کنيد. براي اطلاع از سطح مناسب روغن‌موتور، مي‌توانيد به دفترچه راهنماي خودرو مراجعه کرده و با مطالعه آن، از سطح مناسب روغن‌موتور در خودروي خود مطلع شويد. در غير اين صورت بايد خودرو را در يک سطح صاف پارک کرده و پس از گذشت چند دقيقه آن را خاموش کنيد. بعد از انجام اين مراحل کمي ديگر صبر کنيد تا موتور خودرو خنک شود و سپس به سراغ گيج روغن برويد. برروي گيج علامت FULL حک شده و اگر سطح روغني که برروي گيج وجود دارد به علامت FULL رسيده باشد؛ يعني سطح روغن‌موتور کافي و مناسب است. همچنين از ياد نبريد که روغن‌موتور را از نظر رنگ و... نيز بررسي کنيد و در صورت لزوم براي تعويض آن اقدام شود.

ضد يخ از ياد نرود!
ضديخ بسيار مهم بوده و به خنک شدن ‌موتور کمک مي‌کند. پس مخزن ضديخ را چک کرده و سطح آن را بررسي کنيد. اگر ضد يخ موجود در مخزن بسيار کم بود؛ حتما با تهيه ضديخ مناسب ميزان آن را افزايش دهيد. البته ناگفته نماند که بهتر است تمام سيستم خنک‌کننده خودرو را از نظر عملکرد و وجود نشتي مورد بررسي قرار داد.

باتري را بررسي کنيد!
باتري را مي‌توانيد به شکل بصري بررسي کنيد. اگر برروي اتصالات باتري نشانه‌هايي از اسيد، ترک و يا رسوبات ببينيد؛ بايد نسبت به جايگزيني آن اقدام کنيد. همچنين اتصالات باتري را از نظر شل و صفت بودن بررسي کرده و از پايداري آنها اطمينان حاصل کنيد. به ياد داشته باشيد که عمر باتري‌ها به طور متوسط بين 5 تا 7 سال است. البته برخي از باتري‌ها تا 10 سال هم عمر مي‌کنند و برخي ديگر فقط تا 3 سال دوام خواهند آورد. بنابراين به سن و سال باتري خود توجه کنيد و اگر نمي‌توانيد کارايي آن را تضمين کنيد؛ حتما با مراجعه به يک باتري‌ساز؛ از او بخواهيد که باتري خودروي شما را تست و آزمايش کند تا از سلامت آن مطمئن‌تر شويد.

فيلتر هوا را تعويض کنيد!
قبل از حرکت حتما فيلتر هواي خودروي خود را تعويض کنيد. کثيف بودن فيلتر هوا باعث کاهش قدرت خودرو و افزايش مصرف سوخت خواهد شد. خوشبختانه فيلتر هوا قيمت زيادي ندارد و با پرداخت مبلغي ناچيز مي‌توانيد آن را تعويض کنيد.

روغن گيربکس يادتان نرود!
روغن گيربکس خودروي خود را حتما بررسي کنيد. البته امروزه بسياري از خودروها به گونه‌اي طراحي شده‌اند که امکان بررسي و چک کردن روغن گيربکس آنها فقط در تعميرگاه و نمايندگي‌ها امکان‌پذير است؛ اما با اين وجود هنوز هم بسياري از خودروها به گونه‌اي طراحي شده‌اند که امکان چک کردن روغن گيربکس را براي راننده فراهم مي‌کنند. براي اين کار به سراغ گيج روغن گيربکس رفته و آن را خارج کنيد.
سطح روغن گيربکس را بررسي کرده و روغني که برروي گيج نشسته است، برروي يک حوله و يا دست مال سفيد بماليد. اگر رنگ روغن گيربکس قرمز و يا آلبالويي باشد؛ شما مشکلي نخواهيد داشت. ولي در غير اين صورت حتما نسبت به تعويض روغن گيربکس اقدام کنيد. توجه داشته باشيد که روغن گيربکس در سيستم انتقال قدرتِ خودرو نقش مهمي داشته و تعويض نشدن آن به مرور زمان براي خودروي شما مشکلاتي را ايجاد خواهد کرد.

به طلق چراغ‌هاي جلو توجه کنيد!
تيرگي طلق چراغ‌هاي جلو مي‌تواند در شب براي شما مشکلاتي ايجاد کند و امنيت شما را به خطر بي‌اندازد. پس حتما براي رفع تيرگي طلق چراغ‌ها اقدام کنيد. براي اين کار راه حل‌هاي فراواني مانند استفاده از خميردندان، اسپري WD40 و... وجود دارد؛ اما آسان‌ترين کار ممکن، خريد يک طلق جديد و تعويض آن با طلق فرسوده است!

به لاستيک يدک توجه کنيد!
لاستيک يدک را فراموش نکنيد. شما بايد فشار باد آن را بررسي کرده و از سلامت کامل آن اطمينان حاصل کنيد. همچنين حواستان را جمع کنيد که آچار، جک و... مورد نياز براي تعويض لاستيک را از ياد نبريد!

يک بطري روغن همراه خود داشته باشيد
بسياري از خودروهاي مدرن در هنگام رانندگي مقدار کمي روغن‌موتور را مصرف کرده و باعث کاهش سطح روغن‌موتور مي‌شوند. کاهش روغن موتور به مرور زمان باعث ايجاد مشکلات بسياري شده و عملکرد موتور را دچار اختلال خواهد کرد. بنابراين بهتر است که هميشه يک بطري روغن‌موتور 1 ليتري همراه خود داشته باشيد تا در طول سفر مشکلي براي شما ايجاد نشود.

کيت ابزار اضطراري تهيه کنيد!
يک کيت ابزار اضطراري خودرو اساسا شامل مواردي مانند؛ کابل باتري به باتري، فشار سنج‌تاير، دستکش‌کار، چراغ قوه، پيچ‌گوشتي، انبردست، مثلث خطر، کپسول آتش‌نشاني و... مي‌شود. قبل از حرکت سعي کنيد که يک کيت اضطراري کامل و مفيد را آماده کرده و در صندوق عقب خود قرار دهيد.


منبع: bartarinha.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کارهايي که با دزديده يا گم شدن پلاک خودرو بايد انجام دهيد

افزايش قيمت خودرو ها + جدول قيمت خودرو هاي داخلي 21 مرداد

کارهايي که با دزديده يا گم شدن پلاک خودرو بايد انجام دهيد

19 دروغ رايجي که تعميرکاران خودرو به شما مي گويند

ويژگي هاي بي ام و 2020 750Li xDrive + عکس

مشخصات خودروي شاسي بلند هوندا 2019 Honda Passport + عکس

9 نکته براي رانندگي در روز هاي باراني

معني رنگ پلاک خودرو ها و حروف آنها

نکات مهم براي رانندگي در جاده هاي باراني و برفي

با سوناتا 2020 Hyundai Sonata آشنا شويد! عکس

اقدامات مهم براي آماده کردن خودرو براي سفر در عيد نوروز

هنگام رانندگي با خودرو خودران چکار بايد کرد؟

خودرو 12 ميليون دلاري بوگاتي La Voiture Noir ! عکس

چند نکته مهم قبل از خريد خودرو کارکرده و دست دوم

مرسدس بنز فوق العاده طلايي در مراسم اسکار! عکس

نکات مهم براي شستن خودرو و اتومبيل

قراردادن کيسه هوا در خارج از خودرو براي ايمني بيشتر توسط آلماني ها

نور خورشيد چگونه به خودرو آسيب مي زند + راه هاي پيشگيري

راه جلوگيري از خراب شدن پمپ سوخت خودرو

نسخه S رنو کپچر چه مشخصاتي دارد

فروش مرسدس بنز 8.5 ميليارد توماني در تهران! عکس

7 تکنيک و ترفند براي رانندگي ايمن در زمستان

6 عاملي که باعث کاهش قدرت موتور خودرو مي شوند

6 روش ساده براي خوشبو کردن داخل خودرو

مشخصات مرسدس بنز mercedes benz CLA + عکس

با 100 ميليون چه خودرويي بخريم؟ + جدول

اين 5 کار را با خودرو اتومات هرگز انجام ندهيد

دنده مناسب براي پارک کردن خودرو در سراشيبي

باور مي کنيد اين 9 خودروي فوق العاده از پرايد ارزانتر هستند

4 مرحله براي خريد خودرو

قيمت بالاي نسل جديد بي ام و bmw Z4

با 80 ميليون تومان چه ماشيني بخريم؟ + جدول

بي ام و bmw هيبريدي جديد: 100 کيلومتر فقط 1.7 ليتر بنزين!

با 50 ميليون تومان کدام خودرو صفر کيلومتر را مي توان خريد؟ + جدول

خودروي بي‌ام‌و bmw iNext چه ويژگي هايي دارد؟ عکس

قيمت جديد خودرو هاي داخلي لو رفت! + جدول قيمت

خودروي بي ام و bmw X7 جذاب و غول پيکر! + عکس

قيمت تيبا کارکرده در بازار چقدر است؟ جدول

با کمتر از 50 ميليون چه خودرويي مي توان خريد؟ + جدول

جدول قيمت روز خودرو هاي پرطرفدار وارداتي

ارزان قيمت ترين خودرو هاي بازار را بشناسيد + جدول قيمت خودرو

عکس هاي BMW Z4 2019 لو رفت! + عکس

افزايش قيمت خودرو ها + جدول قيمت خودرو هاي داخلي 21 مرداد

فعلا ماشين نخريد!

افزايش دوباره قيمت خودرو هاي داخلي در بازار + جدول قيمت

جدول قيمت جديد خودرو هاي وارداتي در بازار

کاهش قيمت خودرو هاي وارداتي؛ سانتافه 70 ميليون ارزان شد!

خودرو هاي صفر زير 40 ميليون در بازار + جدول قيمت

کاهش قيمت خودرو در بازار + جدول قيمت خودرو

Digital Key قابليت جديد و جالب خودرو ها